Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  International trade statistics
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
This article aims to analyze the effects of the involvement of Mexico to the North American Free Trade Agreement, in which the countries with different economic maturity are involved. The hypothesis of predominance of positive impacts on the US and Canadian economy, compared with fewer positives on the Mexican economy was determined and subsequently verified. The hypothesis was tested using calculations arising from the development of foreign trade of member countries, applying the method of description, analysis and comparison. Based on these calculations, the hypothesis was rejected due to NAFTA´s greatest impact on Mexico's foreign trade. (original abstract)
Handel elektroniczny stał się zagadnieniem priorytetowym dla wielu organizacji międzynarodowych, zwłaszcza z powodu dyskusji nad nierównością w dostępie do technologii cyfrowych, która uświadomiła związki między technologią informacyjno-komunikacyjną a możliwością prowadzenia prorozwojowej polityki przez rządy państw. Wyzwania, jakie stawia to nowe zjawisko, wymagają wszechstronnej analizy i publicznej dyskusji. (fragment tekstu)
Celem niniejszej analizy było wykazanie, jak zmieniał się poziom i intensywność wymiany wewnątrzgałęziowej między krajami CEFTA a UE od początku jej funkcjonowania, aż do momentu, gdy większość jej członków przystąpiła do Unii Europejskiej. Do badania struktury obrotów wykorzystano wskaźniki intensywności wymiany wewnątrzgałęziowej Grubera-Lloyda, najczęściej stosowane w tego typu analizach. Badanie wykazało, że w latach 1993-2003: wartości indeksów Grubela-Lloyda handlu wewnątrzgałęziowego dla obrotów wszystkich krajów CEFTA z krajami UE istotnie wzrosły; pomimo dynamicznego wzrostu w latach dziewięćdziesiątych, poziom wartości indeksów handlu wewnątrzgałęziowego w obrotach z UE jest jednak w zdecydowanej większości krajów CEFTA nadal bardzo niski.
W opracowaniu przedstawiono rolę, jaką odgrywają kraje OECD w międzynarodowym handlu usługami. Na podstawie dostępnych danych statystycznych (z publikacji OECD i Światowej Organizacji Handlu) podano pozycje, jakie zajmowały na początku XXI w. w światowej wymianie usługowej państwa OECD oraz ich stopień specjalizacji w eksporcie usług. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ocena jakości danych dotyczących handlu zagranicznego Polski z krajami Unii Europejskiej. W badaniu wykorzystano dane z 2017 roku z bazy Comext publikowanej przez Eurostat. Zbadano różnice między z jednej strony deklarowanymi wartościami wywozu towarów z Polski do krajów unijnych, a z drugiej strony - deklarowanymi wartościami przywozu towarów do krajów unijnych z Polski. Różnice między tymi danymi częściowo wynikają z przyjętych progów statystycznych (różnych w poszczególnych krajach). Poza tym są one odzwierciedleniem jakości danych zbieranych przez służby statystyczne krajów unijnych i przekazywanych do Eurostatu. Wykorzystując zaproponowane miary rozbieżności danych, oceniono jakość informacji statystycznych o wewnątrzwspólnotowym obrocie towarowym Polski. Stanowi to element innowacyjny w badaniach handlu zagranicznego. (abstrakt oryginalny)
Dostrzegając rosnące znaczenie i potencjał przemysłów kreatywnych organizacje międzynarodowe podjęły działania mające na celu wprowadzenie odpowiednich zmian w statystykach międzynarodowych, tak aby możliwe stało się zbieranie porównywalnych danych pozwalających analizować znaczenie produktów kreatywnych w poszczególnych gospodarkach oraz w wymianie międzynarodowej. Efektem tych działań jest pierwsza baza danych dotycząca udziału produktów kreatywnych w wymianie międzynarodowej opublikowana w 2008 roku przez UNCTAD. Zgodnie z definicją przyjętą przez UNCTAD wszystkie produkty kreatywne podzielono na kreatywne towary i kreatywne usługi. Jednakże w przypadku większości towarów kreatywnych, tak naprawdę mamy do czynienia z usługami zawartymi w towarach. W literaturze przedmiotu istnieje raczej zgoda co do tego, iż produkty określane jako usługi zawarte w towarach, są w większym stopniu produktami usługowymi, niż towarami, mimo iż posiadają cechy charakterystyczne dla towarów. Jednakże w niektórych pracach, również cytowanych w niniejszej publikacji, można spotkać opinie, iż sposób klasyfikacji międzynarodowego handlu usługami zawartymi w towarach nie ma istotnego znaczenia, lub ma znaczenie przede wszystkim dla negocjacji handlowych. Wydaje się jednak, iż nie do końca można zgodzić się z takimi opiniami, ponieważ stosowany obecnie sposób klasyfikacji międzynarodowej wymiany powoduje znaczne niedoszacowanie wartości międzynarodowego handlu usługami, co też często dostrzegane jest w literaturze przedmiotu. Należy ponadto podkreślić, że jest to szczególnie widoczne, właśnie w przypadku analizowanej tu wymiany produktami kreatywnymi, która wykazuje się wysoką dynamiką wzrostu w ostatnich latach, wyższą niż reszta obrotów handlowych. Celem publikacji jest wykazanie, iż większość produktów wytwarzanych przez "przemysły kreatywne", to w rzeczywistości kreatywne usługi zawarte w towarach, a w międzynarodowej wymianie produktami kreatywnymi dominują produkty usługowe. W dalszej części publikacji analizie poddano zmiany w statystykach międzynarodowych, dotyczące sposobu klasyfikacji transakcji w handlu towarami i usługami. Autor publikacji podejmuje również próbę oceny tych zmian, pod kątem tego czy zmierzają one w kierunku zwiększenia stopnia włączenia usług zawartych w towarach oraz usług przesyłanych w formie sygnału elektronicznego do wartości międzynarodowego handlu usługami. (abstrakt oryginalny)
Statystyka nie rejestruje w jednym mierniku najbardziej charakterystycznego zjawiska procesu globalizacji gospodarki - zwiększonego międzynarodowego przepływu towarów, usług, kapitału i siły roboczej. Artykuł przedstawia jedną z kilku możliwych wersji pomiaru zarówno przepływu dóbr ekonomicznych między krajami, jak i wpływu nierezydentów na tworzenie dochodu narodowego. Obliczenia są szacunkiem, a dotyczą danych dla całego świata oraz 43 krajów o najwyższych dochodach narodowych, w tym krajów Unii Europejskiej oraz wszystkich bezpośrednich sąsiadów Polski. Dla gospodarki świata najwyższy przepływ - współtworzący dochód narodowy - dotyczy towarów, a następnie kapitału, który nieznacznie przewyższa przepływ międzynarodowej siły roboczej (imigracji) i w kolejności usług. Zróżnicowanie między krajami jest jednak bardzo duże. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia zmiany w systemie informatycznym statystyki handlu zagranicznego po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Pierwsza grupa zmian dotyczyła merytorycznych przekształceń i wdrożenia obok dotychczasowego dokumentu zgłoszenia celnego (Jednolity Dokument Administracyjny SAD) dwóch równolegle funkcjonujących systemów: EXTRASTAT i INTRASTAT. Druga grupa zmian była związana z przejęciem obowiązku gromadzenia, kontrolowania, korygowania danych oraz ich przetwarzania przez administrację celną (celny System Obsługi Deklaracji CELINA)
Handel zagraniczny jest istotnym czynnikiem wpływającym na gospodarkę narodową, tj. wielkość i strukturę PKB, tempo wzrostu gospodarczego, efektywność gospodarowania. Jest także powszechnie wykorzystywany w rozmaitego rodzaju miernikach pozwalających ocenić stan gospodarki, jej pozycję konkurencyjną wobec zagranicznych partnerów i pozycję w gospodarce światowej. W związku z tym w warstwie poznawczej celem analizy było określenie konsekwencji stosowania nowego sposobu pomiaru handlu zagranicznego dla oceny wymienionych wcześniej wymiarów. W ślad za celem poznawczym został sformułowany cel aplikacyjny. Jest on związany z potrzebą rewizji narzędzi, za pomocą których mierzy się wpływ handlu zagranicznego na gospodarkę krajową i jej pozycję wobec zagranicy oraz szerzej pozycję w gospodarce światowej. Ze względu na to, że lista takich mierników jest bardzo długa, w analizie skoncentrowano się na jednym z nich, tj. wskaźniku penetracji importowej rynku, który znajdował się już wcześniej w obszarze zainteresowań badawczych autorki. Stąd spojrzenie na tę kwestię z nowej perspektywy wydaje się uzasadnione i wskazane. (fragment tekstu)
Systemem statystyki, który umożliwia zbieranie informacji o wewnątrzwspólnotowej wymianie towarowej jest INTRASTAT. Opiera się on na uzyskiwaniu informacji bezpośrednio od podmiotów realizujących wymianę handlową z krajami Unii i będących płatnikami podatku od towarów i usług (VAT). W Polsce obowiązuje dwustopniowy system progów statystycznych. Jego stosowanie powoduje, że dane o handlu wewnątrzwspólnotowym, pochodzące ze zgłoszeń INTRASTAT, składanych przez podmioty, nie są pełne i muszą być doszacowywane. W artykule podano główne założenia szacowania oraz w jakich przypadkach stosowana jest ta procedura. Opisano również trzy etapy algorytmu szacowania.
This paper analyses the factor of production content in Polish trade with the European Union from 1989 to 2000. The calculation is based on the Heckscher-Ohlin neoclassical theory of trade extended by Vanek that analyses three groups of variables: trade, factors of production resources and factor inputs. Fourteen factors of production are analysed: two groups of highly skilled labour, three types of intermediately skilled labour, two types of low skilled labour, capital, arable land, pasture land, forest land, coal, minerals and oil. (fragment of text)
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej spowoduje konieczność m.in. podjęcia nowych obowiązków statystycznych. Istotnym zmianom ulegnie struktura prowadzonej w Polsce statystyki handlu zagranicznego oraz sposób jej realizacji. W artykule omówiono wprowadzenie systemu INTRASTAT w Unii Europejskiej, podstawy prawne systemu oraz podstawowe elementy koncepcyjne.
Prace związane z budową polskiej wersji INTRASTAT oficjalnie rozpoczęły się 30 kwietnia 2002 r. Nowy system statystyki międzynarodowego handlu towarami w państwach członkowskich Unii Europejskiej ma charakter dualny: - obrót towarowy realizowany przez państwa członkowskie Unii z tzw. krajami trzecimi (dokumenty celne SAD); - obrót towarowy dokonany między krajami członkowskimi (deklaracja INTRASTAT). W artykule przedstawiono ogólne informacje o tym systemie.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.