Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 32

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Intensification of production
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W latach 1989-2008 przeciętnie unijne gospodarstwo z chowem zwierząt ziarnożernych w stosunku do gospodarstwa mlecznego miało ponad dziewięciokrotnie większą obsadę zwierząt oraz ponad czterokrotnie większe stado zwierząt, uzyskiwało blisko 4-krotnie więcej standardowej nadwyżki bezpośredniej z jednostki ziemi, co wymagało blisko 9-krotnie większych nakładów. To wskazuje, że gospodarstwa z chowem trzody chlewnej i drobiu stwarzały zagrożenie dla środowiska wynikające z nadmiernej obsady i koncentracji zwierząt. Gospodarstwa te w stosunku do gospodarstw mlecznych uzyskiwały także wyższe, choć bardziej zmienne, wyniki ekonomiczne, np. dochodowość pracy. (abstrakt oryginalny)
Dochodowość uprawy zbóż zależała od zastosowanej technologii. Najbardziej ujawniło się to w uprawie pszenicy konsumpcyjnej, gdzie różnice w dochodowości między technologiami o różnej intensywności wynosiły od kilku do kilkunastu procent. W roku 2005 nastąpił radykalny spadek dochodowości uprawy wszystkich gatunków zbóż, mimo uwzględnienia dopłat obszarowych. W takiej sytuacji można sugerować bardzo racjonalną uprawę pszenicy ozimej konsumpcyjnej przy wykorzystaniu technologii integrowanej, natomiast przy uprawie zbóż pastewnych należy poszukiwać rozsądnych oszczędności. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje wyniki badań dotyczące oceny rolnictwa w zakresie jego intensyfikacji lub ekstensyfikacji. Badania zostały przeprowadzone na poziomie gmin w regionie północno-zachodnim. Podczas badań wykorzystano wskaźniki i cechy diagnostyczne dotyczące: nakładów inwestycyjnych, towarowości rolnictwa, zarządzania gruntami rolnymi, struktury agrarnej, uwarunkowań naturalnych i potencjału społeczno-demograficznego. W efekcie wyróżniono cztery różne typy rolnictwa. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono prawidłową organizację prac i ruchu w gospodarstwie rolnym, tak aby zapewnić ciągłość prac oraz utrzymać gospodarstwo na prawidłowym poziomie higienicznym. W pracy przedstawiono zarówno produkcję roślinną i zwierzęcą prowadzoną w gospodarstwie rolnym.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy było przedstawienie przemian wydajności pracy w rolnictwie Unii Europejskiej (UE) w latach 2005-2016 oraz propozycji metodycznej dekompozycji wskaźnika wydajności pracy w rolnictwie. W zaproponowanych trzech modelach dekompozycji wydajności pracy uwzględniono siedem czynników (wskaźników), tj. produktywność nakładów, produktywność ziemi, wskaźnik wartości dodanej, opodatkowanie produkcji, dopłaty do produkcji, uzbrojenie zasobów pracy w ziemię oraz poziom intensywności produkcji rolniczej. Ponadto, na podstawie metody deterministycznej dokonano oceny zmian wydajności pracy w rolnictwie UE oraz w Polsce. Badania wykazały, że w latach 2005-2016 wydajność pracy mierzona wartością dodaną brutto zwiększała się w UE-28 średniorocznie o 2,13%, w UE-15 tylko 0,98%, a w UE- 13 znacznie szybciej, tj. o 3,45%. Oznacza to, że w rolnictwie UE zachodzą procesy konwergencji wydajności pracy. W świetle analizy deterministycznej głównymi czynnikami wzrostu wydajności pracy w rolnictwie UE-28 i w Polsce były wzrost intensywności produkcji oraz wzrost uzbrojenia pracy w zasoby ziemi. Korzystny kierunek przemian wydajności pracy osłabiała malejąca efektywność wytwarzania mierzona produktywnością nakładów oraz udziałem wartości dodanej w przychodach. (abstrakt oryginalny)
6
84%
Celem opracowania była ocena wpływu specjalizacji gospodarstwa rolnego określanej według FADN jako typ rolniczy, na koszty i intensywność produkcji oraz wyniki produkcyjne gospodarstw ekologicznych wybranych typów rolniczych w latach 2007-2009. Intensywność produkcji badanych typów gospodarstw ekologicznych mierzona kosztami materiałowymi na 1 ha UR w analizowanym okresie była najwyższa w gospodarstwach wielokierunkowych, a najniższa w gospodarstwach nastawionych na uprawy polowe. Wahania poziomu uzyskanych wyników produkcyjnych w obrębie wybranych typów gospodarstw odzwierciedliły wpływ koniunktury w rolnictwie na wyniki produkcyjne i ekonomiczne gospodarstw rolnych. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Zmiany obszarowe a intensywność gospodarowania w gospodarstwach indywidualnych
84%
W artykule określono związek między zmianami obszarowymi gospodarstw indywidualnych a ich intensywnością produkcji i intensywnością organizacji produkcji roślinnej i zwierzęcej. Badane gospodarstwa podzielono na cztery grupy ze względu na zmianę obszaru lub jej brak. Badania przeprowadzono za lata 2005-2009. Źródłem danych były informacje z systemu FADN. Uzyskane wyniki wskazują, iż zmiany obszarowe nie wykazywały wyraźnej współzależności z poziomem intensywności gospodarowania. Jednakże w grupie, która zwiększyła powierzchnię o ponad 25%, zmiany intensywności gospodarowania były najbardziej korzystne, między innymi nastąpił najwyższy wzrost wskaźnika intensywności produkcji zwierzęcej. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest przybliżenie problematyki badań zrównoważonej intensyfikacji rolnictwa w specyficznym kontekście Unii Europejskiej oraz zaprezentowanie koncepcji takich badań. Opierają się one o zastosowanie względem danych z zasobów Eurostat metod szacowania efektywności (DEA) i produktywności (indeks TFP Malmquista) dla określenia wskaźnika zrównoważonej intensyfikacji, a także zidentyfikowanie za pomocą regresji panelowej strukturalnych determinant tego procesu. Na podstawie dokonanego przeglądu literatury, badania ograniczyć można do testowania oddziaływania koncentracji, specjalizacji i ukierunkowania produkcji rolnej. Jako zmienne kontrolne, w badaniu umieścić zaś należy te opisujące uwarunkowania endogeniczne, egzogeniczne i instytucjonalne. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono zmiany efektywności technicznej i ekonomicznej zużycia azotu w gospodarstwach rolniczych o różnych typach produkcyjnych i poziomie intensywności. Opracowano bilans azotu "u wrót gospodarstwa", np. danych FADN PL. Określono saldo bilansu azotu w odniesieniu do powierzchni i wyników ekonomicznych badanych grup gospodarstw. (abstrakt oryginalny)
W mojej ocenie ta monografia jest bardzo interesującym studium analitycznym, autorzy trafnie sformułowali cele badawcze, zastosowali poprawne metody badań oraz właściwe sposoby analizy uzyskanych wyników. Podjęli trudną, nowatorską tematykę, której znaczenie będzie wzrastało. Uważam, że książka ta jest cenną monografią naukową, pobudzającą do refleksji i pogłębionej dyskusji naukowej. Wnioski z przedstawionej analizy mogą być również wykorzystane w bieżącej i strategicznej polityce gospodarczej, zwłaszcza w odniesieniu do rolnictwa. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest ocena efektywności oraz konkurencyjności polskich gospodarstw ekologicznych o różnych kierunkach produkcji. Przedstawiono też ich potencjał produkcyjny, intensywność oraz koszty produkcji. Wykorzystano informacje z gospodarstw prowadzących rachunkowość według polskiego FADN zawarte w publikacjach IERiGŻ-PIB: Parametry techniczno-ekonomiczne według grup gospodarstw rolnych uczestniczących w Polskim FADN w latach 2013, 2014, 2015. Zastosowano metody opisową z wykorzystaniem zestawień tabelarycznych oraz porównawczą. Badaniami objęto lata 2013-2015. W analizowanym okresie kierunek produkcji wpływał na efektywność i konkurencyjność polskich gospodarstw ekologicznych. Gospodarstwa prowadzące produkcję roślinną charakteryzowały się wyższą produktywnością pracy niż gospodarstwa utrzymujące zwierzęta. Wśród badanych gospodarstw ekologicznych pełną zdolnością konkurencyjną wykazały się jedynie gospodarstwa z uprawami trwałymi, zdolnością do konkurencji - wyspecjalizowane w uprawach polowych, natomiast brakiem zdolności konkurencyjnej - gospodarstwa utrzymujące zwierzęta: krowy mleczne, zwierzęta trawożerne oraz mieszane.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Usprawnienie procesu produkcyjnego farb, z wykorzystaniem teorii ograniczeń
84%
Prezentowane w artykule rozwiązanie usprawnienia produkcji zostało stworzone w oparciu o teorię ograniczeń (TOC - Theory of Constraints), stosunkowo jeszcze mało znaną i rzadko stosowaną w polskich przedsiębiorstwach. Można je potraktować jako studium przypadku - modelowego rozwiązania, wykorzystującego zasady TOC w obszarze zarządzania produkcją. Przedsiębiorstwo EKOFARB (nazwa przedsiębiorstwa została zmieniona na potrzeby niniejszego artykułu) jest jednym z największych w Polsce producentów farb emulsyjnych dla budownictwa. Ze względu na wysoką jakość zainteresowanie klientów produktami przedsiębiorstwa przewyższa jego możliwości produkcyjne i EKOFARB nie jest w stanie zrealizować wszystkich zamówień klientów, nawet przy pracy na trzy zmiany przez większą część roku. Analiza sytuacji przedsiębiorstwa prowadzi do wniosków, że ograniczenia wynikają przede wszystkim z sezonowości sprzedaży:nadmierne obciążenie zasobów w miesiącach letnich, na które przypada wzrost sprzedaży, zbyt mała powierzchnia magazynowa, niezdolna przyjąć w miesiącach zimowych znacznych nadwyżek produkcji, spowodowanych w tym okresie niskim popytem. Można oczywiście zwiększyć zdolności produkcyjnych poprzez odpowiednie inwestycje, ale w pierwszej kolejności poszukiwano bezinwestycyjnych i niskonakładowych sposobów poprawy produktywności. Prezentowane studium przypadku składa się z dwóch części: teoretycznej, w której zaprezentowano zasady i narzędzia teorii ograniczeń oraz aplikacyjnej, w której przedstawiono wykorzystanie koncepcji i wybranych narzędzi TOC dla poprawy produktywności przedsiębiorstwa EKOFARB. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie problematyki procesów koncentracji ziemi i intensyfikacji upraw w rolnictwie konwencjonalnym na stan środowiska naturalnego w regionie zachodniopomorskim. Wynikiem pracy badawczej jest ukazanie, że nasilający się w ostatnich latach w regionie zachodniopomorskim proces koncentracji ziemi uprawnej, polegający na powstawaniu średnich i dużych gospodarstw rolnych przejmujących ziemię po byłych PGR-ach lub gospodarstwach indywidualnych wycofujących się z produkcji rolniczej, jest konsekwencją procesów koncentracji własności ziemi mających wymiar globalny. Procesy te wystąpiły już wcześniej w krajach rozwiniętych Europy Zachodniej i na świecie. Wraz z procesami własności koncentracji ziemi następują jednocześnie procesy intensyfikacji produkcji rolniczej, charakteryzujące się coraz większym zużyciem środków ochrony roślin w uprawie zbóż, środków farmakologicznych w hodowli zwierząt oraz coraz większym udziałem organizmów genetycznie modyfikowanych w innych uprawach np. warzywniczych. Powiększanie areałów monokulturowych upraw: rzepaku i zbóż, brak stosowania płodozmianów, zaorywanie miedz, likwidacja zadrzewień śródpolnych czy nadmierna melioracja negatywnie wpływają na zachowanie bioróżnorodności biologicznej oraz na stan środowiska naturalnego w regionie zachodniopomorskim. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Symulacja pracy linii produkcyjnej na przykładzie praktycznym
84%
W obecnych czasach firmy ciągle muszą dostosowywać się do zmieniających się warunków i wymagań klientów. Skraca się cykl życia wyrobów i występuje konieczność częstego uruchomiania nowych produkcji. Firmy muszą być elastyczne, a jednocześnie utrzymywać koszty na opłacalnym poziomie i szybko reagować na zmieniające się zapotrzebowanie klienta. Również czas realizacji zamówień dla klienta skraca się. Czasem zdaje się, że w dzisiejszych firmach czas biegnie inaczej - szybciej niż jeszcze kilka lat temu. Aby sprostać wyzwaniom dzisiejszych czasów, firmy muszą zwrócić uwagę na swój potencjał intelektualny występujący w postaci wykwalifikowanej kadry pracowników oraz wspomagać się rozwiązaniami technicznymi, organizacyjnymi i informatycznymi w procesach planowania, przygotowania, realizacji produkcji oraz prognozowania zmian i ulepszeń. Powszechne w firmach są już od dawna standardowe systemy zarządzania jakością, a obecnie na coraz szerszą skalę wdrażane są rozwiązania z koncepcji Lean Manufacturing. To wszystko wspierane jest systemami informatycznymi klasy MRP/ERP, czy Business Intelligence oraz różnego rodzaju oprogramowaniem do symulacji. Coraz bardziej rozpowszechniają się również systemy zbierania i analizowania informacji w czasie rzeczywistym oraz automatyzacja, której celem jest m.in. szybkie wychwytywanie błędów w procesach produkcyjnych oraz wstrzymywanie produkcji, niedopuszczające do produkcji wybrakowanych wyrobów. W niniejszej pracy przedstawiono problem, który pojawił się w firmie produkującej sprzęt rolniczy. Problem pojawił się w momencie, gdy klient zgłosił się z zapytaniem o możliwość zwiększenia produkcji wyrobów, które firma już dla niego produkowała i to od wielu lat, na dedykowanej linii produkcyjnej. Sytuacja tego rodzaju powinna cieszyć, ale wzbudza również niepokój. Z jednej strony, zwiększone zamówienie to większy zysk, ale z drugiej, gdy nie jesteśmy w stanie go zrealizować pojawia się ryzyko. Gdy klient zgłosi się do konkurencji może w konsekwencji dla uzyskania lepszych warunków współpracy przenieść tam całą produkcję. W niniejszej pracy dokonano oceny możliwości zwiększenia zdolności produkcyjnych, poprzez zastosowanie zmian techniczno-organizacyjnych na linii produkcyjnej. (...) Artykuł łączy ze sobą wykorzystanie programów komputerowych do symulacji oraz standardowych narzędzi Lean Manufacturing. (fragment tekstu)
15
84%
Określono granice intensyfikacji produkcji pieczarek w warunkach produkcji towarowej. Badaniami objęto 28 pieczarkarni zlokalizowanych w powiatach siedleckim i łosickim. Badane pieczarkarnie wyprodukowały w 2010 r. prawie 16 tys. t pieczarek. Stwierdzono, że produkcja pieczarek jest opłacalna niezależnie od liczby cykli w ciągu roku. Intensyfikacja produkcji ma istotny wpływ na dochodowość produkcji. Dodatkowy cykl produkcyjny w badanej zbiorowości zwiększa zysk netto przeciętnie o 239,9 tys. zł. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Agri-Environmental Effects of Changes in Agricultural Production in Poland
84%
W pracy przedstawiono wyniki analizy zachodzących zmian organizacyjno-produkcyjnych w polskim rolnictwie w ujęciu regionalnym oraz ocenę potencjalnych skutków ich oddziaływania na środowisko z wykorzystaniem podstawowych wskaźników agrośrodowiskowych. Określono trendy zmian użytkowania gruntów, powierzchni zasiewów, obsady i pogłowia zwierząt, nawożenia mineralnego oraz salda bilansu azotu brutto dla Polski. Analiza obejmowała perspektywę średniookresową lat 2000-2012. Zmiany zachodzące w poszczególnych regionach porównywano pomiędzy okresem lat 2002-2004 a 2010-2012. Stwierdzono, że istniejące uwarunkowania przyrodnicze, ale głównie organizacyjno-ekonomiczne w sposób istotny oddziałują na zachodzące zmiany w sferze działalności rolniczej, prowadząc do coraz bardziej pogłębiających się zjawisk polaryzacji, specjalizacji i koncentracji produkcji. Następstwem zachodzących procesów są, zróżnicowane regionalnie, zmiany podstawowych wskaźników agrośrodowiskowych, wskazujące na zróżnicowaną siłę (presję) oddziaływań działalności rolniczej na środowisko. Zmiany te mogą mieć zarówno pozytywne jak i negatywne konsekwencje dla dalszego funkcjonowania sektora. W województwach południowo-wschodnich zachodzi dalsza ekstensyfikacja organizacji i produkcji rolniczej. Poziomu zużycia makroskładników w nawozach mineralnych, ale także obsada zwierząt inwentarskich, pomiędzy województwami są często ponad dwukrotne. W produkcji zwierzęcej następuje ekstensyfikacja organizacji produkcji z jednoczesnym wzrostem jej intensywności. Konsekwencją ekstensyfikacji organizacji produkcji i jednoczesnego wzrostu jej intensywności jest zwiększenie presji środowiskowej na obszarach o dużej koncentracji produkcji zwierzęcej (kujawsko-pomorskim, łódzkim i wielkopolskim), widocznej w niekorzystnych zmianach wskaźników agrośrodowiskowych (np. bilansu azotu), prowadząc m.in. do pogorszenia jakości wód powierzchniowych i gruntowych.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono intensywność produkcji wielkoobszarowych przedsiębiorstw rolniczych w latach 1998-2005, z wykorzystaniem kategorii intensywności prowadzenia i intensywności podstawowej. Badania przeprowadzono na trzech grupach przedsiębiorstw, wydzielonych według realizowanego kierunku produkcji (roślinne, mieszane i zmieniające kierunek). Przedsiębiorstwa zmieniające kierunek produkcji charakteryzowały się najniższym poziomem intensywności prowadzenia oraz największą sprawnością poniesionych nakładów. Jednocześnie grupa ta była najaktywniejsza w dokonywaniu zmian w zasobach czynników produkcji, a w szczególności ziemi. Najwyższy poziom intensywności prowadzenia uzyskiwały przedsiębiorstwa mieszane. Wszystkie badane grupy poprawiły efektywność ponoszonych nakładów. Poziom intensywności podstawowej w całej zbiorowości był zbliżony. (abstrakt oryginalny)
Dokonano oceny wyników produkcyjno-ekonomicznych wybranych towarowych gospodarstwach rolnych z różnych województw Polski na tle wybranych wskaźników agrośrodowiskowych. tj. bilansu składników nawozowych i glebowej substancji organicznej oraz wskaźnika pokrycia gleby roślinnością. Wyznacznikiem podziału celowego gospodarstw na grupy był poziom i ukierunkowanie intensywności prowadzonej produkcji. Okres badań obejmował lata 2006-2007. Badania potwierdziły duży wpływ poziomu i ukierunkowania intensywności produkcji na wyniki ekonomiczne badanych grup gospodarstw. Pod względem oddziaływania na środowisko generalnie pozytywnie należy ocenić tylko gospodarstwa z ekstensywną produkcją rolniczą. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Efekt hormetyczny a efektywność produkcji roślinnej
84%
W opracowaniu przedstawiono możliwość wyjaśnienia zróżnicowania plonowania roślin uprawnych dzięki wystąpieniu efektu hormetycznego. Stwierdzono, że zastosowanie dodatkowych dawek czynników plonotwórczych jest zgodne co do zasady z efektem hormetycznym i w sposób zadowalający tłumaczy anomalie występujące w doświadczeniach i praktyce dnia codziennego. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Zmiany w użytkowaniu ziemi rolniczej w Polsce
84%
W artykule przedstawiono zmiany w strukturze użytków i zasiewów w Polsce, jakie miały miejsce w okresie lat 1938-2007. Obliczono też wskaźniki intensywności organizacji produkcji roślinnej, posługując się metodą Kopcia oraz określono poziom intensywności. Wskazano też na główne czynniki, które spowodowały zaistnienie tych zmian. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.