Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 32

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Interwencje walutowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W artykule została podjęta próba przedstawienia zasad działania Narodowego Banku Czech (NBC) jako przykładu banku centralnego kraju o małej gospodarce otwartej, ściśle powiązanej relacjami handlowymi z krajami strefy euro. W pracy zarysowano historię powstania banku oraz zaprezentowano standardowo przez niego stosowany zestaw narzędzi polityki pieniężnej. Zaburzenia na rynkach globalnych dotknęły przede wszystkim sferę realną czeskiej gospodarki. Rynek finansowy odczuwał skutki fal napływu i odpływu kapitałów zagranicznych przekładające się na wahania kursu korony czeskiej. Reakcja NBC na wspomniane zaburzenia polegała, w pierwszej fazie, na zastosowaniu standardowych narzędzi luzowania polityki pieniężnej. Jednak wobec osiągnięcia przez stopy procentowe poziomu zerowego oraz wobec inflacji kształtującej się poniżej celu inflacyjnego bank centralny zdecydował się na wykorzystanie interwencji na rynku walutowym jako niestandardowego instrumentu polityki pieniężnej. Doświadczenia wynikające z zastosowania interwencji walutowych przez bank centralny mogą stać się cenne dla innych krajów o podobnej strukturze gospodarki, zmuszonych do prowadzenia polityki monetarnej w warunkach zerowych stóp procentowych.(abstrakt oryginalny)
2
100%
Przedmiotem tego artykułu są teoretyczne aspekty skuteczności sterylizowanych interwencji walutowych jako narzędzia stabilizacji kursu sztywnego. (fragment tekstu)
3
Content available remote Rezerwy walutowe - "Rzecz Święta"
84%
Celem opracowania jest uwypuklenie roli rezerw walutowych i wskazanie możliwości ich rzetelnego oraz prawidłowego gromadzenia i wykorzystania. Celami szczegółowymi są m.in. porównanie rezerw walutowych z innymi rodzajami rezerw bankowych oraz identyfikacja podstawowych rodzajów ryzyka związanych z zarządzaniem rezerwami walutowymi, w tym zmian w odpowiedzi na ostatni globalny kryzys finansowy, a ponadto określenie istoty i charakteru interwencji walutowych oraz identyfikacja ich rodzajów. W dobie zwiększania wydatków na cele polityczne i społeczne rośnie bowiem pokusa niewłaściwego wykorzystania rezerw walutowych. Do tego dochodzą wysokie globalne ryzyko polityczne oraz duża zmienność na rynkach finansowych, a także nowoczesne kanały (np. media społecznościowe) ataku na kursy walutowe. Czynniki te sprawiają, że zarządzanie rezerwami walutowymi nie należy do łatwych zadań i jest "wiedzą tajemną" banków centralnych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie doświadczeń Czech, Węgier i Polski w stabilizowaniu kursu walutowego za pomocą interwencji walutowych jako jednego z instrumentów polityki walutowej. Oprócz ogólnego kontekstu ekonomicznego i technicznych aspektów przeprowadzenia interwencji oceniono efektywność stosowanych interwencji walutowych w kontekście przystąpienia tych krajów do ERM II. (fragment tekstu)
Kryzys finansowy 2008-2010 spowodował, że rządy oraz instytucje finansowe zdecydowały się na podjęcie działań interwencyjnych mających na celu przywrócenie zaufania przedsiębiorców i gospodarstw domowych do sektora finansowego. Interwencja banków centralnych i rządów miała doprowadzić do odblokowania kredytowania sfery realnej przez banki oraz zachęcenia przedsiębiorców do inwestowania. W artykule przedstawiono działania banków centralnych i rządów w celu ograniczania negatywnych skutków kryzysu finansowego. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Interwencje walutowe jako element polityki banków centralnych
84%
Omówiono główne rodzaje i cele interwencji walutowych, kanały transmisji interwencji walutowych oraz przedstawiono wybrane przykłady interwencji walutowych i ich skuteczność.
Czechy stały się bardzo atrakcyjnym rynkiem dla inwestorów zagranicznych. Powoduje to wzmocnienie korony, a to z kolei zmusza przedsiębiorstwa do restrukturyzacji. Podano wykres stosunku korony czeskiej do dolara za lata 1998 i 1999. CNB w tej sytuacji próbuje zahamować aprecjację korony poprzez obniżkę stóp procentowych i interwencje na rynku walutowym (wykupienie pół miliarda euro).
8
Content available remote Wybrane teorie interwencji walutowych i ocena ich skuteczności
84%
Opracowanie pod tytułem "Wybrane teorie interwencji walutowych i ocena ich skuteczności" ma na celu przedstawienie ogólnych zagadnień z zakresu teorii interwencji walutowych zawieranych przede wszystkim przez takie podmioty jak banki centralne. Chociaż zagadnienia te są powszechnie znane, nadal istnieją różne poglądy na temat skuteczności kanałów transmisji pieniądza. Skuteczność ta jest niezbędna do oceny planowanych interwencji Ostatecznie, celem niniejszego opracowania, jest też zaprezentowanie praktycznego punktu widzenia banków centralnych na kwestie skuteczności teorii interwencji walutowych. (abstrakt oryginalny)
Proces zasilania krajów rozwijających się oszczędnościami państw bogatych ustąpił w ostatnich latach miejsca odwrotnemu procesowi, polegającemu na tym, że kraje biedne udostępniają swoje środki krajom bogatym. Główną przyczyną eksportu kapitałów z krajów rozwijających się była kumulacja ich rezerw walutowych, będąca skutkiem podejmowanych przez bank centralny interwencji na rynku walutowym, które umożliwiają tym krajom utrzymywanie kursów ich walut na niskim poziomie wobec innych walut i zapewniają pożądaną konkurencyjność ich eksportu. Utrzymywanie wysokich rezerw walutowych przez kraje rozwijające się jest kosztowne dla ich gospodarek, lecz w warunkach braku stabilności finansowej na rynkach światowych funkcjonowanie gospodarek krajów rozwijających się bez poważniejszych zakłóceń wymaga ponoszenia takich kosztów.
Celem niniejszego artykułu nie jest przedstawienie sporów i kontrowersji związanych z różnymi metodami polityki pieniężnej, ale przede wszystkim omówienie podstawowych pojęć związanych z interwencjami walutowymi, a ponadto zobrazowanie wybranych poglądów banków centralnych i ekonomistów na kompleksowe w swojej specyfice zagadnienia, jakimi są interwencje walutowe. Wobec wspomnianej złożoności natury interwencji walutowych, celem jest również uzasadnienie ich zastosowania w określonych sytuacjach. Przedstawione zostaną ogólne, ale zasadnicze kwestie związane z pojęciem "interwencji walutowej", jak definicja interwencji walutowej, podmioty interweniujące w zakresie kursów walutowych oraz przyświecające im cele, jakimi się kierują, a także zarówno metody, jak i instrumenty zastosowane w celu wpłynięcia na poziom kursów walutowych.(fragment tekstu)
W niniejszym opracowaniu scharakteryzuję zakres pojęciowy interwencji walutowych, opiszę i sklasyfikuję motywy interwencji oraz przytoczę przykłady interwencji walutowych w wybranych reżimach kursu walutowego. (fragment tekstu)
W artykule poruszono problematykę interwencji walutowych w okresie kryzysu gospodarczego wywołanego epidemią koronawirusa. Wyjaśniono, czym są interwencje walutowe i jakie mogą być ich rodzaje. Przedstawiano także przykłady banków centralnych, które w dobie koronawirusa dokonywały udanych interwencji walutowych na przełomie lat 2020 i 2021. Okazało się, że skutecznych interwencji dokonywały w tym czasie zarówno kraje wschodzące, jak i dojrzałe. Skutecznych interwencji walutowych dokonywał w tym czasie także nasz Narodowy Bank Polski.(abstrakt oryginalny)
Wyniki międzynarodowych badań empirycznych nie dają jednoznacznych podstaw do stwierdzenia, czy płynny kurs walutowy stanowi źródło wstrząsów oddziałujących na gospodarkę. Przedstawiona analiza pozwala jednak postawić tezę, że w okresie stosowania przez Polskę płynnego kursu walutowego zmiany realnego efektywnego kursu złotego były źródłem wstrząsów dla polskiej gospodarki. Jednocześnie brak interwencji walutowych oraz to, że przepływy dewiz pomiędzy Polską i zagranicą są zdominowane przez transakcje portfelowe (czemu sprzyja przedstawiona charakterystyka polskiego rynku walutowego), pozwalają oczekiwać, że kurs złotego będzie nadal źródłem wstrząsów dla polskiej gospodarki. (fragment artykułu)
International currency is a currency that is used outside the country as unit of account, medium of exchange, and means of accumulation. International currency performs the functions of money in an international dimension. The international role of the euro refers to the use of the euro in global markets and by residents of countries outside the euro area. Non-euro area residents may use the euro, for instance, in payment transactions or financial market transactions with euro area residents or with other non-residents. In particular, the euro is used by the official sector of several non-euro area countries as a reserve currency, as an anchor currency or as an intervention. This article reviews official use refers mainly to the euro's role in third countries' monetary and exchange rate policies, in the form of an anchor or reference currency, a reserve currency or an intervention currency(original abstract)
Cel, motywacje, zasady interwencji na rynku walutowym oraz sposób ich konmunikowania muszą zostać jak najpilniej skodyfikowane w formie oficjalnego dokumentu NBP. W opinii autora bank centralny operujący w systemie bezpośredniego celu inflacyjnego (DIT) nie może trwale wpływać na poziom kursu walutowego. Interwencje mogą jednak ograniczyć niepewność co do osiągnięcia celu inflacyjnego.
Omówiono zagadnienie interwencji walutowych banków centralnych. Prześledzono poczynania w tym zakresie banków centralnych światowych potęg finansowych.
Autor jest zdania, iż rozmiary przewartościowania złotówki są już alarmujące. Działania innych banków (EBD, FED) wskazują na konieczność interwencji na rynku walutowym. Spowolnienie wzrostu gospodarczego okazało się zjawiskiem typowym dla krajów mających wstąpić do UE. Pociągało to za sobą deprecjacje waluty. W Polsce, jak do tej pory, spowolnienie gospodarki nie miało dużego wpływu na obniżenie kursu złotego. Autor jest zdania, iż upłynnienie złotego w celu uzyskania swobody w prowadzeniu polityki pieniężnej nie powinno eliminować interwencji NBP a taki czas już nadszedł.
18
Content available remote Efekty międzynarodowej koordynacji polityki walutowej w latach 1978-2015
84%
Celem artykułu jest analiza i ocena efektów podejmowanych działań w zakresie międzynarodowej koordynacji polityki walutowej w latach 1978-2015 oraz wskazanie wyzwań dla współpracy krajów w warunkach globalizacji rynków finansowych, rosnących powiązań między gospodarkami oraz umacniania się pozycji krajów rozwijających się. Przeprowadzone badanie wskazuje, że mimo podejmowania przez państwa licznych inicjatyw międzynarodowej koordynacji walutowej (m.in. umowa z Plaza, umowa z Luwru), pogodzenie w dłuższym okresie interesów krajowych z zasadami współpracy międzynarodowej okazuje się trudne, a kraje traktują priorytetowo cele wewnętrzne. Pojawiające się nowe wyzwania dla współpracy międzynarodowej sprawiają, że cały czas zachodzi potrzeba wypracowania skutecznego mechanizmu stabilizacji stosunków walutowych na świecie(abstrakt oryginalny)
This paper focuses on central banks' verbal interventions and takes a closer look at their impact on the exchange rate. As the main research methods, we chose statistical and sentiment analysis. The meaning of central banks' verbal interventions is examined by clarifying the importance of transparency for monetary policy. In order to understand the extent of the research, we present a review of the most outstanding examples of central banks' communication policies. The article assesses the transparency of the monetary policy of the National Bank of Ukraine (NBU) and generalizes foreign exchange-related indicators. The problem of expectations referred to the central monetary body, which influences communication policy, is also under consideration. We substantiate the interrelationship between the exchange rate and monetary policy trust indicators. The current research reviews regular and occasional groups of NBU's verbal interventions and outlines that business entities are focused on the exchange rate as the main factor of consumer goods' prices. We analyse the tendencies and effects of NBU's announcements on the exchange rate and as a result, reflect communication strategy priorities for Ukrainian central bank. (original abstract)
20
Content available remote Interwencje banków centralnych na rynkach walutowych
84%
Celem artykułu jest przedstawienie motywów i rodzajów interwencji walutowych, jakie prowadzone są współcześnie przez banki centralne. Na podstawie literatury i doświadczeń wybranych krajów opisane zostały kanały oddziaływania interwencji na kursy walutowe oraz rodzaje instrumentów rynkowych wykorzystywanych przez banki centralne do przeprowadzenia interwencji. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.