Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Institutionalization of management
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Pamięć organizacyjna i jej rola w budowaniu konkurencyjności firmy
100%
Pamięć organizacyjna jest rozwijana poprzez instytucjonalizację nowej wiedzy w organizacji i jest związana z ostatnim etapem procesu organizacyjnego uczenia się. Jednakże w warunkach ciągle zmieniającego się otoczenia i środowiska wewnętrznego przedsiębiorstw pamięć organizacyjna często jest traktowana jako element usztywniający organizację i powodujący organizacyjną inercję. Wyniki badań przeprowadzonych na grupie średnich i dużych przedsiębiorstw produkcyjnych wskazują, że w tych podmiotach instytucjonalizacja procesów oraz planów i obieranych kierunków działania jest powszechna. Ponadto występuje statystycznie istotna zależność między zakresem tworzenia magazynów pamięci organizacyjnej a wynikami działania przedsiębiorstw. Firmy wyróżniające się ponadprzeciętnymi wynikami działania częściej, niż fi rmy osiągające wyniki poniżej przeciętnej, identyfi kują i utrwalają najlepsze i zweryfi kowane sposoby działania, wyciągają wnioski z realizowanych działań i je rozpowszechniają. (abstrakt oryginalny)
2
100%
Drawing on the processual perspective in management this article explores the process of the institutionalization of new practice in the context of value co-creation. The Service-Dominant logic perspective places the notion of value creation in the interaction between an organization and its customers. Therefore the contemporary research stream shows a bias towards the notion of a customer as a crucial contributor and beneficiary in the value creation process [Vargo and Lusch 2006a, 2008]. Following recent calls for research with a holistic approach it may be assumed that there is an underdeveloped processual perspective on value co-creation that offers a cognitive framework of routines and activities performed on an everyday basis within the Giddensian structuration theory. Using the Giddensian theory value co-creation can be perceived as a platform for the adoption of new practices. The purpose of the article is to determine the role of value co-creation processes in the context of initiating and institutionalizing of new practice in an organization. A comparative case study was carried out which illustrates the thesis that spontaneous actions form an important category of initiating change within the everyday use of value co-creation. (original abstract)
3
Content available remote Instytucjonalizacja otoczenia biznesu
100%
Współcześnie coraz większe znaczenie dla każdej organizacji ma właściwe kształtowanie jej relacji z otoczeniem. Owo otoczenie ulega szybkim zmianom, składa się ono z licznych wyspecjalizowanych organizacji, jak stowarzyszenia przedsiębiorstw, formy doradcze, fundusze gwarancyjne, ośrodki naukowo-badawcze, ale też środki masowego przekazu, w tym Internet, organizacje pozarządowe, samorządy lokalne i liczne agencje rządowe. Właściwie ukształtowane relacje z w miarę liczną grupą organizacji sprzyjają wzrostowi kapitału intelektualnego, co prowadzi do wzrostu innowacyjno- ści danej organizacji i poprawia jej konkurencyjność(fragment tekstu)
Wykonywanie pracy na odległość za pośrednictwem komputera i łączy telekomunikacyjnych zaproponowano wiele lat temu. Po raz pierwszy elementy pracy zdalnej pojawiły się już w latach 60. ubiegłego wieku. Natomiast prawdziwy rozkwit idei oraz jej szeroką i praktyczną realizację, jak również pogłębioną analizę przyniosła dopiero ostatnia dekada XX w. (fragment tekstu)
5
Content available remote Instytucjonalizacja bezpiecznego obrotu elektronicznego w Polsce
84%
Celem niniejszego artykułu jest odpowiedzenie na pytania, jak przebiegał proces instytucjonalizacji obrotu elektronicznego w Polsce oraz na jakim etapie ten proces obecnie się znajduje. Punktem wyjścia dla rozważań jest socjologiczna teoria instytucjonalizacji. Poświeciłam szczególną uwagę procesowi instytucjonalizacji niezbędnego składnika bezpiecznego obrotu elektronicznego, jakim jest bezpieczny podpis elektroniczny, na tle rozwiązań europejskich, poczynając od źródła instytucjonalizacji - idei społeczeństwa informacyjnego. Jest on podstawowym narzędziem zapewniającym bezpieczeństwo obrotu elektronicznego, przez swoją właściwość skutecznej weryfikacji tożsamości uczestników tego obrotu. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie propozycji modelu analitycznego klubów sportowych, którego fundament stanowi opis strategii przezwyciężania problemów i stabilizowania działalności organizacji. Za bazę do rozważań autorzy przyjmują własne przedsięwzięcia badawcze, w czasie których przyglądali się działaniom klubów doświadczających kryzysów o różnorakiej proweniencji w latach 1989-2014. Rozważania nie są ukierunkowane na umiejscowienie ww. podmiotów na skali efektywności i profesjonalizmu, odnoszących się bądź do czysto sportowych, bądź też ekonomicznych efektów ich funkcjonowania, lecz na opisie i roli działań aktorów społecznych w organizacjach sportowych, wyboru strategii lub jej braku. Wskazano również głów-ne problemy, z którymi mierzą się kluby sportowe w kryzysach o różnorakim charakterze.(abstrakt oryginalny)
7
84%
Ostatni światowy kryzys gospodarczy pokazał z jednej strony niekonsekwencje w realizacji polityki mikro- ostrożnościowej przez instytucje kredytowe i firmy inwestycyjne w UE i poza UE, a z drugiej strony brak regulacji w zakresie polityki makroostrożnościowej. Dopiero w 2013 roku podjęto decyzje w tej sprawie w pakiecie Capital Requirements Directive IV i Capital Requirement Regulation. W artykule weryfikuje się hipotezę badawczą głoszącą, że zapobieganie wystąpienia kryzysu finansowego zależy od właściwej konstrukcji i konsekwentnej realizacji w praktyce w ramach instytucjonalnego zarządzania ryzykiem systemowym w UE polityki mikroostrożnościowej i makroostrożnościowej. Weryfikacja tej hipotezy została przeprowadzona za pomocą metod analizy statystycznej danych wtórnych, publikowanych przez Komisję Europejską i za pomocą analizy wymogów ostrożnościowych dla instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych, zawartych w dyrektywach unijnych. Hipoteza badawcza została zweryfikowana pozytywnie.(abstrakt oryginalny)
Zarządzanie nieruchomościami mieszkaniowymi jest specyficznym zadaniem. Specyfika zarządzania nieruchomościami mieszkaniowymi wynika przede wszystkim z regulacji prawnych, jakim podlegają lokale mieszkalne i różne pod względem własności rodzaje mieszkań oraz z faktu ciągłego przebywania w nich użytkowników, co wymaga nieprzerwanego dostarczania do mieszkań określonych usług. W opracowaniu poddano analizie problemy zarządzania nieruchomościami mieszkaniowymi oraz przedstawiono podmioty zarządzające nieruchomościami mieszkaniowymi w Polsce. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Instytucjonalizacja etyki organizacji jako technologia zarządcza
84%
W etyce biznesu wskazuje się na konieczność budowania kompetencji moralnych w organizacjach, niezależnie od ich wielkości. Zadanie to rozumie się jako rozwiązywanie problemów praktycznych, budowanie odpowiednich relacji, wypracowywanie równowagi pomiędzy etyką a efektywnością działań gospodarczych realizowanych przez osoby indywidualne, firmy i organizacje oraz jako zastosowanie tej wiedzy w sztuce zarządzania. Takie podejście nie tylko wprowadza element humanizacji stosunków w organizacji, ale sprawia, że są one bardziej funkcjonalne i efektywne, co zwiększa rentowność i konkurencyjność organizacji. Celowa instytucjonalizacja etyki w organizacjach staje się więc nową technologią zarządczą, jest narzędziem służącym do przeprojektowania dysfunkcjonalnych procesów i niewłaściwych warunków, eliminowania ich ze wszystkich poziomów struktur społecznych i uporządkowania wszystkich obszarów aktywności człowieka. Odwołanie się do perspektywy paradygmatycznej w odniesieniu do etyki biznesu prowadzi do odkrycia nowych podstaw teoretycznych oraz innej - empiryczno-pozytywistycznej - metodologii instytucjonalizacji etyki biznesu (etyki zawodowej i etyki organizacji). (fragment tekstu)
10
Content available remote Analiza instytucjonalizacji zarządzania nieruchomościami w Polsce
84%
Przedmiotem referatu jest prezentacja wyników badania opinii przedstawicieli licencjonowanych zawodów obsługujących sferę nieruchomości (zarządców nieruchomości, pośredników w obrocie nieruchomościami i rzeczoznawców majątkowych) o organizacji i zakresie działania firm zarządzających nieruchomościami w Polsce. W badaniach uwagę skoncentrowano na jakościowej i ilościowej charakterystyce podmiotów zajmujących się zarządzaniem nieruchomościami oraz na analizie zakresu funkcjonalnego i przedmiotowego działania tych podmiotów. (abstrakt oryginalny)
Podjęty w artykule problem badawczy to analiza europejskiego ugrupowania współpracy terytorialnej jako prawnego instrumentu współpracy terytorialnej w Unii Europejskiej. Zgodnie z tak zakreślonym obszarem badawczym analizie zostały poddane trzy szczegółowe problemy, a mianowicie: proces kształtowania instrumentów prawnych współpracy terytorialnej we Wspólnotach Europejskich i Unii Europejskiej - trudności i rozwiązania; funkcjonalność prawna, przedmiotowa i integracyjna europejskiego ugrupowania współpracy terytorialnej; mechanizmy współpracy, w których ujawniają się funkcje procesu instytucjonalizacji współpracy terytorialnej. Problematyka europejskich ugrupowań współpracy terytorialnej w Unii Europejskiej jest przedmiotem badań, szczególnie empirycznych, co znajduje swoje odzwierciedlenie w literaturze. Podejmowane są zarówno wątki prawnohistoryczne, czysto prawne analizy, a także próby oceny dotychczasowej działalności europejskich ugrupowań współpracy terytorialnej. Zaprezentowana w artykule funkcjonalność prawna, przedmiotowa i integracyjna europejskiego ugrupowania wykracza poza wyłącznie ujęcie prawne, a podjęta kwestia mechanizmów współpracy w ramach europejskiego ugrupowania współpracy terytorialnej nie znalazła dotąd w literaturze szerszego rozwinięcia. (fragment tekstu)
12
Content available remote Odpowiedzialność społeczna w procesie zarządzania przedsiębiorstwem
67%
Nowe wyzwania kształtują nowe trendy. Rosnące oczekiwania pracowników, inwestorów, społecznego otoczenia firmy, czyli interesariuszy coraz częściej wymuszają podjęcie i praktyczne stosowanie przez przedsiębiorców idei społecznej odpowiedzialności. Hasło "odpowiedzialny biznes" stało się tak popularne, że przekroczyło granice kręgów biznesowych, budząc żywe zainteresowanie również środowisk akademickich i organizacji pozarządowych. "Odpowiedzialny biznes" to szeroko rozumiana koncepcja obejmująca wiele zagadnień: od relacji z pracownikami i przejrzystości wobec akcjonariuszy poprzez zaangażowanie w rozwój lokalnej społeczności, do standardów etycznych wdrażanych także wobec dostawców. Niniejsze opracowanie jest próbą wyjaśnienia w prosty sposób, czym jest ta koncepcja i jak może być realizowana w strategii współczesnej firmy. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ocena procesu deinstytucjonalizacji z punktu widzenia świadczenia form pomocy wobec zachodzących zmian demograficznych. W pierwszej części artykułu przeprowadzono diagnozę uwarunkowań systemu pomocy społecznej w Polsce. W wyniku zbiorczych analiz raportów Centrum Badania Opinii Społecznej oraz Głównego Urzędu Statystycznego prezentujących zagregowane wyniki badań określono strukturę usługodawców i beneficjentów systemu pomocy społecznej ze względu na zakres pomocy. W drugiej części podjęto próbę określenia wyzwań w odniesieniu do zarządzania mechanizmami wielopoziomowej i wielosektorowej koordynacji zdeinstytucjonalizowanej opieki nad osobami w wieku poprodukcyjnym, świadczonych w środowisku lokalnym z punktu widzenia koncepcji zrównoważonego rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest zagadnienie rewitalizacji zdegradowanego fragmentu centrum miasta. Tekst stanowi rekapitulację społecznego i przestrzennego eksperymentu, którym był pilotażowy proces rewitalizacji wdrożony w 2005 r. na terenie poznańskiej Śródki. Istotą zamysłu animatorów procesu była odbudowa przeprawy przez odnogę rzeki Warty, co miało stanowić asumpt do zmian komunikacji i w rezultacie wzmocnić potencjał turystyczny i społeczno-ekonomiczny wschodniej części Poznania. Teoretyczną podstawę analizy stanowiły opracowania Andreasa Billerta - niemieckiego badacza i praktyka rewitalizacji specjalizującego się w procesach odnowy miast wschodnich Niemiec. Tekst stanowi rekonstrukcję głównych tez socjologicznej części publikacji monograficznej będącej formą oceny efektywności rewitalizacji w konkretnych poznańskich warunkach (por. "Oceny rewitalizacji. Studium zmian na poznańskiej Śródce"). Bazę empiryczną stanowiły badania socjologiczne (sondaż i wywiady pogłębione) zrealizowane w 2010 r. na próbie mieszkańców rewitalizowanego obszaru miasta. Zaproponowane wnioski są próbą wskazania, jakie bariery napotyka proces i jakie były zdaniem autora nieprzewidziane skutki podjętych działań. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.