Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 49

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Integracja komunikacyjna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Sięgając do korzeni nauki polskiej o sprawności, na czoło wysuwa się analiza tego pojęcia w kontekście działania (prakseologia), dokonana przez Tadeusza Kotarbińskiego w dziele pt. Traktat o dobrej robocie. Autor ten dokonując omówienia walorów "dobrej roboty" charakteryzuje zarazem pewne rodzaje sprawności: energiczność - włożenie w działanie wszystkiego tego, co potrzebne; prostota - rzecz lub proces złożone są ze względnie niedużej ilości stosunków mających wpływ na osiągniecie celu (celów); preparacja - działanie wymaga przygotowania; czystość - to cecha produktu, którą się stwierdza przez obserwację mniejszej ilości cech ujemnych w produkcie, czyli niedoskonałości; udatność - cecha produktów i działań, oznaczająca uwzględnienie nie tylko spraw istotnych, ale również celów ubocznych; doskonałość - cecha mówiąca o odzwierciedlaniu przez produkt cech przyjmowanego wzorca, idei; racjonalność działania - przystosowanie do okoliczności, poznawczo ugruntowane. Wymienione postacie sprawności wspomagane są przez pewność środków działania, solidność produktu i "spolegliwość". (fragment tekstu)
2
Content available remote Rynkowe aspekty integracji przestrzennej transportu Unii Europejskiej
100%
System transportowy Unii Europejskiej, składający się z wielu podsystemów narodowych, przeszedł w ostatnich latach istotne przemiany, czego efektem jest utworzenie tzw. jednolitej przestrzeni transportu UE. Likwidacja barier związanych z dostępem do rynków (liberalizacja) oraz zniesienie kontroli granicznych (układ Schengen) w zasadniczy sposób ułatwiły transport ładunków i pasażerów w relacjach międzynarodowych. Dodatkowo umożliwienie działania firmom poza granicami kraju macierzystego, w ramach kabotażu, dało nowe możliwości konkurowania na rynkach transportowych. Tym samym zmianie uległy możliwości działania przedsiębiorstw przewozowych (podażowa strona rynku), które zaczęły poszukiwać szans rynkowych poza granicami. Z drugiej strony, powstanie jednolitej przestrzeni transportowej wymaga tworzenia nowych rozwiązań transportowych, co w połączeniu ze zmianami modelu konsumpcji powoduje redefinicję struktury przestrzennej strumieni ładunkowych (popyt na usługi transportowe). Wskazane zjawiska wpisują się również w procesy zmian o charakterze globalnym, gdzie takie działania, jak outsourcing oraz offshoring stały się wiodącymi elementami strategii rozwoju, zarówno korporacji transnarodowych, jak i mniejszych firm poszukujących sposobów na ograniczenie kosztów produkcji. W efekcie pojawiają się nowe wyzwania transportowe, których obsługa wymaga nowego spojrzenia na kształtowanie układów przestrzennych transportu, a zatem również zmian w strategii działania przedsiębiorstw. Rozwój logistycznych łańcuchów dostaw w skali europejskiej wymaga od firm transportowych dużo większego potencjału technicznego, technologicznego, organizacyjnego, informacyjnego czy też finansowego. Dodatkowo wciąż występująca presja na wzrost efektywności kosztowej powoduje konieczność współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami. Współpraca taka stanowi, w wielu przypadkach, pierwszy etap procesu koncentracji. Celem niniejszego artykułu jest więc ocena wpływu integracji przestrzennej europejskiego transportu na intensyfikację procesów koncentracji na rynku transportowym. Co ważne, procesy koncentracji mogą przybierać odmienne wymiary (wertykalny, horyzontalny i konglomeracyjny) oraz poziomy (funkcji transportowych oraz procesów transportowych), co w istotny sposób komplikuje jednoznaczną ocenę tych zjawisk.(abstrakt autora)
3
Content available remote Organizacja struktur w procesie zintegrowanej komunikacji marketingowej
100%
W artykule zwrócono uwagę na problemy związane z osiągnięciem właściwego poziomu integracji w procesie komunikacji marketingowej. Znaczącym wysiłkiem dla wielu firm jest stworzenie struktur, w których uczestniczyć będą wewnętrzne działy odpowiedzialne za komunikację oraz agencje zewnętrzne. Zaproponowano cztery różniące się między sobą propozycje organizacji struktur pozwalających na uzyskanie różnego stopnia integracji.(abstrakt autora)
Niniejszy artykuł to studium przypadku na temat wolontariatu pracowniczego "Tak! Pomagam", realizowanego w Provident Polska. Celem programu jest udowodnienie, że własnymi siłami można zmieniać rzeczywistość. Do pracy nad programem zostały włączone działy komunikacji wewnętrznej, PR, HR, dział prawny oraz zarząd.
Niska cena połączeń przez internet przesądza jak dotąd o sukcesie rynkowym VoIP. Wkrótce może się jednak okazać, że brak oferty innych usług świadczonych w tej technologii przyhamuje jej silną ekspansję.Te­le­fon IP cho­ciaż co­raz po­pu­lar­niej­szy, to jed­nak przy­naj­mniej w naj­bliż­szym cza­sie nie sta­nie się pod­sta­wo­wym urzą­dze­niem u od­bior­ców in­dy­wi­du­al­nych i biz­ne­so­wych, z uwagi na wysokie koszty urządzenia i skomplikowaną konfigurację. Ak­tu­al­nie ope­ra­to­rzy SIP (Ses­sion In­i­tia­tion Pro­to­col) są przy­go­to­wa­ni do świad­cze­nia wy­so­kiej ja­ko­ści usług, ale spra­wa sprzę­tu ca­ły czas po­zo­sta­je otwar­ta i po­ra zro­bić ko­lej­ny krok – upo­wszech­nić na ryn­ku odpowiednie urzą­dze­nia do­stę­po­we.
W artykule - w ujęciu prognostycznym - zaprezentowano wpływ wybranych elementów systemu komunikacji na intensyfikację procesów integracji regionalnej na Dolnym Śląsku. Przedstawiono pozytywne i negatywne uwarunkowania proponowanych przedsięwzięć w zakresie budowy i modernizacji infrastruktury transportowej w województwie dolnośląskim oraz opisano poziom jej oddziaływania na spójność terytorialną tego obszaru. (abstrakt oryginalny)
In the process of urban and regional public transport integration in the urbanized areas, the tariff and ticket integration is of fundamental importance, despite the fact that the price is not perceived as the basic transport postulate deciding on the choice of the way of moving. Public authorities of citieslocated in the metropolis Gdańsk-Gdynia-Sopot and the Pomeranian voivodeship have been undertaking attempts to integrate this transport for almost 30 years, so far without the desired results. This article presents general assumptions of tariff and ticket integration of urban and regional public transport, previous processes of integration of this transport in the Tri-City metropolis and the Pomeranian voivodship, as well as necessary directions of its tariff and ticket integration in this area in order to provide attractive transport offer. (original abstract)
Integracja transportu miejskiego jest postulatem coraz silniej artykułowanym zarówno przez stronę popytową jak i podażową systemów transportu miejskiego. Zdobycze technologiczne znajdujące wyraz w rozwoju telematyki stają się istnym czynnikiem realizacji tego postulatu. W szczególności węzłowe zagadnienie podziału strumieni finansowych (w zwłaszcza dotacji), które staje się barierą integracji na obszarach aglomeracyjnych staje się coraz bardziej podatne na wdrożenie rozwiązań akceptowalnych przez podmioty procesów integracji. Doświadczenia aglomeracji katowickiej pokazują, że w szczególności elektroniczne systemy biletowe mogą odegrać bardzo ważną rolę w rozwiązaniu tego problemu. Dla aglomeracji katowickiej szansą taką jest realizowany projekt Śląskiej Karty Usług Publicznych, który pozwoli na ewidencjonowanie (w czasie rzeczywistym) informacji o wielkości przewozów realizowanych w systemie transportu zbiorowego.(fragment tekstu)
9
Content available remote Problemy integracji w transporcie pasażerskim
75%
Jednym z założeń programowych polityki transportowej UE jest podnoszenie jakości świadczonych usług gwarantującej zaspokojenie potrzeb mobilności osób i towarów. Oczekiwania klientów wobec usług przewozowych dotyczą nie tylko samego faktu przemieszczenia z punktu początkowego do punktu docelowego, ale także narzucają pewne wymagania w stosunku do jakości oferowanych usług. Dbałość o zapewnienie punktualności, niezawodności, prędkości, bezpieczeństwa czy informacji jest podstawowym warunkiem świadczenia niezawodnej usługi przewozowej; jednak obecne wymagania idą także w kierunku zagwarantowania pasażerom obsługi kompleksowej, zintegrowanej. Do jej realizacji konieczna jest współpraca różnych gałęzi transportu w kształtowaniu usługi podstawowej, a także współpraca transportu z innymi podmiotami pozatransportowymi, która wzbogaca ofertę przewozową o usługi dodatkowe, towarzyszące podróży. W niniejszym artykule przedstawione zostały przykłady integracji w łańcuchu podróży, zwiększającej dostępność i atrakcyjność usług w obsłudze pasażerów, przy jednoczesnym rozwiązywaniu problemów ochrony środowiska - jako jej integralnej części.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Reżim języka urzędowego Unii Europejskiej
75%
Głównym celem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie: Czy UE uda się uporać z problemem - jeden czy wiele języków urzędowych w UE? Tezą główną artykułu jest: Równouprawnienie 24 języków urzędowych stawia system instytucjonalno-prawny UE przed trudnymi problemami nad wykładnią prawa UE. (fragment tekstu)
W obliczu nasilającego się procesu globalizacji i integracji europejskiej problematyka przemian i powiązań gospodarczych, społecznych i kulturowych różnej skali układów przestrzennych należy do szczególnie ważnych i aktualnych zadań badawczych. Podstawową rolę w tym procesie odgrywa infrastruktura transportowa, w tym układ sieci transportowej, które należy traktować jako wiodący czynnik: - integracji różnej skali układów przestrzennych, od skali lokalnej poprzez ponadlokalną (powiatowa), subregionalną (dawnych województw), regionalną (województw), makroregionalną, krajową, międzynarodową, czy globalną, - powiązań wewnętrznych i zewnętrznych wyróżnionych układów przestrzennych z ich otoczeniem, - wzrostu konkurencyjności układów przestrzennych dla ich aktywizacji gospodarczej, np. napływu inwestycji. Znane są ogólne reguły określające wpływ infrastruktury transportowej, zwłaszcza sieci transportowej, na integrację przestrzeni. Zostały one wypracowane na polu ekonomiki transportu czy gospodarki przestrzennej. Należy jednak podkreślić, iż na terenie określonych układów przestrzennych sieć ta jest bardzo zróżnicowana. (fragment tekstu)
Kraje bałtyckie wdrożyły aktywną politykę dostosowania infrastruktury komunikacyjnej do wymogów Unii Europejskiej. Kluczowymi partnerami tych państw w międzynarodowej wymianie handlowej zostały kraje Europy Zachodniej. Tempo i zakres zmian pozwala przypuszczać, iż po akcesji do UE Litwa, Łotwa i Estonia szybko i skutecznie włączą się w struktury komunikacyjne Unii Europejskiej.
W pracy przedstawiono podstawowe definicje metodologii zintegrowanego kształcenia przedmiotowo-językowego (CLIL), określono warunki stosowania oraz zanalizowano najważniejsze globalne modele implementacji tej techniki. Autorka wykazała również zalety i wady CLIL. W kontekście integracji, globalizacji i rosnącej technologizacji społeczeństwa, opanowanie języków obcych jest koniecznością naszych czasów. Szczególnie istotnym aspektem jest nabycie zintegrowanych umiejętności komunikacyjnych służących profesjonalnej komunikacji biznesowej z przedstawicielami innych kultur. W takiej sytuacji nauka języków obcych ma kluczowe znaczenie. W związku z tym, w XXI wieku zachodzą istotne zmiany w metodologii - w szczególności akcent przesuwany jest z materiału gramatycznego i mechanicznego uczenia się słownictwa, czytania i tłumaczenia na funkcjonalny aspekt języka. W tym kontekście metodologia CLIL jest szczególnie godna uwagi. (abstrakt oryginalny)
Idea zrównoważonego rozwoju jest wizją postępu łączącego rozwój gospodarczy, ochron środowiska i sprawiedliwość społeczną, w efekcie czego podnosi się jakość życia obecnych i przyszłych pokoleń. Jej realizacji powinny służył zarówno polityka, jak i praktyka wdrażania na wszystkich poziomach organizacji ludzkiej działalności. Zastosowanie zintegrowanego podejścia do transportu stanowi jedno z fundamentalnych założeń Wspólnej Polityki Transportowej w XXI w. Jego wyrazem miało być zagwarantowanie optymalnej funkcjonalności wspólnego rynku transportowego poprzez wypełnianie gospodarczych i społecznych zadań transportu oraz zapewnienie użytkownikom możliwości dokonywania wolnego wyboru gałęzi przy respektowaniu wymogów bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Celem artykułu jest pokazanie roli i znaczenia integracji wewnętrzgałęziowej i międzygałęziowej w sektorze transportu w realizacji założonych celów mających skierowań transport na zrównoważoną ścieżkę rozwoju. Przeanalizowano uwarunkowania, koszty i korzyści oraz bariery zastosowania w praktyce rozwiązań poprawiających integracje transportu. Przywołano równie􀄪 przykłady takich rozwiązań, które już funkcjonują w Europie.(abstrakt autora)
Omówiono pojęcie sytemu logistycznego. Zwrócono uwagę na integrację transportu, która stanowi kluczową kwestię w budowie jednolitych systemów logistycznych. Integracja ta powinna dotyczyć ujednolicenia i harmonizacji: parametrów technicznych infrastruktury; standardów w zakresie komunikacji i telematyki; norm organizacyjnych oraz wszelkich regulacji prawnych. Scharakteryzowano transport kolejowy i jego znaczenie w tworzeniu spójnego, europejskiego systemu transportowego. W celu pokonania barier techniczno-technologicznych oraz zaspokojeniu potrzeb klientów opracowano wspólny system sterowania ruchem kolejowym i komunikacji na obszarze UE pod nazwą ERTMS/ETCS. System ten składa się z trzech podsystemów: ETCS; GSM-R i ETML. Przedstawiono zalety systemu i konieczność jego wprowadzenia w krajach UE, w tym w Polsce.
Celem artykułu jest scharakteryzowanie integracji transportu miejskiego, jako jednego z czynników przyczyniających się do zrównoważonego przemieszczania się. Proces podróżowania może być efektywnie realizowany jedynie poprzez odpowiednie zarządzanie. W pracy wykorzystano przykłady: Szybkiej Kolei Miejskiej (istniejącej obecnie) w Trójmieście i projektem Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (w budowie) oraz jego wpływie na integrację komunikacyjną w regionie łódzkim. (abstrakt oryginalny)
Dotychczasowe prace nad analizą zgodności polskiego prawa transportowego z prawem unijnym były często oparte na intuicji lub semantyce. Tak niedoskonała ocena pokrywania się obu systemów prawnych nie mogła być wystarczającą podstawą negocjacji. Autorzy poddali krytyce dotychczasowe dossier negocjacyjne w obszarze transportu, znajdując luki i elementy niedopracowane.
Artykył dotyczy organizowania pracy zespołowej jako czynnika warunkującego sukces w organizacji.
19
Content available remote Rola e-edukacji w dążeniu do e-integracji Społeczeństwa informacyjnego
63%
Ewolucja Internetu i technologii informacyjnych spowodowała, że społeczeństwa stopniowo przechodziły z ery industrialnej, w której główną siłą napędową gospodarki był przemysł i rolnictwo, w erę postindustrialną - erę, w której najistotniejsza jest informacja. Zaczął się kształtować nowy model społeczeństwa informacyjnego, definiowany jako społeczeństwo, które nie tylko posiada rozwinięte środki przetwarzania informacji i komunikowania, lecz środki te są podstawą tworzenia dochodu narodowego i dostarczają źródła utrzymania większości społeczeństwa. Informacja stała się najważniejszym i najbardziej pożądanym towarem, pozyskiwanie jej w znaczącym stopniu wpływa na rozwój kulturalny i społeczny. Podstawowymi wyróżnikami nowego społeczeństwa są m.in.: wysoki poziom scholaryzacji społeczeństwa, wysoki poziom alfabetyzmu funkcjonalnego w społeczeństwie, a także postępujący proces decentralizacji społeczeństwa. Rozwój społeczeństwa determinowany dostępem do nowoczesnych technologii informacyjnokomunikacyjnych (ICT) nie jest jednak na tyle powszechny i równomierny we wszystkich jego warstwach, że rosną różnice pomiędzy grupami społecznymi dysponujący kompetencjami cyfrowymi oraz grupami społecznymi ich pozbawionymi. Konsekwencje tego zjawiska są na tyle poważne, że niezbędne jest szybkie podjęcie działań mających na celu cyfrowe zintegrowanie tych grup. Niniejszy artykuł ma na celu ukazanie roli e-edukacji w kontekście zjawiska wykluczenia cyfrowego oraz działań podejmowanych na rzecz e-integracji polskiego społeczeństwa informacyjnego. (fragment tekstu)
Artykuł dotyczy polityki transportowej w Katowicach. Przedstawiono uwarunkowania specyficzne organizacji transportu pasażerskiego oraz zakres opracowanej koncepcji obszarowego sterowania ruchem.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.