Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Internet branch
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Po raz pierwszy na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się konferencja edukacyjna "IAB Day", organizowana cyklicznie przez Związek Pracodawców Branży Internetowej Interactive Advertising Bureau (IAB) Polska we współpracy z warszawskimi uczelniami. Celem tych konferencji jest promowanie wiedzy na temat rynku internetowego. Współorganizatorem jesiennej konferencji był Instytut Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Dwudniowa impreza odbyła się w nowo oddanej sali Instytutu Dziennikarstwa UW w starym Centrum Informatycznym UW. "IAB Day" był okazją dla studentów do spotkania czołowych ekspertów działających w branży internetowej w Polsce, zarówno naukowców, jak i praktyków. (fragment tekstu)
2
75%
Wraz z ponowoczesnością pojawił się Internet, a wraz z nim uzależnienie od wirtualnego świata. Dzieci mają często nieograniczony dostęp do mediów, w tym do Internetu. Wynika to z jednej strony z ogromnego postępu technologicznego, z jakim mamy do czynienia w ponowoczesności, a z drugiej strony z braku świadomości opiekunów, jakie zagrożenia związane są z treściami znajdującymi się w Internecie. Często powodem nadmiernego korzystania dzieci z zasobów Internetu jest brak czasu opiekunów, zajętych pracą. Rodzice często nie wiedzą z kim lub kto kontaktuje się z ich dziećmi za pośrednictwem Internetu, nie wiedzą też z jakich portali dzieci korzystają i  jakie informacje są tam zamieszczane. Konsekwencją braku tej wiedzy jest uzależnienie dzieci od gier internetowych czy kontaktów na portalach społecznościowych. Dzieci często wycofują się z kontaktów osobistych z rówieśnikami na rzecz kontaktów wirtualnych(fragment tekstu)
Rozwój rynku turystycznego, a także ogólny dostęp do Internetu sprawiły, że globalne systemy dystrybucji zaczęły oferować swoim agentom produkty umożliwiające im rozszerzenie zakresu usług. Dziś podróżny nie musi już dzwonić do agencji turystycznej w jej godzinach pracy. Dzięki specjalnie przygotowanym stronom internetowym dostęp do ofert znajdujących się w bazach systemów GDS ma nie tylko pracownik biura podróży, ale także turysta, który może przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu przeglądać i rezerwować połączenia lotnicze oraz miejsca w hotelach, a także wynajmować samochody. Według danych Instytutu Turystyki, obecnie za pośrednictwem systemów GDS przez serwisy internetowe (on-line + call center) sprzedaje się około 13 proc. biletów lotniczych w Polsce. Mimo wysokiej dynamiki rynek wciąż jest w fazie rozwoju, a klienci dopiero przekonują się, że kupno biletu lotniczego za pośrednictwem Internetu jest szybkie, skuteczne, bezpieczne i bardzo wygodne. Rynek systemów GDS jest dostosowany do bardzo wysokiego poziomu konkurencyjności w branży. Firmy GDS zdają sobie sprawę, że przy tak silnej rywalizacji biura podróży nie potrzebują jedynie systemu dystrybucji, ale partnera technologicznego, dlatego oferowane są rozwiązania nie tylko do tradycyjnych kanałów dystrybucyjnych, ale także do sprzedaży on-line przez agencje. To właśnie na takich rozwiązaniach opierają swoje wyszukiwarki popularne portale turystyczne. Tego typu produkty sprzedaje np. Traveltainment, firma należąca do utworzonej w 2008 roku nowej jednostki biznesowej Amadeusa, The Amadeus Leisure Group.(fragment tekstu)
4
75%
Podmiotami mającymi istotny wpływ na rozwój branży internetowej są dostawcy treści (Content Providers - CP. Ich pozycja rynkowa zależna jest od posiadanej oferty produktowej, jak też: popytu zgłaszanego na usługi internetowe przez konsumentów końcowych, potencjału sieciowego oferowanego przez operatorów sieciowych zapewniających dostęp do Internetu, wśród których podstawową rolę odgrywają operatorzy telekomunikacyjni (OT) oraz operatorzy sieci internetowej(ISP). Na posiadaną przez CP pozycję rynkową i uzyskiwane przez nich wyniki ekonomiczne wpływ wywiera także obowiązujący system przesyłu danych w Internecie oparty na zasadzie "Best Effort", zapewniający równorzędne traktowanie przesyłanych pakietów danych i gwarantujący w ten sposób neutralność sieci.
Termin "model biznesu" został po raz pierwszy użyty prawdopodobnie w roku 1957 przez R. Bellmana i C. Clarka [1957, ss. 469-503], zaś trzy lata później przez G. Jonesa [1960, ss. 619-626]. W kontekście współczesnej gospodarki pod pojęciem modelu biznesowego rozumie się metodę prowadzenia działalności gospodarczej, dzięki której przedsiębiorstwo może przetrwać lub abstrakcyjny opis tego, w jaki sposób zarabiać pieniądze, prowadząc działalność gospodarczą [Betz 2001, ss. 21-27]. A.N. Afuah i Ch.L. Tucci podają, że model biznesu przedsiębiorstwa ukazuje, w jaki sposób powiększa ono i wykorzystuje zasoby w celu przedstawienia klientom oferty produktów, której wartość zapewnia firmie dochodowość [por.: 2003, ss. 80-97]
W ostatnich latach obserwuje się ciągły rozwój branży internetowej, w której coraz większego znaczenia nabiera outsourcing. Przedsiębiorstwa z tej branży są bardzo zróżnicowane: z jednej strony na rynku istnieje wiele jednoosobowych mikroprzedsiębiorstw, z drugiej strony - duże korporacje transnarodowe. Zarówno jedna, jak i druga grupa potrzebują wsparcia w różnych obszarach swojej działalności. Duże firmy często przekazują prowadzenie działań marketingowych związanych z kampaniami reklamowymi wyspecjalizowanym agencjom reklamowym. Z kolei mniejsze firmy, często nie posiadając wystarczającej wiedzy i zaplecza teleinformatycznego, korzystają z usług hostingu oraz kompleksowych rozwiązań dla e-handlu. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie zalet i wad outsourcingu, a także możliwości jego zastosowania na przykładzie przedsiębiorstw branży internetowej. (abstrakt oryginalny)
Współczesnych założycieli i przywódców przedsięwzięć on-line, jako przedstawicieli pokolenia wyżu demograficznego i pokolenia sieci, cechują odpowiednie predyspozycje zawodowe, umiejętności i kompetencje, które w zestawieniu z innowacyjnością, kreatywnością, odwagą, odkrywaniem nowych pasji, jak również przy współudziale "czynnika szczęścia" mogą stanowić skuteczną receptę na sukces. Studia przypadków wybranych przedsięwzięć biznesowych z branży internetowej wskazują jednak, że pomysłodawcami i przywódcami najpopularniejszych współcześnie serwisów on-line, nie tylko z branży e-commerce, są z reguły mężczyźni, zwłaszcza z pokolenia X i pokolenia Y. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przegląd aktualnej judykatury dotyczącej jawności wynagrodzeń oraz analiza planowanych regulacji w tym obszarze w związku z pojawianiem się coraz to nowszych propozycji legislacji odnoszących się do ujawniania płac. W niniejszym artykule omówione zostaną propozycje Polskiego Ładu, projektu Komisji Europejskiej i poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy. Dodatkowo, przytoczone zostaną wyniki badań autorki dotyczące powszechności upubliczniania w ogłoszeniach o pracę wysokości oferowanego wynagrodzenia. Tekst stanowi próbę odpowiedzi na pytanie, czy jawność wynagrodzeń w branży IT w Polsce jest standardem, czy jedynie dobrą praktyką.(abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza tematykę doświadczania pandemii COVID-19 i jej wpływu na organizację życia rodzinnego i realizację planów zawodowych matek chcących rozwijać się w sektorze IT. Punktem wyjścia podjętych rozważań jest uwzględniająca płeć i przeprowadzona w oparciu o dane zastane analiza kondycji sektora IT w Polsce, uzupełniona eksploracyjnym badaniem jakościowym przeprowadzonym dwuetapowo techniką Indywidualnych Wywiadów Pogłębionych (IDI). Badanie jest elementem realizowanego grantu POB HERITAGE "Kobiety do kodu! Mapowanie inicjatyw edukacyjnych wspierających kobiety. Badanie pilotażowe".(abstrakt oryginalny)
Nie ulega wątpliwości, że wraz z rozwojem technologii w ujęciu inżynieryjnym nastąpił bardzo mocny rozwój wszelkich powiązanych z tym dziedzin. Jedną z nich, jak pisze R. Florida (2002, 2005, s. 54), jest kreatywność, której rozwój dostarcza wartości o charakterze niematerialnym, znajdującym swoje materialne podłoże w produktach i usługach. Rynkową konsekwencją tego rozwoju jest powstanie sektora przemysłów kreatywnych. Sektor przemysłów kreatywnych jako element współczesnej gospodarki stanowi ciekawy przykład zastosowania teorii rozwoju potencjału społecznego i kulturowego w odniesieniu do prawideł ekonomii. Jednym z elementów tego sektora jest segment branży elektronicznej rozrywki. W artykule autor dokonał oceny stanu rozwoju wybranych segmentów branży elektronicznej rozrywki w Polsce w kontekście wykorzystania ich potencjału do rozwoju przemysłu kreatywnego. (abstrakt autora)
Zwrócono uwagę na oznaki stabilizacji w branży internetowej, która przeżywa bessę od 2000 r. Podkreślono, że wykorzystywanie Internetu w działalności przedsiębiorstw jest konieczne, ale nie zapewni kluczowych atutów konkurencyjnych.
Autor przychyla się do opinii ekspertów z branży interaktywnej, którzy zauważają wzrost znaczenia aspektów związanych z funkcjonalnością i użytecznością dla klienta przy projektowaniu serwisów www. Autor pisze, ze trend ten zaznacza się przez uproszczenie formy graficznej, ograniczenie animacji, redukcję niepotrzebnych informacji i elementów graficznych, nastawienie na konkretny cel czy intuicyjne przeprowadzenie użytkownika przez proces. Zdaniem autora serwisy www trzeba traktować jako produkt użytkowy, skuteczne narzędzie prowadzenia biznesu, a nie jako jednorazową reklamę.
Zróżnicowany i zdecentralizowany charakter Internetu powoduje spore problemy w pomiarze rzeczywistego wykorzystania i demografii użytkowników. Pierwsze wysiłki mające na celu rozpoczęcie ciągłego pomiaru audytorium Internetu w Polsce podjęto już w 1999 r., ale pierwsze wyniki pomiaru obejmującego cały rynek upubliczniono dopiero w styczniu 2005 r. Po kilku latach, nawet pomimo zmian i ulepszeń, pomiar audytorium Internetu nie zaspokaja potrzeb i wymagań rynku. Zgodnie z wynikami konsultacji branży internetowej najbardziej pożądane zmiany w badaniu dotyczą czasu dostępności wyników na rynku, lepszej rozdzielczości czasowej wyników, kategoryzacji tematyczno-funkcjonalnej witryn, stosowania wspólnych wskaźników dla całego Internetu i pomiaru wyłącznie rzeczywistego, aktywnego korzystania z Internetu. (abstrakt oryginalny)
The purpose of this study is to determine the level of em-ployee satisfaction with the performance of tasks assigned by the employer in remote form, to explore the discrepan-cy between employee expectations and the experience of remote working and to identify the characteristics shaping employee preferences, together with an attempt to identify and classify the requirements of IT staff carrying out their professional duties remotely.Employee job satisfaction is a source of benefits both for the employees themselves and for companies operating in a dynamically changing en-vironment. The issue of remote working is the subject of public debate and is a particularly current and important research topic. Satisfaction with remote working is a mul-tidimensional phenomenon encompassing different aspects of the work experience, as well as a subjective experience that varies from person to person, considered in relation to a variety of factors.The paper is theoretical and method-ological in nature, using a variety of research methods and techniques, such as a survey questionnaire, the Kano model and the Servqual approach. These methods were supported by a classical literature review, which served as a supporting tool and starting point for further analysis and critique of the literature, as well as structural and causal analysis. The primary data collected through the survey questionnaire were analysed and inferred, and the results showed that IT employees' expectations of remote working are not fully met, especially in the areas of career development and ad-aptation. Significant differences relate to bonuses, recogni-tion and job stability. The largest unfulfilled expectations are related to job stability, bonuses, allowances to cover the costs of remote working and workplace f lexibility. Remote working has positive aspects such as less environmental stress, higher productivity, reduced costs and commut-ing-related stress. Most of the identified features of remote working (20 out of 24) directly inf luence job satisfaction. Access to global projects attracts potential employees the most. Three features - subsidised equipment, coverage of remote working costs, and the environmental impact of re-mote working - are irrelevant to employee satisfaction. This study addresses a topical and relevant contemporary issue in the field of remote working and job satisfaction. It is a pi-oneering study focusing on the links between remote work-ing and IT employee satisfaction. To date, research has con-sidered the issue from the perspective of remote working, the IT sector or job satisfaction in relation to various factors. However, there is a lack of research combining these three issues. Furthermore, analysis based on the Servqual method and the Kano model has so far been used to measure service quality in various industries and to analyse and categorise customer needs in relation to satisfaction. The application of this tool to the study of employee satisfaction with remote working in the IT industry is a new and unique approach. The findings may be relevant to employers, IT employees, HR professionals and regulators a like.(original abstract)
15
63%
In this paper, we examine key factors that influence the risks of investment in the development of human capital of a firm in the IT sector and estimate their weight in the overall risk. In particular, we single out the risk of premature voluntary termination of an employee, the risk of ineffective training, and the risk of a firm's incorrect employee development strategy. Moreover, to support management of the mentioned kinds of risks, we enumerate the factors that influence them and classify those factors into three main groups: related to the employee, related to the firm, and related to the external environment. Based on this division, we build a model for estimating the risks of investing in the development of personnel using the Analytic Hierarchy Process (AHP). (original abstract)
Celem artykułu jest określenie czynników odgrywających kluczową rolę w procesie budowania marki osobistej na podstawie wniosków płynących z marki osobistej online i offline. Autorzy odpowiadają na pytanie, czy i dlaczego autentyczność i szczerość w zawodzie jest dobrą strategią oraz czy przy budowaniu marki osobistej konieczne jest trzymanie się określonych mechanizmów brandingowych. Analiza opiera się na danych zebranych w ramach obserwacji nieuczestniczącej. Analizując strategie budowania marki osobistej stosowane przez lek. Nicole Sochacki-Wójcicką, która prowadzi profil na Instagramie pod nazwą Mamaginekolog, autorzy wyciągają wnioski i przedstawiają zalecenia dotyczące budowania marki osobistej oraz zwracają uwagę na aspekty, które należy wziąć pod uwagę na wczesnych etapach, i działania niezbędne do utrzymania silnej pozycji rynkowej.(abstrakt oryginalny)
W XXI w. przedsiębiorstwa znajdują się w sytuacji funkcjonowania na nowym rynku, określanym w literaturze przedmiotu jako rynek "wyłaniający się", gdzie jedna i druga strona (kupujący i sprzedający, w tym i kupujący oraz sprzedający usługi informatyczne) nie mogą już w ten sam sposób (łatwy, przewidywalny, wręcz można by rzec standardowy, rutynowy) realizować swoich zamierzeń biznesowych. Skutki pandemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 dotykają całej gospodarki narodowej Polski, w tym również firm konsultingowych działających w branży informatycznej (czyli tzw. sektora usług). W tym kontekście interesująco mogą przedstawiać się studia przypadku firmy konsultingowej działającej w branży informatycznej, która zmieniła swoją strategię biznesową w sytuacji kryzysu (pandemii spowodowanej wirusem SARS-CoV-2). Sytuacja dotyczy firmy działającej na rynku polskim i unijnym. Jeśli strategia biznesowa firmy została zaadaptowana do nowych warunków wynikających ze zmian w otoczeniu, to musiała również nastąpić szybka reakcja w polityce personalnej. Należy założyć, że dostosowano metody kreowania kapitału ludzkiego (a w szczególności metody kreowania stanu, struktury i dynamiki zatrudnienia) jako odpowiedź na kryzys. (fragment tekstu)
Firma eBay należy do wyjątków w branży internetowej. Pomimo słabej koniunktury gospodarczej jej przychody rosną. eBay organizuje aukcje internetowe w tysiącach grup towarowych. Uchodzi za zdecydowanie największy bazar świata.
19
Content available remote Kontraktowe formy internacjonalizacji a rozwój przedsiębiorstw globalnych
51%
Rozwój przedsiębiorstw warunkowany jest różnymi kategoriami czynników i odbywa się w odmiennych i jednocześnie właściwych tym przedsiębiorstwom uwarunkowaniach otoczenia. W przypadku innowacyjnych przedsiębiorstw działających globalnie znaczenia nabiera dostęp do rozproszonych zasobów, ze szczególnym uwzględnieniem kapitału intelektualnego, będącego swoistym źródłem dynamiki rozwoju tych przedsiębiorstw. Dostęp do tej klasy zasobów przedsiębiorstwa mogą uzyskać na różne sposoby. Jednym z rozwiązań są kontraktowe formy internacjonalizacji prowadzonej działalności gospodarczej, dostosowane w głównej mierze do specyfiki nowych rynków (branż / sektorów), na które przedsiębiorstwo dokonuje ekspansji - poprzez odporność na ryzyko związane z niestabilnością tych rynków wynikającą albo z ich specyfiki, albo z braku dostatecznej ich eksploracji przez przedsiębiorstwo. Formy kontraktowe odgrywają ważną rolę także w rozwoju innowacji produktowych, wykorzystując m.in. efekt synergii wynikający ze współpracy pomiędzy różnymi podmiotami na rynku globalnym. Głównym celem artykułu jest udzielenie odpowiedzi na pytanie: W jaki sposób kontraktowe formy internacjonalizacji mogą wpływać na rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw globalnych? W tym celu posłużono się przykładem przedsiębiorstw z branży internetowej, dla których innowacyjność i globalny rozwój są podstawowymi elementami strategii. Artykuł ma charakter teoretyczny. (abstrakt oryginalny)
Od pewnego czasu stało się jasne, że wydawcy tradycyjnych mediów od zaraz powinni poszukiwać innowacyjnych rozwiązań na rynku telewizyjnym i radiowym. Przełomem stał się zwłaszcza serwis You Tube, który przekształcony został w atrakcyjną platformę wideo. Z kolei inne portale internetowe jak Onet czy Wirtualna Polska uruchamiały i doskonaliły swoje serwisy informacyjne, stając się poważnym konkurentem TV. Jest więc faktem oczywistym, iż telewizja w obecnej postaci musi przejść do historii. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.