Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 112

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Intellectual property law
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
1
Content available remote Podstawy prawne zarządzania własnością intelektualną w organizacji
100%
Zasadnicze ramy ochrony własności intelektualnej uregulowane w polskim ustawodawstwie obejmują wiele środków prawnych. Główne narzędzia służące ochronie interesów pracodawcy zawarto w zespole norm składających się na prawo własności intelektualnej. Regulacje z tego zakresu zawierają istotne rozwiązania pozwalające chronić własność niematerialną przedsiębiorstwa. Jednak mimo, że organizacja ma do dyspozycji wiele narzędzi prawnej ochrony własności intelektualnej, to jednak samo prawo nie wystarczy. Konieczne jest zapewnienie stosownych procedur w zakresie zarządzania własnością intelektualną w przedsiębiorstwie, tak by nie traciła ona znaczenia. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie możliwości wykorzystania praw własności intelektualnej (przede wszystkim patentów) dla potrzeb realizowanych przez przedsiębiorstwo działań marketingowych oraz identyfikacja związanych z tym korzyści i problemów. Zaprezentowane w niniejszym opracowaniu rozważania zostały zilustrowane przykładami zaczerpniętymi z działalności krajowych i zagranicznych przedsiębiorstw, reprezentujących różne branże przemysłu.(abstrakt oryginalny)
Przemiany, które zaszły w systemach gospodarczych w wielu krajach na całym świecie pozwoliły na produkcję i konsumpcję ogromnych ilości towarów, które wraz z rozwojem transportu i technologii , zachęcają do rozwoju handlu i ekspansji rynków . Zaowocowało to niezwykłą jednorodnością cech towarów, wzorców konsumpcji, a także stylem życia ludzi , a tym samym przyszłością innowacyjnych produktów . Wśród powszechnej globalizacji żywności w erze globalizacji i handlu elektronicznego, popyt wzrósł na produkty lokalne, które mają swoją historię. (skrócony abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Uprawnienia osobiste autorów w projekcie Europejskiego kodeksu prawa autorskiego
100%
Przez wzgląd na wysoki poziom zróżnicowania regulacji autorskich państw członkowskich Unii Europejskiej od ponad 10 lat w doktrynie i judykaturze wysuwany jest postulat wprowadzenia bardziej jednorodnej i pełniejszej harmonizacji prawa autorskiego. Odmienne krajowe struktury i systemy ochrony uprawnień twórców stwarzają liczne zagrożenia związane z niepewnością prawa w podstawowych zagadnieniach, takich jak: prawo umów i licencji autorskoprawnych, dozwolony użytek czy uprawnienia osobiste. (fragment tekstu)
Niniejszy artykuł jest próbą wykazania uchwycenia zależności pomiędzy praktykami oportunistycznymi a prawem autorskim w odniesieniu do funkcjonowania sieci wymiany plików BitTorrent. Zajęto się tu problemem tak zwanego copyright trolling, który polega na osiąganiu korzyści z domniemania naruszania praw autorskich. W artykule postawiono hipotezę głoszącą, że copyright trolling jest konsekwencją zachowań oportunistycznych wynikających z niedostosowania formalnej instytucji praw autorskich do panującego ładu technologicznego. W toku rozważań zajęto się analizą studiów przypadków praktyk tego rodzaju w Polsce. Starano się wykazać, że praktyka walki z naruszaniem praw autorskich jest w istocie próbą osiągania korzyści, a nie wyeliminowania zjawisk szkodzącym interesom posiadaczy praw autorskich.(abstrakt oryginalny)
Doktryna essential facilities (inaczej doktryna urządzeń kluczowych) została rozwinięta w latach 90. XIX w. w Stanach Zjednoczonych. Doktryna ta co do zasady pozwala na korzystanie z istotnych urządzeń (często chronionych prawami własności intelektualnej) w sytuacji, kiedy ich właściciel, zajmujący pozycję dominującą na rynku, odmawia podmiotom trzecim w sposób nieuzasadniony prawa do korzystania z tego istotnego, kluczowego urządzenia. Na gruncie unijnego prawa konkurencji doktryna essential facilities została ukształtowana głównie poprzez orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) oraz decyzje Komisji Europejskiej (KE). Doktryna ta głosi, że przedsiębiorca mający pozycję dominującą w zakresie zarządzania dostępem do danej infrastruktury - bez której nie jest możliwe świadczenie określonego rodzaju usług - dopuszcza się nadużycia pozycji dominującej, jeżeli sam infrastrukturę tę użytkuje oraz bez obiektywnego uzasadnienia odmawia przedsiębiorcom dostępu do tej infrastruktury bądź też udziela im takiego dostępu na warunkach mniej korzystnych niż ustalone dla swoich własnych usług. (fragment tekstu)
Glosa dotyczy wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 29 sierpnia 2017 r. sygn. akt VI ACa 600/16, w którym zostało stwierdzone, że "z uwagi na niezgodność z art. 64 ust. 1 i 2 w związku z art. 31 ust. 3 w związku z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej stosowanie art. 79 ust. 1 pkt 3 lit. b u.p.a.p.p. w wypadku zawinionego lub niezawinionego naruszenia praw autorskich zarówno w zakresie trzykrotności, jak i dwukrotności stosownego wynagrodzenia jest wyłączone". Inną interesującą kwestią było przyjęcie przez skład orzekający, że nieuprawnione rozpowszechnienie utworu na portalu, na którym istniały już wcześniejsze kopie tego utworu umożliwiające jego pobranie, nie powoduje szkody ani nie ma wpływu na zwiększenie jej rozmiaru. W niniejszej glosie autor krytykuje pierwsze stanowisko wykazując, iż jest ono sprzeczne z przepisami prawa (przede wszystkim z Konstytucją RP) oraz z prawidłowym warsztatem prawniczym. Odnośnie drugiego zagadnienia glosator aprobuje to stanowisko i przytacza kolejne argumenty na jego poparcie. Z tych powodów glosa jest częściowo krytyczna, natomiast w przypadku rozważań dotyczących niewystąpienia szkody stanowisko sądu zasługuje na pełną aprobatę. (abstrakt oryginalny)
Związki prawa i mody sięgają w Europie czasów antycznych, gdy po raz pierwszy zaczęto stosować prawne regulacje konsumpcji dóbr luksusowych, w tym odzieży i biżuterii, w postaci ustaw przeciw zbytkowi, które podtrzymywano i rozwijano również w wiekach późniejszych w postaci tzw. leges sumptuariae. Przepisy tego rodzaju zaczęły się mnożyć zwłaszcza w okresie późnego średniowiecza i początków epoki nowożytnej, gdy zmiany w dystrybucji bogactwa, w połączeniu z nowymi technologiami, zaczęły skutkować wzrostem dostępu do luksusu. (fragment tekstu)
Artykuł 4 ust. 1 dyrektywy 2001/29/WE, nakazujący wyposażenie autorów w monopol na "jakąkolwiek formę publicznego rozpowszechniania" utworu, wskazuje, że chodzi o rozpowszechnianie "w drodze sprzedaży lub w inny sposób". W przepisach dotyczących innych praw własności intelektualnej, jak wynalazki, wzory użytkowe i przemysłowe, znaki towarowe i oznaczenia geograficzne, mówi się w tym kontekście o "oferowaniu" czy samym "używaniu" produktów zawierających chronione rozwiązanie lub "posługiwaniu się nimi w celu reklamy" albo ogólnie o "wszelkim bezpośrednim lub pośrednim wykorzystywaniu w celach komercyjnych". Również w przepisach o wyczerpaniu tych praw wskazuje się na "oferowanie do sprzedaży" jako działanie zastrzeżone dla uprawnionego5. Wobec tego pojawia się pytanie, czy do "jakiejkolwiek formy publicznego rozpowszechniania" utworu "w drodze sprzedaży lub w inny sposób", należącej w myśl art. 4 ust. 1 dyr. 2001/29 do wyłącznej kompetencji autora, zalicza się ofertę sprzedaży lub też dokonaną w takim celu reklamę. (fragment tekstu)
This research empathizes with the opportunities that drive demand for counterfeit goods. Governments, organizations and rights holders struggle to regulate the distribution and consumption of counterfeit products, so that consumer awareness has emerged as to what goods people counterfeit, and most importantly, why people intentionally buy counterfeit items. This article illustrates the incentives that inspire buyers to purchase counterfeit products, tactics that brand owners use to fuel their interest. It involves the development of demand, marketing tactics, and the implementation of consumer approach strategies by brands. It also reveals the complicated logistics and transporting routes creating manufacturing and transit hubs for counterfeiting,; it also demonstrates the lack of government intervention as well as the desperate need for policy revision. This article shows counterfeiting is phenomenon that governments, organizations, and most importantly, consumers all have equal interest in fighting against. (original abstract)
Zjawisko piractwa internetowego niesie oczywiste i negatywne skutki ekonomiczne. Jest przykładem stosowania wyrafinowanych sposobów naruszania prawa własności intelektualnej, a równocześnie pośrednim świadectwem jego nieskuteczności. Przynosi straty finansowe w branżach związanych z twórcami, w sektorach: muzycznym, wydawniczym, w branży tv i filmowej. Szacowanie owych strat (zwłaszcza detalicznych) budzi szereg wątpliwości, co autor wykazuje na wybranych przykładach. Wielu użytkowników sieci wspomaga piratów stając się częścią ich intratnego przemysłu. Ściganie podmiotów bezprawnie rozpowszechniających i przechowujących utwory bywa niezwykle skomplikowane ze względu na trudności w ich identyfikacji oraz związane z tym problemy jurysdykcyjne. Pojawiające się i przyswajane w internecie technologie cyfrowe, nie czekają na prawnicze skodyfikowanie ich efektów i objęcie władaniem trybunałów. Prawo autorskie wyrastające z doświadczeń epoki analogowej, pozostaje na przedpolach zakończonych już elektronicznych i cyfrowych batalii, próbując ułożyć normy i zasady przystawalne do tego, co wolno, ale głównie do tego, co już było. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Ochrona praw własności intelektualnej na gruncie prawa celnego
75%
Niniejszy artykuł omawia zagadnienie ochrony praw własności intelektualnej na gruncie prawa celnego. Głębszej analizie zostało poddane Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 608/2013 z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie egzekwowania praw własności intelektualnej przez organy celne oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 1383/2003, które w sposób szczegółowy reguluje postępowanie prowadzone przez organy celne odnośnie towarów podejrzanych o naruszenie praw własności intelektualnej. Rozróżniono działanie organów z urzędu i na wniosek podmiotu uprawnionego, omówiono procedurę niszczenia towarów oraz procedurę małych przesyłek. (abstrakt oryginalny)
Chiny osiągnęły znaczący postęp w promowaniu absorpcji technologii i innowacji w ostatnim dziesięcioleciu. Dzisiaj Chiny wydają 2,1 proc. PKB na badania i rozwój, czyli więcej niż średnia OECD. Do 2020 roku Chiny wraz ze Stanami Zjednoczonymi będą odpowiedzialne za ponad połowę światowych wydatków na badania i rozwój. Te dwa kraje mogą zatem w dużej mierze decydować o szybkości i kierunku rozwoju technologicznego ludzkości. Pomimo postępów, Chiny wciąż stają przed wieloma wyzwaniami, aby stać się globalnym gigantem technologicznym. Aby sprostać tym wyzwaniom, Chinom zaleca się podniesienie jakości wyników w zakresie innowacji, zwiększenie skuteczności publicznego wsparcia innowacji, dalsze wzmocnienie praw własności intelektualnej oraz pomoc w ulepszeniu praktyk menedżerskich chińskich firm.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Ochrona oznaczeń odróżniających w modzie
75%
Branżę mody charakteryzuje ciągła zmienność. Aktualność projektów kreowanych przez projektantów trwa aż do momentu stworzenia nowej kolekcji. W obliczu ogromnego tempa zmian, związane- go z cyklicznością procesu twórczego, właściciele domów mody często opatrują projekty oznaczeniami odróżniającymi. Mają one na celu umożliwienie ochrony praw gwarantowanych przez te oznaczenia oraz dochodzenie roszczeń w przypadku naruszeń. Znaki te są uniwersalne i mogą służyć do oznaczenia towarów każdego rodzaju. Cel badania stanowiło wykazanie jakie cechy wpływają na uznanie, że dane oznaczenie może pełnić funkcję oznaczenia odróżniającego oraz w jakich sytuacjach można mówić o naruszeniu. Analizie porównawczej poddano przepisy dotyczące zna-ków towarowych oraz te odnoszące się do zwalczania nieuczciwej konkurencji. Zagadnienie pod-dano również badaniu analitycznemu, którego podstawę stanowiły orzeczenia sądów polskich, amerykańskich, włoskich oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Analiza przeprowadzona została z uwzględnieniem specyfiki mody, a orzeczenia dotyczyły spraw wytoczonych przez podmioty należące do tej branży. W toku badań stwierdzono, iż oznaczenia odróżniające, w szczególności znak towarowy, stanowią skuteczną formę ochrony przed naruszeniami takimi jak podrabianie dóbr luksusowych. Okazują się jednak nieefektywne w sytuacji, gdy dany produkt stanowi odwzorowanie oryginalnego projektu, ale nie jest opatrzony oznaczeniem identyfikującym dom mody, z którego oryginał pochodzi. W takim przypadku odwołanie się do przepisów dotyczących m.in. prawa z rejestracji wzoru przemysłowego wydaje się bardziej zasadne. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote System patentowy jako narzędzie minimalizowania ryzyka innowacyjnego
75%
Celem opracowania jest zbadanie, jak bardzo rozciągnięta w czasie jest procedura patentowa, czyli okres od zgłoszenia rozwiązania technicznego do ochrony do momentu otrzymania przez wynalazcę patentu. Dane dotyczące okresów oczekiwania na decyzję zostały skonfrontowane z długością czasu ochrony opłaconą przez wnioskodawców, z jednej strony wyceniających w ten sposób potencjał wynalazku w momencie złożenia wniosku, z drugiej strony starających się zneutralizować negatywne efekty będące konsekwencją opieszałości proceduralnej krajowego systemu patentowego, co zwiększa niepewność powodzenia procesu komercjalizacji wynalazku. Analizą objęto ogółem 626 zgłoszeń patentowych polskich przedsiębiorstw z lat 2000-2010, przy czym liczba wniosków przypadająca na poszczególne lata wyglądała następująco: 2000 - 32, 2001 - 51, 2002 - 53, 2003 - 54, 2004 - 87, 2005 - 50, 2006 - 27, 2007 - 17, 2008 - 163, 2009 - 88 i 2010 - 4. Tak dobrany zakres czasowy umożliwił wyciągnięcie wniosków o charakterze długookresowym. Jednocześnie warto zaznaczyć, że podania zgłoszone po roku 2010 w zdecydowanej większości nie zostały dotychczas rozpatrzone, dlatego ich uwzględnienie w publikacji byłoby bezcelowe. Na potrzeby badań ze wszystkich wniosków wyselekcjonowano zgłoszenia polskich podmiotów gospodarczych (z wyeliminowaniem m.in. osób fizycznych i ośrodków akademickich), ponieważ uznaje się, że to przede wszystkim aktywność wynalazcza firm jest obiektywną miarą innowacyjności. Badania własne oparte zostały na analizie ilościowej i jakościowej dokumentacji Urzędu Patentowego RP. (fragment tekstu)
Znaki towarowe stanowią współcześnie jedną z kategorii praw własności intelektualnej. Podstawową funkcją znaków towarowych jest odróżnianie towarów lub usług jednego przedsiębiorstwa od towarów lub usług innych przedsiębiorstw. Ustawowa definicja nie wyczerpuje jednak wszystkich zastosowań współczesnych znaków towarowych. W praktyce znaki towarowe pełnią także inne, ukryte funkcje, które nie wynikają wprost z brzmienia obowiązujących przepisów. Celem artykułu jest określenie ukrytych funkcji znaków towarowych oraz prawna ocena ich dopuszczalności.(abstrakt oryginalny)
Tradycyjna wiedza, w tym dotycząca zasobów genetycznych żywych organizmów, w szczególności roślin, odgrywa niezwykle istotną rolę także w rozwoju współczesnej nauki i współczesnego przemysłu. Skłania to do podjęcia rozważań dotyczących potrzeby, zakresu oraz modelu ochrony prawnej takiej wiedzy, zarówno dla potrzeb społeczności, które wiedzę taką tworzą i kultywują, jak i dla szeroko pojmowanego dobra ogółu. Artykuł obejmuje analizę międzynarodowych regulacji prawnych poświęconych problematyce ochrony tradycyjnej wiedzy, ze szczególnym uwzględnieniem wiedzy związanej z zasobami genetycznymi, a także prac prawotwórczych w tej dziedzinie. Rozważania dotyczą kwestii kształtowania się siatki pojęciowej takich norm prawa oraz fundamentów ochrony prawnej tradycyjnej wiedzy, zwłaszcza argumentacji dotyczącej potrzeby takiej ochrony. Przedstawiono też podstawowe rodzaje praw własności intelektualnej, które mogą stanowić podstawę ochrony prawnej tradycyjnej wiedzy. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Technologia, wolność i prawo ochrony własności intelektualnej
75%
Artykuł stanowi analizę funkcjonalną i normatywną zjawiska własności intelektualnej i jej ochrony w związku z rewolucją technologiczną wynikającą z masowego wykorzystania Internetu i technologii mu towarzyszących. Autor dokonuje analizy własności intelektualnej w ujęciu zasobowym i przedstawia wyniki własnych badań dotyczących udziału wynagrodzeń uprawnionych w korzyściach z tytułu rozporządzania tym kapitałem. Autor zwraca uwagę na konflikt interesów indywidualnych i społecznych w sferze ochrony własności intelektualnej. Podkreśla też zmiany zachodzące w strukturze korzystania z własności intelektualnej i wskazuje na ich konsekwencje. W artykule wyjaśniono mechanizm negatywnego wpływu obecnego systemu ochrony własności na warunki ekonomiczne rynków nauki i kultury oraz zasygnalizowano koncepcję nowej architektury ochrony własności intelektualnej.(abstrakt oryginalny)
Tradycyjnie rozróżnia się trzy funkcje znaku towarowego: odróżniający (pochodzenie), gwarancji i reklamy, choć podstawowym i jedynym prawnie chroniony funkcją jest pochodzenie. W artykule omówiono stan dotychczasowy uregulowań prawnych oraz nowe funkcje znaków towarowych.
W niniejszym artykule podjęto problematykę związaną z przestrzeganiem praw własności intelektualnej w kontekście upowszechniania się technologii druku przestrzennego. W dobie powszechnej komunikacji cyfrowej oraz wzrostu znaczenia cyfrowych dóbr informacyjnych własność intelektualna staje się coraz częściej przyczyną sporu między poszczególnymi grupami społecznymi. Częściowo wynika to z oddziaływania nieformalnych instytucji wykształconych w toku rozwoju Internetu oraz ruchów społecznych postulujących wolny dostęp do informacji (w tym pod postacią cyfrowych dóbr informacyjnych). Istotny jest tu również problem jawnego łamania praw autorskich w celu osiągania własnych korzyści. Konflikty na tle przestrzegania prawa własności intelektualnej dotyczyły zasadniczo wszystkich treści, które w toku rozwoju technologii zostały poddane cyfryzacji. Spadek kosztów kopiowania za pomocą sprzętów dostępnych dla przeciętnego konsumenta oraz wzrost przepustowości Internetu zjawisko to wyraźnie wzmacnia. Technologia druku przestrzennego to kolejne stadium samodzielnego wytwarzania produktów. To, co różni ją od poprzednich, to wyjście poza ramy abstrakcyjnego świata informacji do konkretnego świata dóbr fizycznych. Tym samym naruszenie praw własności zaczęło dotyczyć nie tylko dóbr informacyjnych, lecz także gotowych, fizycznych produktów. Autorzy postawili tezę głoszącą, że rozwój technologii druku przestrzennego doprowadzi do pogłębienia się konfliktów i zwiększenia liczby nadużyć w obszarze praw własności. W artykule dokonano syntetycznego omówienia rozwoju technologii druku przestrzennego. Wraz ze spadkiem kosztów urządzeń technologia ta stała się dostępna dla coraz większej grupy użytkowników posługujących się nią w celu uzyskania produktów końcowych. Procesowi temu towarzyszyły projekty badawcze, takie jak RepRap oraz Fab@Home, prowadzone przez ośrodki akademickie. Rozszerzając rozważania nad kwestią praw autorskich, zagłębiono się w kwestie licencji umożliwiających rozprzestrzenianie się projektów wymaganych do tworzenia obiektów fizycznych. Co ciekawe, stosowane w tym przypadku licencje typu copyleft bywają nadawane nieprawnie, gdyż projekty zawierają elementy objęte restrykcyjnym prawem autorskim. Sytuację taką wykazała analiza treści wymienianych między użytkownikami drukarek przestrzennych na portalach do tego przeznaczonych. Sytuacja ta stanowi zagrożenie dla podmiotów opierających swoje strategie biznesowe na dobrach luksusowych, których główną wartością jest idea - design. Łatwość replikacji, jaką daje technologia druku przestrzennego, wymusza powstanie skuteczniejszego aparatu ochrony praw autorskich lub zmiany formy udostępniania elementów chronionych prawnie. Rozwój technologii druku przestrzennego nieuchronnie zwiększy konflikty i nadużycia w obrębie własności intelektualnej, wymuszając jednocześnie zmiany w strategiach biznesowych ich właścicieli.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.