Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Internal reporting
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule przedstawiono podejście do raportowania wewnętrznego w przedsiębiorstwie w odniesieniu do procesu zarządzania ryzykiem. W pierwszej części opracowania omówiono istotę zarządzania ryzykiem, a następnie na tym tle ukazano podstawowe zasady generowania sprawozdań dotyczących identyfikacji i analizy ryzyka. W drugiej części opracowania ukazano metody pomiaru ryzyka przydatne w raportowaniu wewnętrznym oraz wskazano na związki audytu wewnętrznego z monitorowaniem i oceną ryzyka. Ostatnia część zawiera przykładowe raporty dotyczące identyfikacji, analizy i zgłaszania ryzyka sporządzane w praktyce.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu zaprezentowano istotę sprawozdawczości zarządczej jako instrumentu wspierającego podejmowanie decyzji zarządczych. W pierwszej części artykułu scharakteryzowano proces podejmowania decyzji oraz jego etapy i rodzaje. Przedstawiono również pytania, które mają za zadanie ukierunkować sprawozdawczość zarządczą w przedsiębiorstwie na konkretne potrzeby informacyjne menedżerów. W drugiej części opracowania opisano sprawozdawczość zarządczą i jej zakres. Ponadto omówiono cechy jakościowe, jakie powinny posiadać sprawozdania wewnętrzne, oraz zasady ich tworzenia i organizacji w jednostce. Uzasadniono, że sprawozdawczość wewnętrzna w przedsiębiorstwie odgrywa ważną rolę w procesie podejmowania zasadnych decyzji menedżerskich. Informacje pochodzące z wewnętrznego raportowania stanowią główne źródło decyzyjne. Prowadzone rozważania są poparte twórczością naukową dotyczącą systemu raportowania w jednostce gospodarczej.(abstrakt oryginalny)
3
84%
Cel - przedstawienie modelowego podejścia do kształtowania struktury systemu sprawozdawczości wewnętrznej we wspomaganiu kontroli zarządczej jednostki sektora publicznego. Metodologia badania - metodyka przyjęta w opracowaniu uwzględnia wnioskowanie prowadzące do uogólnień w zakresie projektowania systemu sprawozdawczości na użytek kontroli zarządczej. Wykorzystano w tym celu ustalenia innych badaczy i autorskie uporządkowanie analizowanych problemów. Wynik - ukazano strukturę systemu sprawozdawczości zarządczej z uwzględnieniem trzech elementów: obiegu informacji, zakresu raportowania i organizacji sprawozdawczości. Oryginalność/wartość - ze względu na to, iż system sprawozdawczości wewnętrznej powinien być dostosowany do potrzeb osób zarządzających i pracowników, trudno mówić o uniwersalnych wzorcach sprawozdawczości zarządczej, można natomiast ustalić zasady projektowania tego typu raportowania. (abstrakt oryginalny)
Sprawozdawczość wewnętrzna banków ma specyficzne wymagania. Typowy główny transakcyjny system informatyczny nie spełnia tych wymagań. Kompleksowe informatyczne rozwiązanie w banku składa się zazwyczaj z co najmniej kilku systemów. System informowania kierownictwa (MIS) potrzebuje więc informacji nie tylko z głównego systemu trans-akcyjnego/finansowego, ale także z innych systemów takich jak np. system front-office'owy, system internetowego dostępu do rachunków. Artykuł prezentuje problemy MIS na przykładzie małego banku korporacyjnego. Autor opisuje podstawy metodologii bankowego MIS oraz implementację MIS. Opisane zostało możliwe zastosowanie arkuszy kalkulacyjnych, hurtowni danych i metod BI. (abstrakt oryginalny)
W artykule zostały przedstawione wyniki badań, przeprowadzonych przez autora, dotyczące roli ewidencji gospodarczej oraz wewnętrznej sprawozdawczości jako źródła informacji dla zarządzających małymi przedsiębiorstwami. Okazało się, że sporządzanie dodatkowej wewnętrznej sprawozdawczości jest powszechne. Może to oznaczać, że dane z obowiązkowych ewidencji gospodarczych są niewystarczające. Sprawozdawczość wewnętrzna dotyczy najczęściej sprzedaży, rozrachunków, zapasów, miejsc powstawania kosztów. (abstrakt oryginalny)
Liczby są cennym sprzymierzeńcem w działaniach PR i contencie, szczególnie tych budujących ekspercki wizerunek wśród klientów B2B i B2C. Znakomicie też sprawdzają się w komunikacji i budowaniu relacji z obecnymi i przyszłymi partnerami biznesowymi. Pozwalają też porównać efekty projektów, pokazać ich skalę i podkreślić efektywność, co znajduje swoje zastosowanie między innymi w komunikacji wewnętrznej. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.