Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 284

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Internal control
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
Celem niniejszego opracowania jest wskazanie więzi między zadaniami kontroli wewnętrznej a fazami procesu gospodarowania, rozumianego jako systemowa jedność działań zarządczych (informacyjno-decyzyjnych) i wykonawczych. Punkt wyjścia rozważań stanowi założenie, że w zależności od etapu tego procesu różne są zadania kontroli wewnętrznej i jej instrumentarium. (fragment tekstu)
Omówiono następujące zagadnienia: cele kontroli i podporządkowanie, kontrola wewnętrzna banku organem jego właścicieli i organem zarządu, usytuowanie komórki kontrolnej.
W artykule omówiono rolę kontroli wewnętrznej w instytucjach bankowych. Autorka odwołuje się do opracowań i publikacji, w tym standardów i wytycznych profesjonalnego funkcjonowania kontroli wewnętrznej. Wskazuje na potrzebę wyeliminowania problemów ze zrozumieniem terminologii kontroli wewnętrznej - tj. kontroli wewnętrznej jako mechanizmów i kontroli wewnętrznej jako funkcji. Zwrócono uwagę na czynniki decydujące o skuteczności działania kontroli wewnętrznej w bankach, na rolę i zadania departamentu kontroli wewnętrznej. Podkreślono znaczenie systemu silnych wewnętrznych czynników kontrolnych pomocnych w zapewnieniu realizacji celów i zadań instytucji bankowych. W drugiej części opracowania przedstawiono działania, na których koncentruje się nadzór bankowy. Wskazano techniki i procedury nadzorcze. Przedstawiono również główne źródła wad kontroli wewnętrznej - w ocenie Bazylejskiego Komitetu ds. Nadzoru Bankowego. W końcowej części artykułu omówiono kontrolę wewnętrzną jako instrument wspierania efektywnej realizacji zadań strategicznych w bankach. Wskazano na nowe wyzwania w zakresie badań i oceny kontroli wewnętrznej i potrzebę zmiany podejścia w badaniach - w kierunku identyfikacji ryzyka.
Jednostki samorządu terytorialnego, wykonując zadania publiczne, narażone są na wystąpienie różnego rodzaju ryzyka dysfunkcji. Dlatego też dla zapewnienia sprawnego i efektywnego funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego konieczne staje się podejmowanie racjonalizacyjnych działań, celem których będzie identyfikowanie i analizowanie ryzyka, które mogłoby spowodować, że założone cele nie zostaną osiągnięte. Jednym z wielu instrumentów kontrolnych pozwalających optymalnie zarządzać jednostkami samorządu terytorialnego i weryfikować realizację podjętych decyzji zarządczych jest komisja rewizyjna. Fundamentalną przesłanką komisji rewizyjnej jest funkcja kontrolna organu wykonawczego. Artykuł ukazuje wybrane zagadania prawne i organizacyjne funkcjonowania komisji rewizyjnej w jednostkach samorządu terytorialnego. Ukazuje także procedury i kryteria kontroli wykorzystywane przez członków komisji rewizyjnej w przeprowadzanych działaniach ewaluacyjnych. (abstrakt oryginalny)
Liczne obserwacje wskazują, że efektywny system kontroli wewnętrznej, warunkuje prawidłowe funkcjonowanie systemu bankowego i stanowi jego nieodłączny element. Autorka, obok poszczególnych części składowych systemu kontroli wewnętrznej, przedstawiła ramowy zbiór zasad oceny systemów kontroli wewnętrznej, opracowany w 1999 roku przez Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego. Zasady te, zalazły z kolei odzwierciedlenie w Rekomendacji H, która stanowi podstawę konstruowania przez banki własnych systemów kontroli wewnętrznej. Autorka, opierając się na przedstawionych aktach prawnych, które stanowią ramowy wzór struktury i sposobu funkcjonowania kontroli wewnętrznej, podjęła próbę oceny stopnia dostosowania systemów kontroli wewnętrznej w polskim sektorze bankowym do powyższych regulacji.
W związku z tym, że audyt wewnętrzny w Polsce funkcjonuje stosunkowo krótko, w niniejszej pracy przedstawiono historię rozwoju audytu wewnętrznego na świecie, głównie w Stanach Zjednoczonych, z punktu widzenia jego roli i miejsca w przedsiębiorstwie. W tym celu poddano analizie, po pierwsze, argumenty stowarzyszeń zawodowych, których misją jest dążenie do profesjonalizmu w pracy audytorów wewnętrznych, po drugie, zmiany w zakresie pracy audytorów, które wystąpiły w konsekwencji nacisków zewnętrznych oraz redefinicji kontroli wewnętrznej w przedsiębiorstwie. (fragment tekstu)
Controlling pełni funkcję organizacyjno - doradczą, natomiast bez funkcji władczych (zarządczych). Kontrola wewnętrzna zaś pełni funkcje sprawdzająco-poszukujące i posiada uprawnienia władze. Wracając więc do tematu opracowania, można śmiało powiedzieć, że struktury te są podobne, jakkolwiek rozłożone w czasie. Doszukać się natomiast można zbieżności celów ogólnych controllingu i kontroli wewnętrznej w jednostce gospodarującej. (fragment tekstu)
The paper discusses problems of organisation and regulation of auditing in the world, and solutions to the questions of organisation and regulation of audit activities in Ukraine. In addition, it deals with current problems in functioning of external audit.(original abstract)
Kontrola wewnętrzna funkcjonalna czyli zbiór reguł, procedur i sposobów wykonywania czynności, jest systemem. Na Zachodzie używa się określenia Internal Control. Kontrola instytucjonalna natomiast, to jest jednostka organizacyjna zajmująca się kontrolowaniem czy ów system funkcjonuje w sposób właściwy. Określa się ją jako Internal Audit. W Polsce od 1994 roku wprowadzono kontrolę wewnętrzną w bankach (PIAW). Obecnie mają powstać takie jednostki w resortach i agencjach. Władze IIA uważają, że w Polsce powinno powstać stowarzyszenie IIA-Polska.
IIA - the Institute of Internal Auditors (Instytut Audytorów Wewnętrznych) - jest międzynarodową organizacją stworzoną w celu edukacji i promowania zawodu audytora wewnętrznego. Instytut prowadzi działalność standaryzacyjną, kształtuje współczesny model działalności audytorskiej, nadaje uznawane na całym świecie certyfikaty zawodowe (Certified Internal Auditor - CIA). Środowisko audytorów wewnętrznych w Polsce konsoliduje się wokół jednej organizacji zrzeszającej IIA - Polska.
W artykule przedstawiono zasady kontroli ogólnych, które odnoszą się do wszystkich systemów informatycznych działających w przedsiębiorstwie, oraz zasady kontroli aplikacji, które dotyczą określonego systemu użytkowego. (fragment z tekstu)
Omówiono rolę i zadania kontroli wewnętrznej w banku oraz opisano zakres badań przeprowadzanych przez jednostkę kontroli wewnętrznej. Scharakteryzowano etapy kontroli wewnętrznej oraz zwrócono uwagę na możliwości wykorzystania metod statystycznych w badaniach kontroli wewnętrznej.
Celem artykułu jest przybliżenie problematyki badania ksiąg za pomocą techniki, którą stosuje się nie do całego zbioru danych, ale do reprezentatywnej próbki wybranej z tego zbioru. Technika ta określana jest mianem badania próbki.
W artykule scharakteryzowano potencjał informacyjny audytu wewnętrznego ze szczególnym uwzględnieniem informacji o charakterze poznawczym i decyzyjnym. Zidentyfikowano również warunki, które sprzyjają ich wykorzystaniu. Wśród nich wymieniono i obszernie opisano warunki: organizacyjne, psychologiczno-społeczne, kompetencyjne, komunikacyjne, formalno-prawne i finansowe.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono ewolucję zadań audytu wewnętrznego, począwszy od lat pięćdziesiątych XX wieku, gdy jego rolą w przedsiębiorstwie było jedynie kontrolowanie zapisów księgowych, aż do czasów obecnych, w których jego rola w przedsiębiorstwie wzrosła do rangi doradcy dla zarządzających. Współcześnie w zakres jego działań zalicza się: identyfikację i zabezpieczanie przed ryzykiem gospodarczym, czynne wspomaganie procesu governance, kreowanie wartości dodanej, dokonywanie oceny i rekomendacje zmian dotyczące systemu kontroli wewnętrznej i procedur obowiązujących w przedsiębiorstwie. (abstrakt oryginalny)
W pierwszej części artykułu wyjaśniono pojęcie audytu wewnętrznego według międzynarodowych standardów IIA oraz przedstawiono definicje audytu wewnętrznego spotykane w literaturze polskiej i zagranicznej. Podjęto także próbę uporządkowania jego zadań, do których zaliczono przede wszystkim identyfikację ryzyk na jakie narażone jest przedsiębiorstwo, udoskonalanie procesów zarządzania ryzykiem, analizę i ocenę systemu kontroli wewnętrznej, ocenę działalności operacyjnej pod względem efektywności i zgodności z celami przedsiębiorstwa oraz przekazywanie kierownictwu jednostki rekomendacji zmian mających zmniejszyć zagrożenia dla firmy zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Druga część artykułu poświęcona jest kontroli wewnętrznej, jej istocie, oraz funkcji w przedsiębiorstwie, do których można zaliczyć ochronę informacji, ochronę majątku, racjonalne wykorzystanie zasobów przedsiębiorstwa. Ostatnią część artykułu stanowi prezentacja podobieństw i różnic między audytem wewnętrznym i kontrolą wewnętrzną pod względem: celu działania, charakteru działania, miejsce w przedsiębiorstwie, formy działania, wyników pracy, stosowanych narzędzi.(abstrakt oryginalny)
Artykuł zwraca uwagę na konieczność sprawowania wszechstronnej kontroli w przedsiębiorstwie w celu minimalizacji zagrożeń wynikających z restrukturyzacji i przekształceń własnościowych. Omówiono dziedziny kontroli, podmioty kontroli, procedury i instrumenty kontroli.
Celem niniejszego artykułu jest próba przybliżenia struktury kontroli wewnętrznej zaproponowanej przez INTOSAI, a w szczególności roli i odpowiedzialności kierownika jednostki oraz audytora wewnętrznego. Ponadto udzielenie odpowiedzi na pytania, jaką rolę pełni kierownik, a jaką audytor wewnętrzny w strukturze systemu kontroli wewnętrznej jednostek sektora publicznego, czy zaproponowana w strukturze rola i odpowiedzialność zarówno kierownika jednostki, jak i audytora została przedstawiona w sposób wyczerpujący, wreszcie czy odpowiedzialność za skuteczną funkcjonalność systemu kontroli wewnętrznej spoczywa zarówno na kierowniku, jak i audytorze wewnętrznym? Należy także podkreślić, iż w opracowaniu autorka używając pojęcia „kontrola wewnętrzna" nie ogranicza się do tradycyjnego potraktowania systemu kontroli wewnętrznej jako kontroli finansowej i spokrewnionej z nią kontroli administracyjnej, ale kontroli obejmującej szeroko rozumianą kontrolę zarządczą. (fragment tekstu)
19
Content available remote Effects of Internal Control on the Financial Indicators of Companies
61%
The aim of the research presented in this paper is to measure the significance and importance of internal control (IC) in companies, as well as to identify differences relating to the significance and importance of IC based on the comparative analysis of the distinctive components of internal control. Thus, the research is organized in two parts. The first part includes the evaluation of the significance and importance of IC at the level of a company level, of individual transactions and of sub-processes; it also examines the impact of IC on the financial performance of a company, as well as the effects of certain IC elements related to the sub-processes on the overall significance of IC. The second part of the research is about identifying the existence of dissimilarities in terms of the significance and importance of IC in companies by the type of business entity (i.e. the legal form) and the type of business activity. In accordance with the stated objectives of the research, data analysis is performed by using the following statistical and econometric methods: regression analysis and hypothesis testing for equality of arithmetic means and proportionality. This paper presents the results of the first part of the research. Based on the created database containing the collected structural data, the results of surveys and the specified regression models, as well as the results of quantitative analyses and the derived conclusions on the statistical significance of the effects of the specified independent variables, it is possible to obtain valid information on the importance and significance of IC for a company's operations. The results and information obtained from the first part of the research and the results obtained after the application of the statistical and econometric analysis are contrasted by means of comparative analysis. The results of this research will facilitate obtaining sound scientific information to be used for strategic management, planning and decision-making at all levels of a company regarding the significance and importance of internal control.(original abstract)
Autorka prowadzi rozważania dotyczące roli firm audytorski i odpowiedzialności, która na nich spoczywa w odniesieniu do informacji, których firmy te dostarczają i które generują.
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.