Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Internationalization of scientific research
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Duże znaczenie w procesie wdrażania reform gospodarczych miało pojawienie się przedsiębiorstw międzynarodowych, a także rosnąca konkurencja na rynkach światowych oraz zwiększająca się rola w globalnej gospodarce tzw. rynków wschodzących (ang. emerging markets), jak Chiny, Indie, Brazylia i Rosja. Powyższe uwarunkowania miały i nadal mają istotne konsekwencje, m.in. w zakresie prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej, zwłaszcza jej umiędzynarodowienia. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie wybranych zagadnień związanych z umiędzynarodowieniem działalności badawczo-rozwojowej, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji wybranych państw Europy Środkowo-Wschodniej. (fragment tekstu)
Narastająca złożoność otoczenia wynikająca zarówno z procesów globalizacyjnych w gospodarce światowej, jak i rozwojowych w Polsce stała się wyzwaniem strategicznym dla Instytutu Lotnictwa. Duże dysproporcje potencjału Polski w stosunku do Niemiec, Stanów Zjednoczonych, czy Chin (szczególnie w wymiarze ekonomicznym i przyjętego modelu finansowania badań naukowych) oraz niska pozycja uczelni krajowych na naukowej mapie świata powodują konieczność tworzenia modelu zarządzania Instytutem Lotnictwa w oparciu o internacjonalizację badań oraz o współpracę z wiodącymi ośrodkami naukowymi (Ohio State University - OSU) i technologicznymi (General Electric - GE). Doświadczenia Instytutu Lotnictwa dowodzą, że podstawą konkurencyjności międzynarodowej instytutów badawczych powinna być dobrze wykształcona kadra naukowa, nowoczesna infrastruktura badawcza oraz kompetencje kooperacji. Dowodem jest szesnastoletni alians strategiczny (partnerstwo publiczno-prywatne) Instytutu z GE, współpraca z OSU oraz działania w ramach europejskich konsorcjów badawczych. Nowatorski wymiar współpracy naukowej z OSU (formuła 2+2, staże badawcze, komisja ds. prognozowania nowych kierunków badań naukowych) oraz innymi partnerami zagranicznymi pozwala Instytutowi Lotnictwa osiągać sukcesy konkurencyjne o charakterze międzynarodowym.(abstrakt oryginalny)
Pierwsza z zaplanowanych dziewięciu konferencji Narodowego Kongresu Nauki, zorganizowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wspólnie z Uniwersytetem Rzeszowskim, odbyła się na terenie uczelni w dniach 20-21 października 2016 r. Jej partnerami merytorycznymi były instytucje: Narodowe Centrum Nauki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Erasmus+. W wystąpieniu inauguracyjnym wiceprezes Rady Ministrów, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin wskazał trzy fi lary, na których zostaną oparte ewolucyjne przekształcenia. (fragment tekstu)
Celem mniejszego artykułu jest pokazanie nowych trendów w procesie internacjonalizacji działalności badawczo-rozwojowej (B+R), z udziałem korporacji transnarodowych, oraz zidentyfikowanie korzyści i zagrożeń generowanych w nowych warunkach. Postawiono tu tezę, że w dobie globalizacji działalności B+R, warunkiem uzyskania przez kraje rozwijające się długookresowych korzyści ekonomicznych jest rozwój krajowego potencjału badawczego oraz zapewnienie odpowiedniej zdolności absorpcyjnej nowych technologii. W publikowanym tu artykule została zaprezentowana ewolucja motywów umiędzynarodowienia badań, z podziałem na czynniki o charakterze popytowym i podażowym, scharakteryzowano aktualne trendy w zakresie umiędzynarodowienia wiedzy. Określono efekty analizowanego procesu.(fragment artykułu)
Korporacje transnarodowe (KTN) odgrywają dużą rolę w wymiarze gospodarczym procesu globalizacji. Od końcowych dekad ubiegłego stulecia rośnie zainteresowanie naukowców i praktyków gospodarczych intensyfikującą się aktywnością korporacji transnarodowych w sferze badawczo-rozwojowej (B+R). W niniejszym opracowaniu, opierając się na dostępnych analizach badań empirycznych i danych statystycznych, ukazano rosnący wpływ KTN na polu badań i rozwoju przez pryzmat wzrostu znaczenia takiej działalności ujmowanej jako funkcja korporacyjna. (abstrakt oryginalny)
The paper's starting assumption is the increasing globalization of/in science. It means that the management of scientific knowledge is directed towards the networked scientific relations. The scientific networks combine scientists from different academic centers, research institutes, from various countries and continents. Ones of the most significant conceptions, which emerge from the discussion between globalization and internationalization, are: globally engaged university and bridge building. The next step in the considerations is associated with the most desired model of education which can be treated as a prominent stage in the internationalization policy. This issue is related to elaborating the intellectual capacities especially competencies in the area of intercultural education and internationalization of the administrative service at university. The examples of changes are those connected with the teacher's roles, their educational approaches, holistic attitude to professional development including both the scientific mobility and the emphasis on the life-long learning process. The wider context of mentioned problems of an effective internationalization policy formulates postulations of socialization of good practices, cultural inclusion and strengthening international scientific collaboration.(original abstract)
Działalność badawczo-rozwojową współczesnych przedsiębiorstw charakteryzują dwa zjawiska: dynamicznie rozwijający się proces internacjonalizacji B+R oraz wprowadzanie innowacji zgodnie z modelem otwartej innowacji. W opracowaniu podjęto próbę identyfikacji wzajemnych powiązań i oddziaływań między nimi. Przeprowadzone analizy pokazują, że wprowadzanie otwartej innowacji przez korporacje transnarodowe jest czynnikiem dynamizującym proces internacjonalizacji B+R przedsiębiorstw z uwagi na możliwość pozyskiwania zewnętrznych źródeł innowacji z otoczenia globalnego. Przyjmując model otwartej innowacji, KTN internacjonalizuj ą B+R przez tworzenie zagranicznych filii B+R oraz zaangażowanie w międzynarodową współpracę badawczą. Wobec tego oczywistą konsekwencją otwartej innowacji staje się internacjonalizacja biznesowych B+R. Z drugiej strony, proces internacjonalizacji B+R przedsiębiorstw niekoniecznie prowadzi do pobudzenia otwartej innowacji. Asymetria w przepływie wiedzy i technologii, wynikająca z nastawienia zagranicznych filii B+R na absorpcję zasobów od podmiotów zewnętrznych, powoduje deficyt w przepływach od zagranicznej jednostki B+R do podmiotów zewnętrznych w kraju jej lokalizacji. (abstrakt oryginalny)
Międzynarodowa ekspansja przedsiębiorstw polega na wyborze optymalnego w danych warunkach sposobu wejścia na rynek zagraniczny. Jedną z form internacjonalizacji działalności gospodarczej, której rola przybiera na znaczeniu w ostatnich latach, są międzynarodowe alianse strategiczne. W środowiskach naukowych pojawiają się opinie określające owy fenomen jako "godzinę śmierci" dla tradycyjnych firm, które wypierane są przez przedsiębiorstwa wirtualne . Wzrost liczby zawieranych międzynarodowych porozumień o współpracy jest w znacznej mierze efektem procesów globalizacji. Zjawisko to przyjmuje szczególnie gwałtowny przebieg w branżach, w których wzorce konsumpcyjne są homogeniczne w skali międzynarodowej, a także w sektorach kapitałochłonnych oraz intensywnie wykorzystujących wiedzę (knowledge-intensive). Horrendalne koszty badań i rozwoju (dalej B+R) nowych technologii oraz ryzyko niepowodzenia komercjalizacji wyników prowadzonych prac B+R zmuszają korporacje transnarodowe, zwłaszcza z branż zaawansowanych technologicznie do podejmowania przedsięwzięć zwiększających ich innowacyjność na arenie międzynarodowej. Alianse strategiczne są w tym przypadku strategią (konkurencyjną) współpracy niezależnych przedsiębiorstw wykorzystywaną do realizacji ich indywidualnych celów, z zawieszeniem rywalizacji w ustalonym zakresie48. Celem opracowania jest charakterystyka międzynarodowych aliansów w sferze B+R oraz analiza trendów związanych z rosnącym zaangażowaniem przedsiębiorstw w sojusze strategiczne w wymiarze ponadnarodowym (fragment tekstu)
Wydział Zarządzania Politechniki Lubelskiej funkcjonuje w strukturze organizacyjnej uczelni technicznej. Jest jedynym wydziałem, w którym profil inżynierski nie jest dominujący, gdyż dyscyplina nauk o zarządzaniu funkcjonuje w obszarze nauk społecznych w dziedzinie nauk ekonomicznych. [...] Wydział w swym obecnym kształcie to grono ekspertów kultywujących rozwijaną przez blisko cztery dekady kulturę organizacyjną, wysublimowaną w złożonym procesie ewolucji i doskonalenia każdego elementu jej struktury i tożsamości. Dlatego, obok wiedzy i doświadczenia, studentom i słuchaczom przekazywane są również wartości i postawy istotne dla sukcesu w życiu i w biznesie. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie motywów i modeli internacjonalizacji działalności badawczo-rozwojowej przedsiębiorstw, ze szczególnym uwzględnieniem modeli internacjonalizacji działalności B+R korporacji transnarodowych w Polsce w latach 2000-2011. Artykuł składa się ze wstępu, trzech części i wniosków. We wstępie nakreślono ewolucję zjawiska internacjonalizacji działalności B+R, w pierwszej części skupiono się na istocie i rodzajach internacjonalizacji działalności B+R. gdyż na ten proces można spojrzeć jak na uzupełniające się obszary. Część druga dotyczy motywów umiędzynarodowienia działalności badawczo-rozwojowej przez korporacje transnarodowe, a trzecia obejmuje przedstawienie modeli tejże działalności. W tej części zaprezentowano także wyniki badań dotyczące modeli internacjonalizacji działalności B+R korporacji transnarodowych w Polsce w latach 2000-2011. Na podstawie przeprowadzonych badań można wyróżnić w Polsce cztery modele internacjonalizacji działalności B+R korporacji transnarodowych: lokalny adaptator, wewnętrzny wykonawca, lokalny konstruktor, globalny konstruktor. (abstrakt oryginalny)
Internacjonalizacja uczelni wyższych skłania coraz więcej akademików do podejmowania pracy zagranicą. To tzw. ekspatrianci akademiccy, którzy łączą cechy dotychczas szeroko badanej grupy ekspatriantów wysoko wykwalifikowanych i naukowców. Kryteria definicyjne tej grupy pracowników międzynarodowych to: narodowość akademika jest inna, niż kraju goszczącego; zatrudnienie ma charakter długoterminowy choć ograniczony w czasie (kontrakt); naukowiec podejmuje misję zagraniczną w celu realizacji podstawowych filarów akademii, czyli nauczania, prowadzenia badań i pełnienia służby publicznej w formie działań administracyjnych.Kluczowymi motywami podejmowania misji zagranicznej przez akademików są: ciekawość poznawcza, lepsze możliwości realizowania kariery zawodowej i prowadzenia badań naukowych; pozytywny klimat instytucjonalny w uczelniach przyjmujących, korzystne warunki finansowe a także konieczność zewnętrzna tj. ucieczka z kraju macierzystego z powodu braku możliwości rozwoju kariery na lokalnym akademickim rynku pracy oraz z powodu zagrożenia wojną i represjami. (abstrakt autora)
Celem tego artykułu było zaprezentowanie motywów podejmowania pracy na zagranicznych uczelniach przez ekspatriantów akademickich. Badania jakościowe w formie wywiadów przeprowadzono z 13 naukowcami pracującymi w zagranicznych uczelniach w latach 2021-2022. Według respondentów o pracy w zagranicznej uczelni zdecydowały rekomendacja i wsparcie znanego profesora, z którym wcześniej współpracowali, a także sieć relacji naukowych. Praca za granicą jest traktowana jako szansa rozwoju oraz dostęp do zasobów, odmiennych stylów pracy i warsztatów metodycznych. Akademicy cenią sobie autonomię, zaufanie, jakimi obdarzają ich uniwersytety zagraniczne. Ekspaci akademiccy są architektami swojej ścieżki naukowej, nie rezygnują przy tym z chęci eksplorowania świata i kultury kraju goszczącego. (abstrakt oryginalny)
Proces tworzenia i dyfuzji innowacji w danym kraju dokonuje się obecnie nie tylko w ramach narodowego systemu innowacji (NSI), lecz w coraz większym stopniu postępuje jego umiędzynarodowienie. Pozyskuje się nowoczesne rozwiązania i wiedzę zgromadzoną przez podmioty w innych krajach, wykorzystując istniejący potencjał naukowo-badawczy oraz technologiczny. Globalizacja sprzyja bowiem internacjonalizacji B + R w różnych formach: poprzez międzynarodowe wykorzystanie technologii tworzonej w kraju, globalne tworzenie innowacji i globalną współpracę technologiczną. Intensyfikacji globalizacji towarzyszy proces rosnącej współpracy w sferze B + R i działalności innowacyjnej, w rezultacie oddziałując na działalność innowacyjną krajów i ich przedsiębiorstw, w szczególności dużych podmiotów. W niniejszym rozdziale podjęto badania mające odpowiedzieć na pytania: czy obecnie dokonuje się proces internacjonalizacji innowacji i działalności B + R w USA oraz czy korporacje amerykańskie aktywnie uczestniczą w tym procesie? (fragment tekstu)
W procesie zmian zachodzących w szkolnictwie wyższym ogromną rolę odgrywa internacjonalizacja. Idea internacjonalizacji szkolnictwa wyższego związana jest z globalizacją procesu kształcenia i coraz większym znaczeniem wyższej edukacji w wymiarze krajowym i międzynarodowym. Kładzie się nacisk na umiędzynarodowienie szkolnictwa wyższego poprzez współpracę międzynarodową i wymianę. Proces internacjonalizacji ma charakter dynamiczny i dotyczy integracji międzynarodowej w obszarze międzynarodowego wymiaru nauczania, badań naukowych oraz usług edukacyjnych. (fragment tekstu)
Internacjonalizacja szkolnictwa wyższego stanowi jeden z priorytetowych celów polityki edukacyjnej w Polsce. Pomimo pozytywnych zmian jakie można obserwować od początku lat dziewięćdziesiątych, poziom internacjonalizacji polskich szkół wyższych utrzymuje się na relatywnie niskim poziomie. Potrzeba umiędzynarodowienia dotyczy wszystkich obszarów działalności szkoły wyższej w tym studiów trzeciego stopnia. Celem artykułu jest przedstawienie wybranych problemów internacjonalizacji studiów trzeciego stopnia, łącznie z próbą wskazania form ich umiędzynarodowienia. (fragment tekstu)
Omówiono tendencje innowacyjne w technice i technologii i kierunki ich rozwoju (przemysł komputerowy, sieci komputerowe, robotyzacja, inżynieria materiałowa, biotechnologia itp), nowe tendencje w rozwoju firm przemysłowych (wielkie korporacje, technopole), zagrożenia globalne związane z rozwojem współczesnego przemysłu (degradacja środowiska naturalnego, nieracjonalne gospodarowanie zasobami naturalnymi, przeludnienie, niedorozwój regionalny) i podejmowane działania dla zrównoważonego ekologicznie rozwoju społeczno-gospodarczego świata (globalizacja - regionalizacja- dostosowanie).
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.