Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 48

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  International scientific cooperation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
3
Content available remote In Memory of Janina
100%
4
Content available remote Remembering Janina Jóźwiak: a Friend and EAPS Colleague
100%
Artykuł zawiera próbę sformułowania nowej definicji międzynarodowej współpracy naukowo-technicznej . W dalszej części opracowania rozpatruje się motywy międzynarodowej współpracy w układzie podmiotowym: indywidualny badacz-placówka sfery nauki i techniki-kraj. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie stanowi próbę kreślenia głównych kryteriów oceny efektywności ekonomicznej międzynarodowej współpracy naukowo-technicznej państw RWPG jako środka pobudzania procesów integracyjnych. (abstrakt oryginalny)
Na podstawie literatury przedmiotu przedstawiono jedną z instytucjonalnych form integracji ekonomicznej krajów RWPG, Międzynarodowe zjednoczenia naukowo-produkcyjne stanowią ważną przyszłościową formę wielostronnej współpracy w dziedzinie nauki i techniki oraz w sferze produkcji. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie niektórych problemów polityki licencyjnej krajów RWPG na tle międzynarodowej współpracy naukowo-technicznej. (abstrakt oryginalny)
Stosunki polsko-włoskie po II wojnie światowej nie stały się jak dotąd tematem pogłębionych studiów historycznych. Istniejące opracowania mają charakter dość ogólny, co po części wynika z faktu, że powstały w okresie, w którym dostęp do istotnych materiałów archiwalnych był utrudniony. W archiwach polskich, szeroko otwartych dla historyków dziejów najnowszych po 1989 r., jak i we włoskich, można odnaleźć wiele interesujących dokumentów, które pozwalają na odtworzenie podstawowych rysów tych stosunków, umożliwiają wskazanie najważniejszych ich problemów. Dotyczy to nie tylko kontaktów politycznych i gospodarczo-handlowych, ale również kulturalnych. W przedstawianym szkicu próbujemy odpowiedzieć na pytanie, jaki wpływ na te ostatnie miała zaostrzająca się sytuacja międzynarodowa, a szczególnie narastanie atmosfery zimnowojennej. O ile cezura początkowa tych rozważań wydaje się oczywista, bo wynika z nawiązania oficjalnych relacji Włoch z władzami warszawskimi, o tyle końcowa jest bardziej umowna. Została ona przyjęta z tego powodu, że do 1954 r. podejmowane głównie ze strony polskiej próby ożywienia kontaktów, nie przynosiły istotnych efektów. Sytuacja ta zaczęła się w sposób istotny zmieniać od 1955 r., czego dowodem były ważne wizyty i manifestacje kulturalne, firmowane przez oficjalne władze obu państw. (fragment tekstu)
Europejski Program Współpracy w dziedzinie Badań Naukowo-Technicznych COST (European Cooperation in the Field of Scientifi c and Technical Research), jest międzyrządowym europejskim programem badawczym w dziedzinie nauki i technologii, mającym na celu koordynację badań naukowych fi nansowanych ze środków krajowych na poziomie europejskim. Jest to utrzymywana wspólnie przez 35 państw europejskich1 i Izrael (jako państwo współpracujące) struktura instytucjonalna, której najważniejszym zadaniem jest organizowanie multilateralnej współpracy naukowo-technicznej krajów członkowskich. Głównym zadaniem programu badawczego COST jest zmniejszenie fragmentaryzacji europejskiego systemu fi nansowania nauki i badań oraz otwarcie Europejskiej Przestrzeni Badawczej (ERA) na współpracę z ośrodkami pozaeuropejskimi. Celem podstawowym tego programu jest zapewnienie Wspólnocie Europejskiej silnej pozycji w dziedzinie badań naukowych poprzez zwiększenie współpracy między instytutami badawczymi, szkołami wyższymi, instytucjami i przedsiębiorstwami. Wraz z programem EUREKA i innymi europejskimi ramowymi programami badawczymi, program ten jest jednym z trzech fi larów wspólnych europejskich przedsięwzięć badawczych, zajmujących się różnymi obszarami badań(fragment tekstu)
11
Content available remote In Memory of Janina Jóźwiak
80%
12
Content available remote In Memoriam of Janina
80%
13
Content available remote In Memoriam of my Colleague and Friend Janina
70%
Nasza współpraca z naukowcami z Paul Valéry Université (Montpellier III) datuje się na początek lat 80. XX w. Początkowo nie była ona sformalizowana, spotkania i kontakty odbywały się przy okazji konferencji i udziału w badaniach prowadzonych przez inne ośrodki naukowe. Punktem zwrotnym tych kontaktów stały się pierwsze częściowo wolne wybory z 1989 r., powołanie nowego rządu i przystąpienie do zmian ustrojowych. Współpracujący z nami naukowcy z Francji z ciekawością i dużym zainteresowaniem przyglądali się naszym wysiłkom przestawienia polskiej ekonomii i polskiego społeczeństwa na tory gospodarki rynkowej. Nie tylko z politycznego, ale także z naukowego punktu widzenia był to bowiem przypadek szczególny. Polakom zaś brakowało dobrych przykładów i podstaw teoretycznych wyjaśniających nowe zjawiska i procesy. W 1990 r. powstała więc idea prowadzenia wspólnych studiów i badań na temat przebiegu polskiej transformacji, podczas których koledzy z Francji zapoznawali się z naszą specyfiką i jednocześnie służyli nam wiedzą na temat mechanizmów funkcjonowania gospodarki rynkowej. Inicjatywa ta zaowocowała podpisaniem pierwszej pięcioletniej umowy o bezpośredniej współpracy między Uniwersytetem Łódzkim, reprezentowanym przez Katedrę Gospodarki Regionalnej i Środowiska (wtedy Zakład Ekonomiki Regionalnej i Ochrony Środowiska) Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego, a Uniwersytetem Paula Valéry'ego (Montpellier III). Szefami zespołów badawczych i odpowiedzialnymi za przebieg umowy zostały: ze strony francuskiej Geneviève Duché, a ze strony polskiej - Aleksandra Jewtuchowicz. Umowa ta, obok wymiany wykładowców oraz staży dla studentów i młodych badaczy, zakładała wspólne prowadzenie badań. (fragment tekstu)
W artykule opisano w skrócie przyczyny i efekty ponad dwudziestoletniej współpracy pracowników Uniwersytetu Łódzkiego z naukowcami z Paul Valéry Université (Montpellier III).
As many programs of scientific and technical cooperation of various fields are being successfully implemented between Ukraine and the EU, the author has set the goal of intensifying relations between Ukraine and Chile in the field of green energy. The cooperation Ukraine has had with the EU serves as an example of future cooperation between Ukraine and Chile. The text explores Chile's experience in the field of green energy and, through the comparative example of such cooperation between Ukraine and the EU countries, shows that such interaction is a worthwhile endeavor.Based on an analysis of research materials, one of the priority areas of scientific and technical cooperation is the use of non-traditional renewable energy technologies. In Ukraine, and theEU, as well as Chile, there are objective factors (natural, resources, socio-economic, environmental-technological) that concern their development. It is interesting to note Ukraine's scientific experience and implementation of these technologies and the organizational and economic support of them as priorities in the context of national and regional policy. All aspects of international scientific and technical cooperation, including through the exchange of intellectual products, make it possible to increase the effectiveness of forms of state support, the innovation, production and business activities of Ukraine and the corresponding development of producers and consumers' motivation towards using non-conventional forms of renewable energy technology. (original abstract)
Opisano istotę koordynacji działań w zakresie pomysłów innowacyjnych w środowisku naukowym, biznesowym, sfery publicznej oraz organizacji pozarządowych. Na podstawie amerykańskiego modelu rozwoju przedsiębiorczości ukazano możliwości, jakie daje program offsetowy dla małych i średnich przedsiębiorstw. Główny nacisk położono na zobowiązania offsetowe pośrednie i transfer wiedzy.
W artykule omówiono w ramach międzynarodowej współpracy naukowo-technicznej wybrane funkcje procesu informacji, występujące w transferze technologii. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono wyniki badań prowadzone przez Obserwatorium regionu Morza Bałtyckiego oraz projektów realizowanych w ramach Programu Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego, w których uczestniczy Katedra Ekonomii i Zarządzania Akademii Morskiej w Gdyni oraz Polski Klaster Morski. Z badań wynika, że najbardziej efektywną formą współpracy nauki i gospodarki w regionie Morza Bałtyckiego są klastry naukowo-przemysłowe i projekty transnarodowe, w których uczestniczą przedstawiciele przemysłu, samorządów gospodarczych, uczelni i instytutów badawczych oraz samorządów regionalnych. Współdziałanie tych instytucji przyczyniło się do synergii nauki i praktyki gospodarczej w regionie Morza Bałtyckiego.(abstrakt oryginalny)
Jednym z podstawowych wyzwań polskiego szkolnictwa wyższego jest intensyfikacja aktywności międzynarodowej we wszystkich obszarach działalności. Wymaga to poszukiwania nowych form kształcenia, sposobów nawiązywania kontaktów umożliwiających trwałe funkcjonowanie w międzynarodowych sieciach akademickich. W pracy przedstawiono przesłanki i uwarunkowania innowacyjności w szkolnictwie wyższym, w kontekście możliwości wspierania procesów umiędzynarodowienia. Podkreślono rolę technologii informacyjno-komunikacyjnych w rozwoju innowacyjnych form umiędzynarodowionego kształcenia, takich jak mobilność wirtualna, otwarta edukacja.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.