Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 70

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Instytucje wspierające innowacje
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Otoczenie instytucjonalne dla rozwoju innowacyjności w Finlandii
100%
Celem opracowania jest zaprezentowanie otoczenia instytucjonalnego związanego bezpośrednio z rozwoje innowacyjności w Finlandii. Opis struktury, zadań i finansowania poszczególnych instytucji ma pomóc w zrozumieniu fińskiego systemu innowacji i czynników wpływających na jego skuteczność.(fragment tekstu)
Przedstawiono działania takich instytucji, jak: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Zasobów Wodnych we Wrocławiu wspierających rozwój zrównoważony terenów wiejskich powiatu kłodzkiego. Praca prezentuje obszary wsparcia oraz skalę pomocy finansowej na poszczególne przedsięwzięcia, których podejmowanie umożliwia realizacje celów środowiskowych, ekologicznych i społecznych. (skróc. oryg. streszcz.)
3
Content available remote Institutional Factors of Innovation-Oriented Regional Development
100%
W artykule przedstawiono czynniki instytucjonalne zorientowane na rozwój innowacji regionalnych, których rola w koncepcji konkurencyjności regionu jest bardzo istotna. Zbadana została zależność pomiędzy tymi instytucjami, a wskaźnikami stymulacji procesów rozwoju regionalnego. Ocenie poddany został także wpływ (lub jego brak) funduszu unijnego na rozwój niektórych wskaźników regionalnych.
Grona są sieciami składającymi się z niezależnych firm, instytucji tworzących i dostarczających wiedzę (np. instytuty badawcze), instytucji pośredniczących (np. usługi konsultingowe) oraz klientów. Autorka przedstawiła ideę gron oraz ich znaczenie w rozwoju regionalnym. Scharakteryzowała cechy współczesnych gospodarek wysoko rozwiniętych, w których obecne są inicjatywy związane z gronami oraz jakie wnioski i rekomendacje wynikają z tego dla Polski.
Polityka innowacyjna prowadzona jest przez wiele instytucji wykorzystujących znaczną liczbę instrumentów wspierających procesy innowacyjne przedsiębiorstw. Nie są one jednak powszechnie znane przedsiębiorcom. Niekorzystnym zjawiskiem jest także częste nakładanie się kompetencji i zakresu realizowanych przez nie projektów ukierunkowanych na zwiększanie innowacyjności. Tworzenie kolejnych instytucji i instrumentów nie wydaje się zatem celowe. Większą uwagę należałoby zwrócić na koordynację ich działań oraz na bardziej skuteczny przekaz informacji o oferowanych formach pomocy.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia kredyt technologiczny jako narzędzie wsparcia innowacji wśród polskich przedsiębiorstw. Autorka omawia jego założenia, warunki przyznawania określone w ustawie o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej z 29 lipca 2005 r. i ich zmiany w związku z jej nowelizacją. Prezentuje dotychczasowe efekty wykorzystania kredytu technologicznego przez krajowych przedsiębiorców i wskazuje na potencjalne korzyści dla firm i gospodarki ze stosowania tej formy pobudzania innowacyjności MSP w Polsce. (oryg. streszcz.)
W artykule przedstawiono ważniejsze instrumenty wsparcia finansowego, z których mogą skorzystać innowacyjni rolnicy. W pierwszej części zawarto krótki przegląd zagadnień teoretycznych z zakresu innowacji w rolnictwie. W drugiej części opisano Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 oraz kredyt preferencyjny z dopłatą Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - jako instrumenty wsparcia innowacyjności polskich gospodarstw rolnych.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Rola i miejsce instytucji wsparcia w realizacji polityki innowacyjnej
100%
Celem prezentowanego opracowania jest próba oceny warunków funkcjonowania instytucji wsparcia transferu technologii i innowacyjnej przedsiębiorczości w Polsce. Opracowanie zawiera analizę kierunków rozwoju systemu wsparcia oraz dostępności usług proinnowacyjnych. Przesłanki dla instytucjonalizacji wsparcia procesów innowacyjnych i przedsiębiorczości w Polsce zostały stworzone wraz z reformami systemowymi po 1989 roku. Liczba ośrodków innowacji i przedsiębiorczości od 1990 roku systematycznie rośnie, osiągając na początku 2011 roku wielkość około 750 podmiotów. Perspektywa członkostwa w Unii Europejskiej i dostępu do funduszy strukturalnych w szczególny sposób zdynamizowały rozwój instytucji wsparcia. Sukcesywnie pojawiały się nowe koncepcje organizacyjne, tworząc obecną różnorodność rozwiązań instytucjonalnych oraz lokalizacyjną na terenie kraju. Przeprowadzone badania wskazują jednak na wiele mechanizmów utrudniających efektywne funkcjonowanie infrastruktury wsparcia. (fragment tekstu)
9
Content available remote Instytucje wsparcia innowacji
100%
Aby wzmocnić korzystny wpływ transferu wiedzy na gospodarkę, jesteśmy świadkami świadomej działalności administracji publicznej i organów polityki gospodarczej, której celem jest rozwój innowacyjnej przedsiębiorczości i wzmocnienie procesów transferu wiedzy. Procesy te przyczyniły się do stworzenia i rosnącego znaczenia podmiotów wsparcia działalności innowacyjnej, ogólnie określanych jako instytucje wsparcia biznesu. Mają one duże znaczenie w procesie pobudzania działalności innowacyjnej firm, szczególnie nowo powstających, a dzięki powstającym nowoczesnym produktom/usługom/technologiom wpływają na rozwój gospodarczy regionu i kra-ju. Celem artykułu jest zaprezentowanie podstawowych charakterystyk instytucji działających pod wspólną nazwą business support organisations, czyli instytucji wsparcia biznesu w Polsce, które mogą stymulować działalność innowacyjną przedsiębiorstw. Artykuł zawiera ogólną charakterystykę tych instytucji wraz z wybranymi danymi statystycznymi na temat ich funkcjonowania. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie zakresu realizacji polityki wspierania innowacyjności polskich przedsiębiorstw w okresie 2007-2013. Główną hipotezą badawczą jest założenie, że działalność innowacyjna stanowi jeden ze sposobów na wyjście z kryzysu gospodarczego, zatem polityka państwa powinna być silnie ukierunkowana na wspieranie innowacyjności polskich przedsiębiorstw. Niniejszy artykuł składa się z dwóch części, teoretycznej i empirycznej. W części pierwszej dokonano opisu polityki innowacyjnej rządu wobec polskich przedsiębiorstw oraz zaprezentowano wybrane narzędzia państwa wspierające ich innowacyjność. W części empirycznej dokonując oceny wpływu działalności państwa na innowacyjność polskich przedsiębiorstw przedstawiono rezultaty polityki rządu w badanym zakresie.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest próba określenia wpływu instytucji wsparcia biznesu na działalność innowacyjną przedsiębiorstw średniej techniki funkcjonujących w regionie łódzkim, zachodniopomorskim i w Wielkopolsce w latach 2009-2012. W pracy założono, że aktywność innowacyjna analizowanej grupy przedsiębiorstw powinna rosnąć na skutek kooperacji z instytucjami otoczenia biznesu. Prezentowany zakres badania dotyczy innowacji w przedsiębiorstwach przemysłowych należących do sektora średniej i wysokiej techniki, charakteryzuje innowacje na poziomie firmy i uwzględnia dyfuzję do poziomu "nowość dla firmy".(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę scharakteryzowania jednego z wielu programów instytucjonalnego wsparcia innowacji techniczno-ergonomicznych w małych i średnich przedsiębiorstwach. W części pierwszej dokonano literaturowego przeglądu pojęcia innowacji oraz innowacji techniczno-ergonomicznych. Następnie, opierając się na danych Głównego Urzędu Statystycznego, określono nakłady na działalność innowacyjną przedsiębiorstw w latach 2012-2014. W punkcie czwartym opracowania wymieniono publiczne wsparcie działalności innowacyjnej, jakie działa na polskim rynku, spośród którego wybrano Program Operacyjny Inteligentny Rozwój, którego charakterystyka znalazła się w następnym punkcie. W ostatniej części opracowania zamieszczono krótkie podsumowanie poruszanej problematyki. (abstrakt oryginalny)
13
100%
Regionalny Fundusz Wspomagania Transakcji Finansujących Innowacje to podmiot, który ma wspierać mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa wdrażające nowe lub istotnie ulepszone rozwiązania - np. produktowe lub procesowe - w rejonie jego działalności. Wsparcie Funduszu przyjmie formę poręczeń za zobowiązania innowatorów z tytułu zaciągniętych pożyczek i kredytów, a także subsydiowania spłaty odsetek od tych zadłużeń. W koncepcyjnym ujęciu tej struktury zaprojektowano rozwiązania ułatwiające gromadzenie środków na depozyt poręczycielski (niekonwencjonalna oferta korzyści dla deponentów), usprawniające jego wykorzystanie (zasada mnożnika kapitałowego, reguła kwartalnego uaktualniania sum poręczenia), a także doprecyzowano zasady transakcji poręczeń oraz towarzyszących im operacji gospodarczych, w tym m.in. w zakresie deponowania środków finansowych na koncie Funduszu i lokowania jego wolnych zasobów(abstrakt oryginalny)
Objective: The object of this research is public innovation support in European Economic Area and its effectiveness assessment. The main aim is to propose a new model for public innovation support effectiveness assessment, adjusted to contemporary needs and based on practice of public innovation support development. Research Design & Methods: The methods of comparative, cluster, regression, modelling analysis, multi-criteria evaluation, analogy search, logical abstraction and impact evaluation have been applied for the research presented in this paper. Findings: The paper conceptualizes a new model for the assessment of public innovation support. It is based on theoretical argumentation and practical verification. Its structure is based on new solutions and quantitative assessment methods. Implications & Recommendations: The analysis of the proposed model applicability revealed important patterns for the public innovation support impact assessment. Findings suggest that the increase of public innovation support index is a necessary but insufficient condition for the growth of the countries innovation index. The impact of public innovation support occurs only in the long run, as the delay of the effect exists. Contribution & Value Added: The proposed system of quantitative and qualitative indicators that characterize any public innovation support system (public innovation support index) enables the creation and implementation of measures devoted to the public innovation support impact improvement at EU and national level. The practical application of the suggested model is significant for the effectiveness improvement of public innovation support at EU institutions. (original abstract)
Zgodnie z założeniami Umowy Partnerstwa, przyjętymi przez Radę Ministrów w dniu 15 stycznia 2013 r., planowana jest realizacja krajowego programu operacyjnego dotyczącego innowacyjności, badań naukowych i ich powiązań ze sferą przedsiębiorstw. Robocza nazwa tego programu to PO Inteligentny Rozwój (dalej: PO IR). (fragment tekstu)
Celem artykułu jest analiza związku między współpracą w zakresie innowacji z krajowymi i zagranicznymi partnerami instytucjonalnymi (instytucjami naukowo-badawczymi) a sprawnością innowacyjną polskich przedsiębiorstw, a także roli, jaką w tej relacji odgrywają zdolność przedsiębiorstw do absorpcji wiedzy oraz ich wielkość. Analiza objęła 7783 duże i średnie przedsiębiorstwa przemysłowe (próba z badania GUS PNT-02), z których 2795 zadeklarowało wprowadzenie innowacji procesowej i/lub produktowej w latach 2008-2010, a wśród nich 745 - współpracę z partnerami instytucjonalnymi. Wyniki modelu strukturalnego (SEM) wskazują, że zarówno zdolność absorpcji wiedzy, jak i wielkość przedsiębiorstwa są istotnymi determinantami współpracy z tego typu partnerami. Wykazano także statystycznie istotny związek między współpracą w innowacjach a sprawnością innowacyjną badanych przedsiębiorstw, mierzoną udziałem procentowym sprzedaży produktów innowacyjnych w łącznej sprzedaży.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Wspieranie innowacyjności sektora MŚP
84%
W artykule przedstawiono zagadnienie innowacyjności polskiego sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Autorka szuka odpowiedzi na pytanie, dlaczego w warunkach polskich wyniki innowacyjności odbiegają od wyników innych krajów rozwiniętych, jakie są główne bariery wdrażania innowacji w przedsiębiorstwach. Zaprezentowano również przegląd instytucji i programów wspierających innowacyjność.
"Mistrz i uczeń. Średniowieczny przeżytek czy nowoczesny układ kształtowania twórczych rozwiązań dla gospodarki." praca pokazująca jak ważną rolę pełni relacja mistrz-uczeń w poszukiwaniu innowacyjności na podstawie badań z zakresu zagadnień architektonicznych. Artykuł zawiera analizę porównawczą architektów i ich dzieł bazujących na wiedzy minionych czasów i wprowadzających nowoczesne rozwiązania architektoniczne oraz innowacje w budownictwie. W pełni akceptowana i ceniona jest kontynuacja kierunków przy odpowiednio dobranych współczesnych środkach przekazu. Właściwe wykorzystanie wiedzy i doświadczenia jest podstawą do innowacyjnego kreowania w architekturze. " Lepiej kopiować , niż tworzyć coś podobnego do niczego" (Stanisław Fisher). Nowoczesne technologie w budownictwie wynikają z pomysłów architektów i są motorem rozwoju przestrzeni. Kreowanie dobrej jakościowo przestrzeni wiąże się z czerpaniem inspiracji, a przede wszystkim doświadczeń z epok poprzednich. Mimo współczesnego odrzucenia rangi instytucji mistrza (w wymiarze jaki znamy z czasów starożytnych), architektura pozostaje dziedziną, gdzie kult mentorów jest obecny i mimo rozwoju technologii znajdujemy tu wiele formalnych odwołań do epok przeszłych. Dzieło architektoniczne ściśle związane jest z człowiekiem. To wokół niego organizowane jest życie i ono wyznacza ramy przestrzenne funkcjonowania ludzi. Związek ten nie pozwala na rozpatrywanie architektury w oderwaniu od jej wielowątkowości. Praca pokazuje rolę edukacji we współczesnym świecie, jako podstawę do poszukiwań innowacyjności. Nauka nadal opiera się na relacji mistrz uczeń, której bazą jest przekaz ustny wspomagany pomocami naukowymi. Poruszane pojęcia "mentoringu" oraz "tutoringu" jako form nauczania oraz nowatorskiego wykorzystania wiedzy będącej bazą dla rozwoju biznesu, pomagają udowodnić, że mimo współczesnego odrzucenia i pomniejszenia rangi instytucji mistrza, architektura pozostaje tym miejscem, gdzie kult mentorów jest nadal obecny i mimo postępu technologii, do którego dążymy, ciągle widoczne są formalne odwołania do epok minionych. Oba te pojęcia zakładają długoterminową współpracę pomiędzy uczniem a nauczycielem. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest analiza znaczenia wpływu finansowania badań rozwoju i wdrażania (R&D&I = Research and Imlementations) dla ukierunkowania sieci bankowości spółdzielczej. Rola bankowości spółdzielczej została zilustrowana przy pomocy case study wdrażania najbardziej perspektywistycznej technologii, którą jest produkcja czystej energii. Sprawność systemu spółdzielczego transferu środków wsparcia innowacyjnych technologii ekologicznych dokumentuje suma 2600 mld euro wydana na rewitalizację zdegenerowanych terenów byłej sowieckiej strefy okupacyjnej. Kwota ta stanowi 40% całkowitej kwoty programu odbudowy wschodnich Krajów Związkowych (landów).(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule podjęto dyskusję na temat wpływu Narodowych Systemów Innowacji na dynamikę innowacji przełomowych. Nieskuteczność funkcjonowania mechanizmu rynkowego w środowisku innowacji przełomowych powoduje konieczność ingerencji państwa. Tworzenie NSI to próba stworzenia ram instytucjonalnych mających na celu wsparcie innowacyjności. Koncepcja narodowych systemów innowacji opiera się na założeniu, że innowacyjność poszczególnych krajów opiera się na założeniu, że zrozumienie zależności pomiędzy uczestnikami procesu innowacyjnego leży u podstaw rozwoju technologii. Innowacje i postęp technologiczny są efektem zależności pomiędzy aktorami, którzy produkują, dystrybuują i stosują różne rodzaje wiedzy. Dzięki takim cechom Narodowe Systemy Innowacji mogą stanowić proinnowacyjny instrument dla gospodarek o różnych charakterystykach. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.