Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 32

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Institutional infrastructure
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Podsumowując nadmieńmy, iż rozwój gospodarki regionu łódzkiego niesie z sobą wiele różnorodnych problemów i kontrowersji. Mając na względzie jego złożoność i wielopłaszczyznowość, w opracowaniu zaprezentowano jedynie główne aspekty, dotyczące społeczno-ekonomicznych koncepcji rozwoju woj. łódzkiego. Należy stwierdzić, iż dla prawidłowego funkcjonowania analizowanego regionu muszą być tworzone pragmatyczne oraz kompleksowe warunki implementacji polityki strukturalnej i intraregionalnej w powiązaniu z polityką makroekonomiczną, przez stosowne lokalno-regionalne instytucje. (fragment tekstu)
Istotną, z punktu widzenia podstaw teoretycznych controllingu strategicznego, jest kwestia jego instytucjonalizacji, tzn. praktyczna strona realizacja controllingu, jako systemu zarządzania w ramach konkretnego przedsiębiorstwa. Temu zagadnieniu poświęcona jest treść artykułu.
Obraduje Konwent europejski, któremu przewodniczy były prezydent Francji Valéry Giscard d'Estaing. Jeszcze przed rozpoczęciem jego obrad nakreślił on perspektywiczną wizję roli Konwentu jako forum, które stworzy podwaliny dla Unii Europejskiej na następne 50 lat. Rozważmy zatem czym mogą się zakończyć obrady Konwentu w wybranych - moim zdaniem najbardziej istotnych - kwestiach instytucjonalnych. Stworzy to także podstawę dla oceny faktycznego i pożądanego stanowiska Polski w tym względzie. Pozwoli także na osąd, w jakiej mierze wyniki prac Konwentu zaważyć mogą na rzeczywistej reformie instytucjonalnej, a także jak mogą one wpłynąć na przyszłość Unii Europejskiej w dłuższej perspektywie. (fragment tekstu)
Celem publikacji jest prezentacja na podstawie wyników badań problematyki dotyczącej procesu budowania innowacyjnego klastra w branży rolno-spożywczej w województwie podkarpackim. Do analizy wykorzystano wyniki badań ankietowych przeprowadzonych w 2009 r. w ramach realizowanego projektu "Tworzenie sieci współpracy pomiędzy sektorem nauki a przedsiębiorstwami branży rolno-spożywczej w zakresie budowania innowacyjnego klastra spożywczego" w grupie 35 przedsiębiorstw rolno-spożywczych oraz w 12 jednostkach samorządowych i 30 instytucjach otoczenia biznesu, wspierających działalność przedsiębiorców. W opracowaniu wykorzystano dane statystyczne publikowane przez GUS. Wyszczególnione zostały czynniki warunkujące rozwój sieci współpracy, ze szczególnym uwzględnieniem infrastruktury instytucjonalnej wspierającej ten proces. Przedstawione zostały zasoby, instrumenty i działania organów władzy lokalnej na rzecz klasteringu w województwie podkarpackim.(abstrakt oryginalny)
Gorączka "nowej gospodarki" skończyła się. Pęknięty balon giełdowy wprowadził tak potrzebny realizm do debaty o ekonomicznych skutkach nieustającej rewolucji technologicznej, której największą siłą napędową są obecnie nowe technologie informatyczne i telekomunikacyjne (information and communications technologies - ICT), najlepiej uosabiane przez Internet. Cykl koniunkturalny ma się dobrze, bezrobocie rośnie, a ceny akcji spadły. Ekonomiczna nirwana "nowej gospodarki" nie zmaterializowała się. Towarzyszący jej cudzysłów jest wciąż potrzebny. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest określenie siły i charakteru zależności (przestrzennych) między poziomem rozwoju zrównoważonego a nasyceniem powiatów w infrastrukturę instytucjonalną dla danych z 2016 r. Badaniem objęto 101 powiatów w województwach lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. Do oceny poziomu rozwoju infrastruktury instytucjonalnej i rozwoju zrównoważonego wykorzystano metodę TOPSIS. Dla skonstruowanych syntetycznych mierników dokonano analizy korelacji rang Spearmana. Ponadto przeprowadzono analizę autokorelacji przestrzennej na podstawie statystyki Morana I. Obliczona wartość współczynnika korelacji wynosiła 0,41, co świadczy o umiarkowanej sile związku między analizowanymi zjawiskami. Podczas analizy wartości lokalnych statystyk autokorelacji przestrzennej uwidaczniają się rozległe przestrzennie skupiska powiatów o podobnym poziomie rozwoju zrównoważonego. (abstrakt oryginalny)
Infrastruktura instytucjonalna małych i średnich przedsiębiorstw w krajach Unii Europejskiej była tworzona przez dziesięciolecia w warunkach istnienia gospodarki rynkowej i przy aktywnej pomocy państwa. Dla Polski zaś stanowi wzorzec, którego określone rozwiązania od kilku lat są przenoszone na grunt naszego kraju.Budowa środowiska sprzyjającego rozwojowi przedsiębiorczości stanowi istotny element polityki gospodarczej każdego kraju Unii Europejskiej, a także Unii jako całości. Wynika to z przekonania, że tworzenie warunków działania małych i średnich przedsiębiorstw (w postaci przyjaznej infrastruktury instytucjonalnej), stanowi niezbędny czynnik rozwoju inicjatywy przedsiębiorczej w gospodarce konkurencyjnej. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest podjęcie próby identyfikacji zależności przestrzennych zachodzących między syntetycznymi miernikami poziomu rozwoju zrównoważonego oraz poziomu rozwoju infrastruktury instytucjonalnej na poziomie powiatów Polski Zachodniej. Zakres terytorialny badań obejmował 112 powiatów wchodzących w skład pięciu województw: dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Zakres czasowy badań ograniczono do 2015 roku. Ze względu na wielowymiarowość analizowanych kategorii w badaniach wykorzystano mierniki taksonomiczne skonstruowane w oparciu o metodę TOPSIS. W celu określenia siły powiązań przestrzennych pomiędzy powiatami w zakresie rozpatrywanych zjawisk, z wykorzystaniem skonstruowanych autorskich mierników poziomu rozwoju zrównoważonego i poziomu rozwoju infrastruktury instytucjonalnej, przeprowadzono analizę autokorelacji przestrzennej w oparciu o globalne i lokalne statystyki Morana I.(abstrakt oryginalny)
Analizowanie struktury infrastruktury w układzie statycznym i dynamicznym w perspektywie konkurencyjności gospodarki i jej podsystemów jest kluczowym zagadnieniem nauk ekonomicznych nie tylko w ujęciu retrospektywnoopisowym i czynnikowym, ale także normatywno-systemowym. Ten obszar badań jest ważny ze względu na fakt, że elementy infrastruktury tworzą węzły sieci interpersonalnych, między podmiotami gospodarczymi i podsystemami gospodarczymi, między zakładami publicznymi, a pozostałymi uczestnikami życia społeczno-gospodarczego. Jakość ich funkcjonowania wywiera wpływ w długim okresie na wymianę wartości, które budują atuty konkurencyjności obejmujące stopień zaspokajania potrzeb ludzkich, stopień jakości życia i satysfakcji z aktywnego działania w danym społeczeństwie. To implikuje, że infrastruktura stwarza możliwości skracania czasu pracy jako uciążliwości oraz zwiększania stopnia dostępności aktorów życia gospodarczego do elementów infrastruktury społecznej, szczególnie umiejscowionych w sferze nauki, kształcenia, wychowania, kultury i sportu oraz turystyki. Ten postulat pozostaje w zgodzie z postrzeganiem konkurencyjności gospodarki przedstawionej przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. (fragment tekstu)
W opracowaniu przedstawiono instytucje odpowiedzialne za kreowanie i realizację polityki spójności w Unii Europejskiej oraz w Polsce. Ponadto ukazano efekty polityki spójności realizowanej w krajach Unii Europejskiej w latach 2000-2006 ze szczególnym uwzględnieniem Funduszu Kohezji w Polsce. Podkreślono również, iż współcześni ekonomiści traktują instytucje jako istotne determinanty wzrostu gospodarczego. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie przemian struktury funkcjonalnej południowego fragmentu staromiejskiej części Mysłowic, tzw. Nowego Miasta, pomiędzy 1913 r. i 2013 r. Analizy dokonano w oparciu o mapy funkcjonalne obszaru, sygnalizując głębszy problem badawczy. Studium obejmuje pełne spektrum rodzajów działalności gospodarczych prowadzonych na obszarze badań w ujęciu historycznym oraz współczesnym. Postępowanie badawcze przeprowadzono w oparciu o chronologicznie zestawione plany miasta. Przyjęte daty graniczne prezentują układ funkcjonalny Nowego Miasta w Mysłowicach w czasach jego maksymalnego rozwoju oraz współczesnego regresu funkcjonalnego. (abstrakt oryginalny)
Chęć wyniesienia korzyści z międzynarodowego podziału pracy, a w szczególności trudna sytuacja w bilansie płatniczym naszego kraju stanowią główne przesłanki podniesienia efektywności eksportu. Możliwość zwiększenia wpływów dewizowych z tytułu wywozu jest w znacznym stopniu ograniczona przez sytuację panującą na rynku światowym, które cechuje znaczne obniżenie tempa wzrostu gospodarczego naszych głównych partnerów handlowych oraz zaostrzenie się walki konkurencyjnej na rynkach międzynarodowych. Ze względu na powyższe okoliczności szczególna uwaga zwrócona być powinna na minimalizację nakładów ponoszonych w związku ze sprzedażą eksportową przynosząca założone efekty dewizowe. W opracowaniu tym przedmiot badań zawężony został do jednej ze sfer handlu zagranicznego - działalności eksportowej. Takie ograniczenie kręgu rozważań uzasadnione jest specyfiką działalności eksportowej, a w związku z tym poważnymi różnicami w prowadzeniu działalności eksportowej i działalności importowej. Działalność eksportowa jest zbiorem funkcji, których realizacja prowadzi do osiągnięcia określonego celu. Przyjmujemy, że celem działalności eksportowej jest kreowanie i zaspokojenie popytu zagranicznego odbiorcy przy założeniu, że działalność ta jest opłacalna. Osiągnięcie tak sformułowanego celu jest uwarunkowane spełnieniem szeregu funkcji eksportowych. Przez funkcję eksportowe rozumieć będziemy zespół czynności skierowanych na realizację celu działalności eksportowej. W powyższy sposób pojmowana działalność eksportowa rozpatrywana może być w dwóch przekrojach: 1) instytucjonalnym - to znaczy według podmiotów wykonujących działania należące do różnych obszarów funkcjonalnych. 2) funkcjonalnym - czyli według typowych obszarów działania wyodrębnianych w ramach działalności eksportowej. (fragment tekstu)
Opracowanie składa się z czterech części. W pierwszej przedstawiamy wpływ konkurencji globalnej na zagrożenie upadłością banków, następnie wskazujemy modelowe składniki procesu upadłości banków i formułujemy kluczowe pytania, na które odpowiedzi wymagają dalszych szczegółowych badań oraz określamy zakres niezbędnych danych wraz ze wskazaniem, kto je może dostarczyć. W kolejnej części opracowania pokazujemy, jaki był stan infrastruktury instytucjonalnej w Polsce, rep. Czeskiej, Słowacji i Węgrzech na początku lat 90. XX w. W końcowej części rozważań przedstawiamy jedną z najważniejszych, naszym zdaniem, instytucji w polskiej infrastrukturze - Bankowy System Gwarancyjny i identyfikujemy nowe problemy, jakie powstają z racji istotnej ewolucji sektora bankowego w ostatnich latach. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest omówienie i klasyfikacja aspektów szeroko rozumianego wymiaru instytucjonalnego polityki pieniężnej, uwzględniającego zarówno infrastrukturę instytucjonalną polityki pieniężnej, jak i otoczenia polityki pieniężnej. Przyjęcie tak szerokiej perspektywy jest odpowiednikiem tezy o współzależności porządków formułowanej przez W. Euckena, a następnie między innymi przez D.C. Northa, a także tezy mówiącej, że instytucje mają znaczenie i mogą być analizowane metodami wypracowanymi przez ekonomię. W drugiej części artykułu przeprowadzono częściową weryfikację empiryczną związków między niektórymi aspektami instytucjonalnego wymiaru polityki pieniężnej a inflacją dla krajów transformacji systemowej z wykorzystaniem wskaźników niezależności i transparentności banków centralnych oraz dostępnych danych dotyczących jakości rządzenia (governance). (fragment tekstu)
Kompatybilność struktur i otoczenia instytucjonalnego w agrobiznesie w dużej mierze zależy od polityki rolnej i stopnia jej zharmonizowania z całą makroekonomiczną strategią państwa. Nabiera to szczególnego znaczenia, gdy uświadomimy sobie to, iż ewolucja sfery instytucjonalnej w sektorze rolnym jest zbliżona do modelu histerezy. W tych warunkach otoczenie i struktury instytucjonalne z okresu preakcesyjnego mogą osłabiać oddziaływanie nowych instytucji unijnych , których adresatem stanie się Polska. (fragment artykułu)
Związek sektora bankowego oraz rynku nieruchomości jest bardzo ścisły. W opracowaniu przedstawiono kilka obszarów, które, zmieniając się w perspektywie najbliższych lat, będą mocno wpływały na sektor bankowy zaangażowany w finansowanie rynku nieruchomości: prognozy demograficzne, wiarygodność informacji, infrastruktura instytucjonalna oraz instrumenty wspomagające sektor bankowy.
17
84%
Kontekst zatrucia informacyjnego w Polsce wielokrotnie stanowił dla autorek niniejszego artykułu barierę w badaniach naukowych, edukacji i eksperymentach w praktyce społeczno-gospodarczej. Niemniej w XXI w. wraz z gwałtownym rozwojem technologii ICT coraz groźniejsze stają skutki tego zatrucia (autorki badały niektóre z nich21). Niemniej obecnie ma miejsce kumulacja tak wielu negatywnych skutków, iż wymaga ona holistycznego ujęcia. Stanowi poważne zagrożenie społeczno-gospodarczego bezpieczeństwa informacyjnego w Polsce. Konieczna jest naprawa stanu społecznego ładu informacyjnego przy zachowaniu uwarunkowań hierarchii funkcji informacji ze wskazaniem bezwzględnego priorytetu w postaci rzetelnego odwzorowania rzeczywistości. Konieczność ta dotyczy zarówno poszczególnych podmiotów społeczno- gospodarczych, jak i całego państwa. Autorki planują kontynuację badań w tym zakresie, w szczególności w kontekście luki informacyjnej i minimum informacyjnego(fragment tekstu)
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej wymagało stworzenia odpowiednich ram organizacyjnych i instytucjonalnych w celu pełniejszego zaangażowania Parlamentu w działalność na forum wspólnotowym, przy uwzględnieniu zapisów Protokołu o roli parlamentów narodowych w UE. Najistotniejsze było w tym kontekście stworzenie uregulowań prawnych, zapewniających skuteczne współdziałanie Rządu z Sejmem i Senatem w sprawach europejskich. Zasady tej współpracy, w tym przede wszystkim obowiązki Rady Ministrów wobec Parlamentu, reguluje ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej, która weszła w życie z dniem 31 marca 2004 r. (fragment tekstu)
W artykule omówiono zagadnienie instytucji zajmujących się finansową i doradczą obsługą małych przedsiębiorstw w woj. podkarpackim. Zwrócono uwagę na konieczność wyrównania dysproporcji występujących w infrastrukturze instytucjonalnej pomiędzy gminami. Wskazano na potrzebę powołania gminnych centrów przedsiębiorczości, gdyż występuje coraz powszechniejsze zapotrzebowanie na tego typu usługi zwłaszcza w gminach wiejskich.
Układ o stowarzyszeniu Polski z WE jest kontraktem specyficznym, którego postanowienia i możliwości ich realizacji mogą być przedmiotem analizy za pomocą teorii kosztów transakcyjnych. Autorka podjęła próbę takiej analizy w celu odpowiedzi na pytanie czy układ o stowarzyszeniu może być czynnikiem sprzyjającym transformacji systemowej w Polsce.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.