Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 179

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Institutional support of entrepreneurship
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Zamieszczono charakterystykę MŚP w nowych krajach członkowskich i kandydackich. Omówiono wspieranie przedsiębiorczości w nowych krajach członkowskich i kandydackich. Przedstawiono szanse i zagrożenia MŚP związane z procesem integracji z WE.
2
100%
Przedsiębiorczość jest procesem organizowania i prowadzenia działalności gospodarczej oraz podejmowania związanego z nią ryzyka. Działania objęte mianem przedsiębiorczości mogą być podejmowane przez przedsiębiorcę, czyli osobę, która organizuje i prowadzi działalność gospodarczą oraz podejmuje związane z nią ryzyko. W dorobku nauk ekonomicznych przyjmuje się trzy wymiary definiowania przedsiębiorczości: - definiowanie osobowościowe, które koncentruje się na cechach i umiejętnościach, - behawioralne, odwołujące się do sposobu zarządzania i działania, - precyzujące funkcje ekonomiczne przedsiębiorcy w gospodarce. (fragment tekstu)
Ważnym elementem w procesie podejmowania decyzji w Unii Europejskiej jest działalność tych sił społecznych, które określa się mianem grup nacisku. Lobbing jest procesem wymiany i dialogu pomiędzy sferami politycznymi i gospodarczymi, a z tego powodu posiada dużą moc kreowania rzeczywistości. Dla zachowania optymalnej alokacji gospodarczej oraz dobrobytu społecznego należy dążyć do możliwie przejrzystego procesu i uregulowanych narzędzi lobbingu w każdej sytuacji.
Celem artykułu jest określenie zakresu wykorzystania instrumentów niefinansowego wspierania przedsiębiorczości przez jednostki samorządu terytorialnego w Polsce, z uwzględnieniem kategorii rodzajowych gmin, a także sprawdzenie zależności przestrzennych między wykorzystaniem instrumentów przez gminy i powstawaniem na ich terenie nowych firm. W tym celu zaprojektowano badanie na próbie Global Entrepreneurship Monitor (GEM), obejmującej 896 polskich gmin (tj. ponad 35% wszystkich JST). W celu przeprowadzenia tak dużych i rozproszonych przestrzennie badań skonstruowano autorski formularz ankiety. Do ich realizacji wykorzystano metodę CATI. W skali Polski nie przeprowadzono dotychczas badań diagnozujących instrumenty wspierania przedsiębiorczości przez gminy o tak szerokim profilu i na tak dużej oraz zróżnicowanej (wewnętrznie i przestrzennie) próbie. Badania wykazały związek między zakresem instrumentów wspierania przedsiębiorczości a typem gminy. Instrumenty wdrażane przez gminy wiejskie miały inny charakter niż instrumenty stosowane przez gminy miejskie, miejsko-wiejskie i miasta na prawach powiatu. Wykazane zróżnicowanie nie wynikało jednak z dostosowania instrumentów do typu gminy, ale z przekonania o skuteczności danej formy wsparcia. Badania pozwoliły również na identyfikację klastrów gmin o wysokiej i niskiej przedsiębiorczości. Gminy, w których powstały firmy, znajdowały się w sąsiedztwie gmin o wysokiej przedsiębiorczości. (abstrakt oryginalny)
Rolnictwo rodzinne we współczesnym świecie jest dominującą formą organizacji produkcji rolnej, pełniąc ważne funkcje ekonomiczne (bezpieczeństwo żywnościowe i zatrudnienie), środowiskowe i społeczne. Jest ogromnie zróżnicowane, co wynika z różnych relacji między takimi cechami, jak: dostęp do zasobów, zdolności inwestycyjne, autokonsumpcja, charakter związków z rynkiem, system aktywności zawodowej rodziny, zróżnicowanie/specjalizacja produkcji, substytucja rodzinnej siły roboczej przez kapitał oraz cele działalności i osiągane rezultaty. Nowoczesne i intensywne gospodarstwa rodzinne w krajach wysoko rozwiniętych (Europa, Ameryka Północna, Australia), które przeszły klasyczną drogę modernizacji rolnictwa, stanowią tylko ok. 2% zbiorowości gospodarstw rodzinnych świata. Oznacza to, że przywoływany od czasu rewolucji przemysłowej efekt konwergencji jest pozorny. Oznacza to także, że powtórzenie klasycznej trajektorii rozwoju, opartej na modernizacji rolnictwa rodzinnego, skutkującej gwałtownym wzrostem wydajności pracy w rolnictwie oraz strukturalnej dywersyfikacji gospodarki, jest w najbliższych dziesięcioleciach niemożliwe. Sprawiają to, przede wszystkim w Azji oraz Afryce, względy demograficzne (presja na rynki pracy i braki żywności) oraz finansowe. Opierając się na diagnozie sytuacji rolnictwa rodzinnego w świecie (statystyka FAO oraz licznie przywoływane badania), autorzy postulują redefinicję kanonu globalnej polityki względem rolnictwa rodzinnego. Powinna ona być całościowa i wielosektorowa oraz opierać się przede wszystkim na: uznaniu różnorodności gospodarstw rodzinnych, wielofunkcyjności rolnictwa rodzinnego z postulatem docenienia produkcji dóbr publicznych, poddaniu kontroli wpływu mechanizmów rynkowych i spekulacyjnych, wzmocnieniu działań kolektywnych i ograniczających ryzyko w rolnictwie oraz dowartościowania specyfiki tej formy organizacji, polegającej na związkach rodziny i gospodarstwa. Wymaga to także stworzenia nowych ram instytucjonalnych dla rolnictwa rodzinnego i dostosowania polityk rolnych do specyfiki terytorialno-regionalnej.(abstrakt oryginalny)
Omówiono sposoby wspierania zarządzania małymi i średnimi przedsiębiorstwami, przedstawiono podmioty wspierające MŚP oraz zanalizowano wybrane aspekty zarządzania w oparciu o badania przeprowadzone w 2003 r. wśród przedsiębiorstw województwa dolnośląskiego. Zaprezentowano także problemy wyboru sposobów wspierania zarządzania przedsiębiorstwem.
Celem artykułu jest wstępna weryfikacja hipotezy: funkcjonowanie firm w ramach układu kooperacyjnego, za jaki można uznać Krakowski Park Technologiczny, znajduje swoje odzwierciedlenie w zwiększonych możliwościach ich rozwoju. W artykule wskazano możliwości rozwoju firm funkcjonujących w parku technologicznym, uwzględniając pomoc publiczną udzielaną przez te parki, jak i korzyści z przynależności do strefy ekonomicznej. W treści publikacji zaprezentowane zostały własne wyniki badań przeprowadzonych w Krakowskim Parku Technologicznym.(fragment tekstu)
Jak dowodzą doświadczenia krajów Europy Zachodniej, gospodarka rynkowa wymaga istnienia i działania instytucji ułatwiających przedsiębiorstwom prawidłowe funkcjonowanie. Dlatego też w artykule zwrócono uwagę na potrzebę instytucjonalnego wsparcia sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce w obliczu integracji z Unią Europejską. (abstrakt oryginalny)
Objective: The present study aims to investigate the role of institutional support structure in shaping intention to form a social business using the model of Mair and Noboa (2006).Research Design & Methods: This study utilized Structural Equation Modelling with a sample of 516 students in Vietnam to examine the hypotheses.Findings: The finding shows that institutional support structure is positively associated with empathy, social entrepreneurial self-efficacy and perceived social support. In addition, institutional support structure also increases social entrepreneurial intention through enhancing empathy, social entrepreneurial selfefficacy and perceived social support.Implications & Recommendations: Policymakers need to develop a complete legal framework, and policies to support potential social entrepreneurs to start a business such as tax support, competitiveness, and loans... to help increase self-efficacy, empathy and perceived social support for those who wish to become social entrepreneurs.Contribution & Value Added: This study highlight the interesting role of institutional support structure in increasing intention to form a social business. The results of this study contribute to the social entrepreneurship literature in understanding factors that lead to social entrepreneurial intention. (original abstract)
Artykuł przedstawia rolę małych i średnich przedsiębiorstw w gospodarce oraz ich znaczenie w rozwoju gospodarczym kraju. Autor syntetycznie ukazuje rolę rządu w rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw w okresie transformacji. Omówione zostały działania państwa polskiego wobec małych i średnich przedsiębiorstw, uwzględniając rządowe programy wsparcia tego sektora. Uwzględniono również czynniki regionalnego otoczenia biznesu oraz ich rolę w kreowaniu przedsiębiorczości lokalnej. Omówione zostały wybrane instrumenty działania samorządu terytorialnego wobec małych i średnich przedsiębiorstw. (oryginalne streszczenie)
Wskazano, że pomimo stopniowego ograniczania autonomii polityki gospodarczej państwa Unii Europejskiej, wciąż są dostępne narzędzia aktywizujące działalność eksportową polskich przedsiębiorstw. Narzędzia te zostały sklasyfikowane w dwóch grupach, tj. jako finansowe i promocyjno-informacyjne. Zdaniem Autorki, wciąż występuje w Polsce zbyt niski poziom ich skuteczności, co szczególnie jest widoczne w przypadku instrumentów finansowych.
Przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych w 2003 r. w 218 małych i średnich przedsiębiorstwach Dolnego Śląska, dotyczących zagadnień związanych z instytucjonalnym wsparciem sektora MSP.
13
75%
Celem artykułu jest analiza koncepcji i praktyki oceny polityki wspierania MSP i przedstawienie propozycji metodyki badań empirycznych w tej dziedzinie. Metodyka ta opiera się na dwóch wspomnianych podstawach, tj. zasadach i praktyce ewaluacji w instytucjach publicznych oraz analizie badań naukowych na temat wpływu interwencji publicznej. W pierwszej części przedstawiono istotę, cele i podstawowe obszary polityki wobec MSP. W kolejnych częściach zanalizowano zasady i praktykę oceny w instytucjach publicznych i w badaniach naukowych, by w efekcie przedstawić propozycję procedury empirycznych badań efektów polityki wspierania MSP. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono analizę grup pro- oraz antyunijnych oraz przeprowadzono konfrontację między nimi w mediach.
Małe i średnie przedsiębiorstwa sektora rolno-żywnościowego stanowią bardzo ważne ogniwo rozwoju lokalnego, przemian strukturalnych na wsi i aktywizacji zawodowej mieszkańców. Dla ich rozwoju potrzebne jest jednak szeroko rozumiane wspieranie instytucjonalne, w tym bardzo ważne wspieranie przedsiębiorców w sferze doskonalenia zawodowego przez różnorodne szkolenia. Opracowanie stanowi fragment większych badań dotyczących rozwoju łańcucha dostawczego MŚP. Firmy czterech branż (mięsnej, owocowo-warzywnej, zbożowej i mleczarskiej) sektora żywnościowego Polski południowej (rejon nowosądecki i krośnieński) poddano badaniom ankietowym. Analizę zebranego materiału badawczego przeprowadzono pod kątem poszukiwania podobieństw i różnic rozwoju firm z uwzględnieniem regionu działania oraz branży.
16
Content available remote Money Cares : Institutional Entrepreneurship in the Finnish Social Services Sector
75%
W artykule, działania w ramach urynkowienia usług opieki są rozumiane jako przedsiębiorczość instytucjonalna, która podważa obecne praktyki w ramach zapewniania usług opiekuńczych. Opisane są tu rozwiązania w zakresie sprzedaży i zakupu opieki, oraz poddany analizie został podstawowy układ sił w dwóch modelach urynkowienia opieki: outsourcing i tzw. "druga fala", czyli model wyboru konsumenta, występujący w Finlandii. Czerpiąc z koncepcji Bourdieu dotyczących kapitału kulturowego, symbolicznego, społecznego i gospodarczego niniejsza praca podkreśla znaczenie konwersji kapitału, w celu zrozumienia przedsiębiorczości instytucjonalnej. Autorka sugeruje, że zajmowane pozycje oraz szanse osiągnięcia silniejszej pozycji nie są wyłącznie wynikiem koncepcji wewnętrznych, ale mogą być związane z koncepcjami na poziomie ogólnym. Wykorzystanie takich możliwości podważa samą koncepcję przedsiębiorczości instytucjonalnej. W zamian, zaproponowano by akceptować przedsiębiorczość instytucjonalną przy zrozumieniu, że "trudność" i "zgodność" niekoniecznie muszą być rozłączne. (abstrakt oryginalny)
Instytucje wspierania przedsiębiorczości opisane w niniejszym artykule stanowią niewątpliwie bardzo istotny element otoczenia biznesu w gminie. Ich działalność jest ważna zarówno z uwagi na bezpośrednie kontakty z przedsiębiorcami, jak i przeprowadzane przez nie działania podnoszące kwalifikacje miejscowej ludności. Funkcjonowanie takich instytucji na terenie gminy w ogromnym stopniu przyczynia się do jej dynamicznego rozwoju gospodarczego oraz ułatwia realizację założeń strategii rozwoju gminy. (fragment tekstu)
Obecnie w Polsce istnieje wiele jednostek, które mają na celu inicjowanie powstania i wspomaganie małych form gospodarowania. Biorąc pod uwagę charakter działalności oraz cele i zadania poszczególnych jednostek, można wśród nich wyróżnić: 1) fundusze, fundacje oraz programy o skali ogólnokrajowej, 2) agencje regionalne i lokalne oraz fundacje rozwoju gospodarczego, 3) ośrodki innowacji i przedsiębiorczości, 4) instytucje doradcze, informacyjne i szkoleniowe, 5) izby i stowarzyszenia gospodarcze. W artykule omówiono dwa pierwsze typy jednostek.
W części II artykułu omówiono ośrodki innowacji i przedsiębiorczości, instytucje doradcze oraz izby i stowarzyszenia gospodarcze.
Celem artykułu jest analiza wybranych form pomocy instytucji otoczenia biznesu w odniesieniu do przedsiębiorstw turystycznych oraz identyfikacja potrzeb przedsiębiorców w tym zakresie. Zagadnienia te zostały omówione w kontekście przeprowadzonych badań ankietowych wśród firm turystycznych województwa zachodniopomorskiego należących do sektora MSP. Badania te obejmowały takie zagadnienia: - ocena pomocy instytucji otoczenia biznesu we wspieraniu działań innowacyjnych i powiązań klastrowych; - identyfikacja potrzeb przedsiębiorstw turystycznych w zakresie wsparcia innowacyjności, powiązań kooperacyjnych i procesów klastrowych.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.