Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 49

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Investment crediting
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
100%
Problem finansowania działalności zarówno operacyjnej, jak i strategicznej jest istotny w zarządzaniu finansami przedsiębiorstw. W przypadku niektórych branż konwencjonalne źródła kapitałów są trudno dostępne z uwagi na uwarunkowania rynku finansowego. Przykładem może być górnictwo, które dla zapewnienia rozwoju musi sięgać po alternatywne finansowanie charakterystyczne dla tej branży. Jednym z rodzajów takiego finansowania są agencje kredytów eksportowych, rozwijające swą działalność w kierunku wypracowania nowych modeli funkcjonowania. W artykule przedstawiono największe agencje kredytów eksportowych na świecie i wskazano ich cechy charakterystyczne na tle konwencjonalnych źródeł finansowania. Zidentyfikowano największe państwa finansujące, ale również pozyskujące takiego rodzaju kapitały w odniesieniu do branży górniczej(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono miejsce Polski w Europejskim Banku Inwestycyjnym w aspekcie finansowym oraz działalność Banku w Polsce. Omówiono korzyści jakie dzięki EBI może uzyskać nasz kraj.
W ciągu ostatnich pięciu lat Europejski Bank Inwestycyjny przyznał na inwestycje, zwłaszcza w biedniejszych regionach Europy i nowych państwach członkowskich Unii Europejskiej, kredyty w wysokości 203 mld euro. 30 czerwca Polska dostała kolejny miliard. Polska jest jednym z najlepiej dofinansowanych przez Europejski Bank Inwestycyjny krajów w Europie Środkowej i Wschodniej. Pieniądze EIB przeznaczone są tym razem na finansowanie inwestycji w rozwój nauki, technologii oraz badania nad innowacjami. (abstrakt oryginalny)
W oferowanym przez banki festiwalu produktów finansowych pojawia się często pojęcie „project finance” (tłum. z ang. finansowanie projektów), kredytowanie specjalistyczne, finansowanie specjalistyczne, finansowanie strukturalne i inne im podobne. Warto przyjrzeć się bliżej tym pojęciom, tak pod kątem uprzedniego ich uporządkowania, jak też odniesienia się do wymagań stawianych przez Nową Umowę Kapitałową. W dokumencie roboczym z października 2001 r. „Working Paper on the Internal Ratings-Based Approach to Specialised Lending Exposures”, Komitet Bazylejski zaproponował rozwiązania dotyczące kredytowania specjalistycznego w ramach metody wewnętrznych ratingów dla ryzyka kredytowego (IRB – ang. Internal Rating Based Approach). Komitet dokonał klasyfikacji podejść do kredytowania specjalistycznego w ramach IRB. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zjawisko zwane pasywnością kredytową przedsiębiorstw. Celem opracowania jest wyjaśnienie, na czym zjawisko to polega, oraz określenie zakresu i przyczyn jego występowania w Polsce i na Słowacji. Dla osiągnięcia tak określonego celu przedstawiono i porównano dwa zasadnicze źródła finansowania inwestycji rzeczowych w sektorze przedsiębiorstw niefinasowych, tzn. wewnętrzne i bankowe. W artykule wykorzystano metodologię źródeł finansowania netto zainicjowaną przez C. Mayera.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono poziom i strukturę kredytowania inwestycyjnego gospodarstw rolniczych w regionie podkarpackim. Przedstawiono rolę kredytu w finansowaniu rolnictwa rozdrobnionego oraz czynniki determinujące popyt na kredyty inwestycyjne. Przeprowadzono analizę zależności między popytem na kredyty w rolnictwie a cechami charakteryzującymi gospodarstwa regionu podkarpackiego. W analizie wykorzystano współczynniki korelacji liniowej oraz funkcję regresji wielorakiej.
Artukuł ukazuje specyfikę finansowania transakcji wykupu zagranicznego ma rynkach podwyższonego ryzyka. (fragment tekstu)
8
63%
Celem artykułu jest określenie determinant inwestycji polskich przedsiębiorstw w B+R ze szczególnym uwzględnieniem zależności od cash flow i dostępności kredytu bankowego. Analizę przeprowadzono na podstawie panelowych niezbilansowanych jednostkowych danych przedsiębiorstw, zatrudniających co najmniej 10 pracowników, zawartych w rocznych sprawozdaniach GUS F-02 z lat 1995- 2012. Do oszacowania parametrów wykorzystano systemowy estymator GMM (Generalised Methods of Moments; por. Arellano, Bover, 1995; Blundell, Bond, 1998) i zastosowano odporną macierz wariancji-kowariancji. Na podstawie badania stwierdzono silną zależność inwestycji w B+R od oszczędności własnych przedsiębiorstw i znacznie niższą od "nowych" otrzymanych kredytów i pożyczek. Wykazano mniejsze uzależnienie oszczędzających przedsiębiorstw od dostępności finansowania na rynku kredytowym. Oznacza to, że przedsiębiorstwa wypracowujące nadwyżkę finansową z działalności operacyjnej są bardziej skłonne do inwestowania w B+R, a zakumulowane oszczędności pozwalają im na wyrównywanie w czasie i stabilizowanie wydatków na działalność badawczo-rozwojową (B+R). Wskazano też, że cykl koniunkturalny odgrywa ważną rolę w wyjaśnieniu nakładów na B+R polskich przedsiębiorstw.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wyniki badań na temat barier i ograniczeń działalności inwestycyjnej występujących w przedsiębiorstwach handlowych. Przeprowadził je Instytut Rynku Wewnętrznego i Konsumpcji jesienią 2001 r. w 100 przedsiębiorstwach handlowych.
Rozwój gospodarki i związana z nim konieczność podejmowania dużych przedsięwzięć inwestycyjnych przez firmy działające na naszym rynku powoduje zapotrzebowanie na wysokie kredyty bankowe. Możliwości polskich banków ograniczone niskim poziomem funduszy własnych oraz dążenie do stabilizacji sektora bankowego stały się przyczyną łączenia banków w formie spółki akcyjnej, zgodnie z ustawą z 14 czerwca 1996 r.
Spośród wszystkich rozwiniętych krajów Japonia była najmniej chętna do inwestowania w Polsce. Podczas dwudniowej wizyty w Japonii przedstawicieli polskich władz wysokiego szczebla, rząd Japonii ogłosił decyzję o odblokowaniu rządowych gwarancji kredytowych dla długo- i średnioterminowych kredytów przedsiębiorstw planujących inwestycje w Polsce.
W artykule poruszono temat funduszy proekologicznych. Jednym z głównych zadań Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz 16 funduszy wojewódzkich jest nadzór i finansowanie przedsięwzięć proekologicznych. W tym roku NFOŚiGW zmienił warunki i zasady udzielania wsparcia przy realizacji tych projektów. Nowością w finansowaniu przedsięwzięć jest oferta dopłaty do kredytu zaciąganego w każdym banku komercyjnym. Oprócz tego NFOŚiGW udziela wsparcia w formie: preferencyjnych pożyczek, dotacji bezzwrotnych, poręczeń spłaty kredytów, promesy dofinansowania. Na podobnych zasadach pomocy przy realizacji projektów proekologicznych udzielają fundusze wojewódzkie.
W artykule przedstawiono zjawiska niedoinwestowania i przeinwestowania przedsiębiorstwa korzystającego z długu. Omówiono dwa sposoby interpretacji tych problemów: podejście wykorzystujące pojęcie opcji realnych oraz sposób oparty na analizie zaktualizowanej wartości przepływów pieniężnych, a także towarzyszących im miar kosztów agencji długu.
Leasing jako alternatywna do kredytu bankowego forma finansowania inwestycji pojawił się w Polsce dopiero na początku lat 90-tych. Chociaż leasing jest relatywnie droższy niż kredyt, w polskich warunkach prawnych jest mniej skomplikowaną formą pozyskiwania środków na inwestycje. Obroty firm leasingowych w kraju, według wartości leasingowej przedmiotów wyniosły w 1997 r. prawie 4 mld. zł.
Omówiono zagadnienie wykorzystania kredytów bankowych w przedsiębiorstwach handlowych. Podkreślono, że banki zaczynają dostrzegać potrzeby kredytowe małego i średniego handlu. Przedstawiono wskaźniki finansowe (zdolności kredytowej i wiarygodności kredytowej) stosowane przez banki w ocenie zdolności przedsiębiorstwa do zwrotu zaciągniętych kredytów oraz ofert. W ofercie banków wyróżniono kredyty obrotowe i inwestycyjne.
Chińskie banki zainwestowały ponad 100 mld dolarów w kraje Wspólnoty Niepodległych Państw. W artykule przedstawiono chińską taktykę finansowania wybranych gałęzi gospodarki i konkretnych inicjatyw w tych krajach.
W ostatnim czasie polski rynek nieruchomości rozwija się bardzo dynamicznie. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Sytuacja taka pociąga za sobą rozwój metod finansowania nieruchomości. Zdecydowana większość klientów indywidualnych, jak i instytucjonalnych finansuje swoje inwestycje w nieruchomości za pomocą kapitału obcego. W zależności od rodzaju klienta dostępność możliwości finansowana jest różna. Istnieją jednak pewne bardzo ważne czynniki, które wpływają pośrednio lub bezpośrednio na wybór metody finansowania nieruchomości niezależnie od rodzaju inwestora. Należą do nich (szerzej: Kucharska-Stasiak, 1999): - wielkość i kapitałochłonność nieruchomości, - sposób użytkowania gruntu i forma władania budynkiem, - prawo podatkowe, - poziom strumieni pieniądza i zysków generowanych z inwestycji w nieruchomości, - koszt finansowania, - długoterminowe zarządzanie finansowe. Czynniki te mają ogromny wpływ na aktywność inwestorów na rynku nieruchomości. Ze względu na dużą kapitałochłonność inwestycji w daną nieruchomość decydujące znaczenie na rynku posiadają jednak inwestorzy instytucjonalni. Inwestorzy indywidualni zakupują najczęściej nieruchomości mieszkaniowe i w tym celu większość z nich korzysta z finansowania poprzez kredyt bankowy. Jednak wartość tych nieruchomości jest często nieporównywalna z inwestycjami dokonywanymi przez klientów instytucjonalnych. (fragment tekstu)
Artykuł zawiera komentarze i wnioski dotyczące roli państwa w sferze polityki finansowo-kredytowej w sektorze żywnościowym. Autorka przytacza szczegółowe spostrzeżenia odnośnie funkcji oraz obszaru działania instrumentów finansowych.
W artykule omówiono nakłady inwestycyjne na ochronę środowiska w latach 1990-1996. Przedstawiono środki Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, podkreślając rangę pomocy zagranicznej po 1990 roku w formie: dotacji, pożyczek komercyjnych i preferencyjnych.
Głównym zadaniem jakie stoi przed Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) jest wspieranie państw Europy Środkowo-Wschodniej w procesie transformacji gospodarczej. Będzie to pomoc w postaci kredytów, kupna akcji lub udzielania koniecznych gwarancji. W opracowaniu omówiono rolę, zadania EBOiR oraz formy pomocy dla konkretnych państw.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.