Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 166

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Integracja monetarna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Celem badawczym artykułu jest określenie roli integracji walutowej w synchronizacji cykli koniunkturalnych w strefie euro, celem metodologicznym - ustalenie, czy wybór miary synchronizacji cykli i integracji walutowej ma istotne znaczenie dla wyników badań. Miarami synchronizacji cykli są: korelacja luki produktowej, konkordancja cykli, podobieństwo szoków oraz dywergencje cykliczne; miarami integracji walutowej - uczestnictwo w EMU oraz podobieństwo polityki monetarnej. Główną metodą jest analiza regresji prostej, metodami dodatkowymi - statystyka opisowa i analiza korelacji. Z badań wynika, że synchronizacji cykli koniunkturalnych w strefie euro sprzyja integracja walutowa. Wyniki regresji są jednak są jednak bardzo wrażliwe na wybór miary synchronizacji cykli. (abstrakt oryginalny)
W artykule autor zastanawia się nad sposobem wprowadzania strefy euro w krajach kandydujących. Jego zdaniem kraje Europy Środkowo-Wschodniej będą musiały spełniać warunki paktu o stabilności i wzroście gospodarczym, którego celem jest zagwarantowanie konwergencji ekonomicznej i pieniężnej.
W artykule przedstawiono zarys teoretycznych koncepcji, próbujących wyjaśnić ekonomiczne przesłanki i konsekwencje integracji walutowej.
Autor omawia trudności związane z unią monetarną dotyczące tak krajów UE jak i pozostałych, pretendujących do wspólnoty, między innymi Polski. Uważa, że nasz kraj nie ma innej alternatywy. Powinien też traktować ten problem jako podstawową strategię rozwoju gospodarczego. W dodatku Polska nie musi dokonywać przebudowy zastygłych struktur instytucjonalnych, gdyż szok systemowy z roku 1990 już pokonała. Zastanawia się też, co stanie się, gdy zaistnienie unii okaże się niemożliwe, bądź powstaną okoliczności niepomyślne dla Polski. Odpowiedzią jest fakt, iż postępowanie zgodne z Traktatem z Maastricht było konieczne. Przyjęte tam kryteria będą stanowiły o gotowości Polski do członkostwa w UE. Najważniejszą przesłanką ekonomiczną co do zasadności wprowadzenia wspólnej waluty jest fakt, że umożliwia ona redukcję niepewnosci co do stabilności kursów oraz kierunku polityki finansowej państw. Omówiono obszernie ten problem.
Celem niniejszego artykułu jest prezentacja koncepcji Unii Monetarnej w Ameryce Północnej - NAMU (ang. North American Monertary Union) oraz jej ocena w kontekście teorii optymalnego obszaru walutowego. (fragment tekstu)
Literatura naukowa dotycząca systemu instytucjonalnego UE zajmuje się w niewielkim stopniu EBC oraz ściśle z nim powiązanym Europejskim Systemem Banków Centralnych (ESBC). ESBC składa się z EBC oraz narodowych banków centralnych działających zgodnie z instrukcjami i wytycznymi EBC (główne organy decyzyjne EBC kierują działaniami ESBC). Przyjmuje się, że główne kierunki rozwoju Unii Europejskiej są wyznaczane przez Radę Europejską, Radę Ministrów oraz Komisję Europejską, które są jednocześnie najbardziej medialnymi instytucjami wspólnotowymi. EBC pozostaje jedną z tych nielicznych instytucji UE, o których wiedza nie jest zbyt powszechna. W tym kontekście rodzi się pytanie dotyczące rzeczywistego znaczenia EBC/ESBC. Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie roli EBC w integracji walutowej państw członkowskich UE z uwzględnieniem roli Banku w urzeczywistnianiu UGW. (fragment tekstu)
Dnia 1 stycznia 1999 r. w Unii Europejskiej ustanowiona została Unia Gospodarcza i Walutowa, a w jej ramach zaczął funkcjonować nowy pieniądz - euro. Ustanowienie Unii Gospodarczej i Walutowej oraz wprowadzenie euro nie jest celem samym w sobie. Wynika ono z głębokich uwarunkowań politycznych, a przede wszystkim gospodarczych. Im większe będzie zrozumienie tych uwarunkowań, tym większym poparciem społecznym może się cieszyć całe przedsięwzięcie związane z wprowadzeniem nowej waluty. Celem niniejszego opracowania jest zatem prezentacja najważniejszych zagadnień związanych z wprowadzeniem i funkcjonowaniem euro oraz roli, jaką ono odgrywa w procesie europejskiej integracji walutowej. (abstrakt oryginalny)
8
100%
Niniejszy artykuł ma na celu zaprezentowanie rozwoju i historii funkcjonowania afrykańskiej strefy franka CFA, będącego oficjalną walutą w dwóch afrykańskich ugrupowaniach integracyjnych - Zachodnioafrykańskiej Unii Gospodarczej i Walutowej oraz Wspólnocie Ekonomicznej i Monetarnej Afryki Centralnej. W pierwszej części pracy skupiono się na teoretycznych aspektach integracji walutowej, natomiast drugą poświęcono analizie procesów integracji walutowej na tym kontynencie. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie konsekwencji wprowadzenia euro - korzyści i kosztów oraz szans i zagrożeń. Autorka podkreśla, że bilans korzyści i kosztów potwierdza słuszność decyzji o kontynuacji procesu integracyjnego na obszarze Unii Europejskiej - o integracji walutowej.
10
Content available remote Business Cycle Synchronization in European Union : Regional Perspective
100%
The recent turmoil in the euro area once more forces the EU authorities to reconsider the future of further monetary integration. One of the most commonly used criteria for successful monetary integration in contemporary research is business cycle synchronization (BCS). Though BCS has been vastly described at country level, not as much attention has been paid to the degree of BSC at regional level. The topic is important for two main reasons. Firstly, determining the degree of BCS at the regional level can help in the assessment of monetary policy effectiveness on the country level, as well as give a point of reference for evaluation of prospective costs of participation in a monetary union. Secondly, there is a theoretical dispute within the optimum currency areas literature between the 'European Commission' and the 'Krugman' view that can be resolved to a large extent trough regional analysis. In order to assess BCS in the EU, Hodrick-Prescott, as well as Christiano and Fitzgerald filter to time series of real GDP for 24 countries, 82 NUTS 1, 242 NUTS 2 and 1264 NUTS 3 regions over the period between 1998 and 2010. The data was later used to create bilateral measures of BSC, which gave 276 observations on the country level, 3321 on NUTS 1, 29161 on NUTS 2 and 798216 on NUTS 3 level. The results of the analysis support the 'European Commission' view and show a very high degree of BSC within EU countries. The country level analysis also reveals that within the EU there is a group of countries that could form an effectively working monetary union based on the BCS criterion. (original abstract)
Celem artykułu jest zbadanie potencjalnego wpływu integracji monetarnej Czech z krajami sąsiednimi na zatrudnienie w czeskiej części euroregionu. W artykule zaprezentowano również wyniki przeprowadzonej symulacji wpływu na zatrudnienie wzrostu wymiany handlowej w ramach euroregionu.
Przedstawiono zmiany jakie zaszły w polskiej gospodarce po 1 maja 2004 roku. Zaprezentowano ramowy harmonogram integracji monetarnej Polski i debatę o perspektywie czasowej integracji monetarnej Polski. Omówiono uwarunkowania konwergencji w świetle debaty o perspektywie czasowej integracji monetarnej Polski.
Autorka koncentruje się na problemie współpracy w sferze finansowej, starając się odpowiedzieć na pytanie, jak zaawansowana jest współpraca w tej dziedzinie państw azjatyckich, w jakim kierunku zmierza, jakie gospodarki obejmuje swoim zakresem i czego można się w jej ramach spodziewać w przyszłości. Zakłada się, że świat dąży do jednej waluty. Wymaga to stworzenia warunków w skali świata określanych jako OCA (Optimal Currency Area - Optymalnego Obszaru Walutowego), a to oznacza liberalizację w czterech sferach kontaktów gospodarczych. (fragment tekstu)
14
Content available remote Euroizacja jako skutek spowolnienia integracji monetarnej w Unii Europejskiej
75%
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na kwestię utrwalonej pozycji euro w gospodarkach krajów Unii Europejskiej z derogacją w nawiązaniu do osłabienia przekonania o znacznych korzyściach z nieodwołalnej i pełnej zmiany pieniądza krajowego na wspólną walutę. Kwestia ta stała się szczególnie istotna, gdyż wprowadzono wiele ułatwień sprzyjających stosowaniu euro w obiegu krajowym, mimo trudności w spełnieniu kryteriów konwergencji nominalnej. Trwało to wystarczająco długo, aby np. część konsumentów i przedsiębiorców nauczyła się osiągać korzyści z prawnie dopuszczonego stosowania waluty euro obok pieniądza krajowego bez nadmiernych ograniczeń (głównie w sferze kredytów, depozytów i różnych transakcji). W ten sposób ukształtowała się nieprzewidziana możliwość osiągania korzyści z niepełnego odejścia od waluty krajowej (stan ten można nazwać rodzajem euroizacji wynikającej np. z bliskości strefy euro i związanych z tym więzi handlowych).(abstrakt oryginalny)
Unie monetarne, unie walutowe i systemy currency board są znanymi i powszechnymi w międzynarodowej ekonomii sposobami organizowania międzynarodowej współpracy gospodarczej. Stają się pomocne w rozwiązywaniu problemów gospodarczych i społecznych państw, jednocześnie pozostając najbardziej ryzykowną formą współpracy (ze wszystkich form współpracy znanych integracji regionalnej). Jeżeli państwa-partnerów dzielą zbyt duże różnice np. w poziomie inflacji, wzroście gospodarczym, potencjale gospodarki narodowej, taka forma współpracy, zainicjowana bez uprzedniego dostosowania (uzyskania wzajemnej konwergencji), mogłaby nie trwać długo i "biednemu" państwu więcej zaszkodzić niż pomóc. Namibia jest małą, otwartą, surowcową gospodarką regionu sub-Sahary. Ta charakterystyka powoduje, że nie jest atrakcyjnym partnerem dla państw wysokorozwiniętych (Strefy EURO, USA, Szwajcarii) jako partner form współpracy wcześniej wskazanych. Namibia zawiązała unię monetarną z potężnym sąsiadem regionu Afryki Południowej, Republiką Południowej Afryki. Od roku 1992 pozostaje członkiem unii monetarnej randa RPA, wraz z Lesotho i Swazilandem. Celem opracowania jest ukazanie wybranych zagadnień gospodarczych Namibii z okresu 2000-2005 i próba uzyskania odpowiedzi na pytanie, czy unia monetarna pomagała, czy utrudniała realizację celów gospodarczych w realiach tego Państwa Trzeciego Świata. (abstrakt oryginalny)
1 stycznia 2009 r. Słowacja weszła do Europejskiej Unii Monetarnej. Słowacja spełniła kryteria integracji monetarnej. Celami tej integracji są zrównoważony rozwój i konwergencja. W pracy analizowany jest trwały punkt równowagi realnej gospodarki oraz szacowana jest długość trwania w przypadku krótkotrwałych zakłóceń. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie wybranych aspektów wpływu zjawisk kryzysowych w gospodarce europejskiej na proces integracji walutowej Polski ze strefą euro. W pierwszej części przedstawiono podstawowe uwarunkowania wynikające z problemów z równowagą finansów publicznych w krajach UE i coraz bardziej negatywnego postrzegania strefy euro przez władze i społeczeństwo, w drugiej pokrótce zaprezentowano efekty analizy kilku najważniejszych wskaźników determinujących stopień konwergencji polskiej gospodarki względem obszaru euro oraz wypełniania w tym kontekście warunków optymalnego obszaru walutowego. Jako metody badawcze wykorzystano powszechnie stosowaną w naukach ekonomicznych metodę analizy danych statystycznych oraz w niewielkim zakresie analizę literatury. Pojawiające się od pewnego czasu negatywne zjawiska w gospodarce światowej sprawiły, że polska droga do strefy euro stała się trudniejsza. Nierównowagi fiskalne i znaczny wzrost oprocentowania papierów wartościowych emitowanych przez kraje należące do obszaru wspólnego pieniądza oraz wykazana niewielka odporność unii walutowej na ogólnoświatową recesję wydają się sprawiać, że postrzeganie procesu integracji monetarnej w Europie przez polskie społeczeństwo jest coraz mniej pozytywne. Dodatkowy problem stanowią przeszacowania wartości wskaźników decydujących o możliwości wypełnienia kryteriów konwergencji i warunków optymalnego obszaru walutowego. W tej sytuacji polska akcesja do strefy euro może tracić swój korzystny wydźwięk. Skalę pesymizmu w tym zakresie zwiększają obserwowane coraz większe trudności z opanowaniem przez władze sytuacji na europejskich rynkach finansowych oraz pojawiające się co pewien czas propozycje rekonstrukcji obszaru wspólnego pieniądza. (abstrakt oryginalny)
Teoria optymalnych obszarów walutowych (optimum currency areas - OCA) narodziła się w początku lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia, i wciąż się rozwija. Zagadnienia którymi się zajmuje, nabrały w ostatnim czasie szczególnego znaczenia. Celem artykułu jest przybliżenie wybranych aspektów teorii OCA, jej założeń i ewolucji.
Cel: Celem artykułu jest określenie korzyści oraz zagrożeń wynikających z wprowadzenia euro w Polsce w kontekście teorii optymalnych obszarów walutowych oraz kryteriów konwergencji. Metodyka badań: Wykorzystano krytyczną analizę literatury przedmiotu, polskiej i zagranicznej, oraz analizę statystyczną opartą na danych Banku Światowego, Komisji Europejskiej, Głównego Urzędu Statystycznego, Eurostatu oraz TradingEconomics.com. Wyniki badań: Obecnie strefa euro nie spełnia założeń TOOW, zaś Polska nie spełnia kryteriów konwergencji. W związku z tym Polska nie może przystąpić do strefy euro. Ponadto z przystąpieniem do europejskiej unii walutowej może się wiązać więcej zagrożeń niż korzyści. Wnioski: Polska jako kraj z derogacją jest zobligowana do spełnienia kryteriów konwergencji i przystąpienia do strefy euro, niemniej jednak obecnie nie jest na to gotowa. Polska ze strefą euro mogłaby stworzyć optymalny obszar walutowy. Wkład w rozwój dyscypliny: Uzyskane wyniki wpisują się w rozważania na temat europejskiej integracji monetarnej oraz perspektyw wprowadzenia euro w Polsce i mogą stanowić przesłankę do dalszych badań. (abstrakt oryginalny)
Dokonana analiza aktualnej debaty na temat przystąpienia Polski do strefy euro zawiera najważniejsze opinie środowisk naukowych oraz oficjalne stanowiska rządu RP i NBP. Stanowią one podstawę do opracowania do 2009 r. Narodowej Strategii Przystąpienia Polski do strefy euro, która powinna poszerzyć wiedzę o skutkach integracji monetarnej. Z analizy tej wynika, że mimo grożących ryzyk kryteria konwergencji nominalnej będą mogły być spełnione do 2009 r., pod warunkiem uzyskania równowagi budżetowej i wysokiego tempa wzrostu. Przyjęta przez rząd premiera Kazimierza Marcinkiewicza kotwica budżetowa w wysokości 30,5 mld zł w2006 r. jest tylko jednym z instrumentów realizacji programu konwergencji, który musi być wsparty szeregiem działań w polityce gospodarczej, zwłaszcza w dziedzinie ograniczenia wydatków publicznych. Dwuletni pobyt Polski w ERM 2 powinien rozpocząć się wtedy, gdy konkurencyjność gospodarki i stabilność finansowa utrwalą się w stopniu wolnym od ryzyk, jakich doświadczyła Litwa w maju 2006 r. oraz groźby dywergencji po wejściu do strefy euro. Jeśli Polska weszłaby do ERM 2 w latach 2009-2010, to przystąpienie jej do strefy euro nastąpiłoby w latach 2011-2012.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.