Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Input-output tables
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule omówiono metodę identyfikowania zmian struktury nakładów i wyników w gospodarce. Opisano metodykę badania, scharakteryzowano metodę RAS oraz przedstawiono jej rolę w analizie zmian strukturalnych i odmienną interpretację niedoskonałości metody w ścisłym prognozowaniu macierzy w okresie docelowym. Zamieszczono informacje na temat podstawowych danych wykorzystanych w badaniu, niezbędnych korekt wykonanych na surowych danych oraz opis obliczania przepływów w bilansie w cenach stałych. Zaprezentowano wyniki badania zmian w strukturze wartości dodanej, popytu finalnego, importu i eksportu.
Cechą charakterystyczną aktualnej fazy globalizacji gospodarczej jest znaczna międzynarodowa fragmentaryzacja procesów wytwórczych. Powstałe w ten sposób globalne łańcuchy wartości tworzą szansę międzynarodowej ekspansji lokalnych firm i poszczególnych gospodarek, jednocześnie zwiększając transgraniczne zależności. Celem opracowania jest określenie roli usług w globalnych łańcuchach wartości na podstawie danych z bazy statystycznej Trade in Value Added opublikowanej przez OECD oraz WTO, opartej na międzynarodowej tablicy przepływów międzygałęziowych. Dzięki analizie na poziomie wartości dodanej okazuje się, iż rola usług w handlu światowym jest dwukrotnie większa, niż do tej pory sądzono. Usługi są nie tylko koniecznym spoiwem globalnych łańcuchów w przemyśle, ale mogą też decydować o pozycji firm i krajów w tychże łańcuchach. Co więcej, coraz częściej również same usługi podlegają międzynarodowej fragmentaryzacji, tworząc własne globalne łańcuchy wartości (choć zjawisko to jest słabsze niż w przypadku łańcuchów przemysłowych).(abstrakt oryginalny)
Dokonano oceny możliwości rozwoju rolnictwa przy wykorzystaniu modelu przepływów międzygałęziowych. Zasadniczym przesłaniem bilansów przepływów międzygałęziowych jest ukazanie wzajemnych zależności w gospodarce, które decydują o jej rozwoju jako całości, jaki jej części (np. rolnictwa). Stwierdzono, że ocena rolnictwa z perspektywy przepływów międzygałęziowych umożliwia w szczególności poszerzenie perspektywy badawczej na zagadnienia dotyczące pozycji rolnictwa w gospodarce, jego efektywności makroekonomicznej, procesów rozwojowych, zakresu zależności międzygałęziowych. Ponadto dostrzeżono, że model przepływów międzygałęziowych wykazuje także znaczne walory w zakresie zrozumienia funkcjonowania mechanizmów rynkowego i budżetowego, schematu okrężnego strumieni dochodów i wydatków w gospodarce, kształtowania się podstawowych parametrów makroekonomicznych, czy determinant procesów rozwojowych. (abstrakt oryginalny)
Zasadniczym celem artykułu jest próba uzyskania przybliżonej odpowiedzi na pytanie: czy intensywność czynnikowa eksportu KGP [krajów o gospodarce planowej] jest adekwatna do ich wyposażenia w czynniki wytwórcze? (fragment tekstu)
In the article the author states that the différait methods of planning and management in agriculture are conditioned by the specific conditions of agricultural production. He also expresses the opinion that there is a great need of seeking for new practical and scientific solutions, specially as regards the choice of proper analityc and cognitive tools. He discusses various econometric methods helpful in coordination of hranch-special tasks of agriculture putting stress on the input-output method as being - owing to its simplicity - invaluable both in research and analysis as well as in practice. The author presents three theoretical models: 1. the model of regional-branch proportions of agricultural production; 2. the model of regional-branch proportions of the final agricultural product; 3. the model of the yield indicator of the agricultural production in the branch spatial structure. (abstract)
6
84%
Celem artykułu jest ocena zmian znaczenia agrobiznesu w gospodarce Polski, zależności pomiędzy poszczególnymi sferami agrobiznesu oraz jego powiązań z pozostałymi działami gospodarki narodowej. Badanie przeprowadzono na podstawie tablic przepływów międzygałęziowych z lat 2005, 2010 i 2015, opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Przeprowadzona analiza potwierdziła większość dotychczas sformułowanych zależności między ścieżką rozwoju agrobiznesu a poziomem rozwoju gospodarczego danego kraju. W latach 2005-2015 zmalał udział agrobiznesu w tworzeniu wartości dodanej brutto polskiej gospodarki, przemysł spożywczy stał się wiodącym ogniwem sektora rolno-spożywczego oraz zmalało znaczenie obrotu wewnętrznego w zaopatrzeniu materiałowym rolnictwa. Sektor agrobiznesu wykazywał też silne powiązania z pozostałymi działami gospodarki. Do zmian w gospodarce żywnościowej przyczyniła się intensyfikacja powiązań tego sektora z zagranicą. Pozwoliło to odnieść korzyści wynikające z międzynarodowego podziału pracy. (abstrakt oryginalny)
Autorzy przedstawiają możliwości wykorzystania modeli opartych o tablice przepływów międzygałęziowych w analizach regionalnych. Dogłębnej analizie poddano Bornholm, duńską wyspę której gospodarka jest w znacznym stopniu uzależnioną od rybołówstwa i przetwórstwa rybnego. Wobec znacznego ograniczenia podaży w tym zakresie szczególnie istotna staje się prognoza kierunków, dalszego rozwoju gospodarczego wyspy. Pomiaru i identyfikacji skutków, jakie wspomniane ograniczenia wywołują zarówno w gospodarce Bornholmu jak i w innych regionach Danii dokonano wykorzystując modele EMIL i AIDA. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki analizy zmian w handlu dobrami i usługami dziesięciu nowych państw członkowskich UE (NPC) z Niemcami w latach 1995-2011. Badaniem objęto cztery kraje Europy Środkowej (Czechy, Polskę, Słowację i Węgry), trzy kraje bałtyckie (Estonię, Litwę i Łotwę) oraz Słowenię, Bułgarię i Rumunię. Wybór Niemiec wynikał z faktu, iż są one najważniejszym partnerem handlowym NPC. Analizy dokonano z wykorzystaniem tradycyjnych statystyk handlu (w kategoriach brutto) oraz statystyk handlu w kategoriach wartości dodanej. Statystyki te opracowano na podstawie danych z bazy World Input-Output Database (WIOD, wersja 2013). Z przeprowadzonej analizy wynika, że dynamiczny wzrost wymiany handlowej krajów Europy Środkowej z Niemcami w latach 1995-2011 był efektem włączenia się krajów Europy Środkowej w globalne łańcuchy wartości, a tym samym wzrostu handlu dobrami pośrednimi. Stąd też wyraźnie różniły się salda obrotów handlowych tych krajów z Niemcami w kategoriach brutto i w kategoriach wartości dodanej. Wartości sald obrotów obliczone na podstawie tradycyjnych statystyk były w latach 1995-2011 wyraźnie wyższe niż sald obliczonych na podstawie statystyk wartości dodanej.(abstrakt oryginalny)
We apply Bayesian inference to estimate transformation matrix that converts vector of industry outputs from NACE Rev. 1.1 to NACE Rev. 2 classification. In formal terms, the studied issue is a representative of the class of matrix balancing (updating, disaggregation) problems, often arising in the field of multi-sector economic modelling. These problems are characterised by availability of only partial, limited data and a strong role for prior assumptions, and are typically solved using bi-proportional balancing or cross-entropy minimisation methods. Building on Bayesian highest posterior density formulation for a similarly structured case, we extend the model with specification of prior information based on Dirichlet distribution, as well as employ MCMC sampling. The model features a specific likelihood, representing accounting restrictions in the form of an underdetermined system of equations. The primary contribution, compared to the alternative, widespread approaches, is in providing a clear account of uncertainty. (original abstract)
11
Content available remote Polish Foreign Trade: An Analysis Using Value Added Statistics
84%
Celem referatu jest przedstawienie zmian w polskim handlu zagranicznym (towarami i usługami) w latach 1995-2011 z wykorzystaniem statystyk handlowych w kategoriach wartości dodanej. Pozwalają one na określenie, ile polskiej wartości dodanej zawartej w dobrach finalnych jest konsumowane bądź zużywane w innych krajach oraz ile zagranicznej wartości dodanej pochodzącej z poszczególnych krajów jest konsumowane bądź zużywane w Polsce. Obliczeń dokonano na podstawie danych z bazy World Input-Output Database (WIOD), korzystając z modelu przepływów międzygałęziowych. Z przeprowadzonego badania wynikało, że saldo (a tym samym ocena korzyści) wymiany handlowej Polski z poszczególnymi krajami obliczone na podstawie tradycyjnych statystyk w ujęciu brutto różniło się od salda obliczonego na podstawie statystyk w kategoriach wartości dodanej, co wynika z różnego udziału dóbr pośrednich w obrotach handlowych. Saldo obrotów obliczone według tych dwóch metod różniło się także w polskim handlu poszczególnymi grupami towarów i usług. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest charakterystyka zmian w polskim eksporcie produktów przemysłu spożywczego w latach 2000-2014 z wykorzystaniem statystyk handlowych w kategoriach wartości dodanej. Statystyki te pozwalają dokonać dekompozycji eksportu brutto ze względu na źródło pochodzenia wartości dodanej, tj. na krajową i zagraniczną wartość dodaną. Analizy dokonano na podstawie bazy danych World Input-Output Database (WIOD Release 2016). Z przeprowadzonego badania wynikało, że w latach 2010- 2014 udział krajowej wartości dodanej w eksporcie brutto produktów przemysłu spożywczego Polski zmniejszył się o blisko 10 pkt. proc., do poziomu nieco ponad 74% w 2014 r.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie spójnych 16 wojewódzkich tablic przepływów międzygałęziowych dla Polski, wraz z metodologią, która pozwoliła na regionalizację tablic krajowych. Na podstawie powstałych tablic, głównie tablic wykorzystania wyrobów i usług oraz handlu przedstawiających wszystkie sektory gospodarki w agregacji do sekcji PKD, pokazano strukturę głównych powiązań produkcyjnych i handlowych wewnątrz- i międzywojewódzkich. Na przykładzie sektora B+R zaprezentowano sieć powiązań i wymiany tego sektora z pozostałymi sektorami gospodarki w poszczególnych województwach oraz między województwami. Powstałe tablice są pierwszą znaną autorom próbą opublikowania spójnych metodologicznie tablic przepływów międzygałęziowych na poziomie województw dla Polski i stanowią przyczynek do dalszych badań w kierunku ich większej dezagregacji regionalnej i sektorowej, jak również do wykorzystania w zastosowaniu do analiz różnorodnych polityk gospodarczych na poziomie regionalnym w Polce oraz do porównań międzynarodowych.(abstrakt oryginalny)
14
67%
Celem niniejszego opracowania jest wstępna próba oceny modelu cen input-output jako narzędzia do prognozowania inflacji. Zaproponowano procedurę prognozowania popularnego indeksu HICP. Została ona przetestowana na przykładzie gospodarki Danii w latach 2000-2007, co wynikało z dostępności materiału statystycznego. Procedura polega na rozwiązaniu modelu cen input-output dla otwartej gospodarki, a następnie zastosowaniu odpowiednich wag do obliczenia makroekonomicznego deflatora konsumpcji gospodarstw domowych. W eksperymencie założono, że zmienne egzogeniczne modelu cenowego zostały przewidziane ze 100% trafnością, a parametry modelu przyjęto na poziomie z poprzedniego roku. Błędy tak uzyskanych prognoz zostały zdekomponowane na trzy składowe. Proponowana procedura znacznie różni się od najczęściej stosowanych metod prognozowania inflacji, które opisują zachowanie się makroekonomicznych wskaźników cenowych (z częstotliwością większą niż roczną) przy użyciu modeli stochastycznych. (abstrakt oryginalny)
Wzrost realnej produktywności w rolnictwie teoretycznie powinien skutkować wyższymi dochodami i realizacją renty ekonomicznej przez właścicieli zasobów. Renty te z czasem zanikają w wyniku dążenia do efektywności alokacyjnej. Niemniej, w przypadku rzadkich zasobów mogą być internalizowane przez ich właściciela. Powyższy mechanizm nie sprawdza się jednak w rolnictwie w Polsce, ponieważ sektor ten nie otrzymuje należnej renty ekonomicznej z tytułu wyższej produktywności, a przejmują ją inne działy. Jest to skutek zawodności mechanizmu rynkowego, który w jakimś stopniu złagodziła akcesja do UE. Dlatego też, zdaniem autora, podział rent jest obiektywnym kryterium oceny efektywności ekonomicznej polityki subwencjonowania rolnictwa w Unii Europejskiej i powinien być brany pod uwagę w projektowaniu wspólnej polityki rolnej po 2013 roku. Celem artykułu jest porównanie struktury podziału rent ekonomicznych w pięciu różnych wariantach zmian wspólnej polityki rolnej i wskazanie wariantu najbardziej efektywnego według powyższego kryterium. Do przeprowadzenia symulacji zastosowano model równowagi ogólnej i bazę danych GTAP (Global Trade Analysis Project) ze zmienioną przez autora wersją domknięcia. Postawiono hipotezę, że obecny system płatności obszarowych nie jest optymalny z punktu widzenia podziału rent i nie kompensuje długookresowej rynkowej asymetrii w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
Interregional input-output tables for Poland at NUTS-3 level are built by using the Bayesian approach to spatial econometric analysis. I apply the multi-equation Durbin specification proposed by Torój (2021) to derive the sample density and Statistics Finland (2006) regional I-O tables to derive the prior hyperparameters. This prior aims to introduce additional information in the presence of noisy spatial data, but also to avoid the areas where the spatial decay profiles representing the supply geography become insensitive to the parameter values of the selected functional form. To measure the distance, the real-world driving distance between the most populated cities of the regions from Google Maps is used. Posterior distrubutions indicate that the agricultural commodities and advanced services are supplied to the most distant locations, whereas the simple services - to the least distant ones; the result for the former group of sectors is characterized with the highest uncertainty. The illustrative simulation indicates that 82.2% of the indirect effects occur in the home region, with a posterior-based confidence interval from 71.5% to 92.4%. The results do not change qualitatively when I use the driving time (averaged over 42 equidistant moments in a 7-day week) as the alternative measure of distance, but the hybrid time- and distance-based model is strongly preferred in the Bayes factor comparison, since for all sectors except industry (NACE sections B-E), the time-based metric turned out to be dominant. When commuting is taken into account in the induced effect calculation (measured with mobile geolocation data), 4.9% of the induced effects are relocated from the home region (central point in a big agglomeration) to the other regions, especially the surrounding "ring". (original abstract)
The paper discusses the application of Structural Decomposition Analysis (SDA) in an extended input-output model to trace main sources of waste generation in Poland between 2010 and 2018. Poland is a country that has experienced significant economic growth in recent years, yet few studies discuss the costs of this miracle, including the generation of waste. The economy relies on sectors and their production, generating waste in quantities that depend on various factors. SDA is a quantitative method that can be used to examine the drivers of this waste generation. It provides insights into how changes in final demand and technology have affected the amount of waste generated by sectors over the analysed period of time. Analysing the results of the proposed model allows policymakers to develop targeted interventions to reduce waste and promote sustainable development. The paper concludes that this technique can be a valuable tool for environmental analysis, providing a comprehensive view of the connections between economic activity, environmental impacts, and waste generation. (original abstract)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.