Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Investment rate
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie wpływu stopy dochodu z inwestycji i stopy reinwestycji na wartość przedsiębiorstwa i jego wzrost. Zaprezentowane w opracowaniu rozwiązanie pozwala zaobserwować siłę i kierunek wpływu tych czynników na proces tworzenia wartości przedsiębiorstwa, a w konsekwencji wartości dla właścicieli przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
2
Content available remote Stopa inwestycji gospodarstw rolnych w Polsce w latach 2004-2009
75%
Celem badań jest odpowiedź na pytania: W jaki sposób specjalizacja produkcji rolnej oraz wielkość ekonomiczna wpływają na działalność inwestycyjną gospodarstw rolnych? Jaką część dochodu z rodzinnego gospodarstwa rolnego producenci rolni przeznaczają na inwestycje? Czy zjawisko dekapitalizacji majątku gospodarstw rolnych jest zależne od typu rolnego oraz osiąganych nadwyżek ekonomicznych? (fragment tekstu)
W opracowaniu podjęto próbę zbudowania konstrukcji teoretycznej, która pozwoliłaby na ukazanie mechanizmu wymuszeń zmian stopy inwestycji. W artykule prezentuje się jedynie część analizy, ograniczono się bowiem do pokazania tylko wyjściowej postaci tzw. ogólnego modelu stopy inwestycji, bez wskazania roli, jaką w tym względzie odgrywa mechanizm funkcjonowania gospodarki socjalistycznej. Zaprezentowana postać modelu jest jednak na tyle ogólna, iż może stanowić punkt wyjścia do podjęcia badań różnych aspektów wzrostu gospodarczego. O możliwościach takich przekonują dokonane dotychczas próby. Należy dodać, iż zaprezentowany model stanowi kontynuację badań nad empiryczną weryfikacją znanej formuły M. Kaleckiego, stąd też można uznać, iż genetycznie jest on z tą formułą związany. (fragment tekstu)
Pytanie o związek stopy oszczędności z tempem wzrostu pojawiło się wraz ze zrozumieniem roli akumulacji we wzroście. Tradycyjny model Solowa i jego modyfikacja w postaci modelu Mankiwa-Romera-Weila przewidywały zależność dodatnią jedynie dla okresów przejściowych przy przechodzeniu od jednej zrównoważonej ścieżki wzrostu do drugiej. Takie ujęcie zostało poddane krytyce przez Bernankego i Gürkaynaka, którzy - oprócz wytknięcia błędów konceptualnych przy weryfikacji - przytoczyli szereg obserwacji empirycznych pokazujących dodatnią korelację między stopą oszczędności, stopą inwestycji w kapitał ludzki a tempem wzrostu produktu per(fragment tekstu)
Ogólnie, modele czynnikowe postulują, że stopa zwrotu z inwestycji w papiery wartościowe może być przedstawiona jako kombinacja liniowa czynników, które są źródłami ryzyka systematycznego oraz składnika losowego odzwierciedlającego ryzyko niesystematyczne, czyli specyficzne dla konkretnego waloru. Zastosowanie koncepcji faktoryzacji umożliwia dekompozycję zrealizowanej stopy zwrotu z inwestycji w papiery wartościowe w celu identyfikacji źródeł dochodu (oraz ryzyka). W pracy (...) przedstawiono wyniki dekompozycji zrealizowanej stopy zwrotu z inwestycji w obligacje o stałym oprocentowaniu według jedno-czynnikowego oraz wieloczynnikowego modelu faktoryzacji. W modelu jedno-czynnikowym źródłem ryzyka jest zmiana stopy zwrotu w terminie do wykupu (YTM) rozważanej obligacji. W modelu wieloczynnikowym połączenie koncepcji faktoryzacji z analizą czynnikową stóp zwrotu w terminie do wykupu umożliwia redukcję i wyodrębnienie czynników ryzyka rynkowego i ryzyka specyficznego oraz określenie wpływu każdego z czynników na zrealizowaną stopę zwrotu danego instrumentu. (fragm. tekstu)
Z uwagi na konieczne rozmiary niniejszego opracowania, autorzy ograniczyli swoje rozważania do analizy wpływu zmienności kursów walutowych oraz kosztów transakcyjnych (tj. marży dla stóp procentowych i kursów wymiany) na efektywność zagranicznych inwestycji portfelowych w krótkich okresach. Wykorzystano przede wszystkim tradycyjne instrumenty rynku pieniężnego (depozyty i pożyczki) dla wystandaryzowanych okresów inwestycyjnych (odsetkowych), oferowanych według stawek LIBOR (EURIBOR) na rynku eurodolarowym oraz WIBID i WIBOR na rynku polskim w analizowanym okresie. (fragment tekstu)
W artykule rozważane jest prawdopodobieństwo ruiny w klasycznym dyskretnym procesie ryzyka z włączeniem reasekuracji i losowej stopy inwestycji. Nadwyżka finansowa ubezpieczyciela jest inwestowana według stopy opisanej jednorodnym łańcuchem Markowa. Wyprowadzono wzory rekurencyjne na prawdopodobieństwo ruiny w czasie skończonym i nieskończonym. Podano również górne ograniczenie prawdopodobieństwa ruiny za pomocą współczynnika Lundberga. Dla reasekuracji proporcjonalnej i reasekuracji nadwyżki szkody wyznaczono optymalne poziomy retencji, przyjmując za kryterium optymalizacyjne maksymalizację współczynnika dopasowania. Uzyskane wyniki przedstawiono w tabelach i na wykresach w zależności od narzutów na bezpieczeństwo ubezpieczyciela i reasekuratora oraz poziomu kapitału początkowego. (abstrakt oryginalny)
Jednym z czynników kształtujących poziom oraz strukturę zatrudnienia w gospodarce narodowej są inwestycje w kapitał realizowane przez przedsiębiorstwa. Jest to proces złożony, wymagający dużych nakładów finansowych, czasu oraz sprzyjających warunków zarówno na rynkach krajowych, jak i zagranicznych. Nie wszystkie inwestycje generują nowe miejsca pracy bądź przyczyniają się do utrzymania obecnych, co wynika z substytucji pracy kapitałem. Z drugiej strony inwestycje, które poprawiają konkurencyjność przedsiębiorstwa, sprzyjają w długim okresie poprawie stanu zatrudnienia. Celem niniejszego opracowania jest zbadanie relacji pomiędzy nakładami inwestycyjnymi a zatrudnieniem w Polsce w ostatniej dekadzie XXI w., na tle wybranych efektów osiąganych w gospodarce narodowej dzięki zaangażowaniu wspomnianych czynników.(abstrakt oryginalny)
W artykule rozważano model wzrostu Solowa z funkcją produkcji typu CES oraz badano zależności między stopniem fiskalizacji gospodarki a stopami inwestycji z dochodów państwa oraz z dochodów sektora podmiotów mikroekonomicznych. Wyznaczono dla nich warunki, które muszą być spełnione, aby gospodarka znajdowała się na zrównoważonej ścieżce wzrostu. Przeanalizowano także własności funkcji produkcji i funkcji konsumpcji na jednostkę efektywnej pracy. Uzyskane wyniki mają charakter ogólny. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Net Present Value Versus Internal Rate of Return
63%
The economic professional literature which deals with investment decisions can be characterised in general that the net present value shows objective picture for the decision maker while the internal rate of return - not even mentioning other "competitors" - have numerous mistakes therefore its expressiveness is limited. The net present value - determined by the minimally expected yield (calculated interest rate) - shows that how amount of wealth growth have been accumulated by the investment during its duration, but it does not inform about the real profitability of capital investment. However the investment's internal rate of return informs the decision maker that how works the real yield of long capital investment. As every investment economic method, the adaptation of internal rate of return could also have barriers. The barriers usually derive that the method is adapted in such 'model conditions' where it is impossible to provide reliable information. This paper analyses that which method gives more relevant information for the manager either of two most often used investment methods. (original abstract)
W klasycznych makromodelach wzrostu gospodarczego stopa PKB na zatrudnionego jest liniową funkcją stopy inwestycji. Tymczasem przy wysokich stopach inwestycji i niskich stopach konsumpcji pojawiają się silne bariery spowalniające wzrost. Dlatego autor zaproponował relacje nieliniowe, m. in. funkcję logistyczną. Hipotezę o nieliniowym wpływie stopy inwestycji na stopę wzrostu PKB na zatrudnionego zweryfikowano na przykadzie gospodarki polskiej w latach 1967-2001.
Celem opracowania jest ocena funkcjonowania gospodarstw z gmin o dużych walorach przyrodniczych na tle gospodarstw z gmin pozostałych w Polsce. Za gminy o dużych walorach przyrodniczych uznano te, w których ustalony przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - PIB (IUNG-PIB ) - wskaźnik cenności przyrodniczo-turystycznej (WCPT) wyniósł co najmniej 35,6% na 100% możliwych do osiągnięcia. W analizie porównawczej wzięto pod uwagę potencjał produkcyjny gospodarstw, organizację produkcji, ponoszone koszty, produktywności czynników produkcji, dochód z gospodarstwa rolnego w przeliczeniu na 1 FWU, udział dopłat operacyjnych w dochodzie z gospodarstwa rolnego oraz stopę inwestycji netto. Analizę wykonano korzystając z danych gospodarstw rolnych prowadzących rachunkowość dla Polskiego FADN w 2015 roku i z danych IUNG-PIB . Ustalono, że gospodarstwa z gmin o dużych walorach przyrodniczych i prowadzące rachunkowość dla Polskiego FADN w 2015 roku m.in. zapewniały opłatę pracy własnej właściciela i członków jego rodziny na poziomie ponad parytetowym oraz widziały dla siebie możliwości dalszego rozwoju. (abstrakt oryginalny)
W większości modeli wzrostu gospodarczego przyjmuje się założenie, że liczba ludności zwiększa się zgodnie z postępem geometrycznym. Źródła tego założenia znajdują się w klasycznej analizie Malthusa. Modele wzrostu służą często do wyprowadzania pewnych wniosków dotyczących optymalnej wielkości inwestycji. W artykule rozszerzono standardową analizę optymalnej stopy inwestycji na modele wzrostu, które nie spełniają założenia malthusjańskiego.
Celem artykułu jest zbadanie wpływu inflacji na inwestycje w kapitał rzeczowy. Autor stawia hipotezę o negatywnym wpływie inflacji na inwestycje. Hipoteza została zweryfikowana dla 15 krajów tworzących Unię Europejską przed 1 maja 2004 r. Artykuł ma charakter głównie empiryczny. Pierwsza część zawiera krótki przegląd teorii opisujących wpływ inflacji na inwestycje. Następnie przedstawiono założenia teoretyczne modelu. Ostatnią część stanowi prezentacja i omówienie wyników przeprowadzonego badania empirycznego.
Prowadzone w pracy rozważania można podsumować następująco: w prezentowanym w pracy modelu wzrostu gospodarczego szuka się takiej struktury inwestycji w N zasobów kapitału, która maksymalizuje sumę zdyskontowanej użyteczności typowego konsumenta w gospodarce przy ograniczeniach równaniami przyrostów kolejnych zasobów kapitału. Z prowadzonych w pracy analiz wynika, iż istnieje struktura stóp inwestycji, która spełnia warunki konieczne maksimum sumy zdyskontowanej użyteczności konsumpcji typowego konsumenta. Co więcej, stopy inwestycji spełniające warunki konieczne maksymalizacji całki preferencji owego konsumenta zależne są m.in. od stopy dyskontowej typowego konsumenta oraz od odwrotności międzyokresowej substytucji konsumpcji. Im wyższa jest stopa dyskontowa typowego konsumenta, tym niższe są stopy inwestycji w każdy z analizowanych w pracy zasobów kapitału. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Inwestycje a wzrost gospodarczy Chin w latach 1980-2012
51%
Celem artykułu jest określenie roli nakładów inwestycyjnych w tworzeniu wzrostu gospodarczego Chin w latach 1980-2012. Przedmiotem szczegółowej analizy są: dynamika wzrostu PKB i udział głównych czynników we wzroście gospodarczym, zmiany stopy oszczędności i inwestycji oraz rozmiary kapitału produkcyjnego, określenie efektywności nakładów inwestycyjnych i stopnia wykorzystania kapitału produkcyjnego. (fragment tekstu)
Artykuł prezentuje zastosowanie energii słonecznej do otrzymywania ciepła przy wykorzystaniu kolektorów słonecznych. Przedstawiono w nim zasoby energii słonecznej w Polsce, budowę i zastosowanie instalacji solarnych. W artykule zaprezentowano również krajowy rynek energetyki solarnej oraz dokonano analizy ekonomicznej inwestycji w kolektor słoneczny. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest oszacowanie modelu popytu na pracę. Zmiennymi objaśniającymi zostały: produkcja, stopa inwestycji i wynagrodzenia. Dwie pierwsze zmienne wprowadzono wykorzystując neoklasyczną funkcję produkcji, zaś wynagrodzenia - na podstawie neoklasycznej teorii popytu na pracę. Szczególną uwagę poświęcono stopie inwestycji, która odzwierciedla nie tylko substytucję pracy przez kapitał fizyczny, ale również wyraża oczekiwaną koniunkturę gospodarczą. Postawiono hipotezę, że przy wysokiej stopie inwestycji (dobrej koniunkturze) negatywne dla popytu na pracę efekty substytucji są łagodzone przez pozytywne skutki tworzenia nowych miejsc pracy. Ponadto przy wysokiej stopie inwestycji w gospodarce występują znaczne zmiany i niedopasowania strukturalne. Pogarsza to efektywność gospodarczą, m.in. zwiększa nakłady pracy niezbędne do wytworzenia jednostki produkcji. Powoduje to dodatkowy popyt na pracę i osłabia efekt substytucyjny inwestycji. Estymację modelu przeprowadzono dla gospodarki Polski na podstawie 38 kwartałów (do końca 2005 r.).
Przedmiotem artykułu jest analiza inwestycji w kapitał ludzki w odniesieniu do stóp oszczędzania gospodarstw domowych w Polsce. Inwestycje w kapitał ludzki mierzone są prywatnymi nakładami na edukację oraz na ochronę zdrowia na podstawie danych z "Budżetów gospodarstw domowych w Polsce" [2001; 2002]. Badaniem objęto 32 190 gospodarstw domowych, które wykazały w 2002 r. dodatni dochód w badanym miesiącu.
The impact on the development of the economy and enterprises themselves is made possible by investments as they are one of the main components of GDP. An increase in enterprise investments demonstrates the good financial condition of economic entities, is a positive signal about the state of the economy and gives information about its development. The subject of this article is the impact of enterprises on the economy and its importance in Poland by analysing both investment itself and the investment rate. The analysis was carried out at a regional level as well as in relation to other EU member states. The aim is to analyse the investment activities of Polish enterprises, with particular emphasis on the change as well as their size and type. The research is based on a critical analysis of the literature and an analysis of secondary statistical data, covering the period from the first full EU program from 2007, and extended in accordance with the n+2 funding rule until 2015. The analyses show that despite growing investment among Polish enterprises, compared to the rest of the EU, the value of expenditure on fixed assets is still low as the average value made in the private sector among EU countries is 70% higher. At the same time, the growing level of investment value among private businesses over the nine years should be emphasized. There is also a very large regional variation in the level of investment growth per working-age capita over the period considered. (original abstract)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.