Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 39

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Internal customer
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Tło badań. W artykule skoncentrowano się na dwóch czynnikach intrapersonalnych mających istotny wpływ na ideę klienta wewnętrznego oraz zaistnienie bądź nie organizacyjnych zachowań obywatelskich. Są nimi postawy altruistyczne i egoistyczne. Cele badań. Głównym celem zaprezentowanej w artykule analizy jest przedstawienie przejawów organizacyjnych zachowań obywatelskich z perspektywy klienta wewnętrznego. Metodologia. Artykuł oparty jest na badaniu literatury przedmiotu. Posiada także charakter przeglądowo-koncepcyjny. Refleksje w nim zawarte wynikają z wieloletniego stosowania w praktyce zarządczej elementów takich technik, jak: obserwacja uczestnicząca, wywiady, analizy tekstów (dokumentacji źródłowych wewnątrzorganizacyjnych) i innych. Wypełnia to zatem atrybuty badania z zastosowaniem metody etnograficznej. Kluczowe wnioski. Autor charakteryzuje pięć typów osobowości klienta wewnętrznego w kontekście organizacyjnych zachowań obywatelskich. Pierwszy typ to klient wewnętrzny "altruista". Drugi typ "neutralny" - klient wewnętrzny, który w połowie jest altruistą, w połowie egoistą. Kolejny typ to klient wewnętrzny "egoista", który funkcjonuje w dwóch wymiarach: podejmuje zachowania pozytywne jedynie za nagrodę lub w jego ramach występują również zachowania z pozoru pozytywne (kontrproduktywne). Piąty typ to klient wewnętrzny, który ograniczany wewnętrznie lub zewnętrznie nie podejmuje zachowań obywatelskich. W podsumowaniu artykułu przedstawiono możliwe problemy i pytania badawcze, które stanowić mogą punkt wyjścia do badań nad organizacyjnymi zachowaniami obywatelskimi z perspektywy klienta wewnętrznego. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Koncepcja klienta wewnętrznego - społeczne problemy praktycznej implementacji
100%
Artykuł omawia społeczne problemy stosowania koncepcji klienta wewnętrznego. Zwrócono uwagę na warunki, jakie należy spełniać, aby realizować ową koncepcje. Scharakteryzowano różnicę między klientami wewnętrznymi a zewnętrznymi oraz wybrane możliwości podejmowania dalszych działań.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Klient wewnętrzny w systemie zarządzania bezpieczeństwem pracy
100%
W opracowaniu, poprzez analizę wybranej literatury przedmiotu, starano się zwrócić uwagę na znaczenie klienta wewnętrznego (pracownika) dla sprawnego funkcjonowania systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Przyjęto założenie, że na zakres podejmowania działań umożliwiających efektywne rozwiązywanie problemów bezpieczeństwa pracy pośrednio wpływa wielkość przedsiębiorstwa . Przedstawione rozważania odniesiono do przedsiębiorstw o strukturze zarządzania średniej wielkości.(fragment tekstu)
4
Content available remote Relacje wewnętrzne w kreowaniu lojalności pracowników
100%
Orientacja na klienta wymaga stworzenia relacji nie tylko z partnerami zewnętrznymi, ale takŜe, a może przede wszystkim, z klientami wewnętrznymi. Celem artykułu jest wskazanie na wagę kreowania relacji wewnętrznych w tworzeniu lojalności pracowników. W szczególności zwrócono uwagę na zaufanie jako podstawę marketingu relacji oraz na działania przyczyniające się do wzmacniania więzi wewnątrzorganizacyjnych. Rozważania oparto na literaturze przedmiotu oraz przemyśleniach autorek.(abstrakt oryginalny)
Choć pojęcie "klient wewnętrzny" wyrosło na solidnym gruncie zarządzania jakością procesów, wydaje się, że jego stosowanie ciągle wzbudza wątpliwości. Dla części przedsiębiorców porównywanie stosunków pracy do obsługi klienta to ryzykowne i niepotrzebne wzbudzanie postaw roszczeniowych wśród pracowników. Inni z kolei proponują budowanie partnerskich relacji z pracownikami posuniętych znacznie dalej. (fragment tekstu)
Coraz szerzej w systemach zarządzania jakością pojawia się określenie klienta wewnętrznego. "Klienta wewnętrznego" definiuje się jako pojedynczego pracownika, grupę osób, całą organizacje albo kolejno realizowany proces [l]. Pracownik organizacji traktowany jako klient wewnętrzny, podkreśla istotną rolę człowieka we współczesnym zarządzaniu jakością. Orientacja na pracowników staje się bardzo ważną kwestią w przedsiębiorstwie ze względu na to, że od nich zależy skuteczność i efektywność realizacji i jakości procesów, które występują w organizacji. Każdy pracownik ma swoich klientów wewnętrznych czyli osoby, którym będzie przekazywać swój produkt lub usługę. Powstaje łańcuch klientów wewnętrznych, który zorientowany jest na klientów zewnętrznych [2, 4]. Celem przeprowadzonych badań była ocena poziomu satysfakcji klienta wewnętrznego w średniej wielkości przedsiębiorstwie spożywczym na południowym zachodzie Polski. Firma cukiernicza, któa posiada wdrożone normy: ISO 9001:2008 potwierdzające wdrożenie Systemu Zarządzania Jakością oraz ISO 22000:2006 potwierdzające wdrożenie Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności. W zakładzie obowiązuje system HACCP, jak również standardy: IFS i BRC, świadczące o zapewnieniu jakości i bezpieczeństwa żywności dla dostawców sieci handlowych. Ocena poziomu satysfakcji klienta wewnętrznego w firmie o profilu cukierniczym przeprowadzono metodą ankietową. Badaniem objęto 66 osób, co stanowiło 37% zatrudnionych. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Klient wewnętrzny. Idea czy rzeczywistość organizacyjna w opinii menedżerów?
75%
Artykuł podejmuje problem badania świadomości kadry menedżerskiej oraz specjalistów podmiotów trzech branż w zakresie konstruktu jakim jest klient wewnętrzny. Badanie świadomości kadry kierowniczej i specjalistów przeprowadzono z wykorzystaniem techniki wywiadu. Zgodnie ze "sztuką" starano się stworzyć klimat przynależny wywiadowi antropologicznemu, a więc unikać jakichkolwiek okoliczności mogących zaburzyć swobodę wypowiedzi rozmówców. W uzyskanych wypowiedzi wynika, że najłatwiej identyfikują oni wytwory pracy, jakie otrzymują od swoich współpracowników stanowiących dostawców wewnętrznych. Zdecydowanie gorzej jest z oceną jakości tych wytworów. W zasadzie wszyscy rozmówcy sprowadzają ją do okresowej oceny pracowniczej bez odniesienia do jakichkolwiek metod i narzędzi pomiaru jakości. Może to budzić zdziwienie zwłaszcza, że w badanych organizacjach funkcjonują znormalizowane systemy zarządzania jakością. W przypadku samego konstruktu jakim jest klient wewnętrzny potwierdziło się, że świadomość rozmówców w tym zakresie jest znikoma a interpretacja ma charakter wysoce zindywidualizowany oparty raczej o wiedzę ogólną. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest rozpoznanie statusu w zakresie dorobku literaturowego związanego z eksplanacją kategorii pojęciowej klienta wewnętrznego. Obecne dokonania charakteryzują się wieloma lukami poznawczymi, wynikającymi między innymi z braku consensusu środowiska naukowego co do ujęcia definicyjnego klienta wewnętrznego, jak również przyjęcia jednolitej, uznanej klasyfikacji tej kategorii pojęciowej. Autor dokonał: szczegółowej analizy dotychczasowych publikacji, identyfikacji wkładu wniesionego przez poszczególnych autorów w wyjaśnienie przedmiotowego konceptu oraz krytyki dotychczasowego dorobku. Do inwentaryzacji istniejących nurtów oraz kierunków badawczych zastosowano głównie metodę systematycznego przeglądu literatury z elementami analizy bibliometrycznej. W konkluzjach znajdujących się w części związanej z oceną dokonań znajdują się odniesienia do przeprowadzonych przez autora badań jakościowych z wykorzystaniem metody etnograficznej (w tym przypadku techniki wywiadu oraz obserwacji uczestniczącej). Krytyka dotychczasowego dorobku odnosi się głównie do eklektyzmu metodologicznego i wynikającego z tego faktu braku możliwości spójnego/jednolitego opisu postępu w wyjaśnianiu tej kategorii pojęciowej. Zawiera także wskazania co do możliwych przyszłych kierunków badawczych.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano przegląd literatury dotyczący istoty działań przedsiębiorstwa względem pracownika. Na przykładzie dwóch największych operatorów logistycznych wskazano, co wpływa na wybór pracownika i przedstawiono ocenę przedsiębiorstwa logistycznego jako pracodawcy. Celem artykułu jest prezentacja oceny operatora logistycznego jako pracodawcy i możliwości rozwoju kadry w przedsiębiorstwie logistycznym. Analizą objęto możliwość samorealizacji przez pracownika w sektorze logistycznym. W artykule wykorzystano analizę literatury i metodę pośrednich pomiarów sondażowych z zastosowaniem techniki kwestionariusza ankiety.(abstrakt autora)
10
75%
Sukces organizacji zarządzanej przez jakoś zależy w dużej mierze od orientacji klientów zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. W celu lepszego zrozumienia koncepcji funkcjonowania klienta wewnętrznego i zewnętrznego został opracowany model, którego głównym celem jest identyfikacja powiązań i sprzężeń zwrotnych umożliwiających skuteczne zarządzane obydwiema grupami klientów. Model stanowi rozwinięcie koncepcji zarządzania przez jakość zgodnego z normami ISO serii 9000 i może stanowić jeden ze sposobów wdrażania działań doskonalących w organizacji.(abstrakt oryginalny)
Ważną rolę w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa i kształtowaniu dobrych relacji z klientami i pracownikami odgrywają menedżerowie. Stanowią oni swoiste ogniwo scalające różne jednostki organizacyjne i grupy pracowników. W związku z tym ponoszą dużą odpowiedzialność za sprawne funkcjonowanie firmy i panujące w niej relacje. Celem opracowania jest ukazanie, jak działania menedżerów postrzegane są przez podlegających im pracowników. Wykazano, że pracownicy preferują konsultatywny i demokratyczny styl kierowania.(abstrakt autora)
Celem artykułu jest przedstawienie wpływu kultury organizacyjnej na klienta wewnętrznego z perspektywy przejawów takich jak symbole, sposoby komunikowania się i rytuały, a także czterech typów kultury zawartych w modelu wartości konkurujących. Zaprezentowano również współczesne nurty występujące w kulturze organizacyjnej i ich oddziaływanie na klienta wewnętrznego. Artykuł ma charakter przeglądowy. Drugi i trzeci rozdział wprowadza czytelnika w istotę klienta wewnętrznego oraz kultury organizacyjnej w świetle literatury przedmiotu. Czwarty i piąty rozdział ukazuje odpowiednio interakcje, jakie zachodzą pomiędzy klientem wewnętrznym subiektywnie sklasyfikowanym przez autorów, a przejawami i typami kultury organizacyjnej oraz jej trendami charakterystycznymi dla współczesności. Autorzy wnioskują, że w największej mierze klientowi wewnętrznemu nie sprzyja kultura hierarchiczna, natomiast najlepsze warunki do współpracy i nawiązania partnerskich relacji w działaniu stwarza kultura kooperacyjna. Zwracają uwagę na fakt, że współcześnie następuje hybrydyzacja kultur. Powstają także kultury nietypowe stanowiące wyznacznik obecnych czasów takie jak na przykład kultura indywidualistyczna, które ze względu na swój wysoki stopień elastyczności stanowią dobre środowisko dla funkcjonowania klienta wewnętrznego. Takie atrybuty kultury organizacyjnej jak: symbole, sposób komunikowania się, czy rytuały mają duży wpływ na klienta wewnętrznego rozpatrywanego przez autorów w każdej z przyjętych trzech perspektyw. W artykule zastosowano analizę literatury przedmiotu oraz ze względu na nikły dorobek literaturowy odnoszący się do klienta wewnętrznego, inspiracje i koncepcje własne oparte na bazie doświadczeń praktycznych zdobytych przez autorów w organizacjach różnego typu. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Zadowolenie klienta wewnętrznego warunkiem sukcesu firmy usługowej
63%
W opracowaniu podjęto próbę przedstawienia znaczenia poznania i zaspokojenia potrzeb klienta wewnętrznego, w kontekście uzasadnionego przypuszczenia , że zadowolony klient wewnętrzny identyfikuje się z celami organizacji oraz będzie dążył do realizacji zadań z nich płynących.
14
Content available remote Identyfikacja wymagań stawianych pracodawcy z wykorzystaniem modelu Kano
63%
W pracy przedstawiono wyniki badania dotyczącego identyfikacji oraz klasyfikacji wymagań stawianych przez studentów potencjalnemu pracodawcy. Badania przeprowadzono z wykorzystaniem modelu Kano na grupie 182 studentów Wydziału Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa Akademii Morskiej w Gdyni. W wyniku badania stwierdzono, że priorytetem w zakresie doskonalenia środowiska pracy oferowanego przez przedsiębiorstwo powinno być spełnienie wymagań wynikających z prawa pracy oraz zapewnienie pracownikom dostępu do podstawowych narzędzi pracy. Podczas wyboru pracodawcy dla studentów duże znaczenie mają również finansowe aspekty pracy, atmosfera pracy oraz komunikacja wewnętrzna. Atrakcyjność pracodawcy dla studentów determinowana jest przede wszystkim dostępem do dodatkowych narzędzi pracy, zakresem pakietu socjalnego oraz elastycznością godzin pracy. Kryterium wyboru pracodawcy o najmniejszym znaczeniu dla studentów jest stosowany w przedsiębiorstwie proces oceny osiągnięć i wyników pracowników. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Klient wewnętrzny - mit czy rzeczywistość
63%
Stagnacja na rynkach światowych szczególnie ostro zarysowała przed oferentami produktów i usług problematykę właściwej obsługi klienta, traktowanej jako źródło uzyskiwania przewagi konkurencyjnej na rynku. Ci gracze rynkowi, którzy zapomnieli o konieczności należytego dbania o swojego klienta, popadli w tarapaty i w popłochu sięgnęli po narzędzia marketingu i logistyki, by ponownie przyciągnąć do swojej oferty zainteresowanych nią potencjalnych nabywców. Obsługę klienta uznano współcześnie za najskuteczniejsze narzędzie w walce z konkurencją. Z tego właśnie powodu zajmuje ona centralne miejsce wśród zagadnień nie tylko marketingowych, ale również logistycznych. (...) To klient decyduje, czym jest nasz biznes. To klient i tylko on, będąc gotów zapłacić odpowiednią cenę za towar lub usługę, przekształca zasoby ekonomiczne w bogactwo, a rzeczy w towary. Nie jest najważniejsze to, co my myślimy o naszej firmie i jej ofercie. Decydujące jest to, co myśli o swoim zakupie klient, co uznaje on za "wartość". Od zainteresowania klienta zależy bowiem to, jak firma będzie prosperowała w przyszłości. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest zwrócenie uwagi na, jak dotychczas, mało popularne w obszarze ZZL narzędzie, jakim jest segmentacja pracowników - klientów wewnętrznych. Chodzi o określenie roli segmentacji klientów wewnętrznych w podnoszeniu skuteczności działań w obszarze funkcji personalnej. Problematyka ta jest ciągle jeszcze mało rozpoznana w polskim piśmiennictwie naukowym, co tłumaczy brak implementowania założeń segmentacji w odniesieniu do rynku wewnętrznego. Opracowanie oparto na analizie treści literaturowych z zakresu marketingu wewnętrznego, własnych przemyśleniach będących efektem obserwacji praktyki gospodarczej oraz rozmów przeprowadzonych z uczestnikami studiów podyplomowych organizowanych na Wydziale Zarządzania UŁ w latach 2012-2015. (abstrakt oryginalny)
Współczesne instytucje samorządu terytorialnego znajdują się w okresie istotnych przemian. Spowodowane jest to występowaniem nowych, dotychczas nieznanych problemów, takich jak integracja z Unią Europejską, nasilająca się konkurencja, natomiast wzrastająca liczba organizacji zmusza urzędy do podejmowania działań dotychczas stosowanych przez podmioty nastawione na zysk. Do tej pory specyficzny charakter świadczonych usług pozwalał tym instytucjom na ignorowanie powszechnie stosowanych działań marketingowych, ale współcześnie już nie wystarczy rzetelnie wypełniać zadania, trzeba również planować, badać, zdobywać i współpracować z innymi podmiotami rynku, by zapewnić właściwy rozwój regionu. Ten proces przemian należy rozpocząć od organizacji, a zwłaszcza przekształceń relacji wewnętrznych, które wpływają na wizerunek i jakość instytucji. Budowanie właściwych relacji nie tylko z klientem urzędu, lecz także pracownikami jest obszarem działania marketingu wewnętrznego. Wdrażanie zasad marketingu wewnętrznego wymaga w pierwszej kolejności zwrócenia uwagi na pracownika jako wewnętrznego klienta organizacji. Rozpoznanie jego potrzeb i oczekiwań staje się kluczem do pozyskiwania, szkolenia, motywowania oraz budowania kultury organizacji, a w konsekwencji kreowania jakości. W tym celu konieczne jest wskazanie istotnych czynników wpływających na relacje wewnątrz organizacji.(fragment tekstu)
18
63%
W codziennym kierowaniu placówką służby zdrowia lekarz-menadżer jest zorientowany na zadania - wówczas zwraca uwagę na pracę i procedury; oraz na ludzi - pracuje wtedy nad budowaniem zintegrowanych zespołów roboczych, wykazując troskę o podwładnych i tworzy przyjazny klimat organizacyjny. Taki styl i charakter zarządzania oraz klimat kultury organizacyjnej obserwujemy w analizowanej placówce służby zdrowia - NZOZ. Dla lekarza-menadżera ważne jest pozyskiwanie potencjalnych klientów-pacjentów i utrzymywanie stabilnej pozycji na rynku. Ponadto zdaje sobie sprawę z tego, że jego pracownicy (klienci wewnętrzni) to najcenniejszy i najistotniejszy kapitał i potencjał organizacji. Dlatego styl zarządzania, a co za tym idzie - odpowiedni rodzaj komunikacji z podwładnymi, satysfakcjonujące warunki pracy i płacy, skuteczne motywowanie do pracy i do identyfikowania się z miejscem pracy - oprócz zorientowania na rynek i wyniki równie silnie zorientowany jest na człowieka - pracownika. Przełożony dba o najcenniejszy kapitał prywatnej placówki służby zdrowia, bo w nim upatruje potencjału przekładającego się na stabilną pozycję placówki na rynku usług zdrowotnych, ciągłość w świadczeniu swoich usług oraz na wizerunek całej organizacji, na który wpływa przede wszystkim zespół zadowolonych ze swojego miejsca pracy specjalistów - profesjonalistów.(fragment tekstu)
Celem artykułu, o charakterze metodologicznym, jest określenie warunków sprzyjających (a tym samym i - niesprzyjających) stosowaniu strategii prolojalnościowej wobec pracowników - klientów wewnętrznych, po wcześniejszej jej charakterystyce. Dalszy cel, zorientowany na określenie implikacji praktycznych, to przedstawienie opracowanego instrumentarium (metody, mierniki, wskaźniki) oceny postępów w implementacji tej strategii oraz jej skuteczności. W artykule, opartym na krytycznej analizie i ocenie literatury przedmiotu, zweryfikowano hipotezę, iż mierniki i/lub wskaźniki diagnozy stopnia zaawansowania implementacji strategii prolojalnościowej można ułożyć w ciąg przyczynowo-skutkowy odpowiadający perspektywom w Strategicznej Karcie Wyników, wyróżnionym przez R. Kaplana i P. Nortona. (abstrakt oryginalny)
Choć powszechnie docenia się rolę kompetencji pracowników w tworzeniu wartości firmy, to nadal trudno jest doszukać się istotnych zmian w zarządzaniu nimi. Odejście od tradycyjnych narzędzi zarządzania ludźmi staje się koniecznością wobec zachodzących w otoczeniu zmian. Koncepcją, która pozwoliłaby sprostać pojawiającym się wyzwaniom jest marketing wewnętrzny opierający się w swych założeniach na uznaniu pracowników jako klientów wewnętrznych, posiadających określone potrzeby i oczekiwania. Celem opracowania jest wskazanie na zasadność innowacyjnego podejścia do zarządzania ludźmi, które byłoby adekwatne do oczekiwań pracowników. Opracowanie ma charakter naukowej refleksji. Podstawę źródłową opracowania stanowi dostępna literatura przedmiotu, obserwacje i badania własne oraz innych badaczy, ale przede wszystkim własne przemyślenia Autorek oparte na wieloletnim doświadczeniu badawczym. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.