Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Internal competition
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Jeżeli próbować zdefiniować cel, jaki ma realizować przedsiębiorstwo, to danie nie jest proste. Wydawałoby się, że celem takim jest generowanie zysku, bo tak można sformułować bezpośredni wniosek wyprowadzony z zasad gospodarki rynkowej. Jednakże często spotykamy przedsiębiorstwa, których celem jest świadczenie pewnych usług na rzecz społeczeństwa - na przykład radio czy telewizja lub szkoły. Działalność takich przedsiębiorstw jest często dofinansowywana z uwagi na ich rolę społeczną, celem zaś jest jakość usług i efektywność wykorzystania posiadanych środków.Przy tworzeniu struktury przedsiębiorstw jest rzeczą bardzo ważną określenie zakresu odpowiedzialności, jak też funkcji jednostek składających się na przedsiębiorstwo. Ma to bowiem bardzo istotny wpływ na sprawność działania. Niniejszy referat jest właśnie poświęcony jednemu z zagadnień związanych z tworzeniem struktur zarządzania przedsiębiorstwem. (fragment tekstu)
Przejmowanie przez podobne produkty tej samej firmy udziałów w rynku sprzedaży to kanibalizacja. Może ona stanowić poważne zagrożenie dla funkcjonowania przedsiębiorstwa. Kanibalizacja jest następstwem tworzenia wewnętrznie konkurujących produktów. Jaki jest mechanizm i następstwa kanibalizacji oraz jak jej uniknąć, to zagadnienia niniejszego artykułu.
Przedsiębiorstwa inwestują znaczne środki finansowe oraz poświęcają czas i energię na programy szkolenia i rozwoju pracowników. Celem niniejszego artykułu jest przeanalizowanie zadań oraz ról, które powinna realizować kadra kierownicza, wspierając proces transferu efektów szkolenia przez podwładnych do środowiska pracy. (abstrakt oryginalny)
Celem badań była ocena wewnętrznej i zewnętrznej konkurencyjności polskiego przemysłu spożywczego (sektora produkcji artykułów spożywczych i napojów). Dane dotyczyły lat 2003-2012, a w niektórych przypadkach również 2013 roku. W warunkach integracji i globalizacji gospodarczej nieodłącznym elementem funkcjonowania podmiotów gospodarczych stało się konkurowanie z innymi podmiotami, ukierunkowane na osiąganie korzyści z tytułu działania zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym. Dla polskiego przemysłu spożywczego miniona dekada była okresem intensywnego rozwoju. Mimo niższych wskaźników wzrostu w tym sektorze niż w całym przetwórstwie przemysłowym (m.in. produkcji, inwestycji), konkurencyjność przemysłu spożywczego zwiększyła się. Dynamiczny wzrost eksportu, poprawa salda obrotów i pozostałych analizowanych wskaźników zewnętrznej konkurencyjności przemysłu spożywczego wskazują na umacnianie się pozycji krajowych producentów na rynku międzynarodowym. Zjawisko to pozytywnie wpływa na kondycję ekonomiczną tego sektora i perspektywy jego rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Jednym z podstawowych środków przysługujących Komisji Europejskiej służących zapewnieniu stanu przestrzegania wspólnotowych reguł konkurencji zawartych w art. 81 i 82 TWE jest uprawnienie do nakładnia sankcji finansowych na podmioty naruszające te reguły. Choć w samym traktacie brak jest regulacji odnoszących się do wskazanych kar, zagadnienia te normowane są w odrębnym rozporządzeniu. Autor w niniejszym artykule bliżej naświetla tę tematykę, powołując się na stosowną wykładnię prawną.
Rozważania na temat ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji należą co do zasady do domeny prawa cywilnego, handlowego oraz prawa własności intelektualnej. Ustawa ta może jednak stanowić także przedmiot zainteresowania nauki prawa pracy, zwłaszcza w sytuacji, w której czynu nieuczciwej konkurencji dopuszcza się pracownik. Autorzy opracowania stawiają dyskusyjną tezę, iż za czyny nieuczciwej konkurencji wobec pracodawcy (jeśli można je zakwalifikować także jako wykonywanie obowiązków pracowniczych), pracownicy odpowiadają na zasadzie prawa pracy, a spory na tym tle powinny być rozpatrywane przez sądy pracy.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.