Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Interbank settlement system TARGET
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł porusza problem rozrachunków wewnątrz Unii. System rozliczeń Sorbnet, który według NBP należy do grupy systemów RTGS (real time gross settlement, czyli rozliczenia brutto w czasie rzeczywistym) a stanie się elementem powstającego systemu TARGET (Trans-European Automated Real time Gross settlement Express Transfer System).
2
Content available remote Integracja europejskich systemów płatności
75%
Artykuł poświęcony jest tematyce międzybankowych systemów płatniczych, a w szczególności podejmowanym w ostatnich latach inicjatywom zmierzającym do integracji europejskich systemów rozliczeń i rozrachunku. Celem opracowania jest opis podstawowych założeń wdrażanych rozwiązań oraz zarysowanie wyzwań i zagrożeń stojących obecnie przed bankami, instytucjami finansowymi i operatorami systemów, prowadzącymi działalność w Europie. Wątkiem dodatkowym są również inicjatywy podejmowane przez instytucje polskiego systemu płatniczego zmierzające do zaistnienia na zintegrowanym rynku paneuropejskim. Bazą artykułu są publikacje i dokumentacje techniczne opisujące nowe paneuropejskie rozwiązania. W oparciu o założenia funkcjonalne i standardy techniczne wyciągnięte zostały wnioski oraz podjęta została próba odpowiedzi na stawiane obecnie pytania o przyszłość europejskich systemów płatności. (abstrakt oryginalny)
Integracja europejskiego rynku bankowego jest zaliczana do najważniejszych współczesnych tendencji w bankowości europejskiej. Stanowi ona część szerszego procesu globalizacji i liberalizacji gospodarki światowej w obszarze rynków finansowych, a jej główną ideą jest utworzenie jednolitego europejskiego rynku ze wspólną infrastrukturą techniczną i regulacyjną. Pomimo wielu działań regulacyjnych, którymi objęto sektor bankowy, sfera płatności detalicznych nie została dotychczas ujednolicona.Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie idei, założeń i etapów budowy projektu SEPA oraz aktualnego stanu jego implementacji. W artykule podjęto także próbę weryfikacji wpływu projektu Jednolitego Obszaru Płatności w Euro na integrację systemów płatniczych w Unii Europejskiej(fragment tekstu)
Przedstawiono zasady i sposoby działania systemu TARGET oraz dokonano analizy korzyści Polski w tym systemie.
Autorka pisze, że system TARGET stworzony został w celu zapewnienia szybkich, efektywnych, a jednocześnie bezpiecznych rozliczeń w ramach Unii Europejskiej oraz na potrzeby prowadzenia wspólnej polityki pieniężnej przez Europejski System Banków Centralnych. Obecnie jest to najczęściej używany system dla rozliczeń wysokokwotowych płatności w euro, a w skali światowej jest on jednym z dwóch największych systemów rozliczających zlecenia płatnicze o dużych kwotach. Wzrasta zarówno wolumen przetwarzanych w nim płatności, jak i liczba korzystających z niego instytucji. Wskutek rozszerzenia Unii Europejskiej liczba uczestników będzie nadal powiększać się o instytucje z nowych krajów członkowskich. Ponadto od 2002 roku prowadzone są prace nad stworzeniem systemu TARGET2, który w jeszcze większym stopniu zaspokoi potrzeby użytkowników.
6
63%
During the global banking crisis of 2007-2009 and the Eurozone sovereign debt crisis of 2010-2012 the so called 'TARGET2 imbalances' attracted considerable attention. Some economists interpreted them as a symptom of the ECB's 'stealth bailout'. The aim of the paper is to highlight that contrary to such claim, the emergence of TARGET2 imbalances reflected the benefits of having a mutual central bank within a monetary union which facilitated cross-border funding in spite of the global financial turbulence. The ECB's liquidity loans to commercial banks in the Eurozone debtor countries shielded the Eurozone from a much deeper financial crisis than it actually occurred. The emergence of the TARGET 2 imbalances was actually only an accounting phenomenon resulting from the fact that these liquidity loans were technically extended by the debtor countries' national central banks which are de facto (from the monetary policy perspective) ECB's regional branches.(original abstract)
Celem artykułu było pokazanie, jak działa w strefie euro system wysokokwotowych płatności dla transakcji transgranicznych. TARGET2 (T2) to jego oficjalny skrót. Po przedstawieniu istoty funkcjonowania T2, w artykule wykazano, że stał się on ukrytym narzędziem Eurosystemu ratowania zagrożonych krajów PIIGS w odpowiedzi na globalny kryzys finansowy z roku 2008 i kryzys zadłużeniowy samego bloku jednowalutowego z roku 2010. Wielu ekonomistów nazywa to stealth bailout. W końcowej części artykułu autorzy stawiają prowokacyjne pytanie, czy można interpretować niepokojącą asymetrię sald w TARGET2 w kategoriach sharing economy. Wniosek końcowy jest zaskakujący: można jeśli zaakceptuje się niekonwencjonalne podejście do sharing economy, w tym na poziomie makroekonomicznym.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia ideę stworzenia programu Jednolitego Europejskiego Obszaru Płatniczego (Single European Payment Area - SEPA). Plan stworzenia SEPA jest wyzwaniem dla banków, które autorka rozważa pod kątem szans i zagrożeń z tym związanych. Omawiając inicjatywy międzynarodowe dotyczące płatności w euro autorka charakteryzuje systemy rozliczeniowe: TARGET, EURO 1, STEP 1 i STEP 2.
W ciągu dziesięciu minionych lat w obszarze europejskich płatności zainicjowano wiele strategicznych projektów i przedsięwzięć dotyczących instrumentów płatniczych, systemów rozliczeniowych oraz regulacji prawnych. Z inicjatywy Europejskiej Rady ds. Płatności budowany jest Jednolity Obszar Płatności w Euro (SEPA - Single Euro Payment Area). W ubiegłym roku zakończono prace nad dyrektywą o usługach płatniczych (PSD - Payment Services Directive). Europejski Bank Centralny i 15 banków centralnych krajów członkowskich Unii Europejskiej stworzyło transeuropejski system rozliczeniowy TARGET, a następnie TARGET2. Celem wskazanych inicjatyw jest ujednolicenie europejskiego rynku płatności i infrastruktury płatniczej, które ułatwią i umożliwią w przyszłości pełną integrację rynku finansowego Unii Europejskiej.(fragment tekstu)
W artykule omówiono system rozliczeń płatności wielkokwotowych - TARGET, który funkcjonuje w Unii Europejskiej.
Celem niniejszego opracowania jest podjecie rozważań na temat instrumentów dostępnych w ramach transgranicznego systemu TARGET2, które umożliwiają ograniczenie poziomu ryzyka płynności występującego w tym systemie. Analizy te zostały wzbogacane o przedstawienie definicji i znaczenia ryzyka płynności w systemach rozrachunku brutto w czasie rzeczywistym.(abstrakt oryginalny)
W artykule poruszono problem integracji rynków finansowych krajów członkowskich Unii Europejskiej. W tym celu konieczne jest stworzenie zintegrowanego paneuropejskiego rynku usług płatniczych. W dziedzinie rozliczeń międzybankowych funkcjonuje system TARGET ( Transeuropean Automated Real Time Gross Settlement Express Transfer), czyli transeuropejski system rozliczeń brutto w czasie rzeczywistym. Tworzony jest system TARGET 2. W 2007 roku zostanie zbudowana centralna platforma płatnicza, która zastąpi dotychczasową zdecentralizowaną strukturę realizacji płatności transgranicznych. Natomiast 1 stycznia 2008 r. ma zacząć funkcjonować jednolity obszar platności w euro (Single Euro Payments Area - SEPA). SEPA to koncepcja pełnej harmonizacji usług płatniczych w krajach UE oraz Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Lichtensteinie. Jego celem jest umożliwienie osobom fizycznym i prawnym dokonywania płatności bezgotówkowych w euro na takich samych warunkach, niezależnie od tego, dokąd pieniądze są wysyłane. Podkreślono, że do funkcjonowania SEPA konieczne jest znowelizowanie do końca 2007 r. dyrektywy unijnej o usługach płatniczych.
System TARGET powstał w 1995 r. Służy on do międzybankowych rozliczeń wielokwotowych w euro. Uczestnikami tego systemu mogą być banki centralne a także instytucje kredytowe, które spełniają wymagania Drugiej Dyrektywy Bankowej (Dyrektywa 77/780/EEC). Bardzo ważne też są transakcje papierami wartościowymi, które muszą być przeprowadzane tak, aby wspierały politykę integracyjną rynku pieniężnego. System TARGET opiera się na rozliczeniach krajowych (decentralizacja). Jeżeli chodzi o Polskę to należy zadbać, aby nasz system płatności SORBNET mógł włączyć się do systemu EMU.
Procesy integracyjne systemów płatności w UE nabierają tempa. Już niedługo pierwsze kraje przystąpią do europejskiej platformy płatniczej. Jako przykład jednolitego systemu obejmującego członków Unii Europejskiej autor podaje systemy RTGS (Real Time Gross Settlement), które połączone w całość tworzą TARGET (Transeuropejski Zautomatyzowany System Ekspresowego Transferu Płatności).
W artykule omówiono kierunki harmonizacji systemów rozliczeń międzybankowych. Przedstawiono system TARGET (Trans-European Automated Real-Time Gross-Settlement Express Transfer System), który jest unijnym systemem typu RTGS (real time gross settlement, czyli rozliczenia brutto w czasie rzeczywistym) dla płatności w euro. Następnie scharakteryzowano polski system rozliczeń międzybankowych SORBNET (System Obsługi Rachunków Bieżących Banków) oraz podkreślono jego rolę w przystosowaniu polskiego systemu rozliczeń międzybankowych do funkcjonowania w sposób spójny z systemami państw UE.
Autor artykułu stara się znależć odpowiedz na dwa pytania: na ile procesy kształtujące systemy płatnicze w Europie prowadzą do upodobnienia się ich w poszczególnych krajach? I czy ewentualne upodobnienie umożliwiłoby ich integrację, a następnie konsolidację?
TARGET (Trans-European Automated Real-Time Gross settlement Express Transfer) jest systemem wprowadzonym przez Europejski Bank Centralny w celu usprawnienia międzybankowych systemów płatności i rozrachunku. Dotyczy to dużych płatności w czasie rzeczywistym. Obejmuje on 15 krajowych systemów oraz mechanizm EPM Europejskiego Banku Centralnego. EPM jest bardzo prosty w obsłudze, należy bowiem złożyć zlecenie w krajowym systemie RTGS w zwykłym formacie, a resztę wykonuje TARGET. Omówiono ramy prawne systemu. Przedstawiono tabele struktur wartości transakcji rozliczanych przez TARGET a także przez każdy system RTGS wchodzący w skład lub przyłączony do systemu TARGET.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.