Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 39

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Integration theory
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem artykułu jest przedstawienie zagadnienia pojęcia i przedmiotowego zakresu teorii integracji gospodarczej.
The authors of this paper provide a critical analysis of the most prominent theoretical vehicles employed in studying differentiated integration in contemporary, post-Brexit Europe. They discuss the descriptive, explanatory, and interpretative potential of the selected theoretical approaches that are applied at the intersection of disintegration and European differentiation discourse. "The holy grail" of the theorising of the dynamic (and accelerating) processes of (dis)integration and differentiation remains undiscovered. Nevertheless, a constant search for theoretical explanation is needed in the in-depth analyses of the current state of the European Union.(original abstract)
Dziewiętnastowieczne poglądy w zakresie integracji europejskiej stanowią z jednej strony ciekawy intelektualnie dorobek idei integracyjnych, wskazując również jej słabe strony, z drugiej zaś pozwoliły na rozwój badań w tym zakresie oraz w dziedzinie historii gospodarczej, geografii ekonomicznej i ekonomicznej teorii lokalizacji. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono kilka refleksji nad kategorią integracji i jej podstawowymi rodzajami. Przyjęto, że nie jest to pojęcie wieloznaczne, bowiem istnieje bardzo duża zbieżność poglądów co do podstawowej intuicji tego terminu, a rzeczywista integracja odbywa się zawsze w oparciu o jakieś zwiększające się (w wyniku scalania) podobieństwo elementów scalanych - jakąś cechę wspólną decydującą o przynależności scalanych części do istniejącej lub tworzącej się w tym procesie całości. Ukazano integrację jako jedno z kluczowych pojęć nauk humanistycznych, a zwłaszcza nauk ekonomicznych, w których integracja ma wyjątkowo wiele obrazów. Wykorzystanie kategorii integracji zilustrowano na dwóch przykładach: integracji cech rozwoju, generujących pojęcie rozwoju zintegrowanego oraz na integracji różnych odmianach odpowiedzialności biznesu, generujących kategorię odpowiedzialności zintegrowanej. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera próbę analizy aktualnego stanu studiów nad integracją europejską, z uwzględnieniem potrzeby nowych perspektyw i rekapitulacji znaczeń, jakie kryje w sobie termin "integracja". Omówiono problemy i mankamenty integracji europejskiej.
6
Content available remote Koncepcje Wspólnej Europy na przestrzeni wieków
75%
Integracja europejska wydaje się być owocem wydarzeń przypadających na wiek XX, a jej autorstwo przypisuje się europejskim politykom działającym po II wojnie światowej. Tymczasem jej korzenie są znacznie wcześniejsze. Pierwsze pomysły jednoczenia kontynentu sięgają czasów starożytnej Grecji. Artykuł stanowi przegląd koncepcji towarzyszących pojęciu Wspólnej Europy, ich omówienie, obejmujące czasy starożytności aż po okres powojenny, a także próbę podsumowania. Studia nad początkami integracji są przedsięwzięciem badawczym, nie gotową teorią, tak więc celem jest przedstawienie nie tyle definicji, ile podejść do koncepcji Wspólnej Europy. (abstrakt oryginalny)
Zadaniem opracowania jest przedstawienie jednej z teorii integracji europejskiej opisującej Unię Europejską jako wielopoziomowy system rządności. Zgodnie z założeniami tej teorii Unia Europejska stała się nowego typu systemem politycznym i prawnym, którego cechą wyróżniającą jest rozproszenie władzy publicznej na poziomie władzy Państwa Członkowskiego i na poziomie Unii Europejskiej. Jest to więc model rządów zakładający wielopodmiotowe uczestnictwo rządów Państw Członkowskich i organów Unii Europejskiej w prowadzeniu polityki europejskiej. Oznacza to odejście od modelu państwowo-centrycznego na rzecz wielopoziomowego rządzenia, w którym Państwa Członkowskie stanowią integralną część Unii Europejskiej.(abstrakt oryginalny)
W artykule pokazano jak powstanie jednolitego rynku powoduje wzrost dobrobytu, nawet jeśli nie następuje likwidacja niedoskonałości konkurencji. W zaprezentowanym modelu ukazano wpływ ujednolicenia cen na rynkach różnych krajów.
9
75%
Podstawowym celem analizy jest przyjrzenie się efektywności działań podejmowanych w UE w logice "więcej Europy", przy założeniu, że opiera się ona przede wszystkim na teorii legitymizacji przez efekt. Na podstawie elementów postfunkcjonalistycznej krytyki racjonalnego procesu podejmowania decyzji nakierowanego na interesy chcę pokazać, że legitymizacja przez efekt jako uzasadnienie działań podejmowanych w logice "więcej Europy" może okazać się błędem ze względu na specyfikę oraz złożoność obecnego kryzysu UE. W tym celu na początku analizy przedstawię polityczne i teoretyczne uwarunkowania dla funkcjonowania obecnie w UE argumentu na rzecz "więcej Europy". Następnie będę chciał pokazać percepcyjny charakter obecnego kryzysu, który sprawia, że nie można go postrzegać wyłącznie jako naruszenia interesów, ale trzeba widzieć także jako poważne zakwestionowanie tożsamości. Na koniec postaram się pokazać, jak ta specyfika obecnego kryzysu może wpływać na efektywność działań podporządkowanych logice "więcej Europy".(fragment tekstu)
Scharakteryzowano różne pojęcia związane z koncepcją integracji informacyjnej czy też z koncepcją łączenia danych, m.in. agregacja danych, integracja danych oraz portale internetowe i portale korporacyjne.
Przedstawiono teorie i modele integracji europejskiej. Omówiono klasyczne teorie: federalizm, funkcjonalizm, teoria komunikacyjna, neofunkcjonalizm oraz klasyczne podejście międzyrządowe. Następnie zaprezentowano współczesne teorie integracji: liberalne podejście międzyrządowe, instytucjonalizm oraz wielopoziomowy system zarządzania.
Podjęcie tematu artykułu uzasadniają poglądy dotyczące negowania potrzeby teorii i globalistyczny paradygmat deregulacji. Artykuł ma na celu wykazanie: - że integracja i globalność mogą podlegać deregulacji, - że generuje to negatywne skutki dla zarządzania zrównoważonym rozwojem, - jak zdefiniować podstawy teoretyczne i instytucjonalne dla tych kategorii. Hipoteza: Integracja i globalność wymagają jednoznacznie zdefiniowanych kryteriów dla ich zrozumienia i funkcjonowania. Bazą dla takich kryteriów są reguły powszechnego postępowania i to one pełnią funkcję Konstytucji Świata, a nie paradygmat deregulacji (TAK = NIE = BYĆ MOŻE). Określono teoretyczne i instytucjonalne podstawy rozumienia i funkcjonowania integracji i globalności. Wniosek syntetyczny: Refleksja U. Becka dotycząca "formuły (...) gospodarki transnarodowej: (...) rozmyślne niepodbijanie. Owo wyzbyte przemocy, niejawne, rozmyślne zaniechanie ani nie wymaga zgody, ani nie może na nią liczyć" (Beck, 2005: 88).(abstrakt oryginalny)
Integracja gospodarcza jest zjawiskiem bardzo szerokim, wielopłaszczyznowym, obejmującym różne dziedziny życia gospodarczego, społecznego, politycznego czy kulturowego. W artykule zaprezentowano koncepcję międzynarodowej integracji gospodarczej w ujęciu Bela Balassy oraz według Jana Tinbergena.
W artykule przedstawiono interesy krajów członkowskich w Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG), którą tworzą Rosja, Białoruś, Kazachstan, Armenia i Kirgistan. Autor dowodzi, że Rosja zaangażowała się w tworzenie tego projektu przede wszystkim ze względów geopolitycznych. Białoruś, Kazachstan, Armenię i Kirgistan integrację w ramach EUG postrzegają natomiast głównie poprzez pryzmat korzyści gospodarczych. Analizując interesy członków w EUG, autor nawiązuje też do rozwoju sytuacji gospodarczej w poszczególnych krajach ugrupowania w ostatnich latach. Rozważania poprzedza analiza korzyści z międzynarodowej integracji gospodarczej w świetle teorii. (abstrakt oryginalny)
Termin integracja oznacza łączenie się określonych elementów w jakościowo i ilościowo nową całość. W artykule dokonano przeglądu modelowych ujęć koncepcji integracji, której genezę można zauważyć na płaszczyźnie politycznej, gospodarczej oraz społecznej.
Głównym celem artykułu jest wykazanie współzależności pomiędzy teorią integracji międzynarodowej w ogólności i podejściami teoretycznymi wypracowanymi na gruncie integracji europejskiej a zmieniającym się charakterem procesu integracji w praktyce.
Przedmiotem artykułu jest prezentacja nowych nurtów badawczych teorii handlu, teorii integracji, geografii ekonomicznej oraz badań strukturalnych wykorzystywanych do oceny konkurencyjności przemysłowej Wspólnoty Europejskiej.
Sytuacja imigrantów w Unii Europejskiej zmieniła się bardzo w ciągu ostatnich dziesięcioleci, a w związku z wydarzeniami, o których wspomniano zagadnienie asymilacji imigrantów ze społeczeństwem europejskim stało się bardzo aktualne. Niniejszy artykuł przedstawia zagadnienia związane z asymilacją imigrantów w wybranych krajach UE. Omówione zostaną współczesne problemy dotyczące stymulacji imigrantów w tych krajach. Celem artykułu jest wskazanie, że dotychczasowa polityka integracyjna nie przyniosła spodziewanych skutków. (fragment tekstu)
Artykuł stanowi przyczynek do dyskusji o modelu integracji europejskiej, towarzyszącej funkcjonowaniu Wspólnot i Unii od początku ich powstania, ale szczególnie ożywionej po kolejnych kryzysach od Grexit do Brexit. Odnotowując, że integracja europejska od początku oscylowała między realistyczną współpracą ekonomiczną a ideałem demokracji ponadnarodowej, co powodowało swoistą nierównowagę między instrumentami ekonomicznymi a politycznymi, autorka przedstawia różne diagnozy i propozycje, jakie się w polityce i literaturze europejskiej pojawiały w sprawie ostatecznego ukształtowania ustroju Unii - w tym analizuje przyczyny nieudanych prób ustanowienia konstytucji europejskiej i podejmując krytyczną analizę nurtu postulującego federalizację Unii lub przyrównującego obecną strukturę Unii do federacji. W artykule omawia się podstawowe strukturalne i funkcjonalne cechy państwa federalnego wskazując, że samo zastosowanie niektórych uniwersalnych mechanizmów federacji (np. podział kompetencji) to za mało, aby jako federację kwalifikować aktualny model integracji. Co więcej - nazwanie UE federacją ("Stany Zjednoczone Europy"), choć fascynujące, może powodować interpretowanie jej struktury i funkcjonowania w takim duchu. A być może nie są na to gotowe społeczności państw narodowych. Tym bardziej, że - jak wskazuje na to obserwacja sytuacji politycznej - miejsce dawnego "deficytu demokratycznego" zajął obecnie "deficyt komunikacji społecznej" między szczeblem unijnym i narodowym. (abstrakt oryginalny)
This paper claims that the assessment of the eastern EU enlargement depends on the adopted theoretical perspective. The practitioners of critical approaches in sociology claim that mainstream approaches to European integration suffer from neglect. Critical thinkers provide an alternative account of European integration claiming that it can be conceptualized as enforcement mechanism for the spread of neoliberal capitalism. The eastern EU enlargement should be analyzed on the basis of world-systems theory and post-colonial theory. From this point of view, the post-communist political, social and economic transformations based on the neoliberal economic theory have produced mixed results. Specifically, economic neoliberalism is a flawed economic theory that demonstrated its weakness in the post-2008 period. Transnational capital exploited EU spaces to force a neoliberal agenda on the candidate states by way of conditionality. Narrow sectoral interests took precedence over economic rationality and social policy goals. Hence, the relative failure of post-communist transformations in such domains as: EU cohesion policy, unstable democracies, or demography undermining future economic growth prospects. Moreover, the multidimensional crisis initiated by forcing the neoliberal agenda on the candidate states has initiated adverse social and political developments on EU-wide scale in such domains as antiimmigration backlash and the ascendancy of far-right political parties. (original abstract)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.