Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 46

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Innovations in trade
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W artykule zostały przedstawione istotne czynniki stymulujące i opóźniające procesy innowacji, główne kierunki inwestowania związane z wprowadzeniem innowacji oraz przykłady inwestycji kreujących innowacje na obecnym etapie przemian w Polsce.
Głównym celem publikacji jest przedstawienie wyników badań empirycznych obrazujących skłonność obywateli Unii Europejskiej do nabywania innowacyjnych wyrobów lub usług. Skłonność ta jest wyrazem zainteresowania społeczeństwa nowościami ukazującymi się na rynku. Najkorzystniej prezentowali się obywatele Wielkiej Brytanii, Czech, Malty i Słowacji.
Celem głównym niniejszego rozdziału jest omówienie, jak regulacje prawne wpływają na rynek handlu elektronicznego. Natomiast celami szczegółowymi są: przedstawienie różnic między e-commerce a handlem tradycyjnym, omówienie aktów prawnych dotyczących handlu elektronicznego i pokazanie możliwych konsekwencji ich implementacji dla tej branży, przedstawienie przykładów niezastosowania się do regulacji prawnych i nałożonych na przedsiębiorstwa kar, ukazanie najnowszych regulacji handlu elektronicznego, a także zalet i wad regulowania przez państwo i Unię Europejską rynku e-commerce oraz szans i zagrożeń z tym związanych. Dlatego też na potrzeby badań sformułowano następującą hipotezę badawczą: Rozwój e-commerce dokonuje się pod wpływem równolegle wdrażanych regulacji krajowych i międzynarodowych. W prowadzonych badaniach oraz przy pisaniu rozdziału wykorzystano takie metody badawcze, jak: studia literaturowe dotyczące najnowszych publikacji z zakresu ekonomii i prawa, studia przypadków oraz analizę porównawczą przepisów prawnych obowiązujących przed i po wprowadzeniu pakietu VAT e-commerce. (fragment tekstu)
4
Content available remote Wykorzystanie innowacyjnych technologii RFID w handlu
75%
Celem niniejszej pracy było więc wykazanie konieczności rozwoju placówek handlowych oraz wskazanie przykładów zastosowania technologii RFID, co w istotny sposób może wpłynąć na uzyskanie przewagi konkurencyjnej przedmiotowych firm. (fragment tekstu)
Przedmiotem niniejszego artykułu jest przedstawienie możliwości zastosowania koncepcji "cyklu życia" do analizy dynamiki procesów zachodzących w nowych typach instytucji handlu zagranicznego, pojawiających się na rynku, oraz w ich otoczeniu. (fragment tekstu)
W Anglii sprzedaż ma najwyższą proporcję sprzedaży detalicznej on-line, więc to, co dzieje się tutaj, jest obserwowane przez zagranicznych obserwatorów, jak Wielka Brytania staje się miejscem doświadczalnym dla detalicznej innowacji. Anglia do roku 2018 odnotuje najwyższy udział w sprzedaży detalicznej on-line na świecie. (fragment tekstu)
7
Content available remote Success Factors in Innovation Cooperation of Polish Exporters
75%
Podczas gdy rośnie liczba badań innowacyjnych zachowań przedsiębiorstw z tzw. rynków wschodzących, nieliczne analizy współpracy w innowacjach dotyczą krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski. W naszym badaniu skupiliśmy się na ocenie znaczenia czynników sukcesu w kooperacji w innowacjach, specyficznych dla innowacji procesowych, produktowych, marketingowych i organizacyjnych. Przeanalizowana została próba 209 polskich eksporterów. W celu uzyskania odpowiedzi na pytania badawcze zastosowano zarówno analizę opisową, czynnikową, jak i analizę korelacji. Wykazano zróżnicowane znaczenie poszczególnych czynników sukcesu w zależności od typu innowacji. Stwierdzono współzależności między postrzeganymi czynnikami sukcesu oraz zidentyfikowano ukryte czynniki wpływające na kooperację w przypadku poszczególnych typów innowacji. Zaobserwowano także korelację między postrzeganiem czynników sukcesu i intensywnością oraz trwałością współpracy.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono i omówiono fazy procesu przyjęcia innowacji przez nabywcę oraz proces dyfuzji innowacji na polskim rynku.
W artykule poruszony jest problem innowacji w handlu jako ważnego obszaru kompleksowych badań. Podjęto próbę zdefiniowania innowacji i jej rodzajów w uwzględnieniem innowacji marketingowych. Wskazano również kierunki badań nad szeroko pojętymi innowacjami w handlu. (abstrakt oryginalny)
Do innowacji w handlu detalicznym zaliczyć można zarówno te rozwiązania, które przedsiębiorstwo handlowe opracowało jako pierwsze lub które po raz pierwszy pojawiły się w handlu, oraz te, które zostały przyswojone od innych przedsiębiorstw/ podmiotów lub przejęte od innych sektorów. Ze względu na znaczenie handlu detalicznego dla gospodarki istotne jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, co wpływa na innowacje w handlu detalicznym. Obok uwarunkowań makroekonomicznych, takich jak ekonomiczne, społeczne i technologiczne, najważniejsze są oczekiwania i preferencje klientów, poziom innowacyjności oraz intensywność konkurencji i jej sposoby działania na rynku. (abstrakt oryginalny)
Masowy charakter produkcji towarów przeznaczonych do wymiany wymaga nowocześnie zorganizowanej dystrybucji. Dlatego ostatnie lata odznaczają się wyraźnym przyspieszeniem innowacji w organizacji i technice obrotu towarowego. Autor zauważa, że realizacja programów postępu nie zamyka się przy tym w ramach poszczególnych przedsiębiorstw, lecz obejmuje całokształt aparatu handlowego, gdzie zmiany dokonywane w poszczególnych segmentach przyczyniają się do bardziej sprawnego funkcjonowania całości. Do tych wyodrębnionych segmentów autor zalicza procesy koncentracji ekonomicznej, organizacyjnej przedsiębiorstw, wzrost liczby wielkich jednostek, różnicowanie sieci i przedsiębiorstw według kryterium zaspokajania potrzeb, budownictwo handlowe, technologię procesów bezpośredniej obsługi i ich przygotowanie, techniki transportu, przetwarzanie danych, komunikację wewnętrzną i in. Przedmiotem analizy są w artykule zjawiska występujące w handlu najwyżej rozwiniętych krajów socjalistycznych i kapitalistycznych, a ściślej - dziedziny działalności, gdzie postęp ocenia się jako najbardziej rewolucyjny i rozwojowy. Są to opisane w kolejnych podpunktach artykułu: zmiany w zatrudnieniu, przemiany kwalifikacji, poziom i formy wynagrodzenia. Chociaż celem opracowania nie jest sformułowanie postulatów praktycznych, lecz dokonanie diagnozy, rozpoznanie posiada określoną przydatność dla polityki zatrudnienia i polityki społecznej w obrocie towarowym; zbadanie konsekwencji postępu może bowiem przyczynić się do sformułowania racjonalnych programów zmniejszenia uciążliwości pracy, wzrostu bezpieczeństwa i higieny, identyfikacji z zawodem, integracji pracowniczej i wydajności itp., a tym samym osiągnięcia ważnych celów społecznych i ekonomicznych. Ujawnienie określonych związków jest także punktem wyjścia dla doskonalenia innowacji organizacyjno-technicznych pod kątem ich waloryzacji społecznej.
12
75%
Innowacje w handlu detalicznym warunkuje wiele czynników o bardzo zróżnicowanym charakterze, pobudzających lub ograniczających wprowadzanie innowacyjnych zmian. Innowacje te w znaczącym stopniu zależą od ilościowych i jakościowych przeobrażeń zachodzących w zachowaniach konsumentów - najliczniejszej i najważniejszej grupie klientów w handlu detalicznym. Celem artykułu jest wskazanie na najważniejsze trendy w zachowaniach konsumentów, które przyczyniły się do powstania innowacyjnych rozwiązań w handlu detalicznym oraz prezentacja wybranych wyników badań bezpośrednich wskazujących na związki między zachowaniami konsumentów a innowacjami w handlu. (fragment tekstu)
Obserwacje i wyniki badań procesów inwestycyjnych w handlu w Polsce wskazują m.in. na zbyt mały udział inwestycji kreujących zmiany strukturalne i jakościowe, przynoszące znaczący postęp ekonomiczny, techniczny i technologiczny. Dopiero pojawienie się firm globalnych i rozwój inwestycji zagranicznych przyspieszyły procesy przemian jakościowych i rozwój innowacyjny handlu. Tymczasem w rozwiniętych gospodarkach rynkowych istotnym wyznacznikiem efektywności inwestycji jest intensywność wprowadzania i rozpowszechniania innowacji. Wiąże się to na ogół z ekspansywnym rozwojem przedsiębiorstw, wzrostem ich rentowności i wzmacnianiem konkurencyjności. Warto zatem rozważyć współzależności między procesami inwestowania, innowacyjnymi i rozwojem przedsiębiorstw handlowych, gdyż problem ten nabiera coraz większego znaczenia na obecnym etapie przemian handlu w Polsce. (fragment tekstu)
W ostatnich latach za sprawą rozwoju technologii, szczególnie form komunikacji w nowych mediach (Internecie), dokonuje się zmiana w komunikacji i relacjach pomiędzy firmami a klientami. Szeroko rozumiana komunikacja marketingowa pozwala na realizację celów przedsiębiorstw poprzez docieranie do grup docelowych, pod warunkiem wykorzystania właściwych kanałów i form dotarcia. Na przestrzeni kilku ostatnich lat uwaga praktyków i przedsiębiorców koncentrowała się na mediach społecznościowych. Obecnie w digital marketingu zagadnieniem budzącym coraz większe zainteresowanie jest między innymi conversational commerce, będący konsekwencją prac nad sztuczną inteligencją w sektorze machine learning. (...) Wirtualni asystenci niedawno zawitali na stronach internetowych w Polsce. Stosunkowo nową ich odmianą są chatboty mobilne (mobile messenger chatbot) [Følstad, Brandtzæg 2017], co łączy się z popularnością urządzeń mobilnych i dedykowanych im komunikatorów [Budzanowska-Drzewiecka 2017]. Pomimo że zainteresowanie ze strony badaczy tym zagadnieniem wzrasta, to nadal wiedza w tej dziedzinie jest fragmentaryczna. Na przykład brakuje informacji na temat uwarunkowań i przyczyn korzystania przez użytkowników z chatbotów [Brandtzaeg, Følstad 2017]. Dlatego też podjęto próbę realizacji badań eksploracyjnych na rynku polskim wśród młodych dorosłych, których celem było określenie ich stosunku do chatbotów (mobilnych) w sferze e-commerce. Pilotażowe badania empiryczne, poza identyfikacją znajomości i zakresu sięgania po chatboty mobilne przy zakupach online, odpowiadają na pytanie o powiązanie pomiędzy stosunkiem do chatbotów a innowacyjnością konsumencką. Badania ankietowe wśród 250 młodych dorosłych posłużyły jako podstawa do weryfikacji założeń. (fragment tekstu)
Sektor handlu detalicznego staje się coraz bardziej innowacyjny. Dzieje się tak nie tylko za sprawą sklepów internetowych, ale także nowych rozwiązań stosowanych przez operatorów prowadzących sklepy stacjonarne. Celem artykułu było określenie przesłanek wprowadzania innowacyjnych formatów przez przedsiębiorstwa handlu detalicznego oraz charakterystyka dwóch nowych formatów: pop-up store oraz concept store. W artykule przedstawiono także cechy produktu przedsiębiorstwa handlu detalicznego, czyli formatu punktu sprzedaży, zwracając szczególną uwagę na potencjalną liczbę wariantów, stanowiącą szczególną przesłankę powstawania nowych formatów handlu. Przedstawione w tekście formaty: pop-up store i concept store odwołują się do zupełnie innej charakterystyki zakupów niż ma to miejsce w przypadku handlu elektronicznego: działania impulsowego, opierającego się na wielu doznaniach zmysłowych (wzrokowych, zapachowych, smakowych, słuchowych). Teatralizacja aranżacji, stworzenie formy atrakcyjnego spędzenia czasu, możliwość bezpośredniego kontaktu z towarem, ale także z innym człowiekiem ma swoją wartość i potencjalnie stanowi szczególny wyróżnik stacjonarnych form sprzedaży, szczególnie tych innowacyjnych. (abstrakt oryginalny)
Rosnąca konkurencja wymusza na przedsiębiorstwach handlowych, konkurujących głównie niskimi cenami, konieczność poszukiwania nowych obszarów tworzenia przewagi konkurencyjnej. Jednym z nich jest odpowiednie kształtowanie postrzeganej jakości usługi handlowej. W artykule podjęto próbę identyfikacji możliwości budowania postrzeganej jakości usługi przez tradycyjne przedsiębiorstwa handlowe oraz przez sklepy internetowe. Przyjęto, że jakość jest postrzegana przez pryzmat tak zwanej luki, czyli różnicy pomiędzy oczekiwaniami nabywców a poziomem świadczonej usługi. Wydaje się, że przedsiębiorstwa internetowe mają bardziej zredukowane możliwości w zakresie minimalizacji owej luki. Wynika to bowiem z ograniczenia możliwych do wykorzystania w przestrzeni wirtualnej elementów usługi, które wpływają na ocenę jej świadczenia. Z drugiej strony zarówno w przypadku tradycyjnych przedsiębiorstw handlowych, jak i sklepów internetowych niezwykle utrudnione jest bezpośrednie wpływanie na oczekiwania nabywców. Ograniczenia te wynikają z faktu, że oczekiwania powstają oraz ewoluują w dużej mierze niezależnie od działań przedsiębiorstw handlowych. (abstrakt oryginalny)
17
63%
Purpose: The main aim of this paper is to identify the specificity of socially responsible innovations in retail against the background of sustainable development, and to identify examples of socially responsible innovations implemented by selected retail chains in Poland. In the Author's opinion, they are crucial for the development of a responsible society, but also for a sustainable economy. Design/methodology/approach: The methodology applied in the article refers to the methodological canon of management sciences, including, among others, conceptualtheoretical and empirical research methodology. On their basis a critical analysis of foreign and Polish literature in the field of management science, theory of development and functioning of the retail trade has been carried out. The analyzed cases of retail chains were considered representative due to their strong market position and large contribution to the development of the FMCG market (the so-called "best business practices") - for this purpose, the qualitative research methodology was applied, including a case study. Findings: The analysis conducted in this paper indicates that large retail chains are creating socially responsible innovations, thus having a significant impact on the spread of socially responsible practices. These activities are mainly based on shaping the environmental awareness of employees and customers, increasing the safety and quality of products, reducing carbon dioxide emissions, effective waste management, rational use of natural resources, reducing staff turnover and improving their working conditions. Originality/value: The article presents how the literature on management science describes and explains the essence, specificity, and types of socially responsible innovations against the background of the sustainable development concept. On this solid factual basis, socially responsible innovations implemented by selected retail chains in Poland were identified. This allowed to verify theoretical assumptions related to the development of socially responsible innovations with the actual state of affairs, reflected in the analyzed practices of retail chains.(original abstract)
Celem artykułu jest identyfikacja innowacyjnych form komunikacji marketingowej w handlu detalicznym oraz określenie ich pozytywnego oraz negatywnego znaczenia z perspektywy konsumenta. Innowacyjne sposoby komunikacji z klientem są cennym źródłem informacji i inspiracji dla klienta oraz mogą w znaczący sposób wpływać na jego zachowania nabywcze związane z daną placówką handlową. Korzyści stosowania nowych rozwiązań w komunikacji marketingowej przedsiębiorstw handlowych przeważają nad ograniczeniami, co skłania do ich wykorzystywania w praktyce gospodarczej. Artykuł został przygotowany w oparciu literaturę przedmiotu, raporty branżowe, dane Eurostatu oraz przykłady innowacyjnych form komunikacji marketingowej stosowanych w handlu detalicznym.(abstrakt oryginalny)
Zmiany dokonujące się w modelu biznesu sieci dyskontowych wpisują się w oczekiwania konsumentów dotyczące możliwości dokonywania wygodnych, szybkich i częstych zakupów oraz pozwalają na wniknięcie w świat konsumenta, również w wirtualny aspekt tego świata. Celem artykułu jest identyfikacja zmian, które nastąpiły w modelu biznesu sieci dyskontowych, w zasadniczy sposób wpływających na sposób kreowania wartości dla klienta. Artykuł został przygotowany w oparciu o krytyczną analizę literatury przedmiotu oraz przy wykorzystaniu metody studium przypadku dla zaprezentowania wybranych praktyk sieci sklepów dyskontowych w Polsce.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Logistyka ostatniej mili - usprawnienia w obsłudze klienta
63%
Celem niniejszego artykułu jest wskazanie wpływu innowacji w logistyce ostatniej mili na rozwój branży handlu elektronicznego na przykładzie firmy InPost. W tym artykule mianem ostatniej mili będzie nazywany proces dostarczania towaru od sprzedawcy online do finalnego odbiorcy. Sprawna i efektywna realizacja tego procesu jest kluczowa dla osiągnięcia wysokiego poziomu obsługi klienta i tym samym jego satysfakcji z całej transakcji online. Realizacja tak określonego celu wymagała od autora przeanalizowania treści książek, raportów, publikacji prasowych oraz źródeł internetowych. Istotnym z punktu widzenia analizy było również, zdaniem autora, przeprowadzenie studium badawczego metodyką indywidualnego przypadku w odniesieniu do firmy InPost oraz sondażu diagnostycznego, obejmującego gromadzenie danych o ocenie funkcjonowania i rozwoju firmy Inpost w Polsce przez przedstawicieli pokolenia Z. Zgodnie z przyjętą procedurą sformułowano następujące pytania badawcze: 1. Jakie czynniki determinują transfer zakupów ze sfery fizycznej do cyfrowej? 2. Jaki jest obraz współczesnego handlu elektronicznego? 3. Czy i dlaczego logistyka jest istotna w procesie transakcji? 4. W jakim zakresie innowacje w zakresie logistyki ostatniej mili przyczynią się do dynamizacji rozwoju branży e-commerce w przyszłości? (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.