Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 132

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Intellectual capital management
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Autor prezentuje istotę struktury kapitału intelektualnego, przeprowadzając rozważania teoretyczne oraz analizy istotne z punktu widzenia praktyki zarządzania. (abstrakt oryginalny)
Problematyka kapitału intelektualnego od dłuższego już czasu jest przedmiotem zainteresowania tak środowisk naukowych, jak i, co jest istotne, praktyków zarządzania. Coraz liczniejsze są publikacje pogłębiające i rozszerzające stan wiedzy o tym niematerialnym zasobie organizacji, traktowanym coraz częściej jako kluczowy czynnik sukcesu w grze konkurencyjnej. Jest on postrzegany jako czynnik przewagi konkurencyjnej, jest ważny strategicznie sam z siebie i nie jest substytutem dla innego typu kapitału przedsiębiorstwa. W wymiarze natomiast praktyki, zarządzający, szczególnie tzw. część "technokratyczna", traktuje ten kapitał jako ideę, swoistą nowość koncepcyjną, nie do końca zrozumiałą i o stosunkowo małych możliwościach aplikacji. Wątpliwości są uzasadniane, między innymi brakiem jednoznacznego jego sparametryzowania, co przypomina trochę argumenty zgłaszane swego czasu w "twardym świecie biznesu materialnego" wobec kultury organizacyjnej, gdy w centrum uwagi pojawiły się kategorie niematerialne, takie jak: idee, wartości, przekonania, normy zachowań, symbole, mity organizacji. Celem artykuły jest przedstawienie najważniejszych kategorii decydujących o istocie kapitału intelektualnego przedsiębiorstwa oraz wskazanie różnorodności podejść do mierzenia jago wartości. Złożoność kapitału intelektualnego oraz niejednoznaczność jego opisu i pomiaru znajduje odzwierciedlenie w coraz intensywniejszych działaniach kadr zarządzających, które dostrzegają w nim źródło wzrostu powodzenia. Wymaga to jednak zmierzenia się z tym wymiarem organizacji, który nie ma charakteru materialnego, ale ma tak istotne znaczenie sprawcze w poszukiwaniu doskonałości w zarządzaniu. Warto przy tym zauważyć, że kapitał intelektualny nie tylko istnieje, ale i to, że może być mierzony. (abstrakt oryginalny)
W artykule wskazano na relacje łączące zarządzanie wiedzą, kapitałem intelektualnym i talentami. Rosnąca konkurencja oparta na innowacjach zacieśnia te relacje. Przejawem tego są specjalne programy i metody zarządzania talentami i innymi pracownikami kluczowymi.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono istotę kapitału intelektualnego. Zaprezentowano modelowe ujęcie zarządzania kapitałem intelektualnym. Omówiono cykl życia kapitału intelektualnego oraz zwrócono uwagę na rolę utalentowanych ludzi jako nośników kapitału intelektualnego.
Kapitał intelektualny jest kategorią ogromnie złożoną, cechuje ją wieloznaczność, ulotność i wieloaspektowość. W niniejszym artykule omówiono wskaźniki kapitału intelektualnego. Zaprezentowano także metody jego pomiaru.
6
Content available remote Zarządzanie kapitałem intelektualnym regionu - podejścia, metody, narzędzia
75%
Niniejszy tekst prezentuje problematykę kapitału intelektualnego w wymiarze regionalnym. Głównym celem jest przedstawienie podejść do zagadnienia pomiaru kapitału intelektualnego jako istotnego czynnika w procesie rozwoju regionalnego.(abstrakt oryginalny)
Procesy zarządzania talentami w organizacjach są postrzegane jako istotny czynnik pozwalający zwiększyć przewagę konkurencyjną organizacji, wciąż zyskują na wartości i przyciągają uwagę oraz zaangażowanie zarządów przedsiębiorstw. W niniejszym artykule omówiono proces zarządzania pracownikami o wysokim potencjale. Wyniki oparto na badaniach, które na celu miały podsumowanie funkcjonowania oraz postrzegania programów zarządzania talentami w wiodących przedsiębiorstwach w kraju.
W artykule przedstawiono problematykę zarządzania własnością intelektualną w przedsiębiorstwie. Zarządzanie własnością intelektualną nie jest tylko decyzją, co wymaga naszej uwagi, jakie istnieją rozwiązania i sposoby ubiegania się o ochronę własności intelektualnej, jak chronione jest know-how? Skuteczne, według autora, wydaje się systemowe podejście łączące wszystkie aspekty tego zagadnienia niezwykle ważne i złożone. Takie podejście powinno spełnić wymagania kierownictwa firmy. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Analiza kapitału intelektualnego organizacji
75%
Na początku pracy przedstawiono komponenty kapitału intelektualnego oraz wartość kapitału intelektualnego dla przedsiębiorstwa. Następnie omówiono organiczne i mechanistyczne ujęcie zasobów organizacji. Na koniec zaprezentowano ilościowe i jakościowe aspekty analizy kapitału intelektualnego.
Niniejszy artykuł prezentuje różnice pomiędzy definiowaniem ex post wartości aktywów niematerialnych i wartości kapitału intelektualnego firmy. Przedstawiona została tutaj procedura dla przeprowadzania jakościowych i ilościowych analiz tych wartości.
W artykule omówiono rolę zarządzania kapitałem intelektualnym w przedsiębiorstwie na przykładzie grupy SKANDIA.
Efektywne zarządzanie zasobami niematerialnymi jest dziś warunkiem koniecznym przetrwania i rozwoju każdej organizacji. Kluczową kompetencją staje się efektywne zarządzanie kapitałem ludzkim. Wykorzystanie potencjału intelektualnego pracowników oraz jego rozwój nie byłyby jednak możliwe bez skutecznego systemu motywowania pracowników. W obliczu rosnących oczekiwań zatrudnionych, priorytetem jest doskonalenie motywowania niematerialnego. Artykuł ma na celu odpowiedź na pytanie, czy w praktyce zarządzania przedsiębiorstwami narzędzia niematerialne są wykorzystywane do budowy kapitału ludzkiego organizacji. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Kreowanie kapitału intelektualnego przedsiębiorstwa
75%
Celem referatu jest zaprezentowanie rozważań omawiających czynniki i procesy, które w głównej mierze rzutują na kreowanie potencjału kapitału intelektualnego. Szczególną uwagę poświęcono na kompleksowe podejście do budowania kapitału intelektualnego, identyfikując poszczególne jego komponenty oraz omawiając zachodzące pomiędzy nimi relacje i wzajemne oddziaływania. (abstrakt oryginalny)
Autor stosunkowo obszernie zaprezentował poglądy wielu autorów w celu potwierdzenia roli wybranych narzędzi nowej ekonomii, w tym RTE (model biznesowej realizacji strategii Real-Time Enterprise), coaching-u oraz zarządzanie kapitałem intelektualnym pracowników.
15
75%
Przedstawiono istotę i strukturę kapitału intelektualnego. Zwrócono uwagę na najbardziej popularne metody zarządzania tym kapitałem - model Nawigator Skandii, monitor aktywów niematerialnych oraz model zrównoważonej karty wyników.
16
Content available remote Współczesny kryzys niedoboru talentów
75%
Celem artykułu jest przedstawienie nowego podejścia i zmieniającej się roli zarządzania talentami w organizacji w dobie kryzysu talentów na rynku pracy. Autor stawia za hipotezę badawczą twierdzenie, iż brak utalentowanych pracowników nie stoi tylko po ich stronie, bowiem często pracodawcy nie zauważają potencjału u swoich pracowników oraz nie inwestują w ich rozwój. Problem ma więc odzwierciedlenie zarówno po stronie pracowników, jak i pracodawców. Problematyka braku talentów w organizacjach została zawarta w poszczególnych punktach, w których poruszono następujące kwestie: w pierwszej części wyjaśniono pojęcia talentu, zarządzania talentami oraz przedstawiono podział talentów w organizacji. Następnie opisano rosnące znaczenie talentów w organizacji co wynika z konkurencyjności oraz zmieniającego się otoczenia. Kolejna część artykułu prezentuje wyniki międzynarodowych badań nad niedoborem talentów na rynku pracy. Ostatnia część stanowi o strategii zarządzania talentami w dobie kryzysu ich występowania oraz wskazuje, iż problem ten nie wynika tylko z braku umiejętności i kompetencji pracownika. Metody badawcze, którymi posłużono się przy weryfikacji hipotezy badawczej opierają się na krytycznej analizie literatury krajowej i zagranicznej oraz na przeglądzie danych wtórnych, opublikowanych przez Manpower Group i International Institute for Management Development. (abstrakt oryginalny)
Zarządzanie kapitałem intelektualnym to zagadnienie relatywnie nowe i jeszcze dość enigmatyczne. Należy ono do rozwijających się koncepcji w polskich przedsiębiorstwach, co powoduje, że rozwiązania przyjmowane w tym zakresie same w sobie są innowacją. Również wprowadzanie do praktyki firm zarządzania kapitałem intelektualnym, wymaga zastosowania innowacyjnych rozwiązań, w każdym z obszarów tego procesu. Artykuł przedstawia problematykę zarządzania kapitałem intelektualnym jako obszarem innowacyjnych działań przedsiębiorstwa, ze skoncentrowaniem się na zasadniczym aspekcie procesu zarządzania kapitałem intelektualnym, jakim jest pomiar. (abstrakt oryginalny)
Kapitał rynkowy obok kapitału ludzkiego i organizacyjnego jest jednym z elementów kapitału intelektualnego. Sukces współczesnych przedsiębiorstw uzależniony jest od właściwego i efektywnego zarządzania kapitałem intelektualnym, dlatego niezbędne jest zrozumienie istoty poszczególnych jego elementów. Kapitał rynkowy określa się jako relacje z otoczeniem zewnętrznym, głównie z klientami, ale także dostawcami, konkurentami i partnerami. Z kapitałem tym powiązane są również m.in. renoma przedsiębiorstwa, image czy lojalność klientów. Kapitał rynkowy tworzy wartość przedsiębiorstwa dzięki właściwym kontaktom z jego otoczeniem. Wynika on z zaangażowania kapitału ludzkiego, który jest wspomagany przez kapitał organizacyjny. Artykuł ma charakter teoretyczny, a jego głównym celem jest zaprezentowanie istoty kapitału rynkowego oraz wybranych jego elementów składowych z uwzględnieniem ich roli w kształtowaniu kapitału intelektualnego organizacji. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote A Conceptual Model of the ICT Support for Intellectual Capital Management
75%
The article aims at presenting how to apply information technologies to support intellectual capital management. At the very beginning intellectual capital and its management are both characterised. Then application of information systems and technologies is shown in the context of intellectual capital sources and objectives of intellectual capital management. The final part of the article focuses on the role of corporate portals in intellectual capital management.(original abstract)
Proces pomiaru kapitału intelektualnego jest bardzo trudny, gdyż dotyczy czynników trudno mierzalnych, zmiennych, których wpływ na wyniki przedsiębiorstwa jest niejednokrotnie bardzo ulotny. Ze względu na duże problemy w jednoznaczności oceny kapitału intelektualnego nie udało się stworzyć ogólnoświatowych standardów i metod pomiaru tej kategorii. Celem opracowania jest przedstawienie uwarunkowań dokonywania pomiaru kapitału intelektualnego oraz jego znaczenia dla kreowania wartości przedsiębiorstw. Wskazano także na czynniki, które decyduj ą o jakości dokonywania pomiaru kapitału intelektualnego organizacji. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.