Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 36

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Integracja pionowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Przedstawiono obecną sytuację produkcji żywca wieprzowego w woj. świętokrzyskim z uwzględnieniem specyficznych uwarunkowań, oraz możliwości rozwoju produkcji przez procesy integracyjne. Analiza została oparta na danych pochodzących z Urzędu Statystycznego w Kielcach, danych pochodzących ze Spisu Rolnego przeprowadzonego w latach 1996 i 2002.(abstrakt oryginalny)
The purpose of this research is to review a sample of literature in the area of supply chain integration. Considering the extensive amount of literature on supply chain integration, it appears that it is still in its infancy. This study reviews a sample of 152 articles and in doing so throw light on different aspects of supply chain integration namely: vertical integration, functional integration, integration models .It discusses and criticizes the current state of literature on this context so that future researches find directions to contribute to missing points and remove obstacles. The scope of this review is limited to a cross-section of the literature in this area. As such, it cannot, and does not, attempt to be an examination of the full range of the literature, but a sampling of important and influential works(original abstract)
Zagadnienie integracji pionowej w kanałach dystrybucji przedstawiono od strony korzyści, jakich spodziewają się przedsiębiorstwa, zmieniając samodzielne działania w skoordynowaną współpracę.
W artykule zaprezentowano wyniki badań dotyczących wyborów strategicznych kadry menedżerskiej przedsiębiorstw z branży meblarskiej na rynku polskim. Pod uwagę wzięto trzy dylematy strategiczne rozstrzygane na poziomie strategii rozwoju przedsiębiorstwa: dylemat dotyczący poziomu dywersyfikacji branżowej, dylemat dotyczący zasięgu geograficznego działania oraz dylemat dotyczący zakresu integracji pionowej. Podstawą do wnioskowania stanowiło badanie prowadzone w ramach szerszego projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki na temat zespołowego podejmowania decyzji strategicznych w przedsiębiorstwach. Badanie przeprowadzono w 2018 roku na grupie 200 średnich i dużych przedsiębiorstw z branży meblarskiej działających na terenie Polski. Identyfikacji dominujących wyborów strategicznych kadry menedżerskiej dokonano w oparciu o tzw. kostkę opcji strategicznych na poziomie strategii rozwoju. W efekcie badania stwierdzono, że kadra menedżerska przedsiębiorstw z branży meblarskiej na rynku polskim częściej decyduje się na wybór strategii rozwoju opartej na ekspansji geograficznej niż na dywersyfikacji branżowej oraz na wybór strategii rozwoju nastawionej na selektywną będą pełnić integrację pionową, a nie na wirtualizację działania. Wśród badanych przedsiębiorstw dominowali tzw. międzynarodowi lub ogólnokrajowi specjaliści selektywnie lub w pełni zintegrowani pionowo. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono integrację pionową w Zakładzie Produkcyjnym "Cukrownia Strzelin" należącym do niemieckiego koncernu Südzucker Polska S.A. Dokonano analizy wybranych elementów bazy surowcowej. Przedstawiono wyniki badań ankietowych przeprowadzonych w latach2007-2011 wśród plantatorów buraków cukrowych, które charakteryzują ich stosunek do istniejącego związku integracyjnego. Przeprowadzona analiza wybranych elementów bazy surowcowej wskazała, że największe znaczenie w kształtowaniu aktualnej sytuacji plantatorów miały m.in. nabyte prawo do uprawy buraków, korzystna cena skupu zapewniająca opłacalność produkcji, rzetelne dotrzymywanie terminów płatności za dostarczony surowiec przez producenta cukru. (abstrakt oryginalny)
Umowy kontraktacyjne gwarantują producentom pewny i terminowy zbyt produktów oraz odpowiednią podaż zakładom drobiarskim. Analizowano skalę i znaczenie integracji pionowej między podmiotami należącymi do różnych sfer gospodarki żywnościowej na przykładzie Zakładu Drobiarskiego w Niepołomicach i jego dostawcach. Stwierdzono, że pionowe powiązania integracyjne odgrywają ważną rolę w działalności Zakładu Drobiarskiego w Niepołomicach. (abstrakt oryginalny)
Pojęcie koordynacji pionowej definiowane jest jako sukcesywny transfer produktu od producenta do konsumenta, lub synchronizacja kolejnych etapów produkcji, z uwzględnieniem ilości, jakości i czasu przepływu produktu. Może ona być realizowana w oparciu o trzy podstawowe formy więzi ekonomicznej: wolny rynek, zawarcie kontraktu oraz nabycie tytułu własności. W opracowaniu przedstawiono rozwój koordynacji pionowej w sektorze trzody w USA oraz Danii. Omówiono również stosowane kontrakty handlowe i produkcyjne.
Wzrost dochodów oraz świadomości ekologicznej społeczeństwa powoduje zwiększenie popytu na żywność ekologiczną. Polski rynek żywności ekologicznej formuje się powoli. Produkcja surowców, przetwórstwo i dystrybucja są rozproszone, podaż jest niedostosowana do potrzeb konsumentów, a koszty produkcji są bardzo wysokie, co powoduje, że ceny detaliczne stanowią znaczną barierę popytową. Konkludując, konieczne jest wprowadzenie działań zmierzających do nawiązania ściślejszej współpracy przez integrację pionową pomiędzy poszczególnymi ogniwami agrobiznesu w branży żywności ekologicznej. Integracja pionowa pozwoli na rozwiązanie następujących problemów: uboga oferta, brak zapewnienia ciągłości produkcji, wysokie ceny, niski popyt. Celem artykułu było przedstawienie stanu organizacji rynku żywności ekologicznej oraz możliwości rozwoju integracji pionowej w tym sektorze agrobiznesu w Polsce przez analizę danych wtórnych. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Wybrane czynniki sukcesu strategii marketingowych francuskich producentów wina
75%
Sukcesy rynkowe francuskich producentów wina determinowane są przez umiejętne stosowanie zaawansowanych narzędzi i strategii marketingowych. Kluczową rolę wydają się odgrywać m.in. takie czynniki, jak integracja pionowa i pozioma w kanałach rynku; prawidłowa segmentacja rynku, wybór rynku docelowego i pozycjonowanie oferty; innowacyjna koncepcja produktu; umiejętności w zakresie zarządzania markami kolektywnymi oraz dyferencjacja oferty na bazie obszaru pochodzenia.(abstrakt autora)
We współczesnej gospodarce coraz częściej obserwuje się wykorzystywanie integracji pionowej i poziomej jako sposobów na wzrost i rozwój w długim okresie. Strategia ta stosowana jest także przez polskie firmy. Zjawisko to występuje w sektorze mięsnym - w segmencie mięsa czerwonego i drobiowego. Jako przykład skuteczności wykorzystywania pionowych więzi integracyjnych można podać rynek indyków i działającą na nim Grupę Kapitałową Indykpol S.A. Celem opracowania jest wykazanie, że integracja pionowa doprowadziła do uzyskania przez tą firmę pozycji lidera na rynku przetwórstwa indyczego. W opracowaniu przedstawiono historię powstania i ewolucję struktury GK Indykpol S.A. oraz jej zakres działalności. Na podstawie danych finansowych tego podmiotu za lata 2001-2011 wykazano, że przyjęta strategia okazała się właściwym sposobem na wzrost i rozwój w długim okresie. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono relacje kontraktowe wchodzące w zakres tzw. integracji pionowej. Przedstawiono zarys podstaw teoretycznych, jak również analizę na przykładzie następujących powiązań wertykalnych w sektorze pszenicy: rolnik-młyn, młyn-piekarnia, młyn-sklep spożywczy, piekarnia-sklep spożywczy. Analiza dotyczy sektora zbożowego w Czechach. Analiza stosunków kontraktowych przeprowadzona w formule opisowej nawiązuje do systemu kontraktacji prowadzonego w gospodarce centralnie planowanej traktowanego jako punkt wyjścia do zmian w okresie transformacji. (abstrakt oryginalny)
Celem badań było określenie potrzeb integracji na rynku trzody chlewnej i wskazanie możliwych rozwiązań organizacyjnych. W analizie wykorzystano dane IERiGŻ-PIB na temat produkcji żywca wieprzowego w kraju oraz dane GIW dotyczące przedsiębiorstw branży mięsnej. Z badań wynika, że polski rynek żywca wieprzowego cechują luźne powiązania sfery produkcji ze sferą uboju. Brak współpracy zwiększa ryzyko i koszty działalności na wszystkich poziomach łańcucha żywnościowego i ogranicza konkurencyjność międzynarodową pojedynczych gospodarstw i przedsiębiorstw oraz sektora jako całości. Większa aktywność zakładów mięsnych w organizowaniu bazy surowcowej może doprowadzić do wzmacniania integracji pionowej na rynku wieprzowiny. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Istota kreacji wartości dodanej w rolnictwie i na obszarach wiejskich
63%
Celem opracowania jest próba poszerzenia sposobu definiowania pojęcia wartości dodanej w rolnictwie i na obszarach wiejskich, głównie w oparciu o literaturę przedmiotu. W pierwszej kolejności odniesiono się do usytuowania tego pojęcia w kontekście ekonomii rolnictwa, a następnie różnych procesów, które zachodzą lub zachodzić powinny na obszarach wiejskich, kreując lub warunkując oczekiwane, pozytywne efekty, które nazwano wartością dodaną. Następnie przeanalizowano tworzenie wartości dodanej w rolniczym łańcuchu dostaw, mając na uwadze stare i nowe podejście do jej tworzenia. Analizę przypadku przeprowadzono dla spółki "Owoc Łącki" i poddano ocenie sposoby tworzenia wartości dodanej i formę integracji producentów owoców. Efektem analizy jest przedstawienie wielości i różnorodności definiowania oraz opisu uwarunkowań tworzenia wartości dodanej. Zaprezentowane przykłady, praktyki i podejścia w podnoszeniu wartości dodanej stanowić mogą inspirację dla doradców, a zwłaszcza rolników poszukujących nowych modeli biznesowych, by zwiększyć w ten sposób swoje dochody. (abstrakt oryginalny)
14
63%
W artykule podjęto próbę rozpoznania charakteru relacji pomiędzy rolnikami a dostawcami środków produkcji. Na podstawie badań ankietowych przeanalizowano opinie producentów mleka na temat ich współpracy z dostawcami pasz. Subiektywne oceny respondentów porównano z ich rzeczywistym postępowaniem. Wyniki badania wskazują, że współpraca rolników z dostawcami pasz jest z reguły długoterminowa i stabilna. Zdecydowana większość respondentów postrzega swoje relacje z dostawcą pasz jako dobre lub bardzo dobre. Relacje między rolnikiem i dostawcą paszy mają zazwyczaj charakter nieformalny (ponad 90% rolników nie zawiera pisemnej umowy na dostawy). Jako najważniejsze cechy relacji rolnicy wymienili poziom cen i jakość oferowanych pasz. Zaobserwowano jednak istotne różnice dotyczące: wybranych cech charakteryzujących gospodarstwo, otrzymywanych przez rolników rabatów oraz możliwości negocjacji cen w zależności od kanału dostaw pasz. Pomimo braku istotnych różnic w powierzchni gospodarstw, rolnicy, którzy kupują pasze bezpośrednio od producenta, prowadzą znacznie większą produkcję mleka i otrzymują większy rabat od dostawcy paszy niż rolnicy zakupujący paszę u pośredników. Ta grupa rolników również częściej negocjuje ceny i częściej rozważa zmianę dostawców. (abstrakt oryginalny)
Ogólnie zatem pionowa koordynacja jest pojęciem szerszym niż pionowa integracja. Polega ona także na harmonizowaniu działalności podmiotów gospodarczych, ale istota, instrumenty i mechanizmy harmonizacji i wzajemnego oddziaływania kształtowane są przez siły rynkowe oraz interesy partnerów, a nie przez ingerencję administracyjnego planisty. (fragment tekstu)
Cały sektor elektroenergetyczny w Europie konsoliduje się i jest to proces raczej nieodwracalny. Jednak stopień koncentracji tego sektora w Polsce na tle innych krajów europejskich jest wciąż niski. Spółki odnoszące największe sukcesy w tej branży to przedsiębiorstwa zintegrowane pionowo i prowadzące działalność w wielu państwach europejskich.
W artykule scharakteryzowano istotę i sposób oddziaływania głównych determinant strategii integracji pionowej i relacji międzyorganizacyjnych w świetle teorii kosztów transakcyjnych. Teoria kosztów transakcyjnych (TKT) jest współcześnie jedną z wiodących perspektyw teoretycznych w decyzjach co do zakresu działania firmy i jej domeny. Wniosła ponadto istotny wkład w rozwój badań nad relacjami międzyorganizacyjnymi i zarządzaniem nimi. Podstawowe determinanty wyboru strategii według tej teorii to specyfika aktywów, to jest ich dostosowanie do indywidualnej transakcji, i oportunizm stron wymiany. Znaczenie tych czynników zanalizowano, opierając się na literaturze z zakresu TKT oraz przeglądzie badań empirycznych. W wyniku analizy określono ponadto koncepcje i perspektywy teoretyczne, które można uznać za komplementarne wobec TKT lub, ze względu na ograniczenia tej teorii, powinny być z nią łączone w wyborach strategicznych. (abstrakt oryginalny)
This study applies Benford's law to examine the This study addresses the two-fold question of whether the integration-liberalization process of ASEAN is headed towards the creation of a single production base region, and how ASEAN links with other trade blocks. It looks into the degree of intra-ASEAN and extra-ASEAN vertical integration vis-à-vis North America, East Asia, and the European Union through the measurement of value-added creation-absorption in global value chains (GVC) and by locating ASEAN within vertical structures. The study employs an international input-output database and breaks up gross exports into different components of value-added using data from 1997, 2004, and 2012. ASEAN has made significant gains in integrating with East Asia. However, ASEAN as a single production region has gained little, and even lost share in value-added trade with NAFTA and Europe. The truth is that ASEAN has a stronger role across the GVC as a supplier of intermediate goods (33%) than as a supplier of final goods (30%). Vertical structures represent more than 43% of ASEAN gross exports, but it still depends on foreign parts and components (35%) to produce its exports. It may be argued that ASEAN + 6, which entails a wider scope of integration, might offer larger benefits to the ASEAN project. (original abstract)
19
63%
Jedną z popularnych form integracji pionowej w sektorze rolnym jest kontraktowanie. W przypadku polskiego rolnictwa współczesne powiązania kontraktowe są nieefektywne, co wynika m.in. z przekształceń strukturalnych, jakim podlega ten sektor od momentu rozpoczęcia transformacji systemowej. Z początkiem 2000 r. podjęto próbę wzmocnienia powiązań horyzontalnych krajowych rolników w postaci grup producentów rolnych. Jednym z głównych celów wzmacniania kooperacji między producentami rolnymi była poprawa ich siły przetargowej wobec pozostałych ogniw agrobiznesu oraz ograniczenie ryzyka działalności, m.in. przez wzrost powiązań kontraktowych. Celem artykułu była prezentacja wyników badań empirycznych, które zostały przeprowadzone w 2009 r. wśród polskich grup producentów rolnych. Badanie ankietowe dotyczyło m.in. ich powiązań kontraktowych z ich odbiorcami. (abstrakt oryginalny)
Struktury zarządzania to sposoby koordynacji wymiany gospodarczej, do których należą transakcje rynkowe, realizacja czynności wewnątrz hierarchii firmy oraz formy pośrednie np. kontrakt długoterminowy. W artykule zanalizowano koncepcję struktur zarządzania w ujęciu O.E. Williamsona oraz określono możliwości i ograniczenia zastosowania tej koncepcji w decyzjach menedżerskich. Specjalizacja, rozwój outsourcingu i zależności sieciowych, wywołują potrzebę wyboru co do granic firmy i jej relacji z kooperantami. W artykule stwierdzono, iż w analizowanej koncepcji określone zostały istotne elementy procesu decyzyjnego, tj. sytuacja decyzyjna, warianty struktur i ich atrybuty, determinanty wyboru danego wariantu oraz warunki podejmowania decyzji. Szczegółowa procedura podejmowania decyzji z wykorzystaniem tych podstaw wymaga jednak dopiero rozwinięcia, z uwzględnieniem ograniczeń koncepcji. Do ograniczeń tych należą niedocenianie kosztów organizacji i kosztów produkcji wobec kosztów transakcji zewnętrznych, przecenianie znaczenia oportunizmu wobec nastawienia kooperacyjnego firm oraz pomijanie istotnych czynników określających granice firmy, tj. kluczowych kompetencji oraz celów i zachowań menedżerów w procesie kształtowania zasobów.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.