Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 35

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Integracja rynku rolnego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
100%
The essence and effectiveness of integration processes in the agrarian sector of Ukraine is studied. The influence of integration processes on the formation of business-models of agro-industrial enterprises is analyzed. The world experience of agricultural cooperation is examined. For the results of the study is found that the effective form of integration that ensures competitiveness peasants and farmers, promotes their business efficiency by servicing its members in the field of processing, delivery, sales, marketing, consulting and even the production of major agricultural products, on the one hand and on the other hand provides a rural population with goods and services of daily use is agricultural service cooperatives. (original abstract)
2
Content available remote Integracja w rolnictwie - grupy producenckie
100%
Prezentowany artykuł ma na celu przybliżenie tematyki integracji w rolnictwie na przykładzie grup producenckich. Przybliżono pojęcie oraz historię powstawania tych grup. Przedstawiono wielkości liczbowe dotyczące opisywanego problemu, jak również rodzaj oraz wielkość grup działających na terenie województwa oraz kraju. (abstrakt autora)
Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie jak zmieni się sytuacja ekonomiczna po integracji z UE większych i zarazem towarowych gospodarstw rolniczych (około 47 proc. ich ogółu w Polsce), które znajdują się we władaniu osób fizycznych.
W pracy dokonano analizy i oceny funkcjonowania struktur sieciowych w rolnictwie w kontekście powiązań integracyjnych poziomych na przykładzie Grup Producentów Rolnych (GPR) oraz tworzonych powiązań instytucjonalnych wspieranych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Przedmiotem analiz była literatura przedmiotu oraz dostępne dane Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) dotyczące GPR. Podsumowując rozważania stwierdzono istotną rolę paradygmatu sieciowego w naukach o zarządzaniu oraz mocne jego umiejscowienie w strukturalizmie, zarządzaniu strategicznym i teorii kosztów transakcyjnych. Zaobserwowano również postępującą integrację w środowisku rolniczym dającą znaczne korzyści. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest prezentacja wybranych metod testowania integracji rynków, alternatywnych wobec tradycyjnej metody opartej na modelu dwuczynnikowym. Szerzej mówiono model Ravalliona, dwustopniową procedurę Engle'a-Grangera, metodę kointegracji Johansena oraz metodę opartą na modelu wartości granicznych. Przedstawiono podstawowe procedury związane z posługiwaniem się każdą z nich. Zwrócono również uwagę na praktyczne aspekty posługiwania się wybranymi procedurami. Dla zilustrowania możliwości wykorzystania ich w praktyce przedstawiono analizę integracji regionalnych rynków żyta w Polsce. (fragment tekstu)
Celem rozważań jest zaprezentowanie procesu tworzenia i funkcjonowania grup producentów rolnych w województwie zachodniopomorskim na płaszczyźnie koncepcji rozwoju zrównoważonego. Praca sporządzona została na podstawie przeprowadzonej konfrontacji grupy celów ustawowych, na mocy których powstają grup producentów rolnych (GPR) z trzema wymiarami koncepcji rozwoju zrównoważonego (gospodarka, społeczeństwo, środowisko). Do sporządzenia artykułu posiłkowano się badaniami pilotażowymi przeprowadzonymi przez M. Lazarek-Janowską, w ramach realizowanej rozprawy doktorskiej nt. Efektywność działania grup producentów ziarna zbóż i nasion roślin oleistych województwa zachodniopomorskiego, pod kierunkiem prof. dr hab. J. Zieziuli. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono uwarunkowania, w jakich kraje UE prowadzą politykę gospodarczą, a co za tym idzie i politykę rolną. Przedstawiono uniwersalia polityki rolnej wynikające z konieczności retransferu nadwyżki ekonomicznej w rolnictwie. Następnie zajęto się kwestią konsekwencji reformy MacSharry’ego dla polityki rolnej w UE. Wykazano, że polityka gospodarcza w krajach UE kształtowana jest według zasady wahadła, która polega na przemiennym stosowaniu różnych opcji polityki fiskalnej i pieniężnej. Zbudowano model wahadła, który pozwala określić charakter polityki gospodarczej w danym przedziale czasowym. Ukazano wpływ współzależności w polityce gospodarczej i rolnej UE po 1991 roku na nożyce cen i dochody rolnicze. Mimo istotnego wpływu koniunktury na nożyce cen rolniczych, brak jest związku pomiędzy dochodami rolniczymi a większością wskaźników makroekonomicznych. Okoliczność ta w warunkach rosnącej dynamiki realnego parytetu dochodów rolniczych (ok. 5%) w okresie 1991-2002 dowodzi, że wspólna polityka rolna ma charakter prodochodowy i stabilizujący fluktuację dochodów rolniczych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia problem stosunku polskich rolników do Unii Europejskiej i perspektywy integracji naszego kraju z Unią. Przedstawiono wyniki badań terenowych IERiGŻ przeprowadzonych w 2000 roku na próbie 3927 gospodarstw rolnych.
Artykuł dotyczy kwestii związanych z branżą mleczną w Polsce i w Estonii po roku 2004 i stanowiska obydwu krajów w stosunku do decyzji Komisji Europejskiej o odejściu od systemu kwotowania. Wejście wyżej wymienionych państw w struktury unijne spowodowało przyjęcie mechanizmów wspólnej polityki rolnej. Jednym z głównym mechanizmów był system kwotowania produkcji mleka, czyli określenie górnego limitu ilości mleka wprowadzanego na rynek. O ile polskie organy administracyjne zdecydowały się na jego wdrożenie dopiero w roku 2004, to w Estonii wprowadzono go rok wcześniej w celu sprawdzenia jego funkcjonowania. Przekroczenie limitów mlecznych w skali kraju, skutkuje karami finansowymi, dla tych producentów, którzy odsprzedali podmiotom skupującym więcej surowca, aniżeli wynosiła przypisana im kwota. Od 9 lat funkcjonowania mechanizmu polscy rolnicy przekroczyli tylko raz określony przez Komisję Europejską limit, w roku kwotowym 2005/2006, w Estonii produkcja surowca w tym okresie zawsze była niższa, niż wielkość kwoty. Decyzją KE rok kwotowy 2012/2015 ma okazać się ostatnim, w którym funkcjonować będzie powyższy mechanizm. Obydwa kraje zajmują odmienne stanowiska: strona polska wnioskuje o przedłużenie jego funkcjonowania co najmniej do roku 2020 w celu większej konsolidacji branży, natomiast w Estonii nie ma do tego logicznego uzasadnienia. (abstrakt oryginalny)
Integracja Polski z Unią stwarza zupełnie nową sytuację rolnictwa polskiego w gospodarce narodowej. Zamyka bowiem trawjący ponad pół wieku proces akumulacji w rolnictwie na rozwój kraju i oznacza przejście do okresu wspierania rolnictwa ze środków publicznych, co jest istotą Wspólnej Polityki Rolnej, a co przejawia sie w tym, że do dochodu wytwarzanego w rolnictwie Unia dokłada rolnikowi średnio ponad drugie tyle.
Celem artykułu jest określenie skali zróżnicowania dochodów rolniczych w Polsce na tle wybranych krajów Unii Europejskiej. Stanowi to przesłankę do rozważań na temat szans i zagrożeń w procesie integracji Polski ze strukturami Unii. Na podstawie zaprezentowanej analizy autorka pragnie odpowiedzieć na pytanie: czy zróżnicowanie dochodowe polskiego rolnictwa na tle sytuacji we Wspólnocie stanowić może barierę w procesie integracji sektora rolno-żywnościowego Polski z rynkami Unii?(fragment tekstu)
13
Content available remote Ukraiński rynek kukurydzy na tle zmian światowych
63%
Kukurydza należy do najważniejszych zbóż paszowych i przemysłowych w świecie a jednym z kluczowych producentów i eksporterów kukurydzy w świecie staje się Ukraina. Celem opracowania była ocena uwarunkowań zmian produkcji kukurydzy na Ukrainie w kontekście uwarunkowań wewnętrznych i globalnych. W pracy charakteryzowano zmiany produkcji, zużycia oraz cen w Ukrainie na tle ich odpowiedników w świecie. W świetle badań wykazano, że ma miejsce wzrost integracji ukraińskiego rynku kukurydzy z rynkami światowymi. Zjawisku temu sprzyjał wzrost popytu na kukurydzę na rynkach światowych spowodowany rozwojem produkcji biopaliw oraz relatywnie niskie koszty produkcji zbóż na Ukrainie. (abstrakt oryginalny)
In a market-driven economy, price indicators guide and regulate production, consumption and marketing decisions over time, form and place. Identifying the causes of price differentials across markets is important for understanding markets. This study analyzes the market price integration of tomato in Durban and Johannesburg fresh produce markets in South Africa, using secondary monthly time series of wholesale price data for the period 2008-2012. Cointegration was tested using the Augmented Engle-Granger (AEG) test, while the direction of causality between Johannesburg and Durban prices was tested using the error correction model (ECM). The results showed that the two markets were integrated. Furthermore, the results also revealed that following a shock to the market that causes disequilibrium, economic agents take about a month to adjust back to equilibrium; the response to the shock is faster in the Durban market than in the Johannesburg market. The high degree of market integration suggests that the South African fresh produce market is quite competitive and provides little justification for government intervention designed to improve competitiveness or to enhance market efficiency. Policy implications for an improved and effective tomato marketing program were also discussed. (original abstract)
Plan Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) jest dokumentem programowym, na podstawie którego udzielane będzie wsparcie na rzecz wielofunkcyjnego i zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich po akcesji Polski do UE.
W lipcu 2002 roku Bank Gospodarki Żywnościowej SA włączył się w obsługę przedakcesyjnego programu wspierania rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich SAPARD i rozpoczął udzielanie kredytów w złotych na realizację przedsiewzięć objętych tym programem.
Artykuł podejmuje problem przygotowania polskich producentów mleka do pracy w systemie obowiązującym w Unii Europejskiej.
Rolnicy są najliczniejszą grupą społeczno-zawodową, która od początku negocjacji konsekwentnie mówi procesowi integracji Polski z UE raczej "nie" niż "tak". W artykule omówiono źródła niechęci polskich rolników do procesu integracji.
19
Content available remote Future Prospects for Multilateral and Bilateral Trade Negotiations
63%
The GATT agreement was the first to include agriculture and to cover both border protection and domestic and export subsidies for agricultural products. The round completed successfully in 1994. The subsequent Doha or Development round aimed at furthering progress launched in GATT has not been so successful. This paper explores why the Doha round has been difficult and why it now appears there will not be a meaningful agreement. Developing countries are much more numerous today in WTO, and they insist on an agreement to better their situation. Agricultural subsidies are still a major impasse between rich and poor countries. The absence of the industrial sector to balance agriculture also is an impediment. Furthermore, bilateral and regional agreements have made much more progress and provide many of the gains that might eventually come from a multilateral agreement. Recent work has concluded that domestic reforms are key to achieving the gains of any trade agreement, and they will be essential for Poland to capture the gains from EU membership. (original abstract)
20
Content available remote Wspólna Polityka Rolna i jej efekty po wdrożeniu reformy z 2003 roku
63%
Wspólna Polityka Rolna jest jedną z kluczowych polityk realizowanych w UE. Jest polityką, na którą poświęca się ponad 40% budżetu UE oraz polityką, która w trakcie swojego istnienia przyniosła wiele pozytywnych i negatywnych skutków. Kolejne reformy miały eliminować negatywne efekty i realizować przyjęte priorytety. W artykule zaprezentowano ocenę reformy z 2003 roku oraz jej wpływ na efekty uzyskiwane z działalności rolniczej. Jako że zdecydowano ocenić te efekty na podstawie dwóch kategorii ekonomicznych, celem pracy było pokazanie zmian w wielkościach produkcji rolniczej i dochodu w krajach członkowskich w UE. Zmiany te w dużym stopniu podyktowane były reformą z 2003 roku, która znacząco zmieniła warunki prowadzenia działalności rolniczej. Analiza danych dotyczących produkcji rolnej i dochodów z rolnictwa w dwóch okresach (sprzed i po reformie) pozwoliła pozytywnie ocenić reformę. Dochody w drugim okresie w krajach UE 15 generalnie nie zmniejszyły się, a wartość produkcji systematycznie wzrastała osiągając w 2011 roku poziom 314 mld euro . Zmniejszenie subwencji do produktu, które obniżyło dochody z działalności operacyjnej zostało zrekompensowane płatnościami bezpośrednimi. Kraje, które niewiele straciły to Dania, Grecja, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Cypr, Luksemburg, Holandia. Nowe kraje członkowskie wszystkie odniosły korzyści z implementacji WPR. Rozwiązania negocjacyjne oraz z 2003 roku, były lepsze od wcześniej stosowanych, stąd znaczna poprawa w wielkości produkcji i dochodu w badanych latach. Kierunek zmian w produkcji rolniczej i dochodach z niej uzyskiwanych w latach 2000-2011 był właściwy, co pozwala na ogólną pozytywną ocenę zasad WPR wprowadzonych w 2003 roku. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.