Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Intrapreneur
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Objective: The objective of this article is to determine the relationship between intrapreneurial competencies (IC) (i.e. opportunity promoter, proactivity, flexibility, business drive, and risk assumption) and organizational growth (OG) and to test the mediating role of perceived organizational support (POS).Research Design & Methods: A simple random sampling technique was used to draw a sample of 408 employees from 34 small manufacturing firms. We analyzed the influence of IC on OG through a parallel mediation involving POS.Findings: The results show that POS mediates the path through which opportunity promoter, proactivity, flexibility, drive, and risk assumption impact OG.Implications & Recommendations: IC fosters OG, particularly with high POS by employees. Thus, employers must identify and strengthen factors that support employees to improve their abilities and enhance OG.Contribution & Value Added: The findings of this study highlight the importance of IC in fostering OG, particularly when employees perceive that they are valued by the organization and that their well-being is of importance to the organization. (original abstract)
Celem tego artykułu jest przedstawienie zakresu podstawowych obowiązków wynikający z podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej. Głównie chodzi o wskazanie na sposoby powstawania zobowiązań podatkowych i ich rodzaje, charakterystykę i klasyfikację decyzji podatkowych i przedstawienie właściwości organów podatkowych, uprawnionych do przejmowania zobowiązań podatkowych i wydawania decyzji i postanowień w kwestiach podatkowych. Są to zagadnienia istotne dla każdego przedsiębiorcy, ponieważ właściwa, zgodna z prawem, regulacja zobowiązań podatkowych w istotny sposób może przyczynić się do minimalizacji ryzyka podatkowego i optymalizacji obciążeń podatkowych.(fragment tekstu)
Intrapreneurship is considered to be the most suitable mechanism for the efficient management to provide innovation activity and high competitiveness of large companies. This article researches the mechanism of decentralization of large state-owned companies in economically-developed countries as well it provides scientific foundations of the necessity of transition to the intrapreneurship mechanism which includes principles of internal entrepreneurship. In addition, it studies economic results of financing process implemented while operating innovation projects on the example of large companies of Uzbekistan. We have analyzed NPV, IRR, PbP, sensitivity to main risks, difference between scenarios both with project realization and without project realization in oil and gas, energy and mining industries. Moreover, recommendations aimed at successful implementation of intrapreneurship in practice have been developed and possible ways to finance established intercompany entrepreneurship units have been proposed.(original abstract)
4
Content available remote Strategia podatkowa szansą na poprawę konkurencyjności przedsiębiorstwa
84%
Cel - Analiza strategii podatkowej pod kątem poprawy konkurencyjności przedsiębiorstwa. Ukaza nie wpływu podatków na sytuację finansową przedsiębiorstwa, a w rezultacie na jego konkurencyjność względem innych przedsiębiorstw. W artykule scharakteryzowano pojęcie konkurencyjności przedsiębiorstw, omówiono znaczenie podatków z punktu widzenia konkurencyjności przedsiębiorstw, zwrócono uwagę na strategię podatkową jako jednej z elementów ogólnej strategii rozwoju przedsiębiorstwa oraz wskazano rodzaje strategii podatkowych. Metodologia badania - Analiza literatury przedmiotu z zakresu prawa podatkowego, nauk ekonomicznych i nauk o zarządzaniu oraz opracowań z zakresu konkurencyjności przedsiębiorstw i strategii podatkowych. Wynik - Odpowiednie zastosowanie strategii podatkowej w przedsiębiorstwie wpływa na jego rentowność, płynność, a w efekcie na konkurencyjność. Strategia podatkowa na płaszczyźnie przedsiębiorstwa nie ogranicza się do minimalizacji obciążeń podatkowych, ale jest zespołem działań, które mają na celu maksymalizację jego zysku po opodatkowaniu. Oryginalność/wartość - W artykule zwrócono uwagę na strategię podatkową jako jeden z elementów strategii rozwoju przedsiębiorstwa. Poprzez zastosowanie strategii podatkowej przedsiębiorcy mogą zwiększyć konkurencyjność swoich przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
W literaturze istnieje niewiele opracowań dotyczących roli przedsiębiorczości (społecznej) w integracji zawodowej uchodźców. Celem artykułu jest - przy wykorzystaniu przykładów pomyślnie działających przedsiębiorstw (społecznych) - uzupełnienie tej luki propozycją typologii działalności przedsiębiorczej prowadzonej przez uchodźców oraz przedsiębiorczości (społecznej) związanej z uchodźcami, głównie na przykładzie Niemiec. Celem jest określenie ram przyszłych badań tych rodzajów przedsiębiorczości poprzez identyfikację trzech typów działalności przedsiębiorczej podejmowanej na rzecz uchodźców i dwóch typów takiej działalności podejmowanej przez uchodźców, a mianowicie: intraprzedsiębiorczości społecznej, pojęć pośrednich i tworzenia miejsc pracy dla uchodźców oraz przedsiębiorczości uchodźców i społecznej działalności przedsiębiorczej prowadzonej przez uchodźców. (abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano przeglądu wybranych badań dotyczących predyspozycji osobowościowych osób podejmujących role przedsiębiorcze oraz omówiono podobieństwa i różnice między przedsiębiorcami i intraprzedsiębiorcami. Zaprezentowane zostały wyniki badań psychologicznych (N = 340), ukazujące zróżnicowanie osobowościowe obu grup (również w porównaniu do szeregowych pracowników niecechujących się postawą przedsiębiorczą). Uwzględniono następujące cechy: czynniki osobowości ujęte w modelu wielkiej piątki, skłonność do ryzyka oraz takie zasoby psychologiczne, jak: poczucie własnej skuteczności, nadzieja na sukces, optymizm i samoocena. Generalny wniosek z badań jest następujący: przedsiębiorcy i intraprzedsiębiorcy charakteryzują się znacznym podobieństwem osobowościowym (oprócz ugodowości i skłonności do ryzyka) i istotnie różnią się od szeregowych pracowników pod względem nasilenia niemal wszystkich uwzględnionych cech (z wyjątkiem optymizmu). (abstrakt oryginalny)
7
84%
We współczesnej gospodarce obserwuje się coraz większą presję na zmiany, wynikającą z dynamicznie ewoluujących trendów i preferencji konsumentów. Przedsiębiorstwa dostrzegają, że koniecznym warunkiem rozwoju staje się wprowadzanie innowacji. W odpowiedzi na zmieniającą się sytuację poszukują nowych źródeł pozyskiwania innowacji, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz organizacji. Intraprzedsiębiorczość odnosi się do procesu, który zachodzi wewnątrz istniejącej firmy, niezależnie od jej wielkości, i prowadzi nie tylko do nowych przedsięwzięć biznesowych, ale także do innych innowacyjnych rozwiązań. Głównym celem artykułu jest ocena realizowanych przez przedsiębiorstwa działań wspierających intraprzedsiębiorczość jako źródło innowacyjnych pomysłów. W pierwszej części przeprowadzono kwerendę literatury przedmiotu, pozostającą w bezpośredniej relacji z podjętym tematem. Następnie zrealizowano cel główny na podstawie badania przeprowadzonego na próbie 125 przedsiębiorstw funkcjonujących w sektorze FMCG na polskim rynku. Dobór próby był celowy.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Podobieństwa i różnice między przedsiębiorcą indywidualnym a wewnętrznym
84%
Współcześnie coraz częściej podkreśla się, że nie tylko jednostki mogą przejawiać przedsiębiorcze cechy, że także w różnych formach zbiorowości ludzkich, w tym w dużych i bardzo dużych firmach, ludzie mogą zachowywać się w sposób przedsiębiorczy. Osoby takie to przedsiębiorcy wewnętrzni (intraprzedsiębiorcy, przedsiębiorcy korporacyjni1) - "...najemni menedżerowie kierujący względnie wyodrębnioną częścią dużego przedsiębiorstwa (np. zakładem, filią), mający duży zakres samodzielności decyzyjnej, pozwalający im wykazywać się przedsiębiorczością wewnątrz firmy" [Sudoł 2008, s. 14]. To kreatywni, dynamiczni pracownicy dużego przedsiębiorstwa; osoby, które nie będąc ich właścicielami, doprowadzają do realizacji nowych pomysłów, są stymulatorami innowacji wewnątrz wielkich organizacji. (fragment tekstu)
Jednym z najważniejszych osiągnięć transformacji systemowej w Polsce jest rozwój samorządności. Podejmując reformy decentralizacyjne, zdano sobie sprawę, że budowa nadmiernie centralistycznego modelu administracji nie służy państwu i może mieć charakter dysfunkcjonalny. Słusznie uznano, że brak partycypacji społecznej w życiu publicznym oraz alienacja elit władzy stanowią zarzewie kryzysu struktur państwowych. (fragment tekstu)
10
Content available remote Przedsiębiorczość organizacyjna - kontekst definicyjny
84%
Opracowanie prezentuje przegląd literatury dotyczącej przedsiębiorczości, w szczególności omówiona została etymologia pojęć związanych z przedsiębiorczością korporacyjną oraz intraprzedsiębiorczością. Celem niniejszego artykułu jest analiza przedsiębiorczości organizacyjnej oraz jej wpływu na kształtowanie postaw przedsiębiorczych. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie ma charakter teoretyczny, a jego celami są: (1) specyfikacja płaszczyzn kształtowania bezpieczeństwa ekonomicznego poprzez aktywizację zachowań intraprzedsiębiorczych, (2) identyfikacja determinant bezpieczeństwa ekonomicznego na różnych szczeblach zarządzania w organizacji oraz (3) wskazanie na podstawowe zależności w obszarze stymulowania zachowań intraprzedsiębiorczych przez różne szczeble zarządzania. Zakres badania dotyczy specyfikacji uwarunkowań aktywizacji zachowań intraprzedsiębiorczych i kształtowania oczekiwanego poziomu bezpieczeństwa ekonomicznego w organizacjach gospodarczych oraz identyfikacji relacji pomiędzy stymulowaniem zachowań intraprzedsiębiorczych i poziomem bezpieczeństwa ekonomicznego organizacji. Badanie koncentruje się na płaszczyźnie zależności mikroekonomicznych - sugerowane są także relacje na płaszczyźnie organizacja-otoczenie, jako swoiste merytoryczne uzupełnienie działań w zakresie aktywizacji zachowań intraprzedsiębiorczych. Zastosowaną metodą badawczą jest krytyczna analiza źródeł literaturowych, wzbogacona metodami analizy, syntezy i dedukcji. (fragment tekstu)
Terminem przedsiębiorczość "wewnętrzna" określa się kreowanie i rozwój przedsiębiorczości w przedsiębiorstwach. Autorka koncentruje swoje rozważania wokół znaczenia przedsiębiorczości "wewnętrznej" dla dużych przedsiębiorstw, istoty tej koncepcji oraz jej zastosowania w restrukturyzacji organizacyjnej przedsiębiorstw.
Przedsiębiorczość korporacyjna, określana również mianem intraprzed-siębiorczości, oznacza "tworzenie przedsięwzięć przedsiębiorczych nie na własną rękę, ale w imieniu pracodawcy przez pracownika" [Tarnawa i in., 2018, s. 16]. W efekcie tej przedsiębiorczości może wzrosnąć zdolność organizacji do innowacji, zwiększyć się wykorzystywanie przez nią nadarzających się okazji [Braunerhjelm i Audretsch, 2009; Rivera, 2017], a także może po-prawić się jej efektywność [Tseng i Tseng, 2019]. Dlatego też wiele współczesnych przedsiębiorstw, poszukując sposobów na wzrost konkurencyjności, podejmuje działania mające na celu stymulowanie intraprzedsiębiroczości [Martín, Ramos i Herrero, 2017]. W praktyce przejawem tego typu aktywności przedsiębiorstw jest zachęcanie członków organizacji do generowania nowych pomysłów i innowacyjnych rozwiązań dotyczących różnych sfer działalności firmy [Piecuch, 2018, s. 72]. Mając na celu kształtowanie przedsiębiorczości korporacyjnej, niektóre przedsiębiorstwa tworzą kultury organizacyjne sprzyjające kreatywności [Mikłosz i in., 2015]. Inne natomiast pobudzają przedsiębiorczość w pracownikach, zapewniając im różnego rodzaju szkolenia. Tego typu działania przedsiębiorstw wynikają z faktu, iż przedsiębiorczość jednostek zależy nie tylko od ich indywidualnych, osobowościowych predyspozycji. Jest ona również uzależniona od wielu czynników o charakterze zewnętrznym, związanych z uwarunkowaniami występującymi w określonym środowisku, w którym może mieć miejsce proces przedsiębiorczy. Poza tworzeniem kultur organizacyjnych sprzyjających intraprzedsiębiorczości oraz szkoleniami pracowników pobudzającymi ich kreatywność, w literaturze przedmiotu wskazuje się na cały szereg czynników zewnętrznych mających wpływ na stymulowanie przedsiębiorczości korporacyjnej. Niemniej jednak wśród tych czynników nie wymienia się bezpieczeństwa psychologicznego w organizacji. Zagadnienie to stało u postaw niniejszego opracowania, w którym bezpieczeństwo psychologiczne w organizacji uznano za czynnik zewnętrzny, determinujący przedsiębiorczość korporacyjną. Celem podjętego badania była zatem próba odpowiedzi na pytanie, czy bezpieczeństwo psychologiczne w organizacji stanowi czynnik determinujący przedsiębiorczość korporacyjną. Ze względu na eksplanacyjny charakter badania, realizacja tego celu została osiągnięta w oparciu analizę studiów literaturowych. (fragment tekstu)
Many small business owners and entrepreneurs in Africa still see sustainable development goals as a misery. The study investigates whether sustainable development goal number five (5) is being used to motivate gender equality among small and medium-sized enterprises in Africa, particularly in Kenya and Nigeria. The study focuses on female entrepreneurs and female-owned businesses. Design/methodology/approach. A qualitative approach involving semi-structured in****depth interviews was considered with a target population of 110 participants selected from businesses operating in Embakasi East constituency in the Embakasi ward in Nairobi County, Kenya, and in Ikeja Local Government in the Lagos Mainland of Lagos state Nigeria. The primary interview data was gathered from businesses in the manufacturing, services, information technology, transport, trading, and communications sectors. Findings. From the population of 110 participants, the response rate was 90.91%. Results demonstrated that a significant number of women working in SMEs are unaware of the sustainable development goal number five (5) in the two countries despite the United Nations (UN) supporting gender equality globally. The research concludes that there is still a considerable difference between men and women in small and medium-sized SMEs in Africa, and the awareness of sustainable development goals is limited. Research limitations/implications. The restriction of the dataset from a small sample size of women-owned businesses operating in Embakasi East constituency in the Embakasi ward in Nairobi County, Kenya, and in Ikeja Local Government in the Lagos State Nigeria. The research criteria used to choose study participants were unique to the current research; future researchers may consider changing the research criteria and sample size to broaden the study's focus. Practical implications. The study advances empirical research on sustainable development goal number five (5) by offering evidence of its impact on women-owned businesses. Further, the study throws light on the need to the fact that gender equality is necessary and why women should receive funding and mentoring to help them succeed as business owners. Originality/value. The study provides a comparative study with evidence from two countries, Kenya and Nigeria, on sustainable development goal number five (5) and throws light on the relevance of gender equality on business performance as funding and mentoring will assist women-owned businesses. For Africa to flourish and grow economically, gender equality is crucial. (original abstract)
15
Content available remote Corporate Venturing : a New Way of Creating a Company's Future
67%
Purpose - More and more companies are embarking on an experimental journey into an unpredictable future - a future that is characterised by uncertainty and new challenges. Corporate venturing enables established companies, so-called incumbents, to deal with new markets and business models in a highly flexible and innovative way, besides their existing business and well known, successful business models. A new innovator's dilemma has emerged: not only established companies are required to be increasingly creative and to question existing thought patterns, but it is similar for start ups and new businesses. Research method - After conceptualising the paper and conducting literature bibliometry by VOSviewer, the research gap was identified. It is based on the three presented approaches: Causation, Effectuation and Bricolage as transformative approaches for strategic decision-making. Using a qualitative research by conducting 30 in-depth interviews, a transcription and a MaxQDA analysis, 5 identified corporate venturing tools were shown. Originality / value - The paper introduces a new approach of management which rapidly gains importance and which is crucial for companies in upcoming times to compete with flexible and disruptive start-up based business models. (original abstract)
16
67%
Opracowanie ma charakter teoretyczny, a jego cele to: (1) wskazanie przesłanek występowania założeń bezpieczeństwa ekonomicznego organizacji gospodarczych w określonych koncepcjach przedsiębiorczości, (2) zdefiniowanie podstawowych pojęć w obszarze kształtowania zachowań przedsiębiorczych, a także (3) umiejscowienie przejawów zachowań intraprzedsiębiorczych w systemie bezpieczeństwa ekonomicznego organizacji gospodarczej. Zakres badania dotyczy związków kwestii bezpieczeństwa ekonomicznego organizacji gospodarczych z koncepcjami przedsiębiorczości, ze szczególnym uwzględnieniem intraprzedsiębiorczości (zakres badania zawiera się więc w płaszczyźnie analizy mikroekonomicznej). Zastosowaną metodą badawczą jest krytyczna analiza źródeł literaturowych, wzbogacona metodami analizy, syntezy i dedukcji. (fragment tekstu)
Podobieństwa sytuacyjne procesów prywatyzacyjnych w Słowenii i Polsce stanowiły przesłankę do prezentacji w tym opracowaniu pozytywnych doświadczeń w realizacji, w praktyce zachodniej, koncepcji restrukturyzacji tzw. spin-off, która może być także modelem prywatyzacji dużych polskich przedsiębiorstw sektora publicznego. Przedstawiono zarys metody spin-off i zastosowanie jej w przedsiębiorstwie słoweńskim, a także wykorzystanie jej w warunkach polskich.
Autorka opisała zastosowanie metody "spin off" ("rozpinania przedsiębiorstwa") na konkretnym przypadku Krakowskiej Fabryki Aparatury Pomiarowej. Metoda ta może być stosowana w restrukturyzacji organizacyjno-własnościowej dużych przedsiębiorstw zwłaszcza państwowych do prywatyzacji różnych np. pomocniczych dla produkcji obszarów działania przedsiębiorstwa. W opisywanym przypadku organizacyjnie oderwana i sprywatyzowana została służba utrzymania ruchu i remontów KFAP.
Autorka charakteryzuje osobowość menedżera i jego pracę w warunkach zmienności otoczenia, opisuje determinanty jego pracy i nowe terminy w zarządzaniu takie jak przedsiębiorczość wewnętrzna czy lider strategiczny.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.