Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 37

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Innovative capital
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Objective: The objective of the article is to know the nature of the relationship between creative capital as a positive personal touch capable of promoting sustainable entrepreneurial orientation (SEO). To increase the effectiveness of this orientation, I identified entrepreneurial resilience as an interactive variable. Research Design & Methods: The SPSS macro process program was used to test the study hypotheses by adopting questionnaire forms. These forms were utilised as a tool to collect data from a group of managers of the Southern Oil Company in Iraq. The study distributed 345 forms and received 308 valid forms for analysis. Findings: By testing a set of main and sub-hypotheses, the results showed the role of innovation capital in promoting sustainable entrepreneurial direction. This influence relationship increases with the presence of entrepreneurial resilience as an interactive variable. Implications & Recommendations: The results show the importance of personality traits in creating a sustainable entrepreneurial orientation. Nevertheless, it is important to focus on personal traits such as openness and acceptance by others, which enhance social relationships, because these relationships are significant in attracting or marketing ideas related to the environment. Contribution & Value Added: With the decline in the growth rates of countries and companies, especially with the Covid-19, it is expected that the rate of consumption of natural resources will increase. This increase helps to compensate for the losses and the decrease in profits. Thus, this study is important because it emphasizes the significance of production while maintaining principles of sustainability and requirements of preserving natural resources. (original abstract)
Artykuł prezentuje wybrane aspekty zarządzania kapitałem innowacji w perspektywie badań dotyczących stanu innowacyjności oraz świadomości proinnowacyjnej w sektorze małych oraz średnich przedsiębiorstw (MŚP ) województwa opolskiego. Badania przeprowadzone zostały na potrzeby Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Opolskiego. Ocena wybranych aspektów kapitału innowacji dokonana została poprzez porównanie wyników badań uzyskanych w roku 2007 na zlecenie Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości Politechniki Opolskiej oraz w roku 2009 na zlecenie Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. Obydwa badania realizowane były na porównywalnej próbie badawczej. (abstrakt oryginalny)
O wynikach ekonomicznych przedsiębiorstw decyduje dostęp do wiedzy, która stanowi podstawowe źródło innowacji i postępu technicznego. W płaszczyźnie mikroekonomicznej wiodącym myśleniem wyjaśniającym powstawanie innowacji w organizacji jest funkcja produkcji wiedzy. Wiedzę postrzega się jako formę kapitału innowacyjnego transformowaną na wyniki innowacyjne. Głównym celem artykułu jest przedstawienie problematyki wiedzy w procesie innowacyjnym organizacji oraz determinant ją kształtujących. Opracowanie powstało na podstawie analizy literatury krajowej i zagranicznej, a także badań własnych, z wykorzystaniem wnioskowania dedukcyjnego-indukcyjnego. Proces tworzenia nowej wiedzy w organizacjach odbywa się w wyniku świadomych interakcji między stroną społeczną i techniczną. Oryginalność nowo wytwarzanej wiedzy decyduje o możliwościach tworzenia innowacji a o sukcesach - powstawanie specyficznych więzi między poszczególnymi organizacjami (administracją, regionami i przedsiębiorstwami). (abstrakt oryginalny)
Kreowanie wartości rynkowej współczesnych przedsiębiorstw jest zdeterminowane umiejętnością tworzenia, rozwijania i wykorzystywania kapitału innowacyjnego. Jakość tego procesu jest uwarunkowana możliwością ochrony składników go tworzących, czyli aktywów własności intelektualnej. Jest to o tyle istotne, że ochrona stanowi kluczowy element przekształcania wiedzy w wartość ekonomiczną. Zapewnienie odpowiedniej ochrony nie tylko pozwala zamienić pomysł na prawo o rzeczywistej wartości rynkowej, ale jest też niezbędnym warunkiem ograniczania naruszeń takiego prawa.(abstrakt oryginalny)
Zagrożenia w inwestowaniu są podstawowym problemem do rozwiązania we wszystkich decyzjach inwestycyjnych. Niepewność i ryzyko występuje w każdej działalności gospodarczej, a niemożność wyeliminowania go powoduje, że stopień odporności psychicznej decydenta ma zasadniczy wpływ na wybór i sposób realizacji projektu inwestycyjnego. Istota ryzyka jest jednak bardziej skomplikowana niż obawa przed utratą zaangażowanego przez inwestora kapitału. Ryzyko łączy się z możliwością wystąpienia wyników innych niż oczekiwane, a to oznacza, że równie prawdopodobne jest uzyskanie straty bądź zysku w rezultacie podjętych działań. Stopień ryzyka oraz ocena elementów go tworzących w konkretnym projekcie inwestycyjnym zależy od indywidualnego charakteru przedsięwzięcia. Dlatego też przed rozpoczęciem realizacji inwestycji należy próbować przewidzieć i ocenić ryzyko, zdając sobie jednocześnie sprawę z lego, że nigdy nie można tego zrobić precyzyjnie. Wcześniejsza wnikliwa analiza projektu ułatwia zrozumienie zagrożeń i stwarza szansę na kontrolowanie ryzyka, prowadząc w konsekwencji do jego zmniejszenia. Umiejętności i do- koniec lat sześćdziesiątych amerykańscy ekonomiści twierdzili, że już nigdy nie będzie recesji, gdyż zależności występujące w gospodarce są w pełni zrozumiałe, należy je tylko sprawnie regulować. Dziś wiadomo, że utrzymanie stabilnej gospodarki jest rzeczą niezwykle trudną w świecie tak gwałtownych przemian. Obecna gospodarka ma w sobie realny potencjał kryzysu. Bez względu na stopień przystosowania i doświadczenia menedżerów, próby podejmowania racjonalnych, strategicznych decyzji w zmiennym i konkurencyjnym otoczeniu coraz częściej skazane są na niepowodzenie. W dynamicznych świecie zmian sprawdza się jedynie strategia elastyczności. Ciągłe kwestionowanie i weryfikowanie wyborów nie pozostaje bez wpływu na psychologiczne uwarunkowania podejmowania decyzji. Nie można się zmieniać sto razy w ciągu życia.
Rok 2009 został ogłoszony przez Komisję Europejską Rokiem Kreatywności i Innowacyjności. Oznacza to, że Komisja Europejska przywiązuje wielką wagę do promowania kreatywności w społeczeństwie, co z kolei ma prowadzić do powstawania innowacji. W artykule zwrócono uwagę na to kim są kreatywni pracownicy i jak nimi zarządzać.
7
84%
W artykule przedstawiono problematykę pomiaru efektywności kapitału innowacyjnego przedsiębiorstwa przy zastosowaniu metody DEA (Graniczna Analiza Danych). W pierwszej części opracowania zaprezentowano koncepcję kapitału innowacyjnego, traktowanego jako element kapitału intelektualnego przedsiębiorstwa. Następnie omówiono zagadnienia związane z pomiarem efektywności technicznej kapitału innowacyjnego, przy wykorzystaniu metod SFA (Stochastyczna Metoda Graniczna) i DEA. Ostatnia część artykułu zawiera prezentację metodyki i wyników badania efektywności kapitału innowacyjnego przedsiębiorstw z branży IT, notowanych na rynku NewConnect.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote W poszukiwaniu miar innowacyjności rozwoju
84%
Tworzone obrazy innowacyjności są bardzo zróżnicowane i są pochodną przyjętej terminologii pojęciowej, która implikuje sposób oceny. Perspektywa analizy rozszerza się bowiem od innowacji, które są traktowane w bardzo szerokim ujęciu jako idee powiązane z procesem akumulacji wiedzy, do innowacji twardych wyrażających się w zmianach technologii i zmianach produktu. Kwestia pomiaru innowacyjności jest utrudniona z uwagi na brak jasno określonych granic innowacyjności, a podejmowane propozycje mierzenia oceniają wybrane aspekty innowacyjności, niekiedy podejmując próbę syntetyzacji mierników w postaci indeksu innowacyjności. Wśród podstawowych płaszczyzn analizy można wymienić nakłady stymulujące innowacyjność i efekty innowacyjności lub czynniki innowacyjności i sieci innowacji rozpatrywane jako wybiórcze elementy oceny innowacyjności. Ich pomiar pozwala na uchwycenie specyfiki zmian innowacyjnych, skali zmian, efektów innowacji, a także możliwości wsparcia innowacji i barier rozwoju. (fragment tekstu)
9
Content available remote Źródła finansowania innowacji w polskich przedsiębiorstwach w latach 2003-2008
84%
Celem artykułu jest przybliżenie i przedstawienie problematyki dotyczącej finansowania procesów innowacyjnych z uwzględnieniem kapitału innowacyjnego i jego roli w gospodarce. W artykule zaprezentowano też pojęcie kapitału społecznego, które ma ścisły związek z szeroko rozumianymi procesami innowacyjnymi, a także źródła pozyskiwania kapitału, jakie mają do supozycji przedsiębiorstwa w Polsce. (fragment tekstu)
10
Content available remote Kapitał kreatywny i jego pomiar
84%
Artykuł przedstawia propozycje pomiaru kapitału kreatywnego zaprezentowane przez różne ośrodki badawcze, w tym również dla Polski. Dokonano także oceny przestrzennej korelacji różnych komponentów tego kapitału i stwierdzono, że nie zawsze uzyskane wyniki prowadzą do podobnych wniosków.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Ewolucja pomiaru innowacyjności w firmie
84%
W artykule podjęto się przedstawienia problemu ewolucji pomiaru innowacyjności na poziomie firmy. Wskazano na szczególną rolę B+R w procesach innowacyjnych zachodzących w firmie. W związku z tym poruszono problem mierzalności i oceny działalności innowacyjnej opierającej się na działalności badawczo-rozwojowej w przedsiębiorstwie. Umiejętność skwantyfikowania sfery B+R firmy umożliwia usprawnienie procesów zarządzania w firmie i ocenę efektywności jej działania. Przedstawiono zatem przykłady wskaźników badających działalność B+R od strony nakładów i zasobów finansowych, technicznych oraz ludzkich. Wskaźniki te stosowane są zarówno w analizie typu input, output, jak i pozwalają mierzyć intensywność działalności badawczo-rozwojowej w firmie. (fragment tekstu)
Kompleksowość zarządzania kapitałem intelektualnym wyznacza dobre trendy dla zarządzania kapitałem ludzkim i jego kompetencjami, kapitałem relacji i funkcjonowania w konkretnym otoczeniu rynkowym oraz zapewnia podążanie drogą rozwoju i nowoczesności poprzez uświadomienie roli zarządzania kapitałem strukturalnym i ciągłego procesu kreowania innowacji. (...) Współcześnie wszystkie przedsiębiorstwa stając przed faktem nasilonej konkurencji rynkowej poszukują różnych metod i narzędzi oddziaływania na siły rynkowe. Współczesna gospodarka opiera się na cyklu, w którym aktywność innowacyjna pełni rolę specyficznego instrumentu walki konkurencyjnej zarówno dla sektora małych, średnich, jak i dużych przedsiębiorstw. Owa aktywność stanowi inspirację dla przedsiębiorców ukierunkowującą ich działania na wzrost i rozwój gospodarczy. Kultura innowacji wdraża w struktury organizacyjne całkiem nową jakość w aspekcie ekonomicznym, estetycznym, psychologicznym i socjologicznym, w różne przejawy życia jednostek, organizacji i społeczeństw funkcjonujących w dobie gospodarki opartej na wiedzy. (fragment tekstu)
A good financial situation of the companies involved in the survey is closely connected with intellectual capital, especially human capital and innovative capital. Thanks to new technologies, products, certificates and patents which are vital elements of innovative capital, companies can compete and stand out in the world of business. However, those components can be created only thanks to experienced, creative and well-educated staff. Podkarpackie Province has become more and more attractive in terms of economy. It is possible thanks to the entrepreneurs' involvement, economic zones which attract new companies as well as clusters operating in the area - for instance "Dolina Lotnicza" Cluster or Computer Cluster. The research carried out among 400 respondents from various companies, selected intellectual capital indicators and the analysis of economic and financial indicators - mainly profitability - confirm that the companies in the area consequently raise their value by means of a continuous development and by reinforcing their intellectual and creative potential. As a result their competitiveness and market share increase. The results of the research mentioned in the article provide information concerning the extent of intellectual capital in selected enterprises and its influence on competitiveness of companies. The attempt to evaluate the extent of intellectual capital and its influence on competitiveness, explains the issue of non-tangible assets which closely connected with businesses. The analyses of the data presented in the article touched only some of the issues concerning the influence of intellectual capital on companies' competitiveness. However, it is already clear that in the future the value of the companies and their development will be largely influenced by properly exploited intellectual capital which every company has. (original abstract)
Innowacyjność gospodarki determinowana jest efektywnością systemu finansowego w zakresie alokacji kapitału w innowacyjne przedsięwzięcia. Z uwagi na to, że system finansowy w Polsce był dotychczas nieefektywny w tym obszarze, a przyczyną tego stanu był brak instrumentów i regulacji dostosowanych do specyfiki działalności innowacyjnej, za niezbędne działania należy uznać kreowanie rynku instrumentów finansowych właściwych dla gospodarki opartej na wiedzy. Niezbędne są w tym zakresie działania instytucji sektora publicznego mające na celu rozwój zasobów kapitałowych przedsiębiorstw w oparciu o inwestycje funduszy VC/PE, zapewnienie dostępu do finansowania bankowego poprzez system poręczeń i gwarancji oraz zwiększenie możliwości pozyskania kapitału poprzez ukierunkowane preferencje podatkowe. (abstrakt oryginalny)
Zdaniem autorki, w przeciwieństwie do rozwoju rynku i roli marketingu na świecie, gdzie te obie sfery ewaluowały wzajemnie, w Polsce powstał paradoks: marketing w gospodarce deficytu. Autorka twierdzi, że idea marketingu zaskoczyła zarówno podmioty podaży, jak i podmioty popytu, w tym także konsumentów nie umiejących się poruszać na nowym rynku. Powstał problem uczenia się zachowań rynkowych i pokonywania poszczególnych etapów dojrzewania rynkowego. Autorka zauważa, że wiele pytań związanych z efektami tego procesu można sprowadzić do problematyki dynamiki adaptacji idei marketingu przez polską gospodarkę, poznawania i wykorzystywania jego funkcji, instrumentów realizacyjnych i odpowiedzialności wobec uczestników rynku zarówno po stronie podaży, jak i popytu. Autorka zastanawia się także nad postrzeganiem marketingu przez okres 20 lat transformacji.
This paper tries to find how firms use IPRs in the form of patents to protect innovation capital and find determinants of their effectiveness. The research is based on a large sample of 2960 Polish manufacturing firms that were engaged in developing and/or implementing a product or process innovation in the years 2010-2012. Besides descriptive statistics which show firms' attitudes toward the effectiveness of patents and their determinants, I apply the knowledge production function to find a link between patent propensity, R&D and innovation performance. Descriptive analyses show that Polish manufacturing firms rarely use patents as the appropriability mechanism, which results in the low level of their perceived effectiveness. It also turns out that the perceived effectiveness of a patent depends on a firm's size, the innovation type and technological opportunities. In turn, the results of the knowledge production function estimation allow me to conclude that an increase in patent propensity affects the firm's innovation performance positively. (original abstract)
Na ile własność intelektualna może być kluczem do konkurencyjności gospodarki było przedmiotem rozważań na drugim Międzynarodowym Forum Zarządzania Własnością Intelektualną. Rozważania dotyczące budowy gospodarki opartej na wiedzy i skutecznego transferu technologii do przemysłu, łączą się z dylematem: czy na rynku powinna dominować podaż wynalazków czy jego motorem powinien być popyt na innowacje? Nie ma wątpliwości, że to przedsiębiorstwo powinno poszukiwać rozwiązania swoich problemów w innowacyjnych technologiach.
Artykuł podkreśla istotność wiedzy wykorzystywanej w tworzeniu i rozbudowie kapitału intelektualnego przez organizację. Prezentuje nośniki kapitału intelektualnego oraz warunki jego rozwoju. W artykule zarysowano model tworzenia systemu pomiaru tegoż kapitału oraz model MAGIC - model pomiaru kapitału intelektualnego organizacji. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Role of Intellectual Capital on Firm Performance (Evidence from Iranian Companies)
84%
Intellectual capital for companies, particularly manufacturing firms in the third millennium can be considered as a competitive advantage. The purpose of the research is to examine the role of innovation capital in the creation of value for business organizations. Intellectual capital (IC) disclosure has been receiving an increasing amount of attention among the companies around the world such as Australian companies, Italian companies and others. This is due to the new economy driven which is knowledge-based economy where value creation become one of the crucial issues in the world and tends to be based on intangible rather than tangible assets. In this study, a questionnaire was distributed among manufacturing companies have tried to collect statistical information . Questionnaire was divided between manufacturing firms and financial operations managers. The result shows that a company's IC in general has a The significant positive impact on its financial and market performance. (original abstract)
Celem artykułu jest przedstawienie istoty kapitału intelektualnego i jego struktury, za szczególnym akcentem na kapitał innowacyjny i jego społeczny charakter oraz jednej z koncepcji jakościowego mierzenia ich elementów.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.