Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 95

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Instrumenty wspierające rozwój regionalny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
W artykule podjęto rozważania nad rolą jednoczesnej konkurencji i kooperacji oraz nad tworzeniem struktur sieciowych w gospodarce regionu. Podkreślono, że mogą one być skutecznym środkiem przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych i trwałego związania inwestorów zagranicznych z gospodarką narodową. W drugiej części artykułu skoncentrowano się na działaniach wspierających struktury sieciowe w Polsce, na instrumentach i działaniach w dziedzinie polityki klastrowej w niektórych krajach UE i kierunku planowanej polityki klastrowej w Polsce.(abstrakt oryginalny)
2
100%
Autorka zwróciła uwagę na istotną rolę jaka przypada rozwojowi przepływu strumieni informacyjnych o charakterze społeczno-psychologicznym w procesie przemian społeczno-gospodarczych terytoriów (dzielnicy, miasta, regionu). Zdaniem autorki, rozwój danego terytorium zależy od tego, jak zostanie zorganizowany przepływ informacji. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia wyniki badań dotyczących oceny zastosowania i przydatności wybranych instrumentów stymulowania rozwoju gospodarczego. Badania zostały przeprowadzone w gminach województwa warmińsko-mazurskiego i były skierowane do władz lokalnych, czyli burmistrzów i wójtów. Dobór próby badawczej był celowy i opierał się na dynamice rozwoju gospodarczego, jaką charakteryzowały się wybrane jednostki. Do tego zbioru zaklasyfikowano 15 gmin o najwyższym tempie wzrostu (grupa awansu A) oraz 15 gmin o najniższym tempie wzrostu (grupa degradacji D). W ankiecie zamieszczono zestaw potencjalnych narzędzi stosowanych w polityce gospodarczej, a ankietowani mieli za zadanie odpowiedzieć na trzy pytania: czy dane narzędzie było stosowane, czy powinno się je stosować i jaki jest jego wpływ na lokalny rozwój gospodarczy. Ocenę tego wpływu dokonano w skali od 3 do -3 (gdzie 3 oznacza silne pozytywne oddziaływanie danego instrumentu na rozwój lokalny, a -3 odzwierciedla silny wpływ negatywny) i jest ona subiektywną opinią wójta bądź burmistrza na temat przydatności wyszczególnionych rozwiązań w zarządzaniu rozwojem gospodarczym gminy. Poniżej zostały przedstawione najważniejsze wyniki i konkluzje z nich płynące. (fragment tekstu)
4
Content available remote Kapitał ludzki jako istotny czynnik rozwoju regionalnego
75%
Celem artykułu jest przedstawienie wiodącego znaczenia kapitału ludzkiego w rozwoju regionalnym, w odniesieniu do szeregu czynników wpływających na efektywne funkcjonowanie społeczności lokalnych. (fragment tekstu)
5
Content available remote Instrumenty, kierunki, perspektywy rozwoju przedsiębiorczości
75%
Przedsiębiorczość na przestrzeni ostatnich lat zyskuje na znaczeniu w środowisku biznesowym. Wielowymiarowość tego zjawiska pozwala na analizę z perspektywy zarówno procesu, organizacji, jak i jednostki. Przyczynia się do dynamicznych zmian w całej gospodarce, które przejawiają się poprzez powstawanie innowacyjnych produktów, rozwiązań, tworzenie kultury organizacyjnej, nowych miejsc pracy i ośrodków "twórczych", gdzie implikowane są pomysły. Szczególnie istotne staje się zatem promowanie przedsiębiorczości, zarówno przez instytucje rządowe, jak i pozarządowe, aby osiągnąć stabilny rozwój. (abstrakt oryginalny)
Celem podjętych rozważań było uporządkowanie instrumentów polityki turystycznej wykorzystywanych na poziomie samorządu terytorialnego oraz wskazanie na jego możliwości nie tylko jako podmiotu lokalnej lub regionalnej polityki turystycznej, ale także podmiotu kształtującego funkcjonowanie gospodarki turystycznej. (fragment tekstu)
7
Content available remote Miejski obszar funkcjonalny wrocławia jako rdzeń województwa dolnośląskiego
75%
W artykule przedstawiono istotę miejskiego obszaru funkcjonalnego jako inicjatora procesów rozwojowych oraz opis jego wpływu na możliwości i zakres działań niezbędnych do usprawnienia połączeń na linii miasto (rdzeń) - powiązane terytorium, możliwych dzięki wykorzystaniu zintegrowanych inwestycji terytorialnych. Obiektem badawczym jest miejski obszar funkcjonalny Wrocławia. Celem analizy jest również zidentyfikowanie podstawowych obszarów integracji określonych w strategii zintegrowanych inwestycji terytorialnych oraz ocena skutków wdrażania tej strategii. W pracy zastosowano metodę opisową, analizę literatury i dokumentów źródłowych, metodę dedukcyjną i wnioskowanie empiryczne(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Institutional Factors of Innovation-Oriented Regional Development
75%
W artykule przedstawiono czynniki instytucjonalne zorientowane na rozwój innowacji regionalnych, których rola w koncepcji konkurencyjności regionu jest bardzo istotna. Zbadana została zależność pomiędzy tymi instytucjami, a wskaźnikami stymulacji procesów rozwoju regionalnego. Ocenie poddany został także wpływ (lub jego brak) funduszu unijnego na rozwój niektórych wskaźników regionalnych.
Zakładając wstąpienie do Unii Europejskiej w latach 2001-05 autor przedstawia założenia naszych negocjacji w zakresie polityki regionalnej.
10
Content available remote Zintegrowane inwestycje terytorialne jako eksperyment
75%
Celem artykułu jest analiza przyczyn powstania zintegrowanych inwestycji terytorialnych (ZIT) w nowym okresie 2014-2020 w kontekście reform UE oraz analiza procesu tworzenia ZIT i zagrożeń, jakie wynikać mogą dla tego eksperymentalnego podejścia w Polsce. Podstawowa teza głosi, że eksperymentalna koncepcja ZIT powoduje dodatkowe konflikty między zarządzającymi a beneficjentami przywykłymi, że cele (działania) ogólne polityki odbiegają od faktycznie realizowanych. Hipoteza uzupełniająca zaś głosi, iż istnieją istotne czynniki potencjalnie sprzyjające ograniczeniu radykalnej reformy i przywróceniu status quo ("oswojenia" wymagań). Główne metody (studia literaturowe oraz udział w pracach przygotowawczych w roli eksperta ministerstwa) determinują strukturę źródeł. (abstrakt oryginalny)
Omówiono cechy oraz społeczny aspekt rozwoju lokalnego. Przedstawiono także instrumenty rozwoju lokalnego.
Podsumowując nadmieńmy, iż rozwój gospodarki regionu łódzkiego niesie z sobą wiele różnorodnych problemów i kontrowersji. Mając na względzie jego złożoność i wielopłaszczyznowość, w opracowaniu zaprezentowano jedynie główne aspekty, dotyczące społeczno-ekonomicznych koncepcji rozwoju woj. łódzkiego. Należy stwierdzić, iż dla prawidłowego funkcjonowania analizowanego regionu muszą być tworzone pragmatyczne oraz kompleksowe warunki implementacji polityki strukturalnej i intraregionalnej w powiązaniu z polityką makroekonomiczną, przez stosowne lokalno-regionalne instytucje. (fragment tekstu)
W ciągu ostatnich dziesięcioleci idea klastra zyskała dużą popularność na całym świecie. Strategia rozwoju klastrów może wpłynąć znacząco na wzmocnienie gospodarki nie tylko w danym regionie, ale także w skali globalnej. Klastry mają długotrwały wpływ na poziom dobrobytu w danym regionie. W literaturze znaleźć możemy wiele przykładów pozytywnych efektów działania klastrów. W artykule przedstawiono aspekty teoretyczne idei klastra oraz przegląd dotychczasowych badań na temat korzyści i barier w ich rozwoju.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Regionalne zróżnicowanie absorpcji unijnego wsparcia dla polskiej wsi
75%
W pracy przedstawiono krótko realizowaną w Unii Europejskiej Wspólną Politykę Rolną i scharakteryzowano główne źródła jej finansowania. Na tle ogólnej sytuacji dotyczącej środków wypłacanych w Polsce dokonano oceny zróżnicowania absorpcji unijnego wsparcia na rzecz wsi i rolnictwa. Ocena dotyczyła zarówno wartości wypłaconych w ostatnich latach kwot, jak i przeciętnych środków wypłaconych w przeliczeniu na jeden podmiot wpisany do ewidencji producentów oraz gospodarstwo rolne w układzie województw. (abstrakt oryginalny)
15
75%
W procesie kształtowania produktu obszarowego, obok działań konkurencyjnych, niezbędna jest jednoczesna współpraca wszystkich podmiotów mających wpływ na jego ostateczny kształt, dająca szansę na powstanie jednolitego produktu turystycznego obszaru, który będzie wyróżniał się spośród innych produktów oraz dysponował wyrazistym, pozytywnym wizerunkiem. Celem opracowania jest analiza efektów współpracy podmiotów samorządowych w zakresie kształtowania regionalnego produktu turystycznego na przykładzie Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty.(abstrakt oryginalny)
Umowa o przystąpieniu Grecji do Wspólnoty Europejskiej została podpisana w Atenach 28 maja 1979 r. Po procedurach ratyfikacyjnych Grecja stała się członkiem Wspólnoty 1 stycznia 1981 r. Większość polityków greckich wiązała z tym duże nadzieje na wsparcie ekonomiczne i finansowe, pozwalające na zmniejszenie dystansu dzielącego Grecję od reszty Europy i pokonanie wewnętrznych problemów gospodarczych. Szczególną rolę w tym względzie miały odegrać polityka regionalna i przewidziana przez nią pomoc finansowa. W traktacie akcesyjnym Grecja w kwestii polityki regionalnej nie wnioskowała o specjalne traktowanie w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Już po podpisaniu traktatu Rada Ministrów ustaliła (16 grudnia 1980 r.), że udział Grecji w pomocy finansowej w EFRR będzie wynosił 13%. W wyniku tej decyzji zostały zmniejszone środki przeznaczone na finansowanie rozwoju pozostałych krajów członkowskich. (fragment tekstu)
17
Content available remote Airports as a Factor of Regional Development on the Example of the Szymany Airport
75%
The Warmińsko-Mazurskie Voivodship is a NUTS II region, which belongs to the least developed regions of Poland and the EU. One of the reasons of its underdevelopment is poor transport accessibility, which limits the level of competitiveness and investment attractiveness. For this reason the voivodship authorities made a decision to build a regional airport by modernising the military airport in Szymany near Szczytno. The investment, which is co-financed by the European Funds, is aimed to reduce the level of peripherality of the region, increase its competitiveness and, as a consequence, raise the socio-economic development level. This paper aims to answer three questions. The first one concerns the extent to which the existence of a regional airport is a factor stimulating socio-economic development of regions, including peripheral ones. The second one is related to the question whether the location of the planned airport is justified by economic factors, or, to put in another way, whether the airport will bring profits in the long run. The last question, related to the previous ones, is whether the realisation of the investment in the planned form will help to reduce the degree of peripherality of the Warmińsko-Mazurskie Voivodship and thus accelerate its socio-economic development. (original abstract)
18
75%
Cel - Celem niniejszego artykułu jest zidentyfikowanie na podstawie założeń dokumentów strategicznych województw Polski Wschodniej zainteresowania władz regionalnych klastrami, jako instrumentami rozwoju regionalnego, wdrażania innowacji i regionalnych specjalizacji oraz przewidzianego na ich rozwój wsparcia. Metoda badań - Dla realizacji celu wykorzystano technikę desk research. Analizie poddano dokumenty strategiczne województw: podkarpackiego, podlaskiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego, tj. strategie rozwoju regionalnego oraz regionalne strategie innowacji. Wnioski - Z przeprowadzonej analizy wynika, że pomimo zainteresowania władz klastrami jako narzędziami aktywizującymi rozwój regionów, w większości dokumentów brakuje konkretnych rozwiązań prowadzenia polityki opartej o klastry. (abstrakt autora)
19
75%
Region dolnośląski charakteryzuje się wieloma dysproporcjami rozwojowymi. Niezbędne staje się zatem prowadzenie efektywnej polityki spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej w pełni wpisanej w politykę rozwoju kraju i Unii Europejskiej. Samorząd Województwa Dolnośląskiego realizuje regionalną politykę spójności, wdrażając m.in. strategię rozwoju do roku 2020, której nadrzędnym celem jest "Nowoczesna gospodarka i wysoka jakość życia w atrakcyjnym środowisku". Jednym z finansowo-prawnych instrumentów jej wdrażania od 2009 r. jest Dolnośląski Fundusz Pomocy Rozwojowej. W latach 2009-2016 z pomocy rozwojowej, udzielanej w formie dotacji celowej z budżetu Województwa Dolnośląskiego, skorzystało 99 gmin, realizując łącznie ponad 250 różnorodnych przedsięwzięć. Wspierane były przede wszystkim małe gminy dotknięte problemami społecznymi, gospodarczymi i przestrzennymi, których możliwości budżetowe były zbyt małe, by zainicjować procesy trwałego zrównoważonego rozwoju lokalnego, a także gminy pełniące funkcje wynikające ze specyficznych uwarunkowań, np. turystyczne i uzdrowiskowe(abstrakt oryginalny)
Wzmacnianie roli centrów technologii i innowacji (technology and innovation centres - TIC) jest obserwowane na całym świecie. W efekcie coraz większe zainteresowanie wzbudza koncepcja zdolności do bycia źródłem innowacji (capacity to be the source of innovation - CSI). Istnieją cztery kategorie CSI - w zakresie wiedzy, technologii, przemysłu i systemu. Autorzy badają przyszły kierunek rozwoju chińskich TIC poprzez podsumowanie i zestawienie podobieństw i różnic pomiędzy trzema międzynarodowymi TIC (w Szanghaju, Pekinie i Guangdongu) i trzema regionalnymi TIC (w Zhejiangu, Hubei i Liaoningu) w Chinach, w kontekście polityki, pozycjonowania rozwoju i planowania regionalnego. Celem studium jest zbadanie związku pomiędzy tworzeniem TIC i CSI. Ponadto, opierając się na czterech różnych typach CSI, podano odpowiednie rozwiązania usprawniające. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.