Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 28

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Insurance market analysis
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Zanalizowano polski rynek ubezpieczeń po wstąpieniu do Unii Europejskiej (UE). Charakterystyki rynku dokonano poprzez pryzmat Grupy PZU. Uzyskane dane stanowią punkt odniesienia do uwarunkowań i kierunków zmian w UE.
Analiza rentowności może być wykorzystywana w dwóch sytuacjach – dla dotychczasowych produktów i dla nowych, które ubezpieczyciel chce wprowadzić. W obu rozpatrywanych przypadkach nie uwzględniono reasekuracji.
3
Content available remote Analiza rynku ubezpieczeń turystycznych. Wybrane aspekty
75%
Celem artykułu jest bieżąca analiza rynku ubezpieczeń turystycznych w Polsce. Omówione zostaną obowiązki organizatorów turystyki związane z ochroną ubezpieczeniową, a także przybliżony zakres Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ocenie poddana zostanie dostępność ubezpieczeń w biurach podróży, natomiast w końcowej części rozważania skupić się na świadomości ubezpieczeniowej turysty.(fragment tekstu)
Druga część artykułu omawiającego wyniki sektora ubezpieczeń w pierwszym półroczu 2009 r. Autorka pisze o stanie aktywów firm, strukturze lokat, wysokości kapitałów własnych, efektywności i rentowności, stanie rezerw oraz wysokości kapitału gwarancyjnego. Przytacza również przepisy regulujące wypłacalność sektora ubezpieczeniowego w Polsce.
Omówiono problematykę ubezpieczeń katastroficznych w Polsce w kontekście zagrożeń powodziami i huraganami. Zasugerowano rozwiązania systemowe dla stworzenia w Polsce systemu ubezpieczeń od skutków katastrof.
Celem opracowania jest przedstawienie charakterystyki rynku ubezpieczeń na życie w Polsce w pierwszym półroczu 2008 r. I 2009 r. Posłużono się m.in. takimi kryteriami, jak: kształtowanie się składek ubezpieczeniowych, wyniki techniczne ubezpieczeń na życie, powszechność świadczenia usług. Analiza danych rynkowych pozwala na scharakteryzowanie wpływu kryzysu gospodarczego na rynek ubezpieczeń w Polsce. (fragment tekstu)
U podstaw wielu analiz i ocen zakładów ubezpieczeń znajduje się często analiza wskaźnikowa. Jest ona szybką i efektywną metodą uzyskiwania wglądu w sytuację zakładu ubezpieczeń. Umożliwia ocenę przeszłej i teraźniejszej sytuacji zakładu ubezpieczeń oraz może być podstawą prognoz jego sytuacji w przyszłości. W latach 2000-2002 został przez PUN U stworzony system wczesnego ostrzegania dla polskich ubezpieczycieli, silnie bazujący na ocenie wskaźnikowej. Elementem przeprowadzonej analizy było wyznaczenie nowych ocen dla poszczególnych wartości badanych wskaźników z wyznaczeniem statystyk pozycyjnych (na podstawie danych finansowych z lat 1996-2000). Skale ocen zostały dopasowane do trzech podstawowych charakterów wskaźników: nominanta, stymulanta i destymulanta. Dla każdego typu wskaźników przygotowane są bowiem odpowiednie granice oparte na statystykach pozycyjnych, według których nadawane są oceny poszczególnym ich wartościom.(abstrakt oryginalny)
Od kilku lat polski rynek ubezpieczeń stale się rozwija. Spowodowane jest to wieloma czynnikami, które w mniejszym bądź większym stopniu wpływają na rozwój rynku. Istotne znaczenie mają również aspekty polityczne, społeczne oraz prawne, ale z uwagi na ich specyficzność nie będą one przedmiotem poniższych rozważań. Na uwagę zasługują jednak czynniki mikro- i makroekonomiczne, które w dość znaczący sposób decydują o wysokości zebranej składki, wysokości wypłaconych odszkodowań oraz wyniku finansowym zakładów ubezpieczeń. Celem opracowania jest charakterystyka czynników, które wpływają na rozwój polskiego rynku ubezpieczeniowego, klasyfikacja oraz pogrupowanie zakładów ubezpieczeń prowadzących działalność w dziale drugim, czyli ubezpieczeń majątkowych i pozostałych osobowych.(fragment tekstu)
Dynamiczny rozwój rynku ubezpieczeniowego w Polsce w ostatnich latach, systematyczne rozszerzanie portfela usług, przy równoczesnym dość znacznym zaspokojeniu potrzeb klientów, sprawiają, że wzrosła istotnie konkurencja na tym rynku. Firmy ubezpieczeniowe zaczęły poszukiwać nowych rozwiązań sprzyjających uzyskaniu przewagi nad konkurentami. Powstała potrzeba planowania, koordynacji i realizacji działań marketingowych w taki sposób, aby działalność marketingową firmy można było nazwać celowym procesem prowadzonym z wykorzystywaniem spójnych narzędzi. (fragment tekstu)
Osoby w wieku powyżej 65 lat nie są postrzegane przez ubezpieczycieli jako grupa docelowa, od której potrzeb uzależnialiby kształt oferty ubezpieczeń osobowych. W efekcie rynek ubezpieczeń na życie i innych ubezpieczeń osobowych w segmencie osób starszych cechuje niekompletność. Na niekompletnym rynku występuje brak lub niewystarczająco rozbudowana jest oferta ubezpieczeń osobowych dla osób powyżej 65. roku życia, mająca na względzie ich potrzeby ubezpieczeniowe. Niekompletność oferty ubezpieczeń osobowych w segmencie osób starszych jest cechą polskiego rynku ubezpieczeniowego. Wynika głównie z wyznaczania przez ubezpieczycieli górnej granicy wieku osób ubezpieczonych.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie na podstawowe tendencje w zakresie struktury ilościowej i jakościowej rynku ubezpieczeń w Polsce w analizowanym okresie. Artykuł powstał w oparciu o opracowania nadzoru ubezpieczeń z lat 1995-2003, a także biuletyny Polskiej Izby Ubezpieczeń. (fragment tekstu)
Jednolity rynek ubezpieczeń funkcjonuje we Wspólnocie Europejskiej od 1993 r. (od wprowadzenia dyrektywy trzeciej generacji w ubezpieczeniach na życie). Jego działanie oparte jest na trzech podstawowych zasadach tworzących Unię Europejską, swobody tworzenia podmiotów gospodarczych, swobody świadczenia usług oraz przepływu kapitału między krajami. Celem rynku wewnętrznego w dziedzinie ubezpieczeń jest zagwarantowanie wszystkim mieszkańcom Wspólnoty dostępu do możliwie najszerszej gamy wysokiej jakości produktów ubezpieczeniowych oferowanych przez zakłady ubezpieczeń z obszaru całej Wspólnoty. Ubezpieczyciele upoważnieni do działania w jakimkolwiek państwie członkowskim mogą prowadzić swoją działalność na terenie całej Wspólnoty i podlegają takim samym zasadom nadzoru. Gwarantowane dyrektywami jednakowe warunki rozwoju sektora ubezpieczeń nie znajdują pełnego odzwierciedlenia w regulacjach wewnętrznych państw członkowskich. Część z nich, poprzez sprzyjające regulacje podatkowe i administracyjne, jest zdecydowanie częściej wybierana (abstrakt oryginalny)
Dynamika środków własnych zakładu ubezpieczeń świadczy o jego prężności i rzutuje na perspektywy rozwoju. Kolejne dwa zagadnienia - dynamika składki przypisanej oraz dynamika składki na udziale własnym, wskazują na przyrost zbieranej z tytułu zawieranych polis składki, co świadczy między innymi o przyroście portfela klientów zakładu ubezpieczeń. Istotną informację niesie też ze sobą dodatni przyrost na wyniku technicznym zakładu ubezpieczeń. Poziom lokat wskazuje na to, jaką sytuację finansową posiada badany ubezpieczyciel. Dynamika lokat nie powinna być zbyt wysoka, aby nie stanowiła na przykład zagrożenia dla sytuacji finansowej zakładu, jak również nie powinna niskim poziomem hamować jego rozwoju. W badaniu wyznaczono wartości wskaźników (wszystkie te wskaźniki mają charakter nominat) mierzących dynamikę rozwoju polskich zakładów ubezpieczeń w wymienionych obszarach. Zmiany poziomu kosztów funkcjonowania, jak również zmiany w wysokości wypłacanych przez zakład ubezpieczeń odszkodowań, stanowią uzupełnienie informacji o dynamice rozwoju zakładu ubezpieczeń. Wskaźnik zmiany poziomu kosztów oraz wskaźnik zmiany wysokości wypłaconych odszkodowań (destymulanty) włączono również do badania. Na postawie otrzymanych wartości wskaźników wyznaczono odległość od skonstruowanego wzorca. Wzorzec uwzględniał wskazania organu nadzoru ubezpieczeń, jak również sytuację ekonomiczną w Polsce (np. inflację) w latach 1999-2006. Klasyfikację przeprowadzono dla porównania metodą porządkowania linowego oraz metodą k-średnich. Badaniu poddano sprawozdania finansowe polskich zakładów ubezpieczeń majątkowych i pozostałych osobowych. Celem artykułu było zbadanie, które spośród polskich zakładów ubezpieczeń charakteryzują się najlepszą (czyli wysoką, a jednocześnie bezpieczną) dynamiką rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Insurance industry in Albania is at present at an early stage of development; the market is limited and dominated by compulsory types of insurances. This article analyzes the structure of the market and the consolidated balance sheet of the entire insurance sector. A set of financial indicators with recommended value spans is introduced and followed by the authors' calculations made for several Albanian insurance companies. The second part of the article deals with different types of risks to which insurance companies are mostly exposed and an attempt is made to identify those with the greatest impact on the current situation of the Albanian economy. (original abstract)
Współczesne prywatne firmy ubezpieczeniowe bez wątpienia zaliczyć wypada do organizacji o strukturze sieciowej. Usieciowienie i wzajemnie powiązania są w istocie cechą całego sektora, zarówno z uwagi na ciasny gorset regulacji, jak i panującą w nim silną konkurencję. Artykuł bierze pod lupę techniczną efektywność słowackiego sektora ubezpieczeniowego w roku 2013. Jego celem jest ocena poszczególnych podmiotów sektora pod kątem technicznej efektywności definiowanej z punktu widzenia realizacji funkcji pośrednictwa (Intermediation Approach). Badanie przeprowadzono za pomocą nieparametrycznej metody analizy obwiedni danych (DEA - Data Envelopment Analysis), opierając się na modelu SBM (Slacks-Based Measure). Uzyskane rezultaty wskazują, że większość analizowanych firm ubezpieczeniowych zadowalająco radziła sobie z przekładaniem kosztów operacyjnych i kapitału własnego na składki ubezpieczeniowe i zysk po opodatkowaniu.(abstrakt oryginalny)
Opracowanie ma na celu zaprezentowanie możliwości wykorzystania taksonomicznego miernika do oceny efektywności działania zakładów ubezpieczeń, które funkcjonują na polskim rynku w obszarze ubezpieczeń osobowych i majątkowych (dział II). Miernik oparty będzie wyłącznie na danych finansowych pochodzących ze sprawozdań finansowych publikowanych w Monitorze Polskim B. (fragment tekstu)
17
Content available remote Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych AC w Polsce - charakterystyka i tendencje zmian
63%
Celem niniejszego opracowania jest analiza rynku ubezpieczeń komunikacyjnych AC oraz omówienie tendencji zmian zachodzących na tym rynku w Polsce. (fragment tekstu)
Według dostępnych danych oszczędności Polaków są lokowane głównie w bankach (83%) oraz w papierach wartościowych (9%). Na kolejnych miejscach znalazły się ubezpieczenia na życie (3,8%) oraz fundusze inwestycyjne (3,6%). Wskazuje to na drogę, jaką przeszło polskie społeczeństwo od 1990 r., kiedy to wprowadzono nowoczesne regulacje ubezpieczeniowe oraz dokonano pełnej liberalizacji dostępu do rynku ubezpieczeniowego. W przeszłości oszczędzanie poprzez zakup polisy na życie praktycznie nie występowało. Dzisiaj z takiej formy oszczędzania korzysta ponad 3 mln osób. W latach 1990-2002 polski rynek ubezpieczeń odbył długą drogę. Powstało szereg nowych zakładów ubezpieczeniowych. Na rynku pojawiło się wiele nowych produktów, w ogóle nie znanych w przeszłości. Wzrósł bardzo wyraźnie poziom składki ubezpieczeniowej. Równocześnie dalszy rozwój rynku wymaga rozwiązania szeregu zagadnień o charakterze strukturalnym, blokujących jego rozwój. (fragment tekstu)
Opracowanie przedstawia zależności pomiędzy reasekuracją a rozwojem rynku ubezpieczeń w Polsce, w szczególności wyjaśnia rolę reasekuracji w gospodarce finansowej zakładów ubezpieczeń na różnych ich obszarach. Dokonano analizy finansowej efektów działalności reasekuracyjnej oraz przeprowadzono próbę oceny wpływu reasekuracji na rozwój rynku ubezpieczeniowego. W części empirycznej pracy wykorzystano przede wszystkim statystyki szczegółowe dotyczące rynku ubezpieczeniowego publikowane przez Główny Urząd Statystyczny, Państwowy Urząd Nadzoru Ubezpieczeń, Komisję Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, Polską Izbę Ubezpieczeń, Raporty roczne PZU S.A., Raporty Swiss Re, a także publikacje statystyczne o charakterze ogólnym. Prezentowane dane w pracy dotyczą głównie okresu 1992-2005.
Celem artykułu jest przedstawienie czytelnikowi problematyki osób z niepełnosprawnościami i znaczenia rehabilitacji leczniczej, społecznej oraz zawodowej w przywracaniu w modelu medycznym chorych społeczeństwu. Oczywiście mając na uwadze także inne modele dotyczące funkcjonalnych ograniczeń czy to społecznych, funkcjonalnych, jak również definicji prawnych. Niemniej jednak poruszone zagadnienia dotyczyć mogą każdego po urazie. Zobrazowanie zmian, jakie zaszły w ubiegłych latach w Polsce, pozwala zauważyć, że doszło na poziomie ustawodawstwa do rozdzielenia instytucji odpowiadających za sektor ochrony zdrowia i sektor polityki społecznej. Efektem tych uregulowań jest sytuacja, że jedna instytucja płaci za leczenie, a druga za zwolnienia lekarskie, a kolejne finansują różne świadczenia na rzecz potrzebujących. Natomiast procesy te odbywają się w zasadzie bez koordynacji pomiędzy tymi podmiotami.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.