Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 62

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Inventorying
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Ocena naturalności rzeki Oława na wybranym odcinku
100%
W pracy dokonano waloryzacji naturalności rzeki Oława w obrębie miasta Strzelin, ze szczególnym uwzględnieniem zagospodarowania terenu bezpośrednio przylegającego do rzeki. Analizy dokonano na podstawie badań terenowych przeprowadzonych metodą Ilnickiego i Lewandowskiego. Badania obejmujące około 3,5 kilometrowy fragment rzeki podzielony na 15 homogenicznych odcinków, przeprowadzono w VII i IX 2010 i V 2011 roku. W poszczególnych odcinakach przeprowadzono inwentaryzację, na podstawie, której dokonano oceny różnorodności gatunkowej danego obszaru, ocenę stopnia naturalności i wartości systemu rzecznego. Wyniki badań wskazują na niską wartość ekomorfologiczną rzeki Oławy w obrębie miasta Strzelin. Rzece przyznano IV kategorię naturalności, co oznacza, że na badanym odcinku jest ona w pełni uregulowana, ekosystem jest wyraźnie zmieniony, a jego atrakcyjność krajobrazowa jest bardzo mała. Stwierdzono również obecność licznych gatunków azotolubnych na terenach przyległych do cieku, co może mieć związek z rolniczym charakterem terenów przyległych do rzeki w gminie Strzelin(abstrakt oryginalny)
Szczegółowo omówiono zagadnienie inwentaryzacji w świetle zasad znowelizowanej ustawy o rachunkowości.
3
100%
W artykule przedstawiono czynniki niezbędne do realizacji procesu magazynowego w przykładowym przedsiębiorstwie. Przedstawiono strukturę magazynową oraz zaprezentowano proces inwentaryzacji i elementy składowe instrukcji inwentaryzacyjnej. Na koniec podano algorytm ustalenia i kwalifikacji różnic inwentaryzacyjnych. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Reverse Logistics Inventory Model for Reusable Product Parts
75%
Until recently logistics systems supported only processes carried out in classical material flow from producer to final user. Recently it has been a remarkable growth of interest in optimizing logistics processes that supports recapturing value from used goods. The process of planning, implementing, and controlling the efficient, cost effective flow of raw materials, in-process inventory, finished goods and related information from the point of consumption to the point of origin for the purpose of recapturing value or proper disposal is called reverse logistics. Reuse of product parts can bring direct advantages to the company because it reduces costs associated with acquiring new components. Main goal of this paper is to create the reverse logistics inventory model that uses the reliability theory to describe re-usability of product parts with assumption that recovered components are used in a production process but they aren't as good as new ones. The model allows to estimate the potential profits of the reusing policy in production and inven-tory management. It gives the base to optimize some of the process parameters: the threshold work time of returns, the warranty period for products containing reused elements or new components order size.(original abstract)
Cel - Zaprezentowanie inwentaryzacji jako podstawowego instrumentu weryfikacji zasobów majątku i kapitałów w celu prezentacji rzetelnego i jasnego obrazu sytuacji majątkowej i finansowej jednostki. Metodologia badania - Analiza literatury przedmiotu i przepisów prawnych (krajowych i międzynarodowych). Wynik - Wykazano, iż inwentaryzacja stanowi podstawowe narzędzie weryfikacji składników aktywów i pasywów przed ich ujęciem w sprawozdaniu finansowym. Sprzyja realizacji koncepcji rzetelnego i wiernego obrazu (true and fair view) w rachunkowości. Oryginalność/wartość - Wskazanie na przydatność inwentaryzacji w realizacji koncepcji wiernego i rzetelnego obrazu (true and fair view) na każdym etapie procesu przetwarzania danych księgowych w rachunkowości.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu omówiono jedno z najczęściej stwierdzanych naruszeń dyscypliny finansów publicznych. Przeanalizowano kilkadziesiąt orzeczeń komisji orzekających w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych, co umożliwiło wskazanie głównych obszarów zagrożenia bezpieczeństwa finansów publicznych. Zakres podmiotowy oraz przedmiotowy nierzetelnego prowadzenia i rozliczania inwentaryzacji omówiono z wykorzystaniem metody dogmatycznej, prawnoporównawczej oraz analitycznej. Badania, o których mowa, zostały poparte analizą statystyczną zagadnienia, przeprowadzoną na podstawie danych opublikowanych w sprawozdaniach z działalności komisji orzekających w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych w latach 2012-2016. Uwzględniono stan prawny obowiązujący na dzień 21.08.2017 r. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Wpływ rewizji finansowej na inwentaryzację majątku jednostki
75%
W artykule postawiono tezę, że rewizja finansowa ma duże praktyczne znaczenie dla jakości inwentaryzacji, co zachodzi dzięki możliwości wykrycia nieprawidłowości tego procesu i wpływowi na jakość pracy księgowego. Przeprowadzona analiza regulacji i literatury wskazała, że biegły rewident zajmuje się oceną procesu i efektów inwentaryzacji oraz daje wskazówki w tym zakresie. Ma obowiązek zauważyć przesłanki sprzeniewierzenia majątku. To pozytywnie oddziałuje na jakość sprawozdania finansowego i rachunkowości. (abstrakt oryginalny)
Przestrzeń wielkich osiedli mieszkaniowych w Polsce po 1989 r. podlega dynamicznym przemianom. W wyniku urynkowienia systemu obrotu nieruchomościami obszary, których celowo nie zagospodarowano, bądź te, na których zainwestowanie ze względu na kryzys odłożono w czasie, stają się miejscem presji inwestycyjnej. Nowa zabudowa, która w wyniku tego powstaje, zaburza oryginalne układy urbanistyczne. Celem badania było określenie skali procesu dogęszczania zabudowy na wielkich osiedlach mieszkaniowych w Poznaniu. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą inwentaryzacji, podczas której dokonywano lokalizacji nowej zabudowy powstałej po 1989 r. na wyznaczonych obszarach badawczych obejmujących wielkie osiedla mieszkaniowe. Stwierdzono istnienie zjawiska na 17 z 25 badanych osiedli, gdzie pojawiło się 91 nowych budynków.(abstrakt oryginalny)
Autorka postawiła tezę, że inwentaryzacja jest narzędziem zapobiegania oszustwom. Dokonała analizy literatury, przepisów prawa i dobrych praktyk. Wskazała potrzebę inwentaryzacji i cel przeprowadzenia, miejsce w rachunkowości, znaczenie wyników, regulacje dotyczące zasad prowadzenia, wymagania jakościowe wobec niej, sposób przyczyniania się do wiarygodności sprawozdania oraz przełożenie na zapobieganie oszustwom. Rachunkowość obejmuje okresowe ustalanie lub sprawdzanie drogą inwentaryzacji rzeczywistego stanu aktywów i pasywów. Inwentaryzacja jest wypełnieniem atestacyjnej funkcji rachunkowości. Rodzaj, terminy i częstotliwość jej przeprowadzania określone są w przepisach. Techniki to zasady dobrej praktyki. Inwentaryzacja jako narzędzie zapobiegania oszustwom jest: rozliczeniem odpowiedzialności kierownika; narzędziem sprawdzenia i skorygowania danych ewidencji księgowej; elementem systemu kontroli wewnętrznej; przedmiotem kontroli wewnętrznej; rozliczeniem odpowiedzialności pracowników za powierzone im mienie. (abstrakt oryginalny)
Działalność logistyczna podmiotu gospodarczego musi się opierać na odpowiednim wykorzystaniu posiadanych przez ten podmiot zasobów. W toku działalności operacyjnej wielkość i struktura tych zasobów ulegają permanentnym zmianom. Do podejmowania decyzji w zakresie zarządzania podmiotem, w tym i decyzji logistycznych często przyjmuje się dane pochodzące z systemów rachunkowych (księgowych) przedsiębiorstwa. Jednak nie zawsze dane zaewidencjonowane w urządzeniach księgowych odzwierciedlają rzeczywisty stan posiadania. Weryfikacji tych dwóch obszarów służy inwentaryzacja. W zależności od wielkości danego podmiotu gospodarczego i prowadzonej przez niego rodzaju działalności stosuje się różne metody i formy inwentaryzacji. Bez względu na te różnice inwentaryzacja jest ogółem czynności zmierzających do ustalenia rzeczywistego stanu aktywów i pasywów danej jednostki gospodarczej na dany moment (dzień), w celu porównania tego stanu ze stanem wynikającym z ksiąg rachunkowych, ustalenia i wyjaśnienia różnic, rozliczenia osób odpowiedzialnych z powierzonego im mienia oraz oceny przydatności składników majątku objętych inwentaryzacją. (abstrakt oryginalny)
W ostatnim czasie zaobserwować można znaczący wzrost dostępności na rynku lekkich bezzałogowych statków latających (BSL) wykonanych w konwencji wiropłatu. Ze względu na swoje parametry techniczne oraz wyposażenie statki te poruszają się w przestrzeni najczęściej na relatywnie "niskim" pułapie oraz względnie niewielkich odległościach od operatora. Na pokładzie takich BSL-i montowane są instrumenty obrazujące, którymi najczęściej są cyfrowe kamery typu kadrowego, które umożliwiają pozyskiwanie wysokorozdzielczych obrazów lub ich sekwencji. Poza standardowymi aparatami pozyskującymi w zakresie widzialnym możliwe jest posadowienie na pokładzie innego rodzaju sensorów np. kamer wielospektralnych czy sensora LIDAR. Pozyskiwane dane posiadają szerokie spektrum zastosowań np. w rolnictwie, leśnictwie, zarządzaniu kryzysowym etc. Jednym z potencjalnych obszarów w których możliwe jest zastosowanie obrazów pozyskanych z BSL jest szeroko rozumiana inwentaryzacja obiektów kolejowych (techniczna jak również przyrodnicza). W artykule przedstawiona jest ocena możliwości zastosowania obrazów pozyskanych z BSL w szeroko rozumianej inwentaryzacji wybranych elementów infrastruktury kolejowej. Na przykładzie danych obrazowych pozyskanych kamerą RGB oraz kamerą wielospektralną z pokładu BSL pokazano możliwości przeprowadzenia identyfikacji oraz pomiaru ilościowo - jakościowego wybranych obiektów infrastruktury kolejowej. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było przedstawienie złożoności procesu inwentaryzacji oraz czynników, które wpływają bezpośrednio na jego prawidłowe wykonanie. Podstawową rolą przeprowadzenia inwentaryzacji w drodze spisu z natury jest przedstawienie rzetelnego obrazu sytuacji finansowej jednostki. Powyższa praca opisuje zasady owego procesu oraz trzy metody, którymi możemy go przeprowadzić; drogą potwierdzeń sald, weryfikacji dokumentów i drogą spisu z natury. W drugiej części szerzej przedstawiono organizację spisu z natury: jej przedmiot, terminy i cel. Następnie omówiono etapy przeprowadzenia inwentaryzacji: czynności przed, w trakcie i po wykonaniu spisu z natury oraz opisano najważniejsze zadania osób, które biorą udział w jego przeprowadzeń podkreślając rolę komisji spisowych. Trzeci rozdział opisuje najczęściej spotykane błędy podczas inwentaryzacji oraz zaznaczono, że aby zminimalizować ich wystąpienie należy wystrzegać się błędów ilościowych, rodzajowych oraz jakościowych. W ostatnim rozdziale scharakteryzowano problemy związane z inwentaryzacją składników trudno mierzalnych. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Przebieg inwentaryzacji w wojskowej jednostce budżetowej
75%
Prezentowany artykuł zawiera treści dotyczące kolejności czynności realizowanych w procesie przygotowania i prowadzenia inwentaryzacji w wojskowej jednostce budżetowej /WJB/. W początkowej części przedstawiona dokumenty wewnętrzne to jest opracowane w WJB i na jej użytek normujące wykonanie czynności inwentaryzacyjnych. W materiale zaprezentowano zasadnicze zadania osób spełniających kierownicze funkcje oraz zadania doraźnie na potrzeby inwentaryzacji stworzonych komórek takich jak komisja inwentaryzacyjna i zespoły spisowe. Artykuł wyjaśnia proces prowadzenia inwentaryzacji oraz opisuje najważniejsze fazy występujące w procesie inwentaryzacji a także zawiera praktyczne wskazówki dotyczące postępowania w czasie inwentaryzacji. Artykuł jest uzupełniony czterema załącznikami, które stanowią pogłębienie i uszczegółowienie treści zasadniczej. (abstrakt oryginalny)
Inwentaryzacja postrzegana jest jako czynność wymagająca angażowania dużej ilości czasu, wiążąca się z dodatkowymi obowiązkami, nakładanymi na służby księgowe oraz osoby biorące udział w jej przebiegu. Kojarzy się z powinnością sprawdzenia stanu aktywów i pasywów przed ich wyceną, sporządzeniem sprawozdań oraz zamknięciem ksiąg rachunkowych. Pomija się natomiast korzyści płynące z informacji uzyskiwanych przez kadrę zarządzającą podczas jej realizacji. W niniejszym artykule zbadano istotność roli, wypełnianej przez inwentaryzację w systemie kontroli zarządczej, funkcjonującej w jednostkach publicznych. Przeprowadzone badania oparto na analizie aktów prawnych i literatury, dotyczących badanego obszaru oraz danych udostępnionych przez podmiot badawczy - Powiatowy Urząd Pracy w Kościerzynie. (fragment tekstu)
Przedstawiono cele i metody badania sprawozdania finansowego. Omówiono istotę, cel i metody przeprowadzania inwentaryzacji. Zwrócono uwagę na regulacje w zakresie inwentaryzacji jakie są zawarte w normach wykonywania zawodu biegłego rewidenta.
The paper summarizes previous studies associated with carrying out of the air pollutant emission inventories. There are presented three approaches for obtaining monthly distribution of PM10 air emission: using expert's judgement, modelling of the heating demand, and temporal disaggregation using the heating degree days (HDD). However some differences due to not considering hot water demand, it can be effectively used for obtaining temporal, and spatiotemporal distributions of air pollutants' air emissions necessary for air quality modelling. (original abstract)
Komitet Standardów Rachunkowości wydał stanowisko poświęcone inwentaryzacji zapasów materiałów, towarów, wyrobów gotowych i półproduktów drogą spisu z natury. Poniżej omówiono węzłowe kwestie zawarte w tym stanowisku. (fragment tekstu)
Termin kolejnej rocznej inwentaryzacji zbliża się nieubłaganie. Przed przystąpieniem do pierwszych czynności inwentaryzacyjnych warto zastanowić się, jakie korzyści może ona przynieść firmie. (fragment tekstu)
Materials management is undoubtedly one of the most important areas of activity of production companies. Without well-planned and properly managed processes, such as material procurement or a delivery system, the proper functioning of these enterprises would not be possible. Materials management covers a fairly wide range. Because of this, it also has a lot of problems. One of them is too high stock levels. According to the author, it is worth a detailed analysis. The aim of the article is to make the reader aware of the importance of materials management in manufacturing companies and to present the reader with innovative ways of solving one of the key problems in this area, which is maintaining an excessively high level of inventories. (original abstract)
20
Content available remote Inwentaryzacja składników majątkowych w przedsiębiorstwie logistycznym
75%
Skuteczne i efektywne przeprowadzenie inwentaryzacji wymaga kompleksowego przygotowania organizacyjnego w każdym przedsiębiorstwie. W procesie prowadzenia inwentaryzacji może dochodzić do wymuszonych zmian w standardowym, codziennym i z góry uregulowanym systemie funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Jest to efektem zaangażowania części pracowników do wykonywania czynności innych niż te zawarte w ich zakresach obowiązków. Pomimo powodowanych procesem inwentaryzacji zakłóceń w bieżącym funkcjonowaniu zakładu musi ona być prowadzona z uwagi na to, że jest wymagana przepisami prawa, a brak jej przeprowadzenia i brak uzyskanych w jej toku wyników wpłynie negatywnie na dane zawarte w księgach rachunkowych i może podważyć prawidłowość informacji zawartych w sporządzonym sprawozdaniu finansowym. To we właściwie rozumianym interesie przedsiębiorstwa leży prawidłowe, sprawne i szybkie przeprowadzenie inwentaryzacji i należyte wykorzystanie jej wyników dla usprawnienia bieżącego funkcjonowania. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.