Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 49

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Instruments of competition
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Celem artykułu jest próba hierarchizacji celowo dobranych 12 instrumentów konkurencyjności firm. W charakterystyce badanej zbiorowości zostały uwzględnione następujące parametry: forma prawna, branża, lokalizacja, siedziba firmy, okres utworzenia firmy oraz kwalifikacje zawodowe kierownika. Do szczegółowej analizy zbliżone do siebie narzędzia zostały połączone w 4 grupy: elementy charakterystyki produktu, zasoby rzeczowe, zasoby ludzkie, instrumenty finansowo-rynkowe.
W pracy przedstawiono wyniki badań oraz wstępne wnioski dotyczące konkurowania gospodarstw agroturystycznych w wybranych regionach Polski. Na podstawie badań ankietowych przeprowadzonych w latach 2006-2007 w gospodarstwach agroturystycznych z siedmiu województw zanalizowano strategie działania wobec konkurencji oraz instrumenty i sposoby konkurowania najczęściej wykorzystywane w gospodarstwach agroturystycznych w Polsce. Analiza przeprowadzona w pracy dotyczy tylko podmiotów funkcjonujących w ramach agroturystyki (analiza wewnątrzgałęziowa). (abstrakt oryginalny)
Integracja Polski z Unią Europejską oraz globalizacja i będący ich następstwem wzrost natężenia konkurencji stają się jednym z głównych procesów kształtujących obraz współczesnej gospodarki. Aby sprostać tym zjawiskom, również w aspekcie regionalnym, polskie przedsiębiorstwa wykorzystują wiele różnego rodzaju instrumentów konkurowania ukierunkowanych na skuteczne budowanie ich przewagi konkurencyjnej. W artykule podjęto próbę zidentyfikowania podstawowych instrumentów konkurowania wykorzystywanych przez przedsiębiorstwa regionu kujawsko-pomorskiego. (abstrakt oryginalny)
Głównym tematem pracy jest konkurencja pomiędzy portami lotniczymi. Jest ona istotna z punktu widzenia pasażera i przewoźnika. Porty lotnicze konkurują m.in. o pasażera, przewoźnika, o korzystne sloty lotnicze. Klasycznym przykładem rywalizacji są porty w Poznaniu i we Wrocławiu. Głównym celem artykułu jest ocena oddziaływania instrumentów konkurencji na analizowane porty. W tym celu dokonano analizy dostępnych danych mających wpływ na konkurencję pomiędzy portami. Główną metodą była analiza porównawcza literatury przedmiotu, analiza dokumentów źródłowych oraz analiza heurystyczna, ponadto dokonano segregacji i grupowania uzyskanych danych. Stwierdzono, że głównym instrumentem konkurencji jest oferta przewoźników, catechment area oraz airports link. Należy zauważyć, że konkurencja pomiędzy portami przyczynia się do rozwoju gospodarczego miast i region(abstrakt oryginalny)
Podjęto próbę identyfikacji źródeł konkurencyjności oraz instrumentów konkurowania w przedsiębiorstwach przemysłu spożywczego. Wyniki badań wykazały, że do najważniejszych źródeł konkurencyjności zaliczono: postęp technologiczny, umiejętności zarządzania, inwestycje oraz preferencje konsumentów. Natomiast najczęściej stosowanymi instrumentami konkurowania w badanych przedsiębiorstwach były jakość wyrobu oraz wizerunek firmy. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie przedstawia rozważania dotyczące działań konkurencyjnych przedsiębiorstw. Zjawisko to zostało od strony empirycznej zaprezentowane na przykładzie wybranych firm handlowych działających na terenie województwa podkarpackiego. (abstrakt oryginalny
Proces kreowania wartości dla klienta odbywa się poprzez kształtowanie jakości oferty rynkowej stanowiącej wypadkową wielu zmiennych decyzyjnych. W prezentowanym artykule dokonano empirycznej symplifikacji zbioru zmiennych oddziałujących na popyt rynkowy i wyróżniono cztery opcje strategiczne stosowane przez badane przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Artykuł to omówienie kilku wybranych aspektów konkurencji. Autorka rozpoczęła od ogólnej charakterystyki konkurencyjności przedsiębiorstw. Omówiła zagadnienie przewagi konkurencyjnej i jej źródeł, a także zinterpretowała termin pozycja konkurencyjna oraz potencjał konkurencyjny przedsiębiorstwa. Artykuł zakończyła przedstawieniem instrumentów i narzędzi konkurowania.
Każde przedsiębiorstwo powinno wypracować sobie bądź wyposażyć się w konkretny model, który określałby wzorzec działań i zachowań oraz wytyczałby drogę do osiągnięcia sukcesu na obsługiwanym rynku. W artykule przedstawiono model kształtowania konkurencyjności przedsiębiorstwa, w ramach którego podejmowane są działania mające na celu budowanie potencjału konkurencyjności, zdobywanie przewag konkurencyjnych, kształtowanie i integrowanie instrumentów konkurowania oraz osiąganie wyników, kształtujących pozycję konkurencyjna przedsiębiorstwa.
Dlaczego firmy mają trudność we właściwym doborze kompetencji? Co powoduje, że model kompetencji nie spełnia oczekiwań w nich pokładanych? Może po prostu nie są dobrym pomysłem? Albo inaczej: definiują nie to, czego potrzebują nowoczesne organizacje? (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono wymiar strategiczny polityki cen transferowych w dochodzeniu do pozycji konkurencyjnej na współczesnym rynku. Przedstawiono wyniki badań wpływu cen transferowych na wybór strategii w odniesieniu do zachowań rynkowych przedsiębiorstw. Osiągnięte wyniki potwierdzają ogólną tezę o wzrastającym znaczeniu tej problematyki w zarządzaniu w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Kraje rozwijające się nie odnoszą porównywalnych z krajami rozwiniętymi gospodarczo korzyści z tytułu udziału w międzynarodowym podziale pracy między innymi ze względu na opartą na specjalizacji surowcowej strukturę produkcji i eksportu. Celem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie, czy stosowanie selektywnej formy protekcji w postaci ceł wychowawczych może skutecznie pozwolić tej grupie krajów na przyspieszenie procesu uprzemysłowienia i podniesienia konkurencyjności międzynarodowej. Autor przedstawia w artykule teoretyczną koncepcję cła wychowawczego, jego potencjalny wpływ na dobrobyt kraju oraz formułuje warunki efektywnego wykorzystania argumentu infant industry dla praktycznego podniesienia konkurencyjności międzynarodowej krajów rozwijających się. W artykule ma miejsce również odwołanie do historycznych przykładów uprawiania polityki protekcji dla podniesienia poziomu konkurencyjności w międzynarodowym podziale pracy przez współczesne kraje rozwinięte gospodarczo. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest próba identyfikacji uwarunkowań i czynników wpływających na konkurencyjność przedsiębiorstw hotelarskich w obliczu następującej globalizacji korporacyjnej. Materiał źródłowy stanowiły dane zebrane podczas badania empirycznego przeprowadzonego od stycznia do maja 2018 r. wśród 211 hoteli funkcjonu-jących na rynku polskim. Podstawowym narzędziem badawczym był kwestionariusz ankiety. Respondenci z hoteli trzy-, cztero- i pięciogwiazdkowych wskazywali na różne czynniki, które według nich są najistotniejsze w procesie budowania konkurencyjności na polskim rynku hotelarskim. Niemniej jednak zagadnienia związane z zapewnieniem jakości świadczonych usług, procesem ich świadczenia (gościnnością) oraz unikatowością wykorzystywane podczas walki konkurencyjnej były najczęściej wskazywane przez respondentów.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono teoretyczne podstawy wyborów w zakresie konkurowania - fundamentalne sposoby konkurowania i inne, zweryfikowane poprzez wyniki badań prowadzonych przez Katedrę Zarzadzania Strategicznego Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Informacje empiryczne powstały jako rezultat pracy Katedry w trakcie realizacji "badań stanowych" podejmowanych w ostatnich dwóch latach. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest zbadanie wpływu społecznej odpowiedzialności biznesu na dobór instrumentów konkurowania wykorzystywanych przez przedsiębiorstwa. W artykule postawiono dwie hipotezy badawcze dotyczące zależności pomiędzy doborem instrumentów konkurowania a stosowaniem koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu w przedsiębiorstwach. W celu weryfikacji postawionych hipotez wykorzystano badania własne przeprowadzone w latach 2014-2016 na grupie przedsiębiorstw województwa mazowieckiego. Z analizy badań wynika, iż wdrożenie koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu nie wpływa w sposób statystycznie istotny na wybór przez przedsiębiorstwa instrumentów konkurowania. Jedynie w przypadku wizerunku przedsiębiorstwa zauważono zależność pomiędzy stosowaniem tego instrumentu konkurowania a wdrożeniem w przedsiębiorstwie koncepcji CSR. Przedsiębiorstwa społecznie odpowiedzialne częściej wykorzystywały wizerunek przedsiębiorstwa jako instrument konkurowania w porównaniu do przedsiębiorstw nie stosujących CSR. (abstrakt oryginalny)
Niezbędnym elementem udziału przedsiębiorstwa w procesach konkurencji na rynku jest wybór i wykorzystywanie instrumentów konkurencji, które determinują możliwości budowania i utrzymywania przewagi konkurencyjnej oraz efekty osiągane przez przedsiębiorstwo. Przedmiotem artykułu są: analiza istoty i funkcji instrumentów konkurencji, prezentacja różnorodnych czynników determinujących ich wybór przez przedsiębiorstwa reprezentujące podaż na rynku oraz konsekwencje tego wyboru. (abstrakt oryginalny)
17
63%
Celem artykułu jest ocena konkurencyjności przedsiębiorstw z branży lotniczej (produkcja cywilna) w Polsce pod kątem ich dalszego uczestnictwa jako producentów i poddostawców części oraz komponentów lotniczych w międzynarodowych projektach największych inwestorów zagranicznych z tej branży w Polsce. Jako metodę badawczą wykorzystano badanie ankietowe przeprowadzone wśród 29 przedsiębiorstw z branży lotniczej, członków Stowarzyszenia Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego "Dolina Lotnicza". Wyniki wskazują, iż badane przedsiębiorstwa są wystarczająco konkurencyjne, aby nadal uczestniczyć w międzynarodowych projektach inwestorów zagranicznych funkcjonujących w branży lotniczej w Polsce. Konkurencyjność większości badanych przedsiębiorstw nie jest jednak wysoka. Oznacza to konieczność kontynuowania działań na rzecz zwiększenia zdolności konkurencyjnej przedsiębiorstw, poprzez - nie tylko wzmocnienie potencjału konkurencyjności, ale przede wszystkim umiejętne jego wykorzystywanie. Niezbędna jest także zmiana podejścia do stosowanych instrumentów konkurowania oraz do źródeł budowania przewagi konkurencyjnej. (abstrakt oryginalny)
Celem badań była identyfikacja i ocena instrumentów konkurowania stosowanych przez podmioty użytkujące grunty z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (ZWRSP). Badania ankietowe przeprowadzono wśród 87 gospodarstw rolnych zlokalizowanych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Określono znaczenie poszczególnych instrumentów konkurowania dla całej badanej populacji oraz w zależności od wielkości gospodarstwa. Z przeprowadzonych badań wynika, że najważniejszymi instrumentami konkurowania gospodarstw rolniczych wykorzystujących grunty z ZWRSP były cena i jakość produktu. Kwestie związane z wykorzystywaniem jakości produktów w walce konkurencyjnej były wyraźniej akcentowane przez właścicieli bardzo dużych gospodarstw (kolejnymi były warunki płatności oraz wizerunek firmy). Cena wśród tych podmiotów była także istotnym instrumentem konkurowania, ale jako uzupełnienie pozacenowych czynników konkurencyjności.(abstrakt oryginalny)
Przeprowadzono próbę identyfikacji zachowań konkurencyjnych przedsiębiorstw rolno-spożywczych wobec klientów i rywali rynkowych oraz najważniejszych źródeł ich konkurencyjności, a także cenionych przez nich instrumentów konkurowania. Na podstawie badań empirycznych dokonano oceny warunków konkurowania, postrzeganej siły konkurencji oraz zakresu informacji pozyskiwanej przez przedsiębiorstwa o otoczeniu konkurencyjnym. Na podstawie kierunków inwestowania uznawanych przez respondentów za efektywne w budowaniu potencjału konkurencyjności oraz czynników kształtujących decyzje, co do stosowanych instrumentów konkurencji dokonano próby identyfikacji zachowań konkurencyjnych firm wobec rywali rynkowych. (abstrakt oryginalny)
Istota zjawiska konkurencyjności przedsiębiorstwa na rynku jest efektem oddziaływania mechanizmów zewnętrznych i wewnętrznych, tkwiących w przedsiębiorstwie, jak i w otoczeniu organizacji. Kluczowym czynnikiem warunkującym przetrwanie współczesnych przedsiębiorstw na globalnym rynku jest dążenie do realizacji własnych interesów, poprzez maksymalizację efektywności podejmowanych działań, zgodnie z potrzebami klientów. Rywalizacja przedsiębiorstw odbywa się przy wykorzystaniu instrumentów konkurowania, tworzących jednocześnie ofertę rynkową. To bezpośrednie narzędzie osiągania przewagi konkurencyjnej, determinuje także strategiczną pozycję przedsiębiorstwa. Celem niniejszego artykułu jest analiza potencjału konkurencyjności przedsiębiorstwa w kontekście zmian zachodzących w jego funkcjonowaniu i bieżącej działalności w dobie globalizacji. W badaniach, autorzy posłużyli się metodą analizy SWOT, mającej na celu ocenę pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstwa na rynku krajowym oraz zagranicznym.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.