Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Investments in tourism
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem pracy jest prezentacja inwestycji turystycznych oraz wskazanie ich roli dla rozwoju turystyki w Głuchołazach. W latach 2007-2008 na obszarze gminy zrealizowano 7 inwestycji stricte turystycznych oraz 8 paraturystycznych. Trzy projekty zostały dofinansowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2007-2013, a po jednym - ze środków: Funduszu Spójności, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Starostwa Powiatowego w Nysie. Siedem inwestycji dotyczyło infrastruktury drogowej, sześć - obiektów sportowo-rekreacyjnych, jeden - dóbr kultury i jeden - gospodarki wodno-ściekowej. Kontynuowanie działalności inwestycyjnej w turystyce może się przyczynić do dalszego rozwoju gminy oraz poprawy jakości życia jej mieszkańców.(abstrakt oryginalny)
Zasadniczym celem opracowania jest udowodnienie występowania niekorzystnych różnic w osiąganej efektywności finansowej przez przedsiębiorstwa turystyczne notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2007-2011. (fragment tekstu)
Celem opracowania była próba modelowego ujęcia czynników kształtujących decyzje inwestycyjne w turystyce. W tym celu przeprowadzono badania w latach 2007-2008 na terenie województwa dolnośląskiego. Uczestniczyły w niej jednostki samorządu terytorialnego oraz podmioty gospodarki turystycznej.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest zaprezentowanie przeglądu najważniejszych pojęć z zakresu konkurencyjności regionalnej w kontekście wzrostu jej potencjału na przykładzie Miasta Olsztyna. Wspomniany wzrost omawiany jest w świetle istniejącej oraz przyszłej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, a także szans przewag konkurencyjnych przez nią kreowanych. (abstrakt oryginalny)
Turystyka jest postrzegana jako szansa na rozwój gospodarczy regionów dysponujących określonym potencjałem turystycznym. Najczęściej głównym elementem tego potencjału są zróżnicowane walory turystyczne, ale dla rozwoju turystyki niezbędne są elementy infrastrukturalne umożliwiające turyście korzystanie z nich w satysfakcjonujący sposób. Trudności w pozyskiwaniu środków na ich finansowanie sprawiają, że coraz istotniejszym instrumentem finansowym, ze względu na wysokość środków i dostępność, są programy pomocowe Unii Europejskiej. Fundusze europejskie stanowią bodziec rozwoju sektora turystycznego, gdyż z ich pomocą możliwy jest nie tylko rozwój niezbędnej infrastruktury, ale także atrakcji turystycznych czy szkolenie kadr. W województwie zachodniopomorskim duża część projektów finansowanych z programu Interreg IV A w latach 2007-2013 ma bezpośredni lub pośredni wpływ na rozwój turystyki w regionie. Wśród nich przeważają projekty związane z kreowaniem atrakcji turystycznych i rozwojem infrastruktury drogowej, ale realizowane są także projekty mające na celu wymianę doświadczeń i zacieśnienie współpracy, co może przyczynić się do rozwoju turystyki transgranicznej.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania było przedstawienie najważniejszych uwarunkowań rozwoju inwestycji turystycznych w gminach dolnego odcinka Obry, ocena działań samorządów lokalnych w tworzeniu warunków do rozwoju turystyki oraz określenie ich wpływu na aktywność inwestycyjną w regionie. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest ocena inwestycji turystycznej na podstawie modelu strategicznej karty inwestycyjnej. Hipoteza badawcza: inwestycje w publiczną infrastrukturę turystyczną mają wpływ na szereg korzyści pośrednich o charakterze społeczno-ekonomicznym. Podstawowe metody badawcze zastosowane w artykule to: ̶ metoda projektowa polegająca na opracowaniu modelu analizy i oceny inwestycji w infrastrukturę turystyczną, ̶ metoda ankietowa polegająca na przeprowadzeniu ankiety związanych dotyczącej oceny badanej inwestycji przez lokalną społeczność oraz turystów odwiedzających Ostródę.(fragment tekstu)
Artykuł ukazuje sposoby i strategie promocji własnego kraju na przykładzie Francji, Wielkiej Brytani, Słoweni, Włoch, Norwegi, Hiszpani jak również Polski. Autorzy porównują nasze wydatki na promocję z wydatkami innych krajów. Zostaje tu podniesiona kwestia promocji naszego członkostwa w strukturach unijnych. Autorzy starają sie odpowiedzieć na pytanie dlaczego liczący się inwestorzy zagraniczni wybieraja na miejsce swoich inwestycji sąsiednie kraje.
9
Content available remote Renewable energy sources as a new research area in tourism
63%
The article identifies and describes a research gap in the tourism economy with regard to renewable energy sources and delineates the biggest research needs and challenges. First of all, the subject of the paper is the tourism phenomenon as a multidimensional research area. Then, the paper concentrates on the renewable energy sources (RES) market in the modern economy with particular regard to investment processes. It characterises investments and innovations in the tourism economy and presents the greatest research difficulties in this respect. The last part of the paper concerns the characteristics of a research gap in the tourism economy identified from where investments and innovations in RES meet. The summary includes effects and desired research directions related to the discussed phenomena. (original abstract)
Artykuł porusza kwestie zagrożenia wysiedleniem i przemocą stosowanymi wobec ludności miejscowej - Garifuna w Hondurasie, w kontekście procesów rozwojowych opartych na intensywnej eksploatacji zasobów naturalnych. Zakłada, że ludność Garifuna poddana jest procesom rugowania z zajmowanych ziem i spychania na margines życia gospodarczego w regionie turystycznym, gdzie władze, nie respektując prawa własności wspólnotowej, stosują przemoc i prześladowania celem przejęcia kontroli nad jej terytorium. Celem artykułu jest analiza przypadku regionu Bahia de Tela nad Morzem Karaibskim w kontekście często wdrażanej w krajach rozwijających się polityki ekstraktywizmu. (abstrakt oryginalny)
Cel. Identyfikacja uwarunkowań rozwoju nowych technologii w gospodarce turystycznej w zakresie odnawialnych źródeł energii oraz wskazanie aspektów poznawczych dotyczących prac badawczo-rozwojowych w turystyce i kierunków ich rozwoju. Metoda. Desk research - studia literatury zagranicznej i polskiej, wywiady niestandaryzowane. Wyniki badań. Odnawialne źródła energii mają istotną i wciąż rosnącą rolę we współczesnej gospodarce, w tym w gospodarce turystycznej. Najważniejsze uwarunkowania ich rozwoju w turystyce mają charakter egzogeniczny, w tym systemowy i regulacyjny. Bardzo istotnym elementem prorozwojowym w sferze innowacji i inwestycji w turystyce, nie tylko w zakresie OZE, jest działalność badawczo-rozwojowa, która w gospodarce turystycznej często ma charakter zewnętrzny, podobnie jak procesy dyfuzji innowacji, a także charakter wspierający, uzupełniający i wzbogacający obszar innowacji w sferze usługowej. Ograniczenia badań i wnioskowania. Praca ma charakter teoretyczny i uniwersalny, zawiera jednak elementy badań o charakterze niereprezentatywnym dla wszystkich podmiotów gospodarki turystycznej w Polsce. Implikacje praktyczne. Artykuł pozwala podmiotom gospodarki turystycznej na reakcję na występujące w gospodarce światowej i polskiej tendencje na rynku OZE oraz dostosowanie działalności innowacyjnej do nowych uwarunkowań regulacyjnych i ekonomicznych. Wskazuje się również na charakterystyczne dla turystyki inteligentne specjalizacje, które będą przedmiotem wsparcia i wyznaczają kierunki rozwoju prac B+R. Oryginalność. W pracy dokonano zestawienia czynników prorozwojowych odnoszących się do odnawialnych źródeł energii i przeniesiono je na grunt gospodarki turystycznej jako przykład rozwiązań innowacyjnych. Problematykę OZE zestawiono z działalnością B+R w turystyce jako zagadnienia komplementarne. Rodzaj pracy. Artykuł o charakterze przeglądowym. (abstrakt oryginalny)
W artykule ukazano potencjalne możliwości inwestycyjne podmiotów gospodarki turystycznej w odnawialne źródła energii na obszarach niezurbanizowanych. W pierwszej kolejności wskazano na wielofunkcyjny charakter tych obszarów oraz atrakcyjność z punktu widzenia rozwoju gospodarki turystycznej. Następnie, co stanowi jeden z celów artykułu, ukazano możliwości wykorzystania surowców ze źródeł odnawialnych, takich jak: energia słoneczna, wiatrowa, biomasa, do których obszary niezurbanizowane, wiejskie są szczególnie predestynowane ze względu na uwarunkowania przestrzenne. Wskazano dalej na możliwości uzyskiwania przewag konkurencyjnych na poziomie mikroekonomicznym, jak i mezoekonomicznym dzięki ich wykorzystaniu. Właśnie w ostatniej części artykułu, w formie case study, przedstawiono możliwości efektywnego przetwarzania biomasy w energię cieplną w przedsiębiorstwie turystycznym. (abstract oryginalny)
Zlokalizowanie na terenie woj. suwalskiego obiektów związanych z eksploatacją i wstępnym przetwórstwem zalegających tam złóż rud polimetalicznych zmieniłoby w istotny sposób warunki i możliwości uprawiania turystyki na tym terenie i to zarówno w strefie bezpośredniego i pośredniego oddziaływania tych obiektów, jak i w całym regionie. Trudno, oczywiście dziś, w jednoznaczny sposób przesądzić jakie będą rzeczywiste konsekwencje podjęcia eksploatacji złóż: Krzemianka i Udryń na środowisko przyrodnicze, a w następstwie tego na możliwości i kierunki rozwoju turystyki w regionie. Zbyt wiele jest tu niewiadomych, wynikających z braku pełnego rozeznania co do rzeczywistych konsekwencji lokalizacji obiektów wydobywczych i przetwórczych o przyjętej technologii i w zakładanych miejscach oraz w określonych rozmiarach. W istocie rzeczy nie znamy bowiem rzeczywistych współzależności nie tylko dynamiki całego procesu przekształceń ekologicznych, lecz także ekonomicznych i społecznych z ich konsekwencjami ekologicznymi. Trudno jest określić precyzyjnie zasięg przestrzenny spodziewanych przekształceń, ich dyfuzję oraz ich efekty kumulacyjne. Jednocześnie te efekty będą się nakładać na skutki istniejących już zagrożeń i dewastacji środowiska przyrodniczego, a także walorów turystycznych Suwalszczyzny.
Artykuł ma na celu ocenę potencjału kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Poddębicach i wskazanie kierunków oczekiwanych zmian w jego zagospodarowaniu w oczach użytkowników. Do jego realizacji wykorzystano wyniki badań ankietowych przeprowadzonych w 2016 roku, a także przeanalizowano najważniejsze uwarunkowania związane z powstaniem, funkcjonowaniem i aktualnym zagospodarowaniem kompleksu sportowo-rekreacyjnego. Artykuł może stanowić jedną z inspiracji do planowanych na tym terenie działań inwestycyjnych.(abstrakt oryginalny)
W materiale poruszono zagadnienie statystyki inwestycji turystycznych analizując zakres zbieranych informacji w tej dziedzinie w ramach sprawozdawczości statystycznej. Na podstawie publikowanych i nie publikowanych danych GUS omówiono nakłady inwestycyjne i ich efekty rzeczowe w branży turystycznej w latach 1991-94, analizując to w przekrojach: krajowym, wojewódzkim i gminnym.
Zadania w zakresie tworzenia warunków rozwoju turystyki należą do zadań własnych jednostek samorządowych. Szczególnie w zakresie rozwoju infrastruktury ogólnospołecznej. Jednak działania tych podmiotów dotychczas nie podlegają ocenom ekonomicznym i dlatego nie jest możliwe określenie skuteczności podejmowanych przez nich zadań. W artykule dokonano przeglądu typów inwestycji turystycznych, ze szczególnym uwzględnieniem ogólnospołecznych, oraz wskazano dodatkowe źródła ich finansowania. Omówiono zakres teoretyczny istoty analizy wyników ekonomicznych działań inwestycyjnych, w tym stosowanych ocen do ich pomiaru. Krótko zaprezentowano metodologię zarządzania wartością zastosowaną do pomiaru budżetów zadaniowych. W końcowej części artykułu na podstawie modelu zarządzania wartością podjęto próbę autorskiego opracowania metodologii analizy efektów ekonomicznych dla inwestycji turystycznych finansowanych z funduszy europejskich przez sektor publiczny. (abstrakt oryginalny)
Turystyka narciarska stanowi pokaźne źródło dochodu, jednakże cel ochrony przyrody, zwłaszcza na terenie parku narodowego, jest nadrzędny. W artykule ukazane zostały ograniczenia przyrodnicze oraz perspektywy rozwoju narciarstwa na terenie Tatrzańskiego Parku narodowego. (fragment tekstu)
Według teorii zależności od ścieżki, monokultury turystyczne wydają się stanowić jasny przykład reprodukcji i inercji istniejącego kierunku rozwoju, szczególnie że rozmiary inwestycji turystycznych istotnie podnoszą bariery wyjścia z tej branży. Niemniej odpowiednia świadomość i zaangażowanie władz przy wykorzystaniu eksportu usług turystycznych do pobudzenia i rozwoju innych dziedzin gospodarki o trwałym charakterze umożliwiłyby ograniczenie zależności od fluktuacji popytu turystycznego, które jawią się jako jedne z najpoważniejszych zagrożeń tych gospodarek. Pozwoliłoby również na świadome tworzenie nowych struktur i form działalności, a także zmierzanie w kierunku gospodarki wielogałęziowej, w której w równym stopniu jak turystyka rozwijać się będą rolnictwo, leśnictwo, rzemiosło i rękodzieło, drobny przemysł wraz z całą sferą usług pozaturystycznych.(abstrakt oryginalny)
The article analyses entrepreneurship development barriers in six Polish municipalities (Chmielne, Kartuzy, Kościerzyna urban and rural, Somonimo and Stężyca) in the region known as Kashubian Lake District in northern Poland. The analysis is supported by the results of empirical research conducted among tourism enterprises. In the introduction the article briefly describes the attributes and aims of entrepreneurship, presenting the phenomenon as both an attitude and process, and focusing on the entrepreneurs' ability to plan their actions, exploit opportunities, invest and bear risk. The article's main body is based on companies' self-assessments, providing an indication of difficulties and challenges that enterprises arę faced with, and outlining their plans for future development, particularly with regard to investments in material assets and human capital. In its final part the article presents conclusions drawn from the survey results, and discusses implications of the analysed phenomena. (original abstract)
Rynek hotelowy w Polsce jest ściśle związany z trendami na rynku turystycznym. Sektor ten rozwija się bardzo dynamicznie zarówno na świecie, jak i w Polsce. W latach 2001-2014 liczba hoteli w Polsce wzrosła przeszło dwukrotnie. Najwięcej nowych hoteli to obiekty 4 i 5 gwiazdkowe. Z kolei w zakresie modernizacji istniejących już obiektów ważne jest uruchamianie centrów konferencyjnych, rekreacyjnych i SPA, które w znacznym stopniu wpływają na wydłużenie sezonu turystycznego. Prognozy dla rynku hotelowego są bardzo dobre. Do 2017 roku nadal ma wzrastać liczba turystów korzystających z hoteli, co pokazuje, że sektor ten jest atrakcyjny dla nowych inwestycji. Głównym źródłem finansowania inwestycji hotelowych w Polsce są środki własne oraz fundusze unijne. Coraz bardziej popularne staje się również finansowanie w formie franczyzy. Z uwagi na wysoki stopień ryzyka branży hotelowej kredyty bankowe są trudniej dostępne niż dla przeciętnego przedsiębiorstwa usługowego. Celem artykułu jest przybliżenie kierunków rozwoju obserwowanych na rynku hotelowym w Polsce. W sposób szczególny analizie poddano wykorzystywane przez te przedsiębiorstwa źródła finansowania. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.