Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 54

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Integration of enterprises
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Podstawową hipotezą artykułu jest stwierdzenie, iż technologie integracyjne są jednym z istotnych czynników wyznaczających charakter rynku usług informatycznych. W artykule poddano analizie potencjalne kierunki rozwoju integracji biznesowej przedsiębiorstw, a także dokonano selektywnego przeglądu technologii integracyjnych oraz koncepcji ich wykorzystania w kontekście kreowania nowych usług i rozwiązań informatycznych.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono, w jaki sposób duńskie główne centrale przedsiębiorstw wykorzystują różne globalne tryby integracji w celu zintegrowania jednej funkcji biznesowej, tj. funkcji rachunkowości, ich estońskich filii. W artykule przeanalizowano wykorzystanie czterech konkretnych trybów integracji: ludzi, informacji, formalizacji i centralizacji. 14 głównych centrali z siedzibą w Danii, wraz z odpowiednimi estońskimi filiami, uwzględniono w badaniu, wykorzystując kwestionariusz ankietowy, pokazując ich strategie dotyczące trybu integracji. Przed badaniem ankietowym w centrali przeprowadzono wywiady z działami księgowymi w odpowiednich spółkach zależnych, które dotyczyły trybów integracji z duńskim zarządem głównym. Struktura działań księgowych wymaga zastosowania trybu opartego na formalizacji i trybu opartego na informacji. Wyniki badania były zgodne z naszymi oczekiwaniami, ale także szeroko stosowano tryb centralizacji. Oparty na ludziach tryb integracji nie był intensywnie wykorzystywany, ale bardziej niż oczekiwano. Wreszcie, koordynacja funkcji rachunkowości nie jest punktem koncentracji centrali. Kontrola, ale nie koordynacja, pozostaje w przeciwieństwie do wcześniejszej teorii i ustaleń dotyczących relacji między centralami głównymi przedsiębiorstw a ich filiami. (abstrakt oryginalny)
Supply chains may combine with each other and permeate each other, overlapping and creating various relations among enterprises which act as suppliers, buyers, cooperators and competitors to each other. Individual elements may participate in more than one supply chain, sometimes even in a competitive one5. P.B. Schary and T. Skjott-Larsen note that all interpretations and definitions of a supply chain management are based on an assumption that a supply chain meets the demands of customers and that customers receive products from a shop shelf. This is possible provided that the tasks facing managers of a supply chain listed below are performed6. The quality of cooperation between the different elements in a supply chain mostly depends on trust, partnership and information.(fragment of text)
Celem badań było przedstawienie teoretycznych podstaw, zasad funkcjonowania oraz korzyści płynących z efektywnie funkcjonujących innowacyjnych powiązań integracyjnych, jakimi są struktury klastrowe. Podjęto próbę wskazania uwarunkowań rozwoju tych związków w agrobiznesie. Z literatury przedmiotu, jak również przeprowadzonych badań wynika, że najbardziej istotnymi czynnikami rozwoju klastra są czynniki socjologiczne, instytucjonalne i finansowe. Klastry odgrywają szczególnie ważną rolę w kontekście zwiększania innowacyjności całej gospodarki. Struktury klastrowe mogą być stymulantem wielu korzystnych zmian, zwłaszcza w kierunku rozwoju zaawansowanych procesów integracyjnych, jak również efektywnego rozwoju regionalnego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje wyniki badania pięciu transakcji M&A przeprowadzonych w latach 2008- 2009 w firmach będących producentami farmaceutyków. Badania zrealizowano w roku 2011, po upływie 2-3 lat od dokonania transakcji. Celem badania było przeanalizowanie zależności pomiędzy motywami transakcji a zakresem i tempem integracji potransakcyjnej. (abstrakt oryginalny)
Regionalny pasażerski transport drogowy stanowi istotny element systemu transportowego Polski, który wypełnia określone zadania w obsłudze kraju, regionów, powiatów i gmin. Jest on organizowany i realizowany przez przedsiębiorstwa komunikacji samochodowej działające w formie prawnej jednoosobowych spółek Skarbu Państwa i przedsiębiorstw państwowych oraz przez przedsiębiorstwa prywatne, powstałe na podstawie majątku tych przedsiębiorstw lub niezależnie. Podstawowym konkurentem regionalnego pasażerskiego transportu drogowego jest transport indywidualny realizowany własnymi samochodami osobowymi, który rozwinął się szczególnie intensywnie po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Coraz powszechniejsza możliwość wyboru indywidualnego środka transportu jako substytutu stanowi wyzwanie dla wzrostu jakości usług świadczonych przez transport zbiorowy. W roli konkurenta w stosunku do regionalnego pasażerskiego transportu zbiorowego występuje także transport lokalny, zwany komunikacją miejską. Jego linie przekraczając granice macierzystych miast, docierają często w głąb regionów, stanowiąc atrakcyjną alternatywę dla transportu regionalnego o odmiennej ofercie przewozowej w sytuacji braku niezbędnej integracji obu rodzajów transportu. (fragment tekstu)
7
Content available remote Tempo działań integracyjnych po fuzjach i przejęciach
75%
Celem opracowania jest zaprezentowanie tempa działań integracyjnych, które zostały zrealizowane w badanych organizacjach po przejęciach. Analizie poddano zależność pomiędzy tempem działań integracyjnych a wybranymi czynnikami, takimi jak: charakter transakcji, doświadczenia partnerów w M&A, sytuacja finansowa firmy przejmowanej czy też zbudowanie zespołu ds. integracji. Artykuł prezentuje wyniki badań zrealizowanych w 5 firmach z sektora farmaceutycznego, które były obiektem przejęcia w latach 2008-2010. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wyznaczenie powiatów charakteryzujących się najkorzystniejszymi uwarunkowaniami dla integracji producentów substratów energetycznych w województwie wielkopolskim. Integracja producentów substratów energetycznych może przebiegać poprzez zawiązywanie celowych grup producenckich powołanych dla obrotu produktami energetycznymi lub stanowić dodatkową działalność dla grup zorganizowanych ze względu na produkt główny. Istotnym elementem wykorzystania substratów energetycznych jest biogazownia rolnicza, która może być integracyjną częścią grupy producenckiej, a w przypadku grup o profilu energetycznym stanowi podstawę jej funkcjonowania. W oparciu o syntetyczny wskaźnik określono uwarunkowania poszczególnych powiatów dla integracji producentów substratów. Najkorzystniejszym poziomem uwarunkowań charakteryzuje się grupa 11 powiatów w centrum województwa, na północ i południe od Poznania.(abstrakt oryginalny)
Globalizacja gospodarki stwarza dla małych i średnich przedsiębiorstw zarówno szanse, jak i zagrożenia. Przekształcenia w otoczeniu wewnętrznym i zewnętrznym wywołują konieczność przeprowadzenia w przedsiębiorstwach radykalnych zmian, które umożliwią ich rozwój. Czynnikiem, który wywiera coraz większy wpływ na kształtowanie współczesnych stosunków między przedsiębiorstwami są niewątpliwie liczne fuzje i przejęcia. Współpraca w ramach kapitałowych form kooperacji z inwestorami zagranicznymi dla wielu polskich przedsiębiorstw jest jedyną szansą na przetrwanie. W artykule przedstawiona została próba analizy powyższych procesów z perspektywy oddziaływania ryzyka i niepewności, a także szans i zagrożeń, jakie stwarza dla małych i średnich przedsiębiorstw globalizacja. (abstrakt oryginalny)
Rozważania zawarte w niniejszym opracowaniu nawiązują bezpośrednio do istoty procesu integracji spółek kapitałowych. Ponadto przedstawione zostały granice odpowiedzialności członków zarządu spółek kapitałowych za ujawnienie tajemnicy przedsiębiorstwa w trakcie przeprowadzonego badania due diligence. Sporządzenie planu połączenia spółek kapitałowych w fazie przygotowawczej poprzedzone jest licznymi czynnościami, które mogą mieć charakter zarówno kodeksowy, jak i pozakodeksowy. Te ostatnie mają na celu przeprowadzenie m.in. przez grupy eksperckie licznych prac analitycznych, dotyczących celowości i efektywności planowanego połączenia. Kompleksowe badania due diligence potencjalnego partnera mogą przyczynić się do częściowego ujawnienia osobom trzecim informacji niejawnych, co w konsekwencji narusza obowiązek dochowania tajemnicy przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Kształtowanie się aliansu strategicznego firm Nissan i Renault
75%
Przedmiotem niniejszych rozważań jest analiza kształtowania się i funkcjonowania aliansu międzynarodowych korporacji motoryzacyjnych Nissan - Renault, który prowadzi do integracji produkcji tych korporacji. Szczególna uwaga poświęcona będzie kształtowaniu się i funkcjonowaniu aliansu strategicznego analizowanych korporacji, przedstawieniu korzyści wynikających z zawarcia aliansu oraz zmian zachowań przedsiębiorstw na konkurencyjnym światowym rynku motoryzacyjnym. (fragment tekstu)
12
75%
Celem opracowania jest przeanalizowanie zależności pomiędzy poziomem bliskości organizacyjnej na poziomie mezostrukturalnym łączących się firm a zakresem działań integracyjnych, realizowanych na etapie posttransakcyjnym. W zrealizowanych badaniach przyjęto założenie, że im firmy- partnerzy transakcji są bardziej podobne w wybranych obszarach, tym zakres integracji oraz jej dynamika jest wyższa. Badaniu poddano pięć transakcji przejęcia firm z sektora farmaceutycznego. Badania wykazały, że analizowane firmy, mimo przynależności do tej samej branży, cechują się niskim poziomem bliskości organizacyjnej, zwłaszcza w wymiarze struktury i kultury organizacyjnej. Koresponduje to z niskim poziomem integracji oraz przyjęciem długookresowej perspektywy integracyjnej rozpisanej na 3-4 lata funkcjonowania w strukturze połączeniowej. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest prezentacja koncepcji modelu integracji biznesowej, wzorowanej na klasycznym modelu integracji B. Balassy. W początkowej części opracowania starano się wykazać, że mechanizm integracji jest niezależny od typu obiektu. Działania integracyjne stanowią bowiem sposób dostosowań do wymogów zmieniającego się otoczenia - wyzwań globalizacji i liberalizacji. W kolejnej części przedstawiono koncepcję sześcioetapowego modelu integracji biznesowej. W ostatniej części opracowania (podzielonej na uwagi teoretyczne oraz case studies) podjęto próbę egzemplifikacji modelu na przykładach scalania systemów biznesowych korporacji transnarodowych. (abstrakt oryginalny)
Właściwie przeprowadzony etap integracji jest jednym z kluczowych etapów procesu fuzji lub przejęcia. Integracja jest również procesem złożonym i kosztownym. Powinien być on zarówno kontrolowany jak i komunikowany. Przeprowadzona analiza stanowisk autorów przedmiotu, potwierdza taką tezę. W etapie integracji umieszczono także działania restrukturyzacyjne, które w bardzo wielu przypadkach połączonych przedsiębiorstw są koniecznością. Chociaż zasadnicze działania restrukturyzacyjne występują na etapie integracji, jednak jej początki powinny być już sygnalizowane i planowane podczas negocjacji. Program restrukturyzacji wymaga wewnętrznej spójności z procesem fuzji/przejęcia, umożliwiając szybki, systematyczny wzrost wartości rynkowej przedsiębiorstwa. (skrócony abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Grupy producentów rolnych jako forma przedsiębiorczości zespołowej rolników
75%
W artykule omówiono grupy producentów rolnych, stanowiących jedną z form przedsiębiorczości zespołowej rolników, oraz zakres przyznawanej pomocy finansowej wspomagającej rozwój tej przedsiębiorczości, a także możliwość wsparcia finansowego dotyczącą tworzenia grup i organizacji producentów do 2020 roku. Integracja producentów rolnych będzie miała w najbliższej przyszłości decydujące znaczenie dla konkurencyjności naszego rolnictwa na jednolitym rynku europejskim. W Polsce funkcjonowało, według stanu na 10 grudnia 2015 roku, 1314 grup producentów rolnych. Najwięcej (31%) grup prowadziło działalność na terenie województwa wielkopolskiego. W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich grupy producentów rolnych otrzymały na prowadzenie działalności administracyjnej i inwestycyjnej wsparcie w wysokości 782,7 mln zł. Zgodnie ze znowelizowaną we wrześniu 2015 roku ustawą o grupach producentów rolnych i ich związkach zadania związane z funkcjonowaniem grup producentów rolnych i ich związków powierzono Agencji Rynku Rolnego. (abstrakt oryginalny)
The paper describes forming, causation of this forming and temporary principles and fundamentals in progression of the virtual firm. The paper is focused on one of the latest trends in the virtual firm progression which is their integration. The paper summarize the possibilities of utilizing of the integrated virtual firm in real entrepreneurial environment. It supposes not only the full opening of all the members of virtual firm, to the others but also interconnection of information and material flow.(original abstract)
Ostatnie lata charakteryzują się „regionalizacją” działalności KPN-ów. Korporacje te działają zwykle jako zintegrowane przedsiębiorstwo. Inną tendencją jest globalna ekspansja firm z krajów wschodzących, które starają się zdyskontować niższe koszty wytwarzania wielu towarów i usług, koncentrując się na wąskiej kategorii produktów. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem niniejszego opracowania jest prezentacja koncepcji, zasad funkcjonowania oraz korzyści płynących z efektywnie funkcjonujących innowacyjnych powiązań integracyjnych, jakimi są struktury klastrowe. W opracowaniu podjęto próbę oceny wpływu tych form powiązań na rozwój regionalny i lokalny, wskazania uwarunkowań rozwoju tych związków w kontekście zachodzących procesów globalizacji, jak też ich oddziaływania na wzrost innowacyjności i konkurencyjności gospodarki. Z uwagi na wieloaspektowość podjętej problematyki oraz ograniczoną objętość artykułu skupiono się głównie tylko na niektórych kwestiach dotyczących klasteringu. Rozważania poparto wynikami badań własnych przeprowadzonych na obszarze województwa podkarpackiego. Ankietowani producenci rolni wskazali główne czynniki zachęcające ich do wejścia w struktury klastrowe, tj. redukcję kosztów jednostkowych produkcji, możliwość kontraktacji skupu produktów, możliwość wzrostu skali produkcji i wspólnej sprzedaży produktów oraz współdzielenie ryzyka działalności. Natomiast przedstawiciele firm przetwórczych wśród walorów zachęcających do akcesji wymienili następujące: większą konkurencyjność podmiotów klastra, znaczną redukcję kosztów transportu, możliwość dofinansowania działalności innowacyjnej, szybszy przepływ wiedzy i informacji oraz geograficzną bliskość dostawców/odbiorców. Zaprezentowane walory płynące z prawidłowo funkcjonujących klastrów zachęcają potencjalnych uczestników (w tym: producentów rolnych, przedstawicieli firm przetwórczych) do udziału w tego typu strukturach. Akcesja w innowacyjnych powiązaniach integracyjnych może stanowić trafną przesłankę i szansę rozwoju polskiego agrobiznesu, szczególnie w dobie globalizacji. Funkcjonowanie i ekspansja tych powiązań winny stanowić kluczowy element wzrostu konkurencyjności i intensyfikowania rozwoju nie tylko poszczególnych podmiotów czy regionów, ale również całej gospodarki. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono zagadnienie integracji przedsiębiorstwa w konsekwencji zastosowania systemu klasy ERP (enterprise resource planning). Przedstawiono najważniejsze poziomy integracji, które są głównie związane z danymi, aplikacjami oraz procesami biznesowymi. Przedyskutowano także problematykę integracji międzyorganizacyjnej. W dalszej części opracowania zilustrowano, jak zastosowanie systemu klasy ERP wpisuje się w omawiane poziomy integracji oraz nakreślono pozytywne i negatywne konsekwencje integracji w efekcie wdrożenia ERP. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza regulacji, które wynikają z drugiego etapu zmian w zakresie połączeń jednostek gospodarczych. Zostały one wprowadzone do nowego standardu MSSF 3Z. Ich konsekwencją jest utrwalenie stosowania koncepcji podmiotu gospodarczego. Tym samym nastąpiła reorientacja użytkowników i celów sprawozdawczości finansowej jednostek połączonych, która stała się przedmiotem zainteresowania całego otoczenia. Nowe rozwiązania wymagają szerszego stosowania ujęcia zmian wartości godziwej oraz zmieniają spojrzenie na transakcje kapitałowe.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.