Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 462

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 24 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  International Financial Reporting Standard
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 24 next fast forward last
Artykuł odpowiada na pytanie jakie kryteria identyfikacji połączeń jednostek są zgodnie z MSSF 3. Połączenia jednostek gospodarczych mogą być zaprezentowane tylko przez stosowanie metody nabycia. Standard ten obecnie będzie miał zastosowanie do większej ilości połączeń. W jego zakres wejdą połączenia na podstawie umowy i połączenia jednostek wzajemnych. Połączenie jednostek pod wspólną kontrolą nadal nie są objęte zakresem MSSF 3, pomimo kolejnych zmian w tych regulacjach. Tym samym zasady identyfikacji połączenia wyraźnie wpływają na możliwość skorzystania z regulacji MSSF3.(abstrakt oryginalny)
W artykule wykazano, że utrata wartości środków trwałych nie powinna być szacowana w oparciu o przyszłe przepływy środków pieniężnych. Utrata wartości powinna być szacowana na podstawie wartości początkowej i cech użytkowych środka trwałego. W oparciu o przyszłe przepływy środków pieniężnych powinna być szacowana jedynie wartość firmy (wartość początkowa wartości firmy jest równa wartości bieżącej przyszłych przepływów pieniężnych).(abstrakt oryginalny)
Sprawozdawczość finansowa jest podsystemem rachunkowości i jedną z podstawowych form komunikacji jednostek gospodarczych z otoczeniem. Jej podstawowym celem jest dostarczanie użytecznych informacji finansowych wspomagających podejmowanie decyzji gospodarczych. Informacje te skierowane są przede wszystkim do odbiorców, którzy zazwyczaj mają ograniczone możliwości pozyskania informacji, a sprawozdania finansowe są dla nich istotnym źródłem informacji o jednostce gospodarczej. Użyteczne informacje finansowe mogą być w szczególności podstawą do przewidywania, porównywania i oceny: potencjalnych przepływów pieniężnych, możliwości wypracowywania zysków, rozliczania zarządu z efektywnego wykorzystania powierzonych zasobów. Można wskazać dwa aspekty sprawozdawczości finansowej. Po pierwsze, sprawozdawczość finansowa jest zorientowana na potrzeby odbiorców, którzy stanowią grupę o zróżnicowanych potrzebach informacyjnych, a te mają charakter zmienny. Po drugie, zakres i struktura sprawozdań finansowych nie są w praktyce takie same dla wszystkich jednostek gospodarczych. MSSF Celem opracowania jest próba określenia kierunków zmian sprawozdawczości finansowej polskich jednostek gospodarczych z uwagi na zakres i rozmiar prowadzonej przez nich działalności. Autorka stawia tezę, że zakres i obowiązek ujawniania informacji finansowych w sprawozdaniach finansowych przez polskie jednostki gospodarcze powinien być dostosowany do rodzaju i rozmiarów prowadzonej działalności. Osiągnięcie celu opracowania wymagało zastosowania metody analizy i metody dyrektywy celowościowej. (fragment tekstu)
10 stycznia 2008 Komitet Międzynarodowych Standardów Rachunkowości zakończył prace nad nową wersją MSSF 3 "Połączenia jednostek gospodarczych". Niniejszy artykuł prezentuje tło prac na projektem oraz podstawowe zmiany wprowadzone nową wersją standardu. (abstrakt oryginalny)
Historia prowadzonej księgowości w okresie II Rzeczpospolitej, jak i przykłady krajów Europy Zachodniej, potwierdzają praktyczną i teoretyczną przydatność rachunkowości dla celów podatkowych oraz podejmowania decyzji produkcyjnych. Międzynarodowy Standard Rachunkowości 41 "Rolnictwo" i decyzja o jego wprowadzeniu przesądzają w sposób jednoznaczny jego wprowadzenie w gospodarstwach rodzinnych, wysokotowarowych w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Poziom inflacji w Republice Białorusi należy do najwyższych w Europie. Aby zmniejszyć jego wpływ na gospodarkę, do obowiązującego ustawodawstwa krajowego i metodologii rachunkowości wprowadzono szereg zasad i przepisów. Na bazie koncepcji i metod zaczerpniętych z Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej, m.in.: MSR 29 "Sprawozdawczość finansowa w warunkach hiperinflacji", MSR 21 "Skutki zmian kursów wymiany walut obcych", w artykule zbadano kierunki przeszacowań, ich metody, algorytmy obliczania wskaźników poziomu informacji, klasyfikację pozycji sprawozdawczych na pieniężne i niepieniężne oraz podlegające i niepodlegające korekcie, sposób określenia czystej pozycji pieniężnej, a także określono etapy korekt prowadzących do przeszacowania pozycji sprawozdań finansowych. Celem artykułu była analiza wpływu inflacji na rozwiązania przyjmowane w rachunkowości, związane głównie z przeszacowaniem składników majątku. Jako metodę badawczą zastosowano wnioskowanie dedukcyjne.(abstrakt oryginalny)
Obserwowany od kilkunastu lat, a występujący coraz szybciej i wyraźniej proces globalizacji gospodarki powoduje różne skutki polityczne, społeczne i ekonomiczne. W szczególności sprzyja, między innymi, tworzeniu dużych jednostek (przedsiębiorstw, banków, zakładów ubezpieczeniowy cli, funduszy inwestycyjnych) lub ich grup (holdingów, koncernów). Głównym, a najczęściej jedynym ich celem jest maksymalizacja wartości rynkowej (maksymalizacja bogactwa właścicieli), osiągana dzięki realizacji zysku, utrzymaniu płynności finansowej, umocnieniu pozycji na rynku, stosowaniu innowacyjności i prowadzeniu inwestycji o charakterze rozwojowym.(fragment tekstu)
W skład rocznego sprawozdania finansowego każdej firmy prowadzącej księgi rachunkowe wchodzi również informacja dodatkowa. Jej zadaniem jest uzupełnienie treści zawartych w sprawozdaniach o dane i objaśnienia niezbędne, tak aby sprawozdanie finansowe było przydatne i zrozumiałe dla jego odbiorców. Podstawową cechą sprawozdań finansowych jest rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego i rentowności jednostki. Dane zawarte w informacji dodatkowej stanowią na tyle ważne źródło informacji tworzących podstawę do analizy sprawozdań finansowych, że ich dołączanie do sprawozdań jest obowiązkowe w świetle zarówno standardów światowych, jak i polskich uregulowań ustawowych.(fragment tekstu)
Rachunkowość połączeń spółek w Polsce reguluje ustawa o rachunkowości, która w rozdziale 4a określa dwie metody rozliczania i ujmowania połączeń, w zależności od możliwości wskazania spółki przejmującej. MSSF 3 "Połączenie jednostek gospodarczych" stanowi, iż wszystkie połączenia jednostek objętych jego zakresem będą rozliczane wyłącznie metodą nabycia, która wymaga wskazania podmiotu przejmującego. Podmiot przejmujący jest zobowiązany wycenić koszt połączenia jednostek gospodarczych jako sumę wartości godziwej na moment wymiany danych aktywów, zobowiązań oraz instrumentów kapitałowych emitowanych przez podmiot przejmujący w zamian za kontrolę nad podmiotem przejmowanym oraz innych kosztów bezpośrednio związanych z połączeniem. Podmiot przejmujący ma obowiązek oddzielnego ujęcia na moment przejęcia, możliwych do zidentyfikowania aktywów, pasywów i zobowiązań warunkowych. Pozycje te powinny być ujęte - bez względu na to czy były wcześniej ujęte w sprawozdaniach finansowych podmiotu przejmowanego, gdy spełniają kryteria ujęcia na ten moment. MSSF3 wprowadza rozwierania, które stałe i przewidywalne obciążenie wyniku wynikające z amortyzacji wartości firmy zastępują amortyzacją poszczególnych aktywów niematerialnych i ryzykiem odpisów z tytułu utraty wartości, które wystąpią w najgorszym okresie dla jednostki przejmującej - gdy wyniki i przewidywania na przyszłość nie będą dobre. Celem opracowania jest wskazanie wpływu odmiennych rozwiązań ustawy o rachunkowości i MSSF3 w zakresie wartości firmy i innych wartości niematerialnych i prawnych na wyniki finansowe spółki przejmującej lub też wyniki powstałej grupy kapitałowej.(abstrakt oryginalny)
W organizacjach gospodarczych stosujących metody zarządzania przez projekty kalkulacja budżetu projektu stwarza podstawy budowania budżetu całej organizacji. Wpływa jednocześnie na podjęcie świadomej decyzji, do jakiego zmuszone są organizacje gospodarcze w silnie konkurencyjnej gospodarce oraz w znacznej mierze stymuluje wybór w zaangażowanie się w określoną działalność lub przedsięwzięcie. Zatem prawidłowe -i,'przygotowanie budżetu projektu i jego realizacja, a także określenie prawdopodobnego przyszłego ryzyka stwarzają przesłanki stabilnego wyniku finansowego korporacji. Stąd też projekt długoterminowy z uwagi na jego złożoność i okres realizacji stanowi podstawą do - planowania budżetu i jest źródłem niezbędnych informacji do planowania na poziomie - organizacji. (abstrakt oryginalny)
Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) zostały szybko przyjęte na świecie. Ponadto dynamiczny wzrost wietnamskiej gospodarki w ostatnich latach doprowadził do konieczności zastosowania MSSF w celu harmonizacji z międzynarodową księgowością i trendem globalizacji gospodarki światowej. Przyjęcie MSSF przy sporządzaniu i prezentowaniu sprawozdań finansowych przynosi wiele korzyści, ale także napotyka pewne wyzwania, dlatego Wietnam musi mieć odpowiedni i terminowy plan orientacyjny, aby zastosować MSSF. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie korzyści, wyzwań i warunków dla krajów, które przyjęły MSSF. W oparciu o specyficzną sytuację, charakterystykę i warunki gospodarki wietnamskiej w publikacji zaproponowano również rozsądne wskazówki dotyczące stosowania MSSF w Wietnamie.(abstrakt oryginalny)
Ostatnio dużo się słyszy o kolejnych zmianach Międzynarodowych Standardów Rachunkowości i Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej. Zamierzone, a niekiedy już ogłoszone zmiany MSSF dotyczą konsolidacji, wspólnych przedsięwzięć, instrumentów finansowych czy zobowiązań pracowniczych; rewolucyjne zmiany szykują się w zakresie leasingu i przychodów. Wszystko to jednak sprawa przyszłości.(fragment tekstu)
Niniejszy artykuł ma za zadanie "wywołać wilka z lasu". Stanowi początek, mamy nadzieję, dyskusji prowadzącej do ujednolicenia słownictwa rachunkowości, a zwłaszcza terminów, które pojawiły się wraz z MSSF (Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej). (fragment tekstu)
W artykule przeprowadzono analizę i porównanie pomiędzy celami rachunkowości określanymi przez Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (MSSF), niemiecki kodeks handlowy i obowiązujące w Wielkiej Brytanii standardy Generally Accepted Accounting Principles (GAAP). Artykuł określa, czy ogólny sposób konstruowania poszczególnych przepisów ma służyć osiągnięciu różnych standardów rachunkowości.
W piśmiennictwie anglojęzycznym ukazało się wiele publikacji na temat doświadczeń w stosowaniu Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) przez przedsiębiorstwa działające na pograniczu odmienności kulturowych, politycznych i prawnych. Systemy rachunkowości w krajach całego świata różnią się znacznie, zatem skutki wprowadzenia MSSF mogą być odmienne w różnych krajach czy różnych regionach geograficznych. Jest to zagadnienie obszerne, gdyż do końca 2008 r. stosowanie regulacji MSSF przyjęło 113 krajów. Duża ilość przeprowadzonych w ostatnich latach badań koncentrujących się na wybranych aspektach wprowadzania MSSF skłania do całościowej prezentacji skutków ekonomicznych, które powstały na skutek zmian w rachunkowości przedsiębiorstw notowanych na rynkach kapitałowych całego świata. Celem opracowania jest dostarczenie najnowszych informacji o kierunkach i wynikach prowadzonych badań; w wielu przypadkach w bibliografii zamieszczono m.in. publikacje autorów reprezentujących określoną opinię. Wnioski mogą być pomocne w ocenie informacji finansowych pozyskiwanych przez inwestorów działających na globalnym rynku kapitałowym, szczególnie w dobie obecnego kryzysu finansowego. (fragment tekstu)
Przychody to jedna z najważniejszych kategorii ekonomicznych, na podstawie której dokonuje się oceny kondycji jednostek gospodarczych. Znajomość sposobu ustalenia wysokości przychodów warunkuje prawidłowość tej oceny. W artykule zaprezentowano propozycje zawarte w projekcie międzynarodowego standardu pt. "Przychody umów z klientami", dotyczące ustalania wartości przychodów. Proponowane zmiany przedstawiono na przykładach. W efekcie ustalono, że wartość ujmowanego przychodu jest wielkością względną, zależną od szeregu decyzji podejmowanych przez jednostkę w procesie jej pomiaru. Decyzje te dotyczą podziału świadczenia umownego na odrębne obowiązki wykonania, doboru metod szacowania wartości części zmiennej ceny transakcyjnej oraz metod szacowania indywidualnej ceny sprzedaży na potrzeby alokacji proporcjonalnej.(abstrakt oryginalny)
Dla ujednolicenia zasad rachunkowości na świecie istotne znaczenie mają nie tylko wysokiej jakości globalne standardy sprawozdawczości, ale także ich stosowanie w praktyce przez przedsiębiorstwa. Celem artykułu jest ocena stosowania MSSF w odniesieniu do instrumentów finansowych. Zgodnie z wynikami badań w latach 2013-2015 udział niezgodności z MSSF informacji dotyczących instrumentów finansowych ujawnianych w rocznych sprawozdaniach finansowych w ogóle zidentyfikowanych niezgodności był najwyższy z wyróżnionych obszarach. W każdym z analizowanych lat wskazano na brak ujawnienia analizy wrażliwości dla każdego rodzaju ryzyka rynkowego, na które jednostka jest narażona na dzień sprawozdawczy. Z rozważań zawartych w artykule wynika, że rachunkowość instrumentów finansowych jest istotnym, ale zarazem problematycznym obszarem sprawozdawczości(abstrakt oryginalny)
Połączenia jednostek gospodarczych według MSSF 3 obejmują szeroką grupę transakcji lub innych zdarzeń, w ramach których odrębne jednostki lub przedsięwzięcia podlegają połączeniu w jedną jednostkę sprawozdawczą, niezależnie od formy transakcji. Nowością wprowadzoną przez standard jest definicja przedsięwzięć, które mogą być przedmiotem przejęcia, nie stanowiąc odrębnego podmiotu lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Standard określa, dla jakich połączeń jednostek gospodarczych ma on zastosowanie, wykluczając tym samym łączące się jednostki i przedsięwzięcia, które znajdują się pod wspólną kontrolą, które są jednostkami wzajemnymi, czy łączą się w celu utworzenia wspólnego przedsięwzięcia lub łączą się w jedną jednostkę sprawozdawczą jedynie na podstawie umowy, bez nabycia udziałów we własności.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza i ocena propozycji zmian odnośnie do celu sprawozdawczości finansowej opartej na Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) przedstawionych w komentarzach do projektu Założeń koncepcyjnych sprawozdawczości finansowej (2015). Większość respondentów uważa, że w celu sprawozdawczości finansowej należy zwiększyć znaczenie dostarczania informacji o wypełnieniu funkcji powierniczej przez kierownictwo (stewardship). Ponadto proponują oni przedstawienie definicji stewardship w Założeniach koncepcyjnych oraz wskazanie konsekwencji zmiany celu sprawozdawczości finansowej dla przyszłego tworzenia standardów i dla sporządzania sprawozdań finansowych. Z analizy komentarzy i przeglądu literatury wynika, że cel sprawozdawczości finansowej powinien być zmieniony. Sprawą dyskusyjną pozostaje jednak, czy stewardship powinien być odrębnym celem. Niestety, jest za mało badań dotyczących relacji pomiędzy stewardship i użytecznością decyzyjną. Ich wyniki mogłyby wskazać twórcom standardów rachunkowości potencjalne kompromisy i konflikty między nimi. (abstrakt oryginalny)
Zgodnie z polskim prawem bilansowym, w obszarach nieuregulowanych przepisami ustawy o rachunkowości (uor) oraz krajowymi standardami rachunkowości jednostki gospodarcze mają prawo odwoływać się do Międzynarodowych Standardów Rachunkowości(MSR) oraz Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF).(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 24 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.