Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Instytucje kontrolne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Międzynarodowe instytucje normalizujące
100%
Pod koniec wieku XIX , rozwój techniki i produkcji spowodował potrzebę standaryzacji na poziomie, o coraz szerszym zasięgu. Wytwórczość przestała mieć charakter rzemieślniczo - lokalny. Produkty zaczęły być rozpowszechniane daleko, poza miejsce ich wytwarzania. Wystąpiła potrzeba dopasowania maszyn i ich elementów, pochodzących od różnych producentów. Pojawiła się produkcja o charakterze kooperacyjnym, gdzie z zespołów i elementów od różnych dostawców montowano maszyny i instalacje. Wystąpiła konieczność porządkowania i opracowywania standardów, zatem potrzeba powołania instytucji, które takie standardy w postaci opracowań - norm, wypracowywałyby. Początkowo takie instytucje powoływano w ramach poszczególnych państw. Pierwszą narodową instytucją normalizacyjną był Brytyjski Komitet Normalizacyjny (BSI - British Standards Institution), utworzony w 1901 roku. W Polsce, jednostką administracji państwowej odpowiedzialną za normalizację, jest Komitet Techniczny ds. Normalizacji Wyrobów Przemysłowych, przy Ministerstwie Handlu i Przemysłu, utworzony w 1923 roku i wydający normy sygnowane symbolem PN. Od 1993 roku Polski Komitet Normalizacyjny - PKN, jest samodzielną jednostką organizacyjną. Porządkowanie na poziomie krajowym okazało się niewystarczające. Globalizacja działalności gospodarczej, w tym przemysłu i handlu w skali międzynarodowej, spowodowały potrzebę opracowywania norm o szerszym zakresie niż pojedyncze państwo. (fragment tekstu)
Ochrona interesów finansowych Unii Europejskiej jest ściśle związana z koniecznością zapewnienia właściwego funkcjonowania jednolitego rynku. Środkiem do stworzenia właściwej ochrony stało się skoordynowanie działań instytucji krajowych i wspólnotowych. Zgodnie z art.280 Traktatu o Wspólnotach Europejskich każde państwo członkowskie jest zobowiązane do ochrony interesów finansowych Wspólnot i do walki z nadużyciami finansowymi w takim samym stopniu, w jakim chroni własne interesy finansowe. Zarządzanie finansami w Unii Europejskiej, głównie budżetem ogólnym UE z powodu złożoności jej struktury należy do bardzo trudnych zadań. Wymaga bowiem zaangażowania nie tylko instytucji wspólnotowych, ale również państw członkowskich i innych krajów korzystających z finansowej pomocy unijnej. Analizując przepływy finansowe w obrębie Unii i jej beneficjentów, nietrudno zauważyć, że liczba korzystających z pomocy oraz złożoność i różnorodność struktur administracyjnych w każdym kraju, wymaga bardzo precyzyjnego i sprawnego działania systemu kontroli wewnętrznej i zewnętrznej. (fragment tekstu)
8 sierpnia br. weszła w życie ustawa z 9 czerwca 2011 r. o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy oraz niektórych innych ustaw, wprowadzająca nowe regulacje dotyczące sposobu wykonywania zadań, prowadzenia kontroli i stosowania środków prawnych przez organy tej inspekcji. Zdaniem autorów ustawodawca bardzo wąsko ujął zakres zmian, a niektóre z nich zostały sformułowane w sposób mogący budzić wątpliwości w praktyce ich stosowania, z uwzględnieniem prawa administracyjnego i intencji ustawodawcy. W ich ocenie niezbędne są dalsze zmiany w ustawie o PIP, które powinny dotyczyć między innymi pozycji ustrojowej Rady Ochrony Pracy, jej zadań, zakresu działania i kompetencji, obecnego i proponowanego usytuowania tej Rady, stabilności zatrudnienia Głównego Inspektora Pracy oraz okręgowych inspektorów pracy, a także doboru na stanowiska kierownicze w tej inspekcji. Ponadto powinny one dotyczyć wpływu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej na działalność Państwowej Inspekcji Pracy oraz przyznania tej inspekcji efektywnych środków prawnych, tj. finansowego oddziaływania na pracodawców naruszających prawo pracy. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Kontrola zewnętrzna działalności organów samorządu terytorialnego w Polsce
75%
Celem artykułu jest przedstawienie informacji dotyczących kontroli zewnętrznej prowadzonej nad działalnością organów samorządu terytorialnego w Polsce. W pierwszej części przybliżono pojęcie, cel i cechy oraz kryterium zakresu kontroli. Kolejno zaprezentowano organy uprawnione do kontroli działalności samorządu terytorialnego w Polsce. Przedstawiono jakie uprawnienia kontrolne posiadają względem samorządu terytorialnego oraz jakie działania samorządu terytorialnego podlegają kontroli. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym opracowaniu wzięto pod uwagę najważniejsze firmy mające siedzibę zarządu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Autorzy starają się odpowiedzieć na pytanie, jak zmieni się koncentracja funkcji kontrolno-zarządczych w mieście w momencie głębokiego kryzysu dominującej branży, w danym ośrodku stanowiącym jego bazę ekonomiczną. W tym celu utworzono indeks stabilności, który, w oparciu o wyniki ekonomiczne uzyskiwane przez poszczególne korporacje oraz zróżnicowanie branż, obrazuje stabilność gospodarczą ośrodków miejskich w przypadku globalnych wahań koniunkturalnych. Najbardziej odporne na kryzys okazały się Warszawa, Praga i Budapeszt. Wpływ na lokalizację najodporniejszych na kryzys miast mają odległość od państw UE 15, oddziaływanie polityczne Związku Radzieckiego widoczne w regionie w latach 1945-1990 oraz konflikty zbrojne w krajach byłej Jugosławii. Ponadto badane miasta, mimo niewielkiego wpływu na światową gospodarkę, charakteryzują się dosyć dużymi powiązaniami międzynarodowymi.(abstrakt oryginalny)
W świetle standardów Międzynarodowej Organizacji Najwyższych Organów Kontroli (INTOSAI) podstawowe zasady funkcjonowania najwyższego organu kontroli powinny być określone w konstytucji, która stanowi gwarancję ich stabilności. W tym zakresie postuluje się, aby przepisy konstytucyjne określały podstawowe zasady funkcjonowania najwyższych organów kontroli, w tym m.in. procedurę jego ustanowienia, procedurę powoływania i odwoływania prezesów i członków danej instytucji, podstawowe uprawnienia oraz obowiązki kontrolne, obowiązki sprawozdawcze, a także instytucjonalne gwarancje niezależności funkcjonalnej i organizacyjnej organu. Niniejszy artykuł ma na celu analizę regulacji konstytucyjnych państw członkowskich UE gwarantujących niezależność najwyższych organów kontroli. (abstrakt oryginalny)
The main subject of this article is an attempt to resolve whether and on what principles active financial market participants were entitled to continue their activities related to trading in financial instruments during the so-called transition period determined by the provision of Article 29 of the Act of 1 March 2018 amending the Act on Trading in Financial Instruments and certain other acts (Dz.U. [Journal of Laws] of 2018, item 685). To this end, the authors have interpreted this provision in the context of the overall regulation of the amending act, with particular attention paid to the new wording of the definition of trading in financial instruments. The analysis of the indicated issues is carried out primarily from the point of view of active participants of the financial market, which constitutes a significant enrichment of the studies that have so far dealt with the discussed problem. Against the background of the above considerations, the authors draw attention to the influence of the Polish Financial Supervision Authority (Financial Supervision Commission) on other financial market participants, especially in relation to the supervisory proceedings conducted by the Authority and the supervisory measures applied. As a result of the conducted deliberations, the authors notice that the imprecision and incompleteness of the content of the analysed legal acts may be connected with significant negative consequences for the financial market participants, primarily in the form of financial sanctions. (original abstract)
Artykuł stanowi próbę odpowiedzi na pytanie czy i w jaki sposób administracja publiczna oraz samorządowa szczebla wojewódzkiego realizuje "założenia regionalnej filozofii zarządzania" w zakresie poprawy jakości produkcji i przetwórstwa produktów rolnych na terenie woj. świętokrzyskiego. (fragment z tekstu)
Celem artykułu było poszerzenie wiedzy na temat granicy organizacyjnej. Pytanie badawcze dotyczyło tego, w jaki sposób konceptualizowana jest granica przez pracowników instytucji publicznych. Badania przeprowadzono w paradygmacie jakościowym, w ramach którego przeprowadzono 56 wywiadów z pracownikami jednostek kontrolujących zajmujących różne szczeble zarządzania. Z badań tych wynika, że pracownicy organizacji publicznych tematyzują granice organizacyjne w różnych aspektach: przestrzennym, relacyjnym, tego, w jaki sposób oddziałuje na jednostkę, i tego, co jej towarzyszy. Ujawniły się też różne nastawienia do niej, nie tylko negatywne, ale i pozytywne, bowiem granice oprócz tego, że ograniczają i utrudniają realizację różnych działań, dają poczucie bezpieczeństwa. Znajomość sposobów interpretacji granic i nastawień do niej może poszerzać zrozumienie zachowań podejmowanych wobec granic, nie zawsze zgodnych z postulowanymi w naukach o zarządzaniu. Oprócz zachowań zorientowanych na zmianę, które są w ówczesnych czasach pożądane i oczekiwane, w jednostkach publicznych obserwuje się raczej zachowania zorientowane na utrzymywanie systemu granic, pomimo że jest on niezadowalający. Być może jest to związane z tym, że orientacja na zmianę nie zawsze jest spójna z mentalną gotowością do niej. (abstrakt autora)
Przedmiotem artykułu jest przedstawienie uprawnień Państwowej Inspekcji Pracy w zakresie ustalania istnienia stosunków pracy. Z przeprowadzonej analizy wynika, że prawne instrumenty przysługujące inspektorom PIP w tym zakresie to skierowanie do pracodawcy wystąpienia, prowadzenie postępowania wykroczeniowego lub wytoczenie na rzecz określonej osoby powództwa do sądu pracy o ustalenie istnienia stosunku pracy. Środki te w praktyce są mało efektywne. W obecnym stanie prawnym inspektorzy PIP nie są uprawnieni do wydawania decyzji administracyjnych ustalających istnienie stosunku pracy, choć istnieją pewne argumenty natury dogmatycznoprawnej przemawiające za przyznaniem im takiego uprawnienia, co wymagałoby jednak stworzenia odpowiedniego trybu odwoławczego, który byłby podobny do procedury odwoławczej od decyzji ZUS. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera prezentację głównych modeli niezależnych instytucji fiskalnych coraz częściej powołanych na świecie w odpowiedzi na wzrost znaczenia stabilności fiskalnej i konieczność jej monitorowania. W krajach Unii Europejskiej jedną z przesłanek tworzenia rad fiskalnych jest także dostosowanie rozwiązań krajowych do nowych ram fiskalnych wprowadzonych w prawie europejskim. Polska jako państwo członkowskie UE jest także zobowiązane do wdrożenia odpowiednich zapisów w tym względzie. W związku z tym autorzy uważają, iż warto rozważyć rozwiązania instytucjonalne zarówno europejskie, jak i pozaeuropejskie w zakresie niezależnych instytucji fiskalnych, dostosowując je do krajowej organizacji sektora publicznego. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Stosowanie środków oddziaływania wychowawczego przez inspektorów pracy
63%
Państwowa Inspekcja Pracy została powołana do sprawowania nadzoru oraz kontroli przestrzegania prawa pracy. W artykule przedstawiono misję PIP i zadania inspektorów pracy. Omówiono stosowanie środków oddziaływania wychowawczego oraz przesłanki i formy stosowania tych środków pojawiające się w sprawozdaniach Okręgowych Inspektoratów Pracy.
13
Content available remote Prawne podstawy systemu kontroli administracji w Polsce
63%
Artykuł podejmuje problematykę funkcjonowania systemu kontroli administracji publicznej w Polsce. Wyjaśnia pojęcie kontroli, różnice występujące między kontrolą a nadzorem oraz innymi formami ingerencji w działalności administracji. Określono w nim również podmiot i przedmiot kontroli, wskazano na instytucje w polskim systemie prawnym zajmujące się kontrolą, dokonano podziału i klasyfikacji kontroli. W ostatniej części skoncentrowano się na pojęciach audytu oraz wynikających z niego implikacji dla funkcjonowania samego systemu administracji w Polsce. Zaprezentowano kontrolę wykonywaną przez sądy i starano się bronić tezy o funkcji kontrolnej sprawowanej przez te organy. (abstrakt oryginalny)
Autorka referuje stanowisko Sądu Najwyższego odnoszące się do doniosłego z punktu widzenia praktyki problemu związanego z ustaleniem skutków normatywnych "utraty ważności zaświadczenia lekarskiego" w związku z uniemożliwieniem przez ubezpieczonego przeprowadzenia przez lekarza orzecznika ZUS badania prawidłowości zaświadczenia o niezdolności do pracy z powodu choroby, a co za tym idzie z kognicją sądu w sprawie z odwołania od wydanej w związku z tym decyzji ZUS o braku prawa do zasiłku chorobowego. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest prezentacja roli Europejskiego Trybunału Obrachunkowego w strukturze instytucji europejskich. Autor przypomina, że w ramach rozwoju integracji europejskiej, a także wobec coraz większych środków finansowych pozostających w gestii Wspólnot, pojawiła się potrzeba ustanowienia pewnych regulacji służących kontroli dysponowania tymi środkami. Idea powołania Trybunału wywodzi się z jednej z podstawowych zasad współczesnych demokracji, jaką jest zasada istnienia niezależnej instytucji kontrolującej środki pozostające w gestii państwa. Jej przejawem jest funkcjonowanie we wszystkich państwach Unii Europejskiej instytucji kontrolnych niezależnych od władzy wykonawczej i umocowanych w prawie, które stoją na straży wykorzystania środków publicznych. Z tej właśnie tradycji wywodzi się także idea powołania niezależnego zewnętrznego kontrolera wydatkowania funduszy wspólnotowych.
W artykule omówiono istotę i znaczenie instytucji kontroli podatkowej oraz przedstawiono zagadnienie uprawnień zarówno dla pracowników aparatu skarbowego, jak i dla kontrolowanych przedsiębiorców lub innych osób.
Autor rozważa zagadnienie powoływania oraz odwoływania inspektorów kontroli oraz ich miejsca w strukturze organizacyjnej ZUS. W jego ocenie kontrola wykonywania obowiązków wynikających z prawa ubezpieczeń społecznych wymaga zmian polegających na uregulowaniu statusu kandydata na inspektora kontroli oraz opracowaniu ścieżki rozwoju zawodowego dla pracowników przeprowadzających kontrole płatników składek. Podejmuje także próbę wskazania kierunku zmian, formułując propozycję schematu awansu zawodowego służącego optymalizacji przydziału zadań oraz zwiększeniu skuteczności przeprowadzanych kontroli. (abstrakt oryginalny)
The practice of political life often indicates that the implementation of the control function is one of the most important elements of the Polish parliament's competency. The possibility of appointing parliamentary committees of inquiry guaranteed by the Constitution is undoubtedly the clearest, and the most spectacular form of its exercise. However, It would seem that the clear form of the accepted political solutions does not eliminate various doubts of procedural, political and legal nature relating to their functioning. It is no wonder that parliamentary committees of inquiry, becoming media phenomena, are increasingly seen as a weak link in the process of political reality. The main objective of this paper is to show the form and the position of committees of inquiry, arising not only from the accepted legal and constitutional solutions, but also non-formal conditions shaped by political, media as well as social culture. The intention of the authors is an attempt to present the actual importance of parliamentary committees of inquiry in view of the perception of their activities by the electorate of particular parties. (original abstract)
Autor przedstawia istotne dla praktyki zagadnienia dotyczące zakłócania czynności inspektorów pracy w toku prowadzonego postępowania kontrolnego przez podmiot kontrolowany lub osoby reprezentujące ten podmiot. Omawia ustawowe znamiona przestępstwa utrudniania lub udaremnienia wykonania czynności służbowej inspektora pracy (art. 225 § 2 k.k.) oraz relację uprawnień inspektora do obowiązków spoczywających na podmiocie kontrolowanym. Na szczególną uwagę zasługuje rozróżnienie między utrudnianiem i udaremnianiem poszczególnych czynności inspektora pracy w toku postępowania kontrolnego a utrudnianiem lub nawet udaremnieniem postępowania kontrolnego jako takiego. Kładąc nacisk na praktyczne aspekty wykonania obowiązku zapewnienia inspektorowi warunków i środków niezbędnych do sprawnego przeprowadzenia kontroli, autor wskazuje przypadki, w których niewykonanie obowiązku spoczywającego na podmiocie kontrolowanym lub osobie reprezentującej ten podmiot może skutkować ich odpowiedzialnością karną. (abstrakt oryginalny)
Rozwój gospodarki żywnościowej wymaga zapewnienia bezpieczeństwa i jakości żywności. Główne zasady funkcjonowania urzędowej kontroli żywności w Polsce reguluje ustawa z dnia 11.05.2001 o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia Urzędową kontrolą bezpieczeństwa żywności w Polsce zajmują się instytucje działające w obszarze jakości zdrowotnej i jakości handlowej. Instytucje kontrolujące jakość zdrowotną to: Inspekcja Weterynaryjna i Państwowa Inspekcja Sanitarna. Instytucje kontrolujące jakość handlową to: Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych i Inspekcja Handlowa. (oryg. streszcz.)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.