Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 180

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Interdisciplinarity
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
W artykule przedstawiono problematykę naukowej legitymizacji obszaru systemów informacyjnych zarządzania (SIZ). Przede wszystkim omówiono dwie konkurujące koncepcje: teorię artefaktu informatycznego oraz podejście interdyscyplinarne. Przedstawiając argumenty na rzecz drugiego podejścia, dokonano doprecyzowania pojęcia interdyscyplinarności oraz zaprezentowano interdyscyplinarny, koncepcyjny model obszaru SIZ. Przedstawiony model ma służyć zwiększeniu stopnia interdyscyplinarności badań, aby w konsekwencji doprowadzić do zwiększenia stopnia naukowej legitymizacji obszaru SIZ.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Przemiany rodziny w ujęciu interdyscyplinarnym
100%
Wiadomo od dawna, że zdrowa rodzina to zdrowe społeczeństwo. Podstawą zdrowia każdej rodziny jest właściwie funkcjonująca para małżeńska. Jednakże, aby zdrowe rodziny mogły formować zdrowe społeczeństwo muszą być stworzone przez dojrzałe i świadome trudności życia małżeńskiego osoby. Celem mojej pracy jest znalezienie problemu, a problemem tym jest w szczególności "burzenie" rodziny funkcjonującej od 5 do 9 lat, a także próba zrozumienia wyżej wymienionego problemu, nie tylko w obszarze socjologii, co pedagogiki i psychologii. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł poświęcony jest fragmentowi dorobku profesora Krupskiego głównie z zakresu ujęcia zasobowego. Autorzy artykułu nawiązują do 5 rocznicy śmierci profesora Krupskiego z przekonaniem o profetycznym charakterze Jego dorobku naukowego. Dorobek ten konfrontowany jest z koncepcjami wyrażanymi w dziełach innego uczonego, któremu poświęcona jest monografia, mianowicie profesora Edwarda Taylora. Autorzy podkreślają wspólne, ale też odmienne podejścia do rozwiązywania trudnych problemów gospodarowania. (abstrakt oryginalny)
Problematyka potrzeb człowieka staje się coraz ważniejszym elementem programowania przedsięwzięć gospodarczych. Można zaobserwować wzmożone zainteresowanie potrzebami i mechanizmem ich powstawania także ze strony nauk ekonomicznych, spowodowane koniecznością odejścia od tradycyjnego dla ekonomii zakresu analizy zjawisk zachodzących w procesie konsumpcji. W artykule wykazano konieczność powiązania rozważań ekonomicznych z osiągnięciami nauk psychologicznych i biologicznych w tym zakresie. Autor przedstawił w nim pojęcie, źródła i mechanizm powstawania potrzeb ze szczególnym uwzględnieniem aspektów biologicznych. W wyniku przeprowadzonych rozważań autorka proponuje przedstawienie całości potrzeb człowieka jako systemu złożonego z współzależnych elementów.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy tekst poświęcony został prezentacji debat studencko-eksperckich, organizowanych przez Zakład Zabezpieczenia Społecznego IPS UW oraz Studenckie Koło Naukowe Zabezpieczenia Społecznego i Ubezpieczeń "Solidaritatis" we współpracy z innymi podmiotami w okresie od 2010 r. do roku bieżącego. Są one owocem inicjatywy studentów z IPS UW, WPiA UW oraz SGH i stanowią wyraz ich zainteresowania aktualnymi zagadnieniami z obszaru zabezpieczenia społecznego ujmowanego interdyscyplinarnie. (abstrakt oryginalny)
Z perspektywy komunikowania międzynarodowego jako subdyscypliny stosunków międzynarodowych powołanie lub nie komunikowania społecznego jako samodzielnej dyscypliny nauk humanistycznych jest kwestią drugorzędną. Wynika to z faktu, iż samo komunikowanie międzynarodowe funkcjonuje między dyscyplinami: w Polsce nie ma takiego kierunku studiów, nie można więc uzyskać tytułu licencjata lub magistra w tej dziedzinie. Pojawia się ona jako ścieżka lub specjalność na studiach licencjackich i magisterskich, na kierunkach dziennikarstwo, politologia i stosunki międzynarodowe. Na kulturoznawstwie dodatkowo prowadzi się ścieżki i specjalizacje w dziedzinie komunikowania międzykulturowego.(fragment tekstu)
Systemy informacyjne zarządzania (SIZ) powszechnie uznawane są za interdyscyplinarny obszar działalności ludzkiej. Literatura przedmiotu nie poświęca jednak temu zagadnieniu zbyt wiele miejsca. Celem niniejszego opracowania jest dokonanie oceny dorobku dziedziny biorąc pod uwagę interdyscyplinarny kontekst prowadzonych na jej gruncie badań. W pierwszej części opisano SIZ jako dziedzinę różnorodną, bazującą na dorobku teoretycznym tzw. dyscyplin referencyjnych. Następnie scharakteryzowano pojęcie interdyscyplinarności z punktu widzenia teorii studiów interdyscyplinarnych. Definicje zawarte w tej części stanową model teoretyczny przeprowadzonych badań własnych. Na końcu zamieszczono wnioski z badań oraz zalecenia odnośnie do zwiększenia stopnia interdyscyplinarności SIZ. (fragment tekstu)
W środowisku naukowym, ale także i dziennikarskim, dominują dwie grupy, reprezentujące dwa skrajne poglądy wobec dorobku Ryszarda Kapuścińskiego. Pierwsza z nich głosi, iż po śmierci wybitnego polskiego reportażysty otwarło się pole do nowych badań nad zamkniętym dziełem i dzięki temu wyniki poszukiwań mogą być naprawdę obiektywne, bo wolne od jakichkolwiek wpływów. Drugi pogląd to głos przeciwników, którzy twierdzą, że nic nowego na temat książek reporterskich i myśli filozoficznej, społecznej Kapuścińskiego powiedzieć nie można. Kto ma rację? Odpowiedź na to pytanie nie jest tak ciekawa jak czytanie Kapuścińskiego czy poszukiwanie własnej interpretacji. Potencjalny odbiorca filtruje tekst poprzez własne doświadczenia. I albo tekst wywołuje w nim poruszenie, wstrząsa, napędza go do dalszej refleksji, albo zostawia go obojętnym. Książka "Ryszard Kapuściński - wizja świata i wartości. Refleksje interdyscyplinarne" jest kolejnym argumentem przemawiającym za tym, że dorobek literacki i osobowość (biografia) Ryszarda Kapuścińskiego wciąż wywołują silne poruszenie i łączą ludzi różnych profesji, doświadczeń, poglądów. (fragment tekstu)
W artykule omówiono rolę zarządzania wiedzą dla zrównoważonego rozwoju dziedzinie organizacji badań i nauczania (RTO), podkreślając potrzebę rozwoju wspólnego modelu nadającemu sens integracji "badań naukowych i celów społecznych" w celu rozwiązania trudnych problemów ludzkości związanych z ubóstwem, degradacją gleb i zmianami klimatycznymi. Po przypomnieniu centralnej roli "brzydkiego kaczątka" w teorii zarządzania wiedzą, w artykule sugeruje się zastosowanie podejścia ontologicznego w obszarze pojedynczych dyscyplin w celu promowania podejścia inter- i transdyscyplinarnego. Po rozważeniu przestrzennego wymiaru RTO oraz niewłaściwego aktualnego wykorzystania zdobyczy nauki i technologii, aby rozwiązać ww. problemy, artykuł popiera ideę "doskonalenia przemyślenia" na podstawie paradygmatu współpracy między podejściem RTO a podejściem o charakterze transdyscyplinarnym. W artykule stwierdza się, że niezależnie od już działającej globalnej sieci komputerowej (Internet), konieczne jest opracowywanie i doskonalenie badań dotyczących dostosowania "Ewolucji Web" do potrzeb człowieka. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera referat wygłoszony na "Interdyscyplinarnym seminarium u Koźmińskiego" 17 października 2007 roku.
Współczesna kryminalistyka jest nauką dynamicznie rozwijającą się w ostatnich latach, co wiąże się zarówno z ogólnym rozwojem nauki i techniki, jak i z potrzebami wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania. Podstawową cechą kryminalistyki jest jej interdyscyplinarność. Wszystkie przedstawione fakty sprawiają, że tożsamość współczesnej kryminalistyki ulega zmianom. Jest to poniekąd proces naturalny. Rodzi on jednak wielkie niebezpieczeństwo dezintegracji tej nauki. W artykule przedstawiono dyskusję na temat stale zmieniającego się paradygmatu kryminalistyki, jej celów i zadań. Tak ważne zagadnienia teoretyczne mają duży wpływ na praktykę kryminalistyczną, przede wszystkim na opiniowanie biegłych, nauczanie kryminalistyki i znajomość kryminalistyki przez prawników. (abstrakt oryginalny)
The paper proposes a model in which centre-periphery relations defined at a high level of generality (from the global level down to regional structures) can be analysed from a perspective of a number of disciplines, including political science (e.g. Rokkan's theory of peripheries and centre-periphery cleavages), sociology (e.g. Bourdieu's theory of the forms of capital) and linguistics (discourse analysis including code switching and politeness theories). It focuses on the nature of the discourse of peripheral elites which, as it is argued, live in a two or more dimensional social space and communicate in at least two separate codes (particularly languages): peripheral and central. Using the above mentioned theoretical concepts, the paper offers an attempt at theorisation of the mechanism of mutual perception of the centre and the periphery.(original abstract)
W 2020 roku ukazała się obszerna publikacja (612 stron) wydana przez Oficynę Wydawniczą SGH w Warszawie pt. Rachunkowość w nurcie ekonomiczno-finansowo-zarządczym o podtytule Złota Księga dla dr. Zdzisława Fedaka z okazji odnowienia dyplomu doktora nauk ekonomicznych. Jest to szczególnie ważna i cenna praca zbiorowa, przygotowana z inicjatywy i pod redakcją naukową prof. dr hab. Anny Karmańskiej, dyrektora Instytutu Rachunkowości w Szkole Głównej Handlowej (SGH) w Warszawie, dedykowana panu Doktoratowi Z. Fedakowi, Nestorowi nauki i praktyki rachunkowości w Polsce. Niniejszy tekst zawiera recenzję tej publikacji. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Psychologiczno-socjologiczny wymiar przedsiębiorczości
75%
Współczesna przedsiębiorczość w dyskursie badawczym odnosi się m.in. do procesu przedsiębiorczego, który związany jest z dostrzeżeniem i wykorzystaniem przez jednostkę tzw. szans przedsiębiorczych. W takim ujęciu istota przedsiębiorczości coraz częściej analizowana jest przez pryzmat zachowań i kompetencji przedsiębiorczych, procesów myślowych jednostki czy też jej emocji, motywacji, wartości, przekonań, które warunkują procesy emergencji i kreacji nowej rzeczywistości [Kurczewska 2013, s. 8; Rachwał, Wach, 2016, ss. 405-415]. Tym samym w prowadzonych badaniach nad przedsiębiorczością naukowcy koncentrują się m.in. wokół jednostki, jej wytworów twórczości. Jednocześnie podkreślają ważność oddziaływania determinant socjologiczno-psychologicznych na proces urzeczywistnienia przez jednostkę szans przedsiębiorczych. Te właściwości zdeterminowały główny cel opracowania, którym jest analiza teorii psychologiczno-socjologicznych wyjaśniających kształtowanie się zachowań i postaw przedsiębiorczych jednostki. W pierwszej części artykułu zostaną przedstawione istotne teorie psychologii, w drugiej zaś koncepcje socjologiczne. (fragment tekstu)
15
Content available remote Interdyscyplinarne ujęcie przymusu
75%
Specyfika poszczególnych dziedzin wiedzy pozwala na wielopłaszczyznowe spojrzenie na pojęcie przymusu i wyodrębnienie jego cech wspólnych podkreślanych przez różne, odmienne dziedziny. Wątpliwości nie ulega fakt, że interdyscyplinarne spojrzenie na określone zjawisko otwiera i rozszerza rozumowanie i niweluje ograniczenia powodowane specyfiką dziedzin wiedzy. Pryzmat każdego podejścia pozwala na wyodrębnienie różnych cech przymusu i spojrzenie na tą formę wpływu pod innym kątem, nakreślonym przez problematykę niezależnych nauk. Prawo jest bogate w elementy przymuszania obywateli do określonych zachowań. Bowiem, jak pisał Kant "dzięki publicznym prawom przymuszającym można każdemu określić to, co należy do niego, a także zabezpieczyć go przed naruszaniem prawa przez innych". Przymuszanie przez prawo (państwo) może mieć różne formy, poczynając od sankcji w przepisach prawa (przymus psychiczny), przez przymus ekonomiczny (kara grzywny w przypadku obowiązków finansowych, podatkowych czy administracyjnych) a kończąc na bezpośrednim użyciu siły fizycznej (przymus bezpośredni).(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Lektura "Martwych Dusz" Nikołaja Gogola a zagadnienie interdyscyplinarności
75%
Interdyscyplinarność pojmowana jako poszerzona perspektywa poznawcza okazuje się fenomenem o ogromnym potencjale możliwości. W polu przenikania się nauk rodzą się bowiem nowe cele i rozstrzygnięcia badawcze. Przykład pokonania ograniczeń i wyjścia poza stereotypową analizę tekstów literackich stanowi propozycja odczytania powieści Nikołaja Gogola Martwe dusze jako zapisu prowadzonych negocjacji handlowych, z uwzględnieniem współczesnej wiedzy o rodzajach, fazach, technikach, stylach i taktykach negocjacji. Zaprezentowane rozważania dowodzą, że na każde dzieło literackie można spojrzeć niestereotypowo. Nawet jeśli na warsztat badawczy kładziemy klasyczną dziewiętnastowieczną literaturę, a przy jej lekturze stosujemy wiedzę i narzędzia, zaczerpnięte z dyscypliny nieliterackiej(abstrakt oryginalny)
Omówiono istotę gminnego zespołu interdyscyplinarnego oraz opisano jego ustrój i kompetencje.
Przybliżenie założeń Turkusowej Organizacji jako wynik rozwoju ludzkiej świadomości wyrażanych przez metaforę - żywy organizm i trzy przełomy - samozarządzanie, pełnię i ewolucyjny cel, w artykule przedstawiono na tle zmian w charakterze relacji i interdyscyplinarności, zachodzących w procesie rozwoju nauk o zarządzaniu. Wskazano na cechę charakterystyczną turkusowego modelu organizacji, którą jest brak relacji przełożony - podwładny przy zasadniczym znaczeniu sieci relacji interpersonalnych w samozarządzających się zespołach i między zespołami, tworząc warunki wyrażania pełni swojej osobowości członków zespołów, skutkujące lepszymi wynikami. Perspektywę Turkusowej Organizacji wyznaczają nowe organizacje w rożnym zakresie stosujące w praktyce jej założenia oraz proces kształcenia łączący treści programowe z założeniami turkusowego modelu, a także inne formy edukacji. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Interdyscyplinarne aspekty bezpieczeństwa - zarys teorii problemu
75%
Dyskusja na temat bezpieczeństwa i zagrożeń trwa od wielu lat. Spowodowane jest to dynamiczną zmianą w środowisku bezpieczeństwa. Ludzie świadomie lub nie też żyją stale w otoczeniu zagrożeń. Trudno określić jednoznacznie skalę zjawiska, bowiem jedne zagrożenia zanikają, ale za to w ich miejsce zaraz wraz z rozwijającą się cywilizacją pojawiają się nowe, często niecałkowicie rozpoznane. Dlatego tak ważne jest podejmowanie różnych przedsięwzięć mających na celu uświadamianie społeczeństwu teorii problemu bezpieczeństwa, a także jego interdyscyplinarnego charakteru. Jednym z nich jest niniejszy artykuł. (abstrakt oryginalny)
Problemy swoistości kulturoznawczego pojęcia kultury w stosunku do innych badań stawiane są od początku powstania polskiego kulturoznawstwa, tworząc jeden z zasadniczych wątków dyskusji nad jego statusem metodologicznym (metodologiczną tożsamością). Pytanie o kulturoznawczy sens kategorii kultury - jedno z konstytutywnych pytań dla problematyki podejmowanej przez polskie kulturoznawstwo - pojawia się w "Dokumencie programowym kulturoznawstwa.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.