Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  International quality standards
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule przedstawiono przegląd aktualnych standardów polskich, europejskich i amerykańskich w trzech płaszczyznach. W przypadku, gdy standard posiada także status polskiej normy - ten właśnie został przytoczony, w przeciwnym wypadku - standard źródłowy: europejski lub amerykański. Przybliżono także standardy branżowe uzupełniające system zarządzania jakością.
Publikacja prezentuje analizę zagrożeń i ryzyka w systemie bezpieczeństwa logistycznego prowadzonego na podstawie międzynarodowych wymagań jakościowych. Określono problem badawczy oraz pytania badawcze. Wskazano także cel badań, hipotezy badawcze, przedmiot i obszar badań oraz określono próbę badawczą. Przedstawione zostały definicje zagrożenia i ryzyka oraz metodyka analizy i procesu zarządzania nimi w przedsiębiorstwie. W dalszej części artykułu zaprezentowano miejsce analizy zagrożeń i ryzyka w międzynarodowych standardach jakościowych. Przybliżono mechanizm analizy ryzyka jako narzędzia zapewnienia jakości w brytyjskich, amerykańskich i polskich procedurach obronnych. Na koniec przedstawiono przykład wdrażania wymagań systemu zarządzania jakością dla przemysłu lotniczego, kosmicznego i obronnego w polskim przedsiębiorstwie. Analiza zagrożeń i ryzyka z nimi związanego na przykładzie i w oparciu o standardy międzynarodowe ma na celu uzasadnienie postawionych hipotez dotyczących wpływu analizy ryzyka na procesy decyzyjne w przedsiębiorstwie. Metody badawcze zastosowane to analiza przyczynowo - skutkowa, synteza informacji z zastosowaniem kojarzenia numerycznego i logicznego celem zebrania uporządkowanego materiału dowodowego. Rezultatem badań jest potwierdzenie postawionych hipotez dla procesu zarządzania ryzykiem. Proces zarządzania ryzykiem jest procesem ciągłym i wpływa na osiąganie celów strategicznych przedsiębiorstwa. Kluczowym czynnikiem dla faktycznego wdrożenia analizy zagrożeń i ryzyka w przedsiębiorstwie jest przeszkolony personel stosownie do zajmowanych stanowisk. Dodatkowym czynnikiem jest sposób zrozumienie i wdrożenie procesu zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwie.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono modele systemów zarządzania jakością odpowiednie dla złożonych organizacji. Przeanalizowano oraz porównano standardy i poziom rozwiązań tych systemów. W artykule zaprezentowano także uwagi dotyczące międzynarodowego standardu ISO 9001:2008. W części końcowej przedstawiono wdrożenie Systemu Zarządzania Jakością w wytypowanej organizacji Teaha Management Consulting – JW Marriott Grand Offices (Bukareszt, Rumunia), a także wnioski i kierunki dalszych badań. (abstrakt oryginalny)
Wpływ nowych technologii na bezpieczeństwo systemów informacyjnych jest bardzo duży. Z tego względu musimy utrzymywać bezpieczeństwo tych systemów na odpowiednim poziomie. W artykule najpierw zdefiniowano pojęcia bezpieczeństwa systemu informacyjnego oraz zarządzania nim, a następnie przedstawiono dwa międzynarodowe standardy dotyczące bezpieczeństwa systemów informacyjnych. Artykuł prezentuje zakres tematyczny tych dokumentów, charakteryzuje główne zagadnienia oraz podaje przykłady kilku wytycznych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie głównych uwarunkowań wpływających na podejmowanie przez przedsiębiorstwa działań związanych z doskonaleniem systemów zarządzania jakością. Podejmując wyzwania w tym zakresie, firmy oprócz wdrażania wymagań międzynarodowych standardów zarządzania (takich jak systemowe zarządzanie jakością, środowiskiem oraz bezpieczeństwem) coraz częściej zaczynają również dostrzegać możliwości związane z wdrożeniem innych narzędzi doskonalenia operacyjnego, takich jak Toyota Production System (a w szczególności Kaizen, 5S/TPM), Lean Management czy Six Sigma. Do głównych przesłanek w tym zakresie zaliczyć należy budowanie relacji z interesariuszami (a zwłaszcza z pracownikami, klientami i dostawcami), a także poprawę efektywności podejmowanych działań. Ciągle ważnym stymulatorem warunkującym skuteczność tych wysiłków są inicjowane przez przedsiębiorstwa wyzwania w zakresie wdrażania innowacji zarówno produktowych, jak i organizacyjnych. (abstrakt oryginalny)
Celem referatu jest zaprezentowanie trendów rozwojowych systemów zarządzania jakością. Prowadzone przez autorów rozważania wskazują, iż wyobrażenia dotyczące jakości rozumianej jako osiąganie doskonałości są różne i zmienne w czasie oraz ciągle ewoluują. Pojęcie jakości znalazło wykorzystanie w wielu dziedzinach działalności ludzkiej, począwszy od jakości wyrobu, usługi, pracy, procesów związanych z wytwarzaniem, przetwarzaniem, wymianą, zarządzaniem, a ogólnie biorąc, z życiem. Autorzy wyraźnie w swoich rozważaniach wskazują, iż w ostatnim okresie szczególnego znaczenia nabierają standardy w zakresie zarządzania. Standardy te ciągle się zmieniają, poprzez okresową ich weryfikację (dzięki czemu cechują się one coraz większą ogólnością, uniwersalnością i większą swobodą w interpretacji), a zasięg ich stosowania coraz bardziej się rozszerza. (abstrakt oryginalny)
W pracy zaprezentowane zostały systemy zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności, a w szczególności standardy BRC, IFS oraz EurepGAP. Omówione standardy zyskują na znaczeniu w międzynarodowej wymianie handlowej, gdzie stają się narzędziem konkurencyjności producentów w sektorze rolno-spożywczym. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono rozważania dotyczące istoty podejmowanych działań projakościowych opartych na międzynarodowych standardach zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności w kompleksowym łańcuchu żywnościowym. Przybliżono istotę oraz specyfikę międzynarodowych standardów. Z przeprowadzonych autorskich badań wynika, że w byłym województwie środkowopomorskim, wśród 141 podmiotów agrobiznesu (niezależnie od wielkości organizacji oraz specyfiki działania) występuje zróżnicowanie stosowania dobrowolnych międzynarodowych standardów mających na celu zapewnienie gwarancji jakości oraz bezpieczeństwa żywności w kompleksowym łańcuchu żywnościowym. (original abstract)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.