Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 49

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Intercultural contacts
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
This research touches the theme of Polish-Ukrainian relations during the Second World War. Here is the analysis of the descriptions of the Ukrainians by the the soldiers of polish Krajowa Army. Flashbacks show the complexity of international relations. One side of the Polish-Ukrainian relations is mutual respect and support in the tragic period of the War. Some parts of the Ukrainian people narrators emphasize especially. The perception of certain categories of Ukrainians is radically different from the image of the perpetrator and the enemy. Thus, such sources as memories widely reveal the subject of Polish-Ukrainian relations during the War. (original abstract)
Tematem artykułu są relacje międzykulturowe pomiędzy Polską a Niemcami w Unii Europejskiej. Pierwsza część pracy poświęcona została analizie różnic i podobieństw kulturowych między społeczeństwami obu państw. Natomiast w drugiej części artykułu, właściwej rzeczowo z punktu widzenia jego tytułu, przedstawiono zagadnienie komunikacji międzykulturowej między Polakami a Niemcami na przykładzie trzech studiów przypadku: polskiej i niemieckiej kultury biznesu; polskiej i niemieckiej migracji w regionie przygranicznym, a także relacji międzykulturowych pomiędzy polskimi i niemieckimi studentami na Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego tekstu jest próba przedstawienia inkontrologicznej koncepcji języka, jego roli w spotkaniu i pojawiających się w tym kontekście problemów racjonalizmu. (fragment tekstu)
This article is the result of a documentary research carried out between the years 2015 and 2016 in the Office of International Relations of the University of Ibagué. For the development of this research, we interviewed people from the university, reviewed bibliography and systematized the most representative experiences. The research focused on the characterization of the internationalization of higher education from the perspective of a regional university. In addition to the characterization of the relevant experiences associated with the strengthening of the internationalization component at the University of Ibagué, the present document systematized and categorized these experiences, in order to provide new meaningful learning that enable the appropriation of successful experiences In the strengthening of the international culture in the regional university academic environment. (original abstract)
Terminy "komunikacja międzykulturowa" i "kompetencja międzykulturowa" pojawiają się zarówno w nauczaniu języków obcych, jak i w teorii i praktyce nauk ekonomicznych. W artykule zbadano, na ile główne kierunki studentów ekonomii i nauczanie języka obcego są ze sobą skorelowane, jak wzajemnie na siebie oddziałują i jak mogą na siebie wpływać. Przytoczono definicje pojęć komunikacji i kompetencji międzykulturowej oraz przedstawiono wyniki badań empirycznych wśród menedżerów dotyczących ich zdolności do działania w kontekstach międzynarodowych. Ponadto omówiono ramowe warunki edukacji międzykulturowej dla studentów ekonomii.
W artykule zaprezentowano metodologiczne oraz metodyczne aspekty networkingu z uwzględnieniem podejścia procesowego. Procesy opracowane przez organizacje networkingowe, w szczególności przez Business Network International (BNI), powinny stanowić punkt odniesienia w zakresie rozbudowywania oraz zarządzania siecią kontaktów przedsiębiorstwa. Ponadto w artykule zaprezentowane zostało podejście do tworzenia sieci kontaktów prywatnych oraz zawodowych, na zewnątrz jak i wewnątrz organizacji. W ostatniej części artykułu przedstawione zostały wybrane procesy networkingowe w praktyce gospodarczej, ich specyfika oraz analiza studium przypadku w oparciu o członka grupy BNI.(abstrakt oryginalny)
Artykuł skupia się na opisie praktyki nauczania studentów komunikacji interkulturowej i prezentuje kilka tematów, które okazały się najbardziej trafne w zajęciach dydaktycznych z tego przedmiotu. Autor opisuje własne doświadczenia w przekazywaniu studentom swojej wiedzy o Austrii, o istniejących różnicach interkulturowych pomiędzy Austrią i Polską, jak również teorii komunikacji interkulturowej dla germanistów. Jest Austriakiem i od października 2003 r. pracuje w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego na etacie lektora. (fragment tekstu)
8
Content available remote Komunikacja niewerbalna w kontaktach biznesowych z cudzoziemcami
75%
Różnice kulturowe wpływają na kształtowanie relacji oraz współpracę w międzynarodowym biznesie. Mają one bardzo duży wpływ na komunikację niewerbalną, która uzewnętrznia się podczas każdego spotkania "twarzą w twarz" partnerów biznesowych oraz w trakcie prowadzenia przez nich rozmów za pośrednictwem urządzeń elektronicznych z funkcją wideo. Błędy popełniane w komunikacji niewerbalnej stają się źródłem nieporozumień, a nawet szoku kulturowego. W ich wyniku relacje między partnerami biznesowymi zostają zakłócone, co negatywnie wpływa na dalszą współpracę. W artykule przedstawiono szerokie spektrum zachowań niewerbalnych oraz zaleceń, których uwzględnienie w komunikacji z cudzoziemcami zapobiega zaburzaniu kontaktów biznesowych na arenie międzynarodowej.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Pozytywne aspekty interakcji międzykulturowych w środowisku wielokulturowym
63%
W artykule podjęto problematykę interakcji międzykulturowych, akcentując ich pozytywne strony, zgodnie z aktualnym kierunkiem badań w literaturze światowej, w których coraz częściej ukazuje się korzyści płynące z kontaktów zawodowych z przedstawicielami innych kultur. Na początku dokonano przeglądu literatury, wskazując zarówno na lukę badawczą, jak i obecny dorobek badań. Następnie przedstawiono metodykę i wyniki badań własnych na temat pozytywnych aspektów interakcji międzykulturowych. W zakończeniu ujęto najważniejsze wnioski, podkreślając istotny wpływ kontaktów z obcokrajowcami dla rozwoju zasobów ludzkich.(abstrakt oryginalny)
Instytucje promujące eksport, w literaturze zagranicznej zwane najczęściej EPA (Export Promotion Agency) lub TPO (Trade Promotion Organisation), są organizacjami sektora publicznego lub prywatnego powołanymi w celu wspierania eksportu swoich członków lub przedsiębiorstw. Ekonomiczne uzasadnienie ich powstawania stanowi teoria asymetrycznego dostępu do informacji oraz zawodności rynku. W praktyce istnieje bowiem wiele czynników różnicujących dostęp przedsiębiorstw do informacji na temat rynków zagranicznych. Różna jest także zdolność poszczególnych firm do pokonywania barier wejścia na rynki międzynarodowe. Szczególnie trudna jest sytuacja firm po raz pierwszy podejmujących współpracę z zagranicą. Na wielu rynkach, szczególnie w krajach rozwijających się i na tzw. rynkach wschodzących występują utrudnienia i bariery związane z częstą zmianą regulacji gospodarczych i przepisów, nieprzejrzystością decyzji ekonomicznych, wysokim stopniem ingerencji rządów w gospodarkę czy trudnościami z dotarciem do wiarygodnej informacji gospodarczej. W początkowym etapie nawiązywania kontaktów trudności sprawiają często również kwestie odmienności kulturowej i zwyczajów w biznesie. Eksport do niektórych krajów łączy się ze zwiększonym ryzykiem politycznym. Powoduje ono konieczność tworzenia systemów ubezpieczeń finansowanych ze środków publicznych. Bariery te łatwiej mogą pokonywać firmy duże i międzynarodowe korporacje o praktycznie nieograniczonych możliwościach finansowych i wyrobionych kontaktach. Małe i średnie przedsiębiorstwa o mniejszej "sile przebicia" często rezygnują z podejmowania ryzyka penetracji nowych rynków, obawiając się nieprzewidzianych trudności. Ich obawy budzi także konieczność ponoszenia znacznych kosztów związanych z dotarciem do nowych klientów i ryzyko późniejszej utraty kontaktów na rzecz konkurencji. (fragment tekstu)
Celem artykułu było zbadanie związków, jakie mają miejsce między poziomem inteligencji kulturowej a oceną doświadczeń z innymi kulturami oraz subiektywnie ocenianym sukcesem w kontaktach interkulturowych. Przedmiotem badań byli respondenci (studenci i absolwenci wyższych uczelni), między innymi z takich krajów jak: Polska, Litwa, Węgry etc. W trakcie badań wykorzystano ankietę składającą się z dwóch części. Pierwsza część dotyczyła poziomu inteligencji kulturowej, a druga doświadczenia w kontaktach z innymi kulturami. Wywiady przeprowadzono z 80. respondentami, którzy w wyczerpujący sposób udzielili odpowiedzi na zadawane pytania. Uzyskane informacje zostały poddane analizie statystycznej, w której wykorzystano program pn. SPSS. (fragment tekstu)
12
Content available remote Wielokulturowość jako źródło konfliktów we współczesnych organizacjach
63%
Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie wielokulturowości jako potencjalnego źródła konfliktów we współczesnych organizacjach oraz wskazanie metod i technik, które umożliwiają zapobieganie powstawaniu sytuacji kryzysowych w organizacjach wielokulturowych. Metoda badawcza przyjęta przez autorów artykułu to, według klasyfikacji Janusza Sztumskiego, analiza i synteza literatury z zakresu problematyki wielokulturowości, zarządzania zasobami ludzkimi, zarządzania konfliktami oraz sama praktyka autorów wynikająca z pracy w wielokulturowym środowisku. Jest to metoda mieszana, znajdująca się pomiędzy metodami empirycznymi i teoretycznymi [Sztumski 2005]. Przyjęcie takiej metody pozwoli przygotować się do badań empirycznych, które w kolejnych latach w organizacjach funkcjonujących w Polsce, Hiszpanii i we Włoszech będą podejmowali autorzy niniejszego tekstu. (fragment tekstu)
W artykule poruszono temat mediów (telewizji) w kontekście problemów mniejszości kulturowych i dialogu międzykulturowego. Autorka zwraca uwagę, że zagadnienie mniejszości kulturowych nie zamyka się już jedynie na żołnierzach, misjonarzach i antropologach, którzy są niejako delegowani do innych krajów z uwagi na swoją profesję. Coraz więcej ludzi zupełnie dobrowolnie opuszcza swój kraj z wszelakich powodów: ekonomicznych, politycznych, ideowych itp. W artykule przedstawiono praktyki stosowane w mediach względem mniejszości kulturowych, obiektywizm tych mediów i wpływ zaufania społecznego między kulturami na programy mniejszości kulturowych.
14
Content available remote Kompetencje interkulturowe - perspektywa deskrypcyjna
63%
Artykuł koncentruje się na problemie kompetencji interkulturowych, niezbędnych w pracy we współczesnych organizacjach. Początkowa część publikacji opisuje organizację wielokulturową oraz korzyści płynące z zarządzania kulturową różnorodnością. Następnie, po zdefiniowaniu pojęcia kompetencji, omówiono trzy modele kompetencji interkulturowych. W końcowej części artykułu poruszono problem kształtowania omawianych kompetencji.(abstrakt oryginalny)
Procesowi komunikacji z "obcymi‖ towarzyszy niepewność a często lęk, będące powodem braku tolerancji czy dyskryminacji. Sposobem na uporządkowanie relacji z osobami odmiennymi kulturowo jest podejmowanie systematycznych działań edukacyjnych, znanych pod nazwą treningu komunikacji międzykulturowej Celem treningu jest: wyposażenie uczestników w wiedzę, umiejętności i postawy umożliwiające efektywną komunikację pomiędzy "swoimi‖ i "obcymi‖ oraz podjęcie próby kształtowania mikrokultury czy kultury wspólnotowej.Warunkiem powodzenia procesu budowania mikrokultury jest przekraczanie granic własnej kultury przy zachowaniu świadomości swojej tożsamości, z jednoczesnym otwarciem na innych. W artykule zaprezentowano autorską propozycję ćwiczeń w ramach treningu komunikacji międzykulturowej. (abstrakt oryginalny)
Program COM-IN-EUROPE powstał z myślą o rozwoju umiejętności komunikacyjnych kadry technicznej, kadry kierowniczej, inżynierów oraz pracowników odpowiedzialnych za regularne kontakty z partnerami zagranicznymi. Jako interaktywny program multimedialny jest przeznaczony przede wszystkim do samodzielnej nauki. Zastosowanie go na regularnych zajęciach z uczniami było wyzwaniem zarówno dla nauczyciela, jak i dla uczniów. W artykule omówiono zarówno problemy wynikające z zastosowania tej metody, jak i jej wymierne korzyści, a także określony w ankiecie poziom zadowolenia uczniów.
Artykuł podejmuje temat komunikacji interkulturowej, która w coraz większym stopniu wpływa na kształt i wymagania rynku pracy. Wzrost mobilności zawodowej, realizowany paradygmat rozwoju zawodowego i otwarcie granic stanowią realne wyzwanie dla potencjalnego pracownika. Coraz bardziej zróżnicowane realia socjokulturowe, ich wpływ na rynek pracy oraz stale rosnąca liczba osób funkcjonujących zawodowo w środowisku międzynarodowym wymuszają także pewne zmiany w funkcjonowaniu poradnictwa zawodowego. Doradcy zawodowi, trenerzy personalni i coachowie muszą stale śledzić proces zachodzących zmian, ponieważ od ich wiedzy zależy jakość świadczonych usług. Konieczne staje się wyposażanie ich w specjalistyczną wiedzę i kompetencje niezbędne w zróżnicowanym kulturowo społeczeństwie. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Strategie kształcenia interkulturowych kompetencji menedżerskich
63%
Referat prezentuje wybrane strategie przygotowywania menedżerów do działań w odmiennych warunkach kulturowych. Metody te opierają się na integracji zagadnień interkulturowości w dydaktyce na poziomie kształcenia akademickiego oraz w procesie doskonalenia zawodowego, przybierając formę warsztatów, szkoleń, treningów, nauczania z wykorzystaniem materiałów multimedialnych i internetu. Sukces i skuteczność działań w biznesie międzynarodowym w dużej mierze zależą od stopnia elastyczności i adaptacji menedżerów do zróżnicowanych warunków kulturowych. Zasadnicze znaczenie ma wówczas odpowiednie przygotowanie kadr, które obok wpojenia umiejętności efektywnego komunikowania się w innych językach ma na celu wykształcenie kompetencji interkulturowych . Właściwe kwalifikacje pomagają ustrzec się nie tylko przed gafami w kontaktach interpersonalnych, lecz także przed fiaskiem w przedsięwzięciach na znacznie większą skalę, takich jak na przykład negocjowanie poważnych kontraktów czy kampania reklamowa na kulturowo odmiennym rynku. Możliwości szkolenia na poziomie edukacji akademickiej i w procesie doskonalenia zawodowego jest wiele, a klucz do sukcesu leży w ustawiczności procesu kształcenia oraz w trafnym i urozmaiconym doborze metod. Dobra jakość kontaktów z innymi kulturami stanowi bowiem jedno z największych wyzwań współczesności. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia komunikację niewerbalną jako ważny składnik kompetencji komunikacyjnej i międzykulturowej, którym należy się zająć we współczesnej praktyce nauczania języków. Omówiono również wymagania glottodydaktyki ostatnich dziesięcioleci, ze szczególnym uwzględnieniem niewerbalnych form komunikacji. Omówiono rutyny i rytuały życia codziennego, w szczególności rutynowe formy powitania, czynniki na nie wpływające oraz podstawowe cechy takich form komunikacji.
20
Content available remote Teoretyczne i praktyczne podstawy nauczania języka specjalistycznego ESP
63%
Celem niniejszej pracy jest przedstawienie teoretycznych i praktycznych podstaw metodologii nauczania języków obcych w celach specjalistycznych, z uwzględnieniem nauczania języka biznesu. Omówię specyficzne cele kursów języka obcego dla biznesu oraz wynikające z tego implikacje metodologiczne dla nauczycieli. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.