Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 135

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Insurance institute
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
W artykule przedstawiono możliwość wprowadzenia plastikowych kart chipowych przez zakłady ubezpieczeń. Omówiono zalety wprowadzenia takich kart. Na podstawie badania ankietowego omówiono również, w jaki sposób klienci oceniają pomysł wprowadzenia kart chipowych do rejestracji wszystkich posiadanych ubezpieczeń i możliwości wykorzystania karty jako karty kredytowej. (abstrakt oryginalny)
Od stycznia działa w Polsce pierwsze otwarte towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych, oferujące ubezpieczenia na życie - MACIF Życie TUW. Aby zostać jego współwłaścicielem, wystarczy wpłacić pięć złotych i kupić polisę.
Przedstawiono analizę kwartalnych wyników finansowych firm ubezpieczeniowych, obejmującą okres pierwszych trzech kwartałów 2008 r. Dane pochodzą z ankiet przysłanych przez firmy uczestniczące w zestawieniu. Przedstawiono 44 podmioty - 23 z działu I ubezpieczeń życiowych i 21 z działu II, czyli ubezpieczeń majątkowych. (abstrakt oryginalny)
Od przystąpienia Polski do UE, ZUS rozpoczął współpracę z kilkuset zagranicznymi instytucjami ubezpieczeń społecznych ze wszystkich państw UE.
5
Content available remote Najstarsze jednostki ZUS - Łódź
100%
Odtworzenie historii Oddziału ZUS w Łodzi napotyka na poważne trudności wynikające z braku materiałów źródłowych. Okres okupacji spowodował, że wiele dokumentów, w tym dotyczących ubezpieczeń społecznych, uległo bezpowrotnie zniszczeniu. Dzięki wnikliwym poszukiwaniom Autorki tekstu przeprowadzonym w łódzkim Archiwum Państwowym mamy możliwość zapoznania się z różnymi aspektami działalności Ubezpieczalni Społecznej w Łodzi, wcześniej Kasy Chorych, na podstawie informacji zawartych w oryginalnych dokumentach z lat 30. i 40. XX wieku. (abstrakt oryginalny)
Oczekiwane przez ostatnie 10 lat nowe ustawy ubezpieczeniowe miały spełnić kilka ważnych postulatów, nie tylko dostosowujących nasze przepisy do unijnych. W szczególności powinny uregulować stosunki między ubezpieczającymi i ubezpieczonymi a zakładami ubezpieczeń, zgodnie z tendencjami tak zwanego "rynku konsumenta". Po drugie, miały odpowiedzieć na problem samorządności organizacji ubezpieczeniowych i z nimi związanych. A po trzecie, zlikwidować ostatecznie system dyrektywno-rozdzielczego zarządzania tym działem gospodarki narodowej przez organy państwowe.(abstrakt oryginalny)
Ubezpieczenia społeczne w obecnym tego słowa znaczeniu rozwinęły się w Europie w ostatnim kwartale XIX w. Na ziemiach polskich funkcjonujących w ramach państw zaborczych wprowadzone były modele ubezpieczeń społecznych poszczególnych państw. Problem rozwoju ubezpieczeń społecznych na ziemiach polskich w XIX w. jest słabo rozpoznawany. Celem niniejszego szkicu jest otwarcie dyskusji nad kształtowaniem się modelu ubezpieczeń społecznych w Galicji. (fragment tekstu)
Praca jest poświęcona zależnościom wartości ekstremalnych (tail dapendence), to znaczy wzajemnym zależnościom małych lub dużych wartości zmiennych losowych. Badanie zależności tego typu jest istotne w zarządzaniu ryzykiem, przy wyznaczaniu miar ryzyka czy kalkulacji składki. Znajduje też zastosowanie w dynamicznej analizie finansowej, podczas badania kryzysów giełdowych oraz w analizie wypłacalności firm ubezpieczeniowych i instytucji finansowych. Ponadto w zagadnieniach związanych z zarządzaniem kredytami, w różnych typach ubezpieczeń, takich jak ubezpieczenia komunikacyjne czy szkody katastroficzne spotykamy zależności wartości ekstremalnych. Występowanie tego typu zależności jest bardzo niebezpieczne z punktu widzenia ubezpieczyciela, ponieważ szkody ekstremalne mają tendencje do kumulacji. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest zbadanie wpływu wskaźników finansowych oraz uwarunkowań makroekonomicznych na credit rating ubezpieczycieli z uwzględnieniem waluty, w jakiej wyrażone zostały zobowiązania. Przeprowadzono badania literaturowe i na ich podstawie postawiono dwie hipotezy badawcze: 1) credit rating ubezpieczycieli uwarunkowany jest istotnym statystycznie wpływem wskaźników adekwatności kapitałowej, jakości aktywów, jakości zarządzania, zyskowności i płynności; 2) credit rating kraju i uwarunkowania makroekonomiczne wpływają istotnie na credit rating dotyczący zobowiązań wyrażonych w walucie zagranicznej, a są nieistotne w ocenie credit ratings dotyczących zobowiązań wyrażonych w walucie krajowej. Do badania wykorzystano uporządkowane logitowe modele panelowe. Dane zebrano z bazy Thomson Reuters dla lat 1995-2016. Jako zmienną zależną zastosowano długoterminowe ratingi emitenta dotyczące zobowiązań wyrażonych w walucie krajowej i zagranicznej.(abstrakt oryginalny)
Efektywność działalności inwestycyjnej instytucji ubezpieczeniowych jest wypadkową kombinacji czynników stricte mierzalnych oraz czynników jakościowych, stąd organizacja procesu inwestycyjnego nabiera szczególnego znaczenia. Wybór formy aranżacji organizacji procesu inwestycyjnego wiąże się z konsekwencjami w obszarze: kształtowania profilu portfela w kategoriach ryzyko- dochód, monitoringu procesu inwestycyjnego, pomiaru i odpowiedzialności za osiągane wyniki oraz kosztów zarządzania. Celem opracowania jest rozpoznanie zasadniczych czynników warunkujących organizację procesu inwestycyjnego instytucji ubezpieczeniowych oraz podjęcie próby jego ustrukturyzowania w wymiarze podmiotowym, przedmiotowym i funkcjonalnym. (abstrakt oryginalny)
Analizując raporty Państwowego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń [por. Biuletyn PUNU za rok 1998, 1999] stwierdzamy, że większość towarzystw ubezpieczeniowych poniosła straty na działalności ubezpieczeniowej, rozumianej jako różnica między otrzymanymi składkami a wypłaconymi odszkodowaniami. Straty te w przypadku niektórych firm ubezpieczeniowych rekompensowały dochody uzyskiwane z działalności lokacyjnej. Zarówno organy nadzoru ubezpieczeń, jak i klienci oczekują od towarzystwa ubezpieczeniowego gwarancji bezpieczeństwa, której podstawą jest zachowanie stałej wypłacalności. Jednym z warunków bezpiecznego funkcjonowania na rynku ubezpieczeniowym jest prawidłowe szacowanie przyszłych zysków, pozwalające zapobiegać stratom poprzez stosowanie odpowiedniej polityki składkowej, reasekuracyjnej, lokacyjnej. Jedną z metod oceny ryzyka, rozumianego jako oczekiwana strata z działalności ubezpieczeniowej, jest szacowanie prawdopodobieństwa ruiny ubezpieczyciela. (fragment tekstu)
Wyścig z czasem to jeden z decydujących czynników przewagi konkurencyjnej. Mając to na względzie, PZU zdecydował o modernizacji informatycznego systemu produktowego. Przetarg na jego dostawę wygrała firma Guidewire Inc. z Kalifornii. Zaplanowane przez PZU przedsięwzięcie to jedna z największych tego typu inicjatyw na naszym rynku w ostatnich latach. Autor artykułu prezentuje korzyści z wdrożenia nowego, wielokanałowego zintegrowanego systemu sprzedaży i obsługi. Jak zapewnia - system dąży do pełnej automatyzacji procesów, a jego zmianę odczują przede wszystkim klienci, ale i pracownicy PZU.
Towarzystwa ubezpieczeń proponują coraz to nowe produkty nie tylko dla klientów banku, ale także dla tych instytucji. W bankach można kupić m.in.: ubezpieczenia komunikacyjne, turystyczne, polisy lokacyjne w formie ubezpieczeń na życie i dożycie (na rynku pojawiło się co najmniej kilkaset produktów strukturyzowanych w formie lokato-polis), wiele rodzajów ubezpieczeń do kart płatniczych i kredytowych, do kredytów hipotecznych, konsumpcyjnych, różnego typu produkty assistance. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) w usługach ubezpieczeniowych. Zidentyfikowano w tym celu podstawowe oczekiwania interesariuszy oraz najważniejsze obszary zastosowania CSR w instytucjach ubezpieczeniowych. Zaprezentowano również podstawowy związek pomiędzy działaniami społecznie odpowiedzialnymi realizowanymi przez instytucje ubezpieczeniowe a ich wizerunkiem. Na podstawie studiów literatury przedmiotu oraz analizy materiałów źródłowych rozpoznano podstawowe różnice w funkcjonowaniu odpowiedzialnego biznesu w USA i Unii Europejskiej. Zaprezentowano ponadto przykłady działań odpowiedzialnych społecznie na polskim rynku usług ubezpieczeniowych. Na podstawie analizy materiałów źródłowych oraz wyników badań przedstawionych w niniejszym artykule możliwe jest ponadto wskazanie implikacji praktycznych polegających na konieczności intensyfikacji działań odpowiedzialnych społecznie w funkcjonowaniu instytucji ubezpieczeniowych. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszej pracy jest ukazanie, jak znaczącą rolę odgrywa współpraca z podmiotami, które umożliwiają, a jednocześnie ułatwiają, prowadzenie działalności gospodarczej. Na przykładzie jednostki ubezpieczeniowej ukazano, na jakie kryteria powinny przedsiębiorstwa zwracać uwagę przy dokonywaniu wyboru partnera do współpracy, tak aby była ona owocna i przynosiła zamierzone efekty. (abstrakt oryginalny)
Pewne czynniki spowodowały konieczność zmiany myślenia zarządzających podmiotami oferującymi produkty finansowe, w tym ubezpieczenia. Najważniejsze z nich to: ujednolicenie rynku europejskiego, powiązania z innymi instytucjami finansowymi, szybki przepływ kapitału, szeroki zakres inwestycji i zmiany w gospodarce światowej. Do najważniejszych celów strategicznego zarządzania kosztami zakładu ubezpieczeń należą: minimalizacja kosztów finansowania działalności ubezpieczeniowej, wdrożenie metod pozwalających na ocenę kosztów i rentowności produktów łączonych (np. bankowo-ubezpieczeniowych), umiejętna ocena konieczności i sposobu redukcji kosztów, zwłaszcza w perspektywie długookresowej, i wykorzystanie zarządczych sposobów kalkulacji kosztów na potrzeby zarządzania wartością zakładu ubezpieczeń. Wśród wszystkich pozycji kapitałowych zakładu ubezpieczeń na uwagę zasługują kapitały własne i rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe.(abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia współpracę banków z firmami ubezpieczeniowymi i korzyści z tego wynikające.
Imponująco wyglądają statystyki, zwłaszcza z lat 90., kiedy to wartość nabytych w wyniku fuzji lub przejęć przychodów składkowych firm zwiększyła się z 18 mld USD (2% całości światowych przychodów) w 1994 do 53 mld w trzech pierwszych kwartałach 1999 (5% całości światowych przychodów), natomiast przeciętna wielkość transakcji fuzji lub przejęcia w owym czasie aż podwoiła się (z 200 min USD do 400 min).(abstrakt oryginalny)
20
75%
Towarzystwo ubezpieczeniowe jest firmą szczególnie narażoną na straty ze względu na specyfikę prowadzonej działalności. Dlatego warunkiem koniecznym wypłacalności towarzystwa ubezpieczeniowego jest między innymi przewidywanie przyszłych strat. Probabilistyczny model ruiny ubezpieczyciela pozwala oceniać ryzyko związane z działalnością ubezpieczeniową. W referacie porównano dwie metody szacowania prawdopodobieństwa ruiny ubezpieczyciela: Cramera-Lundberga oraz Panjera, przy różnych założeniach początkowych co do stanu rezerw ubezpieczyciela i wysokości dodatku bezpieczeństwa składek. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.