Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Investment holding company
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W Polsce od kilku lat obserwuje się ogromny napływ kapitału zagranicznego. Dążenie do redukcji ryzyka i lokalne przepisy sprawiają, że większość zagranicznych przedsięwzięć organizowanych jest w formie spółek zależnych. Powoduje to, że coraz częściej dostrzega się problematykę i specyfikę ich funkcjonowania. Brak jest uniwersalnego systemu kontroli spółek zależnych, pasującego do każdych warunków funkcjonowania spółek zależnych. Opracowanie systemu kontroli oznacza opisanie poziomu jej intensywności, form i narzędzi, kosztów i oczekiwanych negatywnych efektów ubocznych związanych ze spadkiem motywacji załogi spółki. Wśród czynników wpływających na funkcjonowanie systemów zarządzania w spółce zależnej znajdują się m.in.: zakres podejmowanych decyzji i siła ich oddziaływania na grupę, otoczenie biznesowe, mentalność pracowników, kultura organizacyjna. (fragment tekstu)
2
Content available remote Holding Groups : a Safe Corporate Structure at the Time of Recession
100%
This article makes a case for holding groups as a type of enterprise structure which guarantees capital and structural security at the time of economic and political transition in the 1990s, which in a way prepared them for the global recession in the early 21st century. The case study of PKN Orlen is presented to illustrate the typical economic developments which accompanied privatisation and commercialisation of Polish state-owned enterprises. A major part of the article addresses management mechanisms which make a holding structure immune to strong economic turbulence which would otherwise be destructive to individual daughter companies.(original abstract)
Autorzy omawiają funkcjonującą od 1.01.2022 r. w polskim prawie podatkowym instytucję tzw. polskiej spółki holdingowej. Założeniem ustawodawcy było stworzenie korzystnych warunków dla polskich przedsiębiorców do tworzenia grup kapitałowych i uatrakcyjnienie Polski jako miejsca do lokowania podmiotów holdingowych przez inwestorów zagranicznych. Pomimo pozytywnej oceny samej idei wprowadzenia rozwiązań przeznaczonych dla grup kapitałowych ustawodawca nie ustrzegł się jednak pewnych mankamentów, które uwidoczniły się w praktyce stosowania komentowanych regulacji. Odpowiadając na apele środowisk biznesowych i doradczych, postanowiono zatem dokonać kilku istotnych zmian, a przez to stworzono jednocześnie potencjalne nowe problemy wiążące się ze stosowaniem omawianych norm prawnych. Autorzy przybliżają treść przepisów obowiązujących od 1.01.2022 r., omawiają praktykę i wybrane problemy wynikłe z ich stosowania, a także komentują zmiany, które weszły w życie 1.01.2023 r.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie najważniejszych przesłanek wpływających na wybór państwa lokalizacji spółek dominujących, zarządzających holdingami międzynarodowymi. Przesłanki te zostały podzielone na podatkowe i pozostałe, koncentrując się w większym stopniu na pierwszej grupie, co wynika z powszechności zastosowania holdingów w celu optymalizacji podatkowej. Na podstawie danych Biura Analiz Ekonomicznych w USA w artykule określono także strukturę amerykańskich inwestycji w spółki holdingowe według krajów w latach 2008-2010. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest przeglądem zachęt inwestycyjnych dla spółek holdingowych na Łotwie. Jego konkluzja jest następująca: mimo istniejących ograniczeń i przeszkód w ustawodawstwie tego kraju spółka holdingowa ma większe możliwości inwestycji niż inne formy prawne biznesu. (abstrakt oryginalny)
Omówiono wyniki badań trzech polskich holdingów, przeprowadzone metodą wywiadu kierowanego w latach 2001-2002 w: megaspółce giełdowej, chemicznym holdingu pracowniczym i tekstylnym holdingu pracowniczym. Szczegółowo zaprezentowano wszystkie z powyższych podmiotów oraz przedstawiono strategie i plany na przyszłość tych holdingów. W podsumowaniu przybliżono wnioski dotyczące roli rad nadzorczych i spółek dominujących przy formułowaniu celów i strategii rozwojowych oraz przy inicjowaniu lub wyrażaniu zgody na realizację tego typu przedsięwzięć. (abstrakt oryginalny)
Pomysł, by stworzyć w Polsce regionalne centrum finansowe, skłania do spojrzenia na doświadczenia w tym względzie innych krajów oraz zastonowienia się, jakie to czynniki są niezbędne do jego skutecznej implementacji w praktyce. Autor przedstawia doświadczenia Luksemburga, który dzięki zręcznej polityce finansowej stał się obszarem, ku któremu podążyło wielu inwestorów ze swoimi kapitałami.
Business Development Companies, czyli holdingowe spółki inwestycyjne, są odmianą firm private equity i rozwijają się prężnie na rynku amerykańskim. Firmy te są konstrukcją publicznie notowanych spółek, które prowadzą wyłącznie działalność inwestycyjną w obszarze private equity/venture capital.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.