Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 89

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Intercultural research
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
W artykule zaprezentowano przegląd badań międzynarodowych kapitału społecznego oraz jego istotnych elementów. Badania empiryczne stricte kapitału społecznego w wymiarze ponadnarodowym są względnie nowe, ale jego istotne elementy (źródła, skutki, przejawy) mierzone są systematycznie w międzynarodowej perspektywie porównawczej od wczesnych lat 80. XX w. W latach 90. i w pierwszej dekadzie XXI w. obserwujemy coraz większą ilość badań międzynarodowych, związaną z popularyzacją terminu "kapitał społeczny", ale także z pewnymi wydarzeniami w skali globalnej (w tym zagrożeniem terroryzmem), z przemianami społecznymi, które każą przyjrzeć się bliżej znaczeniu relacji międzyludzkich. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym opracowaniu zostaną przedstawione dylematy badawcze, które wystąpiły w pierwszym etapie prac badawczych w ramach współpracy polsko-francuskiej, związanych z próbą rozpoznania wizerunku Polski i Francji prowadzonych w ramach projektu: Europa przedsiębiorstw - zarządzanie róznicami kulturowymi (na przykładzie Polski i Francji). (fragment tekstu)
Koncepcja bogactwa społeczno-emocjonalnego (SEW) zyskuje coraz większą popularność w środowisku naukowym jako potencjalny dominujący paradygmat w dziedzinie biznesu rodzinnego. Jednak to "nowe, rodzime" podejście teoretyczne nadal zawiera kilka niejasności, którymi należy się zająć, na przykład: brak jasnych, konsensualnych miar, niepewność co do międzykulturowej ważności perspektywy SEW i tak dalej. Niemniej jednak, niniejszy artykuł reprezentuje wiele badań opartych na studium przypadku, które mają na celu zweryfikowanie ważności podejścia SEW w kontekście Maroka, a uzyskane wyniki odzwierciedlają różne cechy kontekstowe, które przyczynią się do poprawy i rozwoju paradygmatu bogactwa społecznoemocjonalnego. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Cross-cultural Differences in Metacognitive Self
100%
The main aim of this study is to investigate the differences between levels of metacognitive self among cultural groups. Metacognitive self is a new concept meaning the level of insight into own biases. We focus on individual versus collective societies as well as the core characteristics of the metacognitive self. Our results indicate better self - insight among collectivistic nations such as Vietnam, Japan, China and India in comparison to individualistic countries (USA, England, Spain). We also studied the level of meta- cognitive self among participants from Poland, the country undergoing socio - economic transition from collectivistic to individualistic society. Future studies should expand the investigation to include more collectivistic and individualistic nations, and countries undergoing transitions. (original abstract)
Niniejszy artykuł poświęcony jest możliwości prowadzenia zogniskowanych wywiadów grupowych z udziałem uczestników międzykulturowych. W części początkowej scharakteryzowano podstawowe cechy wywiadów jako metody badawczej, a następnie przywołano i zanalizowano przykłady trzech wywiadów przeprowadzonych podczas szkoleń międzynarodowych. Przybliżony został skład grupy, cel spotkania, kontekst i cele realizowanego wywiadu, szczegółowy plan oraz wnioski końcowe. Po dokładnej analizie przeprowadzonych wywiadów dokonano oceny przydatności i skuteczności wybranej metody badawczej w środowiskach niejednorodnych kulturowo. Praca kończy się podsumowaniem, w którym ujęte są podstawowe wyzwania stojące przed badaczami chcącymi prowadzić zogniskowane wywiady grupowe na grupach uczestników międzykulturowych. (abstrakt oryginalny)
6
75%
Celem artykułu jest zaprezentowanie krótkiej syntezy międzykulturowych badań poświęconych problematyce organizacyjnych zachowań obywatelskich (OCB) i dzielenia się wiedzą. Punktem wyjścia była analiza kontekstów badawczych: teoretycznego i empirycznego w obszarze tej problematyki. Międzykulturowe badania potwierdzają istotny wpływ wymiarów organizacyjnych takich zachowań obywatelskich, jak: altruizm, uprzejmość, zachowania sportowe, sumienność, cnota obywatelska na efekt dzielenia się wiedzą. Jednym z walorów artykułu jest aktualny przegląd literatury przedmiotu. Poza tym w tekście zostały wskazane nisze tematyczne i potencjalne kierunki dalszych polskich badań, potrzebnych zarówno ze względu na teoretyczny, jak i praktyczny aspekt zarządzania(abstrakt oryginalny)
Mimo rozmaitych dyskusji zarówno pojęcie stereotypu, jak i postawy należy zaliczyć do jednych z lepiej zdefiniowanych i skutecznie wykorzystywanych w ramach psychologii społecznej. Pojęcia te przeniknęły również na stałe do języka potocznego i mają w nim status terminów dobrze określonych i niemal pozbawionych niejednoznaczności. Dlatego nie będziemy prezentować (najczęściej pomijanych przez czytelników) sporów definicyjnych wokół kluczowych pojęć. Wybieramy najprostszą drogę i podajemy te definicje, które są powszechnie przyjmowane i które uznajemy za wyjątkowo jasne, zwięzłe i trafne, a ponadto - szczególnie adekwatne do celu przeprowadzonych badań. (fragment tekstu)
Na temat prawosławia istnieje wiele, niejednokrotnie wzajemnie ścierających się opinii. Niemniej jednak, wśród tych mniej lub bardziej obiektywnych analiz wschodniego chrześcijaństwa, bez zbytniego trudu możemy dostrzec pewnego rodzaju consensus dotyczący charakterystyki mentalności prawosławnej, czyli tego, co w dużym stopniu odzwierciedla duchowość tej formacji chrześcijaństwa. Podejmując w niniejszym szkicu wątek hezychazmu, zamierzam w pierwszym rzędzie skoncentrować się na procesie krystalizacji tzw. doświadczenia mistycznego, ufundowanego w szerszej płaszczyźnie doświadczenia religijnego charakteryzującego chrześcijaństwo w całości. W dalszych analizach będę traktował wyróżnione tutaj doświadczenie religijne jako doświadczenie personalistyczne. (fragment tekstu)
Islam jest religią, która chyba w najsilniejszy sposób wywiera wpływ na sztukę -w tym i architekturę - świata, w którym panuje. Dzieje się tak za sprawą koranicznych reguł decydujących o tym, jaki rodzaj środków ekspresji może być stosowany przez artystę. Powoduje to, że tożsamość autora (właściwie każdy jej rodzaj, jaki można sobie wyobrazić: tożsamość kulturowa, indywidualna, etniczna, społeczna etc.), również jego przeżycia i emocje, wyrażane są w bardzo ściśle, kulturowo określony sposób. Dotyczy to nie tylko sztuki sakralnej, ale także wszelkich przejawów twórczości "świeckiej", o ile o takiej można w ogóle mówić. Sztuka islamu, również architektura, której poświęcony jest poniższy tekst, poprzez swoją specyfikę podążania za nakazami Koranu, stała się sztuką niesłychanie symboliczną. Niesie w sobie wiele znaczeń, często czytelnych tylko dla członków własnej kultury. (...) rodzi się pytanie o to, w jaki sposób islam wyraża poprzez sztukę swoje wartości w innych kręgach kulturowych (np. w Polsce). (fragment tekstu)
10
Content available remote Ekwiwalencja badań marketingowych w turystyce międzynarodowej
75%
Artykuł ma charakter metodologiczny. Dotyczy on jednego z istotnych problemów w międzynarodowych badaniach marketingowych, jakim jest zagadnienie ekwiwalencji (równoważności) zjawisk i procesów w różnych kulturach. Brak równoważności na którymkolwiek z etapów utrudnia bądź uniemożliwia prowadzenie badań. Problem ten jest szczególnie widoczny w badaniach w turystyce międzynarodowej, gdzie ma miejsce spotkanie różnych kulturowo społeczności, porozumiewających się wieloma językami i żyjących w odmiennych warunkach. Ta różnorodność kultur stwarza problemy zarówno w sferze metodyki, jak i organizacji badań marketingowych w obszarze turystyki. Celem niniejszego opracowania jest przybliżenie pojęcia ekwiwalencji badań marketingowych oraz wskazanie przykładów braku równoważności w obszarze turystyki międzynarodowej. Przykłady te zostały zaczerpnięte z literatury, z doświadczeń własnych autorki, a także z wywiadów z ekspertami i osobami, które często podróżują(abstrakt oryginalny)
Autor artykułu przedstawia różne podejścia największych religii świata do problemu nieśmiertelności. Zaprezentowane i porównane zostały pojęcia reinkarnacji oraz zmartwychwstania. Autor opisuje jaki wpływ na działania i moralność człowieka mają nauki o tych zjawiskach.
Nauki o kulturze informują nas w ostatnich dekadach, że współczesny świat daje się opisać, posługując się językiem wielości i form przechodnich. Jesteśmy bowiem objęci ruchomym splotem różnorodnych narracji. Stajemy wobec wyzwania nieustannego przekraczania treści naszych psychokulturowych wyobrażeń. Coraz częściej świat naszych pragnień, doświadczeń, tożsamości to świat wielu kultur. Człowiek, w tym badacz, jako istota psychiczna i kulturowa bardziej niż kiedykolwiek uświadamia sobie konstruktywistyczny wymiar swojego uczestnictwa w kulturze. Świat w którym konfrontowane są rozmaite idee, wartości, w którym bez przerwy zderzają się różne światopoglądy wydaje się wymuszać na nas stawianie sobie pytania "kim jestem?" czy może częściej "kim bywam?" Zamieszkujemy w hiperprzestrzeniach, które przekształcają pojęcie miejsca kulturowego i związanej z nim zbiorowej oraz jednostkowej tożsamości. (fragment tekstu)
Sentencja, lub "reguła" Andrzeja Kapiszewskiego, o budowaniu mostów ponad kulturowymi barierami jest niezwykle interesującą propozycją w świecie globalnego zasięgu procesów kulturowych, które powodują wiele podziałów, konfliktów, ale stwarzają też wiele możliwości współpracy i wzajemnego ubogacenia. "Bridging cultural boundaries", to formuła, która łączyć może wiele nauk, w tym także pedagogikę relacji międzykulturowych, która nastawiona jest na kształtowanie postaw, kompetencji międzykulturowych, stymulowania na perspektywę poznawczej otwartości, tolerancji i przekraczania barier jakie niosą stereotypy kulturowe. Postulat "budowania mostów" nawiązywać może do starej perspektywy wartości jagiellońskich, uwrażliwiania na kulturową różnorodność, choć w poszukiwaniu fundamentalnych cech wspólnoty, tolerancji i współpracy. Trzy typy wartości wydają się być podstawą na jakiej opierać się mogą działania integracyjne, jest nim człowieczeństwo, dialog i rozwój, które ujęte całościowo wyznaczać mogą aksjologiczną bazę formuły Andrzeja Kapiszewskiego. (abstrakt oryginalny)
Znakiem rozpoznawczym naszej epoki stało się zwiększenie intensywności komunikacji społecznej. Media często występują w roli organizatora naszego życia publicznego i prywatnego. Cyfrowa rewolucja doprowadziła do niespotykanej skali, zakresu i prędkości osobistych lub instytucjonalnych interakcji, w ich obrębie - i różnic międzykulturowych. Dostęp do wszelakich informacji zdaje się być coraz mniej ograniczony a świat stopniowo kurczy się do rozmiarów "globalnej wioski". W takich okolicznościach łatwiej dostrzegalne i niekiedy nawet problematyczne mogą stawać się różnice między kulturami.
The concept of a strategic culture is a fascinating area of research in itself, but when analyzed through the prism of the European Union, it seems even more interesting. It is mainly because of the disputes over its very existence. The aim of this article is to present the different views very briefly and to discuss the features, which confirm the thesis about the emergence of the European strategic culture. The second part is devoted to the interdependencies between the evolving culture and international roles of the European Union. The emphasis is placed on the mutual influence and the determinants (impulses) for change. (original abstract)
16
Content available remote Communication Conflicts in an International Environment
75%
Paradoxically, in the century of the Internet and modem social media, communication seems to be the biggest problem of humankind. The gravity of the communication misunderstandings is often underestimated. Nevertheless, it influences not only interpersonal contacts in the private area but also corporate sphere. In the latter case, it seems to be the cause of decreasing efficacy and a deteriorating atmosphere at work. That is the reason why permanent discussion concerning communication misunderstandings and barriers in the corporate area is essential. The following paper discusses the subject referring to both theoretical and practical sides of the issue. In the first part, the theoretical foundation of communication is presented. The author concentrates on depicting communication from different perspectives of disciplines dealing with the subject (linguistic, psychological and social). An overview of topics such as communication skills, features of efficient communication and conditions of intercultural communication in international corporations is provided. The second part of the paper provides an insight into the nature of conflicts in a corporation, with an attempt to identify the most critical areas. In this part of the article, the quantitative and qualitative research results are reported. Intercultural differences, specific language and work positions are only a few aspects that are taken into account in the research.(original abstract)
Objective: The main objective of the paper is to identify the use of Social Networking Sites (SNSs) in job related activities and indicate the interdependencies between these activities and age, gender, as well as education in culturally diversified markets (China, Poland, Turkey, the United States). Research Design & Methods: In the exploratory empirical study the authors used two research methods: PAPI (Paper and Pen Personal Interview) and CAWI (Computer Assisted Web Interview). The empirical data were collected in 2016 and the total number of respondents from four culturally diversified countries was 1246. Findings: The analysis with the use of Kruskal-Wallis and Dunn post-hoc tests showed that the Turkish respondents most often use SNSs for job related activities, while it is the least often done by the studied Americans. Moreover, from among the studied factors (gender, age and education level) that differentiate the SNSs usage for job related activities in a statistically significant way age is of greatest importance. Implications & Recommendations: The results of the research provide implications for the recruitment policy of multinational enterprises (MNEs). Since more and more enterprises use SNSs in order to look for new employees and advertise themselves as employers (employer branding), the identified interdependencies between the SNSs activities and the analysed factors can support firm attempts to develop the proper recruitment policy taking into account the cultural diversity of potential workers. Contribution & Value Added: There are not many studies in the literature which present the usage of SNSs for job related activities from the perspective of individual users in the cross-cultural approach. The majority of studies are related to the usage of SNSs by enterprises in the recruitment process. (original abstract)
18
75%
W dobie globalizacji marketingowcy widzą konieczność uwzględnienia różnic kulturowych w swoich działaniach marketingowych. Osoby pochodzące z odmiennych kultur mogą m.in. inaczej odbierać ten sam produkt, w zależności od tego, czy cechy tego produktu są zgodne z przyjętym w danej społeczności systemem wartości. Niewiele dotychczasowych badań neuromarketingowych bierze te różnice pod uwagę. Tymczasem, badania własne przeprowadzone w Polsce nad elektrofizjologicznymi korelatami oceny rozszerzenia marki dostarczają innych wyników, niż badania chińskie. Najprawdopodobniej uzasadnionym jest zatem uwzględnienie wymiaru międzykulturowego nie tylko w praktycznych działaniach i badaniach marketingowych, ale również w naukowych badaniach neuromarketingowych. Dlatego też proponujemy nowy termin naukowy - międzykulturowy neuromarketing - dla nazwania obszaru tych badań. (abstrakt oryginalny)
The present article is focused on the activities comprising the management of cross-cultural research project in terms of multi-national, multi-institutional and interpersonal communication. Additionally we explore some effects of culturally affected computer-mediated communication (CMC), the mutual assumptions and perception of the project partner influencing cooperation, as well as the willingness of communication partners to cooperate in cross-cultural context. Therefore we support our analyses and conclusions with the scientific reports as well as with the business related and for-the-businesspractice developed solutions and practical leads. Additionally we share some of international cross-cultural teams experiences as examples in order to contribute to the understanding of human behavior in multinational, cross-cultural research programs(original abstract)
The purpose of the present study was to demonstrate specific strategies to deconstruct dichotomous, hierarchical, and linear thinking styles and to develop holistic thinking. Developing holistic thinking is the foundation of increasing intercultural competencies for students, faculty, managers, and CEOs. Holistic thinking style allows us to view the world from both Western (linear) and Eastern (non-linear) perspectives. Participants were 35 students (23 American and 12 South Korean students) in an intercultural competence course at a State College in the US. The study found that it is possible for Westerns to increase non-linearity (holistic thinking) by completing specific repetitious reflective writing on a regular basis without censoring. Limitations of the study were the small sample size (N=35) and the short duration (3 months). (original abstract)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.