Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Insurance entities deposits
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Zarządzanie działalnością lokacyjną stanowi istotny składnik zarządzania finansami zakładu ubezpieczeń. Decyzje podejmowane w ramach polityki lokacyjnej zależą od prowadzonej przez ubezpieczyciela gospodarki finansowej, z drugiej strony skutki tych decyzji wpływają na kondycję finansową zakładu ubezpieczeń oraz wyznaczają możliwości jego rozwoju. Głównym źródłem lokat zakładu ubezpieczeń są rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe i kapitały własne, a więc składniki pasywów odzwierciedlające zobowiązania zakładu ubezpieczeń wobec osób ubezpieczonych oraz wobec jego właścicieli. Towarzystwa ubezpieczeniowe występują na rynku finansowym w roli podmiotów dysponujących znacznymi nadwyżkowymi funduszami, których efektywnym ulokowaniem zainteresowani są: właściciele, osoby ubezpieczone oraz kadra zarządzająca. Zatem działalność lokacyjna każdego zakładu ubezpieczeń, niezależnie od działu, w którym funkcjonuje, powinna spełniać dwie podstawowe funkcje, a mianowicie: zwiększać poziom bezpieczeństwa finansowego, stanowić znaczące źródło przychodów. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest porównanie zakresu inwestowania w nieruchomości w ubezpieczeniach majątkowych i na życie w Polsce i w Europie. Zakres czasowy i przestrzenny obejmuje inwestowanie w nieruchomości przez przedsiębiorstwa ubezpieczeniowe w Polsce w latach 1999-2002 oraz w Europie w latach 2000-2001. (fragment tekstu)
Z przeprowadzonych analiz wynika, że towarzystwa ubezpieczeniowe na życie przeznaczały na inwestycje w badanym okresie więcej środków finansowych niż towarzystwa ubezpieczeniowe działu II. Towarzystwa ubezpieczeniowe na życie inwestowały swoje środki w instrumenty finansowe cechujące się wyższą oczekiwaną stopą zwrotu oraz wyższym ryzykiem niż towarzystwa ubezpieczeniowe działu II. Ponadto w badanym okresie poziom lokat (z wyjątkiem r. 1994) oraz stopień zabezpieczenia funduszu ubezpieczeniowego lokatami w towarzystwach ubezpieczeniowych na życie był istotnie wyższy niż w towarzystwach ubezpieczeniowych działu II. (fragment tekstu)
Jedną z charakterystycznych cech zakładów ubezpieczeń jest posiadanie znacznych zasobów środków finansowych stanowiących zarówno środki własne ubezpieczyciela, jak i środki funduszu ubezpieczeniowego. Cecha akumulacji środków finansowych w systemie ubezpieczeń gospodarczych wynika ze specyfiki funkcjonowania i finansowego charakteru operacji ubezpieczeniowych. Udział lokat ubezpieczeniowych w aktywach bilansu zakładu ubezpieczeń jest zdecydowanie najwyższy. Przykładowo, udział ten w aktywach TUiR "Warta" SA w latach 1991- 1995 kształtował się w granicach 75% w 1991 i 65% w 1994 r.(fragment tekstu)
Przedstawiono prawne uwarunkowania działalności inwestycyjnej zakładów ubezpieczeń w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Omówiono strukturę portfeli inwestycyjnych sektorów ubezpieczeń w państwach Unii Europejskiej.
Działalność lokacyjna zakładów ubezpieczeń stanowi źródło dodatkowych dochodów firm ubezpieczeniowych. Sposób, w jaki ubezpieczyciele lokują swoje środki, determinowany jest z jednej strony przez regulacje prawne, a z drugiej przez sytuację rynkową. Środki te powinny też być lokowane w sposób bezpieczny, adekwatny di działu ubezpieczeń, w ramach którego działa dana firma, lokaty zakładów ubezpieczeń majątkowych, zawierające przede wszystkim umowy krótkoterminowe, lokowane w instrumentach bardziej płynnych niż w przypadku zakładów ubezpieczeń na życie, w których dominują umowy długoterminowe. W artykule przedstawiona została ocena polityki lokacyjnej prowadzonej przez polskie zakłady ubezpieczeń działu II w latach 2001-2005. Badaniem objęto skład portfela inwestycyjnego poszczególnych zakładów ubezpieczeń, osiągną dynamikę lokat czy rentowność działalności lokacyjnej. (abstrakt oryginalny)
Wycena lokat stanowi istotny element zarządzania zakładem ubezpieczeń i wpływa na prezentację danych sprawozdania finansowego i jego sytuację finansową poprzez przyjęte zasady wyceny. Niestety, jak każdy pomiar, wycena nie jest jednoznacznie obiektywna, dlatego ryzyko operacyjne jest jej nieodłącznym elementem przejawiającym się jako ryzyko zawodności ludzi, systemów, procesów lub zdarzeń zewnętrznych. Nieprawidłowa wycena lokat wpływa na zniekształcenie sprawozdania finansowego i jest oszustwem określanym jako oszukańcza sprawozdawczość finansowa, uważana za najbardziej niebezpieczny typ oszustwa księgowego. Zatem wycena lokat jest istotnym elementem ryzyka operacyjnego i stanowi realne zagrożenie, dlatego należy wdrażać mechanizmy kontrolne, zapobiegające oszustwom księgowym wywołanym przez nieprawidłową wycenę lokat. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono charakterystykę i klasyfikację lokat w zakładach ubezpieczeń, zasady wyceny tych pozycji w księgach rachunkowych zakładu ubezpieczeń i prezentacji w sprawozdaniu finansowym, z uwzględnieniem rozbieżności w polskim prawie bilansowym dotyczącym ogółu jednostek oraz przewidzianym wyłącznie dla zakładów ubezpieczeń. Tekst uzupełniono o ewidencyjne przykłady wyceny lokat. (abstrakt oryginalny)
Przy wykorzystaniu analizy wskaźnikowej oceniono działalność lokacyjną zakładów ubezpieczeń. Badaniu poddano 25 towarzystw ubezpieczeniowych (m.in. Allianz, Amplico, Commercial, Compensa, Generali, Polisa, PZU, Skandia i Warta) prowadzących działalność na polskim rynku w ramach działu I. Oprócz analizy polityki lokacyjnej zakładów ubezpieczeń zbadano także dynamikę lokat oraz rentowność podejmowanych przez nie działań inwestycyjnych.
Celem niniejszego artykułu jest analiza portfeli lokat towarzystw ubezpieczeniowych poprzez pryzmat ich zaangażowania w inwestycje na rynku nieruchomości. Analizy będące przedmiotem niniejszego opracowania obejmują lata 2002-2007 i oparte zostały na zagregowanych danych publikowanych w Rocznikach ubezpieczeń i funduszy emerytalnych za ten właśnie okres. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest ocena działalności inwestycyjnej zakładów ubezpieczeń na życie i zakładów ubezpieczeń pozostałych osobowych i majątkowych na polskim rynku ubezpieczeniowym w latach 2001-2003. W artykule przedstawiono ocenę wskaźnikową efektywności działalności inwestycyjnej zakładów ubezpieczeń. Omówiona została również struktura portfela lokat ubezpieczeń oraz miejsce działalności lokacyjnej w gospodarce finansowej ubezpieczyciela. (fragment tekstu)
Celem artykułu było omówienie problematyki związanej z bezpieczeństwem finansowym lokat zakładów ubezpieczeń w odniesieniu do wymogów przedsiębiorstw inwestycyjnych, przewidzianych w dyrektywach MiFID (Markets in Financial Instruments Directive). Zdaniem autorki, wprowadzenie dyrektywy MiFID, a zgodnie z nią odpowiednich wymogów organizacyjnych przedsiębiorstw inwestycyjnych, przyczynia się do eliminacji niektórych elementów ryzyka operacyjnego, a więc zwiększa bezpieczeństwo lokat zakładów ubezpieczeń oraz ich bezpieczeństwo finansowe. (fragment tekstu)
Zakłady ubezpieczeń, dokonując wyceny lokat, kierują się zasadą ostrożnej wyceny. Wyceny lokat, zgodnie z prawem bilansowym, dokonuje się w dwóch momentach: na moment ujęcia ich w księgach rachunkowych i na dzień bilansowy. Prawidłowa wycena lokat pozwala wiarygodnie i rzetelnie ocenić gospodarkę finansową zakładu ubezpieczeń. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Sfera działalności lokalnej reasekuratorów w Polsce na przykładzie PTR SA
63%
Celem artykułu było przedstawienie działalności lokacyjnej reasekuratorów w Polsce na przykładzie PTR S.A. W artykule opisane zostały regulacje prawne w zakresie polityki lokacyjnej, przedstawiono również strukturę lokat zakładów ubezpieczeniowych oraz przeprowadzono analizę rentowności działalności lokacyjnej. Opisana została także pozycja rynkowa reasekuratora PTR S.A.
Podstawowym celem tego artykułu jest badanie efektywności ekonomicznej działalności lokacyjnej zakładów ubezpieczeń w latach 1999-2004. Ocena skuteczności działań inwestycyjnych została dokonana w oparciu o analizę struktury i dynamiki przychodów z lokat, a także na podstawie badania rentowności portfela lokat ubezpieczycieli. Badaniem zostały objęte zakłady ubezpieczeń na życie działające na polskim rynku ubezpieczeniowym w przedstawianym okresie. (fragment tekstu)
Decyzje dotyczące wyboru rodzajów aktywów i określenia proporcji portfela zgodnie z celami polityki inwestycyjnej należą do kluczowych elementów całego procesu inwestycyjnego. Alokacja aktywów zakładu ubezpieczeń jest przełożeniem celów jego polityki inwestycyjnej na strukturę portfela inwestycji. W artykule podjęto próbę identyfikacji i analizy zróżnicowania modeli alokacji portfela inwestycji zakładów ubezpieczeń na życie prowadzących działalność w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Bank
|
2015
|
nr 1
26-27
Na początku 2014 r. ożywienie w gospodarce jeszcze nie przekładało się na wyraźny optymizm Polaków. Jednak w ostatnim kwartale ub. r. nastroje były zdecydowanie lepsze. Wiele wskazuje na to, iż w kolejnych miesiącach 2015 r. optymizm ten będzie nadal rósł, a Polacy będą więcej oszczędzać, inwestować, a także korzystać z kredytów. Wraz z poprawiającą się sytuacją na rynku pracy, zachęceni przez niską inflację i stopy procentowe rodacy, chętniej też zaciągali kredyty, w szczególności gotówkowe. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.