Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 39

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Instruments for environment protection
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy rolnik indywidualny jest jednostką organizacyjną w rozumieniu art. 3 pkt 8 ustawy z 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska.
Przedstawiono zakres przedsięwzięć podejmowanych w celu ochrony środowiska oraz przedsięwzięcia inwestycyjne w ochronie środowiska.Omówiono przedsięwzięcia eksploatacyjne służące ochronie środowiska. Na koniec przedstawiono przedsięwzięcia społeczne i prawne w ochronie środowiska.
Narzędzia ekonomiczne stosowane w ochronie środowiska można klasyfikować na wiele sposobów. Klasyfikacja Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), obowiązująca m.in. w krajach Unii Europejskiej (UE), uwzględnia następujące typy narzędzi: opłaty, subwencje, systemy depozytowe, tworzenie rynków i bodźce finansowe dla egzekucji prawa. Wśród narzędzi realizacji procesu integracji Polski z Unią Europejską powinny znaleźć się również instrumenty wyspecyfikowane w klasyfikacji OECD, tzn.: opłaty, subwencje, systemy depozytowe, instrumenty rynkowe (handel emisjami zanieczyszczeń, system pełnej kompensacji szkód ekologicznych, system ubezpieczeń ekologicznych i ekokonwersja) i bodźce finansowe dla egzekucji prawa. Instrumenty te omówiono i oceniono w niniejszym artykule w tym na przykładzie /BOŚ/ Banku Ochrony Środowiska S.A. (abstrakt oryginalny)
Celem badań jest próba oceny wyposażenia powiatów ziemskich woj. dolnośląskiego w podstawowe urządzenia infrastruktury technicznej służące ochronie środowiska (sieć wodociągową i kanalizacyjną) oraz zaprezentowanie możliwości zmian w tym zakresie po przystąpieniu Polski do UE.Do przygotowania opracowania wykorzystano metodę analizy materiałów źródłowych. Oparto się na dostępnych danych pochodzących z Roczników statystycznych woj. dolnośląskiego za lata 2001-2003 oraz na materiałach Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. (fragment tekstu)
5
Content available remote The Role of the SEA in Planning and Programming Processes
100%
The current paper aims to outline the potential and most important aspects of the Strategic Environmental Assessment process (directive 2001/42/EC). First of all, the analysis considers the importance of evaluation instruments in decision-making processes and moves on to environmental assessment, focusing on the peculiarities of Strategic Environmental Assessment. Although SEA is an innovative instrument in favouring and promoting a democratic approach to the government and development of the territory, it nonetheless presents a series of problems. The latter regard aspects such as: its integration into planning and programming activities, its role within these processes, the methodologies applied, stakeholder involvement, the quality of the assessment process and the how the suggestions are perceived and acknowledged. Key words: Strategic Environmental Assessment (SEA), evaluation, plans and programmes. (original abstract)
The aim of this paper is to identify and assess the main problems with economisation of the environmental policy in Poland. The first part presents the significance of economisation in setting the environmental policy objectives, the second part indicates the problems with economising the activities pursued by the entities which create and supervise the policy, and the third part points to the problems with economising the policy instruments. The Polish environmental policy was oriented towards using aid from the European Union to the maximum possible extent. After 2020, this source of funding will play a minor role. In order to economise the environmental policy, the environmental law needs to be amended and the role of economic and market instruments of this policy must increase. (original abstract)
Środowisko, jego komponenty - jako dobro publiczne - nie mają bezpośrednio cen rynkowych. W związku z tym niepoddany żadnym regulacjom ze strony państwa mechanizm rynkowy nie jest w stanie ujawnić preferencji społecznych w zakresie korzystania z czystego środowiska. Ściśle biorąc, potrzeba posiadania czystego środowiska nie przekłada się na gotowość płatniczą, czyli popyt na czyste środowisko. W odróżnieniu od dóbr ekonomicznych rynek nie ujawnia bezpośrednio preferencji co do optymalnego poziomu jakości środowiska. Równocześnie, niepoddany żadnej regulacji rynek nie tworzy mikroekonomicznego mechanizmu gromadzenia i wydatkowania środków, które są niezbędne do restytucji tego środowiska na optymalnym poziomie. (fragment tekstu)
W dniach od 2 do 11 września 2002 r. odbędzie się "Światowy Szczyt Trwałego Rozwoju". Związany jest on ściśle z problematyką "Szczytu Ziemi" w Rio de Janeiro w 1992 r. stanowiąc próbę oceny stanu globalnych problemów ochrony środowiska dziesięć lat po "Szczycie w Rio". Stąd też w niniejszym opracowaniu podejmuje się próbę ogólnej oceny osiągnięć Konferencji w Rio, przedstawia się podstawowe instrumenty polityki ekologicznej w realizacji trwałego rozwoju zwracając uwagę na zjawisko instrumentalizmu w polityce ekologicznej. Następnie zwracam uwagę na podstawowe problemy ochrony środowiska w Unii Europejskiej. Zajmuję się również podstawowymi problemami strategii rokowań rządu niemieckiego w Johannesburgu i ich znaczeniem dla Polski. (fragment tekstu)
Skutki realizowanej polityki ochrony środowiska uzależnione są od zestawu instrumentów zastosowanych do realizacji tej polityki. Instrumenty rynkowe stosuje się w celu zwiększenie wrażliwości producentów i konsumentów na odpowiedzialne gospodarowanie zasobami środowiska przyrodniczego, na możliwość uniknięcia marnotrawstwa i zanieczyszczeń za pomocą internalizacji kosztów środowiskowych, która to ma na celu uzyskanie odpowiednich cen. Szeroka gama proponowanych i wdrażanych instrumentów polityki ekologicznej w Polsce jest realizowana w oparciu o doświadczenia krajów UE i OECD. Do badania skuteczności polityki ekologicznej służą klasyczne mierniki oparte na szeroko rozumianej skuteczności i efektywności. W tym celu modyfikacji wymaga system pomiaru, ewidencji statystyki publicznej oraz pozostałe mechanizmy kontroli. (fragment tekstu)
Odpowiednio skonstruowany i funkcjonujący system instrumentów ochrony środowiska zapewnia trwałe zmniejszenie presji na środowisko przyrodnicze. W przypadku urynkowienia gospodarki podmioty gospodarcze dotknięte bezpośrednio problemami zanieczyszczenia środowiska dostosowują się do istniejących instrumentów dążąc do optymalizacji rachunku kosztów. Wymaga to opracowania strategii zarządzania środowiskowego. Jednym z narzędzi zarządzania środowiskowego jest - obok Czystszej Produkcji, Systemów Zarządzania Środowiskowego czy też controllingu ekologicznego - marketing ekologiczny. (fragment tekstu)
11
Content available remote Wybrane instrumenty ekonomiczne ochrony środowiska w Polsce
100%
Opracowanie ma na celu przeanalizowanie wybranych instrumentów ekonomicznych w ochronie środowiska. Pierwszą część poświęcono zagadnieniom teoretycznym, a następnie przeanalizowano wybrane (najistotniejsze zdaniem autorów) instrumenty ekonomiczne stosowane w ochronie środowiska. Celem artykułu jest przeanalizowanie istotnych dla ochrony środowiska instrumentów ekonomicznych. (abstrakt oryginalny)
Instrumenty (narzędzia) polityki ochrony środowiska pozwalają na włączenie problematyki wykorzystania zasobów środowiska w proces podejmowania decyzji przez indywidualne podmioty gospodarcze. Wśród tych instrumentów szczególną rolę odgrywają instrumenty ekonomiczne, pozwalające na realizację celów polityki ochrony środowiska przy możliwie najmniejszych kosztach społecznych. W artykule omówiono definicje, klasyfikacje i funkcje spełniane przez instrumenty ekonomiczne ochrony środowiska. Szczególną uwagę zwrócono na potrzebę wykorzystania tych instrumentów w całym zestawie różnych narzędzi polityki ochrony środowiska, a także na warunki skutecznego i efektywnego funkcjonowania instrumentów ekonomicznych. Opracowanie zawiera ponadto ogólną analizę polskiego systemu instrumentów ekonomicznych wykorzystywanych w polityce ekologicznej. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie jest poświęcone związkom polityki ochrony środowiska z handlem międzynarodowym. W artykule wyjaśniono m.in., w jaki sposób zróżnicowane standardy ekologiczne wpływają na handel międzynarodowy i na decyzje dotyczące miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Szczególną uwagę zwrócono na regulacje odnoszące się do procesów i metod produkcji, a także na ich zgodność z regułami GATT/WTO. Problem stosowania regulacji dotyczących procesów i metod produkcji ma obecnie istotne znaczenie dla polityki energetycznej i polityki ochrony klimatu. W artykule zawarta jest również analiza zgodności takich instrumentów polityki ochrony środowiska, jak subwencje, podatki graniczne i zbywalne uprawnienia do emisji zanieczyszczeń, z regułami GATT/WTO. (abstrakt oryginalny)
Już ponad 100 lat ekonomiści posługują się pojęciem podatku Pigou. Natomiast istnieją ważne przyczyny sprawiające, że przez cały ten czas ochrona środowiska była w praktyce realizowana bez owego podatku. Jest to spowodowane zarówno nieporozumieniami na temat jego definicji, jak i ryzykiem oszustwa, którego trudno uniknąć, jeśli by całkowicie uzależnić ochronę środowiska od tego typu instrumentów. Mimo nieobecności podatku Pigou w praktyce gospodarczej, jego koncepcja jest jednak bardzo przydatna w analizach ochrony środowiska, ponieważ unaocznia fakt, że wszelkie instrumenty polityki implikują koszty równoważne obciążeniu podatkowemu. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono i scharakteryzowano najistotniejsze kryteria określające wybór instrumentów wykorzystywanych w ochronie środowiska przyrodniczego. Zalicza się do nich skuteczność środowiskową, efektywność ekonomiczną, skutki dystrybucyjne, możliwość wdrożenia, akceptowalność społeczną, brak niezbędnych informacji oraz wielkość dochodów podatkowych. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono klasyfikację środków służących do ochrony środowiska naturalnego: zabiegi techniczne, prawne, a także ekonomiczne. Poddano ocenie administracyjne normy dopuszczalnego zanieczyszczenia, jak również dopuszczalne wielkości emisji zanieczyszczeń w krajach socjalistycznych i zachodnich. Następnie sklasyfikowano instrumenty ekonomiczne, które pobudzają naturalną ochronę środowiska, przedstawiono ich funkcjonowanie i tendencje zmian w polskiej gospodarce. Na koniec omówiono ewolucję systemu opłat za korzystanie ze środowiska.
W artykule rozważono nowoczesne technologie produkcji biopaliw stałych z punktu widzenia przestrzegania zasad ochrony pracy i bezpieczeństwa środowiska. Istotność badania polega na tym, że bezpieczeństwo ekologiczne, zdaniem autorów, poparte wynikami analizy źródeł literaturowych i ich badań, obejmuje prawie wszystkie obszary mieszkalne gminy. Celem tych badań naukowych jest opracowanie podstaw teoretycznych i praktycznych rozwiązań w zakresie zarządzania, zapewniających bezpieczeństwo środowiskowe przy produkcji biopaliw stałych. Podstawą teoretyczną i metodologiczną badań są prace tematyczne specjalistów krajowych i zagranicznych. Jako metody badawcze zastosowano następujące metody poznania naukowego: logiczna analiza wiedzy, uogólnienie naukowe, dedukcja i analogie. Praktyczne znaczenie uzyskanych wyników polega na zastosowaniu w praktyce ustalonych modeli i sytuacji awaryjnych oraz bezpieczeństwa środowiskowego. Opracowano system bezpieczeństwa środowiskowego, który reguluje stan w warunkach naturalnych w oparciu o ustalone modele kontroli produkcji biopaliw stałych. W artykule przedstawiono rekomendacje dla studentów wyższych uczelni (kierunków technicznych) do studiowania materiałów dotyczących ochrony pracy i bezpieczeństwa środowiska naszych czasów. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Szanse oraz zagrożenia stosowania podatków ekologicznych w praktyce gospodarczej
84%
Świadomość presji gospodarczej działalności człowieka na środowisko naturalne spowodowała wzrost zainteresowania wśród ekonomistów metodami internalizacji niekorzystnych środowiskowych efektów zewnętrznych. Jedną z możliwości jest stosowanie ekonomicznych instrumentów w postaci podatków i opłat. Argumentem przemawiającym za ich stosowaniem jest wyższa efektywność kosztowa w porównaniu z instrumentami regulacji bezpośredniej. Praktyczne stosowanie podatków ekologicznych jest bardzo skomplikowane z tego względu, że oprócz realizacji celów środowiskowych mogą one w sposób istotny wpływać na wiele aspektów funkcjonowania gospodarki. Bardzo problematyczne jest również właściwe skonstruowanie podatku. Teza opracowania zakłada, że zrozumienie skomplikowanych interakcji gospodarczych wywołanych wprowadzeniem ekonomicznych instrumentów ochrony środowiska, w tym szans oraz zagrożeń związanych ze stosowaniem podatków ekologicznych, pozwoli realizować cele polityki ekologicznej w sposób skuteczny oraz ekonomicznie efektywny. Autor jest świadom, że problem realizacji polityki ekologicznej znacznie wykracza poza obszar podatków i opłat ekologicznych. Ze względu na kluczową rolę tego typu instrumentów oraz możliwość przedstawienia problemu w sposób uproszczony, zasadne jest pewne zawężenie problematyki. Podatki i opłaty ekologiczne mogą być rozpatrywane w różnych aspektach:ekonomicznym, związanym z wyceną oraz internalizacją efektów zewnętrznych; ekologicznym, jako motywacja do zachowań przeciwdziałających powstawaniu zanieczyszczeń; fiskalnym, jako źródło dochodów państwa. Celem opracowania jest identyfikacja głównych szans oraz zagrożeń związanych z praktycznym stosowaniem podatków ekologicznych, służących realizacji założeń polityki ekologicznej. (fragment tekstu)
National Firefighting and Rescue System (NFRS) has been created to protect population, property and environment within the territory of the Republic of Poland by the following activities: extinguishing fires, fighting against the local threats, chemical and ecological rescue operations, technical rescue operations and first medical aid. NFRS, as an integral part of the internal security system of the country, is financed by the Government. The Chief Commandant of the State Fire Service is the central body of the state administration responsible for organization and managing the NFRS. The system operates on three administrative levels corresponding with the administrative structure of the country: district (main executive level, where interventions are carried out by the district's resources), regional (coordination and assistance to the rescue operations when resources in the district are insufficient) and national (rescue operations assistance and coordination when resources in the region are insufficient). The main purpose of this article is to present : tasks performed by the NFRS (National Firefighting and Rescue System), functioning of the system at three levels (district, regional and national), cooperation of the NFRS with subjects like Police, Border Guard, units of Voluntary Fire Brigade and many others. (original abstract)
The execution of dues in the Polish system of administrative law was regulated as a whole in a bill of acts dated 17th June 1966 [Dziennik ustaw, 1991] together with its executive acts [Dziennik Ustaw, 2001a]. Passed nearly 35 years ago, this bill introduced general rules for the execution of dues to local government. In particular, a model was accepted with special bills regarding specific issues, as well as a comprehensive bill regarding the procedure of executing dues. On the one hand, this model is intended to ensure the proper functioning of the whole system, on the other it is supposed to lead to the execution of dues and means of control being handled by official bodies, specified by law and equipped to carry out these tasks in an appropriate and efficient way. Other rules included in the primary form of the bill worth mentioning consist of the introduction of a dichotomous division of dues into financial debts and nonfinancial dues. Moreover, the principles of executing dues were formulated and the duties and rights of specific participants, including the body enforcing the execution of dues, the body to which a due is owed (the creditor) and the body owing a due (the obliged) were defined. The procedure of the execution of a due is undoubtedly a significant part of administrative procedure. It is a kind of 'buckie', a finishing element, a closing of administrative proceedings, which are often long and arduous, and is crown(fragment of text)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.