Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 213

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Inwestor giełdowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Zainteresowanie akcjami Polfy Kutno było nikłe, zachodnie firmy farmaceutyczne nie chciały inwestować gdyż wolały leki sprowadzać do Polski. Enterprise Investors oraz Polsko-Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości kupiły 25 procent akcji. Zaraz potem kolejne 24 procent by emisja publiczna się powiodła. W sumie było to 15 mln dolarów.
Zanalizowano strukturę aktywów uczestników rynku finansowego w Polsce oraz aktualną strukturę oszczędności. W kontekście tych analiz, scharakteryzowano funkcjonowanie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
Celem artykułu jest analiza porównawcza wymogów informacyjnych w raportach spółek notowanych na Europejskich Alternatywnych Systemach Obrotu i ocena stopnia formalizacji rynku New Connect. Alternatywne Systemy Obrotu w przeciwieństwie do rynków głównych są regulowane tylko przez wewnętrzne prawo ustalane przez Giełdy Papierów Wartościowych, co wpływa na istotne różnice wymogów dla emitentów, inwestorów i podmiotów trzecich. Również wymogi dotyczące raportów charakteryzuje różny stopień szczegółowości. Najważniejsze różnice w wymogach informacyjnych to metody publikacji raportów oraz wyższy stopień formacji rynku polskiego i włoskich, czego przyczyną jest geneza ich powstania. (abstrakt oryginalny)
Kluby drobnych inwestorów działają w państwach Europy Zachodniej i Ameryki Północnej oraz Australii. Pojawiły się już w Czechach. Mają one za zadanie analizowanie sytuacji na giełdzie aby pomóc drobnym inwestorom, ponieważ nie mają oni dostępu do poważnych konsultacji, czy pomocy w postaci programów edukacyjnych.
Celem niniejszego artykułu jest prezentacja polskiego systemu rekompensat dla inwestorów oraz porównanie zasad jego funkcjonowania ze standardami Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
6
Content available remote The Influence of Investor Sentiment on Sector Indices - The INI Index Analysis
80%
W artykule analizowany jest wpływ nastrojów inwestorów na indeksy sektorowe GPW. Wybrane indeksy giełdowe opierają się na sektorach, w celu określenia sektorów najbardziej podatnych i silne odpornych na nastroje inwestorów. Jako miarę nastrojów wykorzystano polski Indeks Nastrojów Inwestorów (INI). INI publikowane jest co tydzień przez polskie Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, opierając się na opiniach ok. 350 respondentów przeprowadzanej ankiety. Inwestorzy indywidualni odpowiadają na pytanie o przewidywaną tendencję na rynku w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Celem tego badania jest zrozumienie wpływu nastrojów inwestorów na indeksy sektorowe. Badanie obejmuje okres pięciu lat, od czerwca 2011 r. do czerwca 2016 r. Analizuje się relacje dwustronne w średniej przy użyciu modelu wektorowej autoregresji wektora (VAR) i przyczynowości według Grangera. Wyniki pokazują, że INI nie wpływa na indeksy sektorów, z wyjątkiem indeksów WIG-spożywczy i WIG-surowce. Jednakże badanie identyfikuje silne zależności w przeciwnym kierunku(abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje wyniki ankiety przeprowadzonej w 24 biurach maklerskich. Wskazują one na systematyczny wzrost udziału inwestorów zagranicznych w obrotach akcjami na Giełdzie Warszawskiej w ciągu ostatnich lat (przekracza on 1/3 obrotów giełdowych).
System rekompensat dla inwestorów giełdowych jest jednym z ogniw sieci bezpieczeństwa finansowego, chroniącym drobnego inwestora przed utratą środków pieniężnych i instrumentów finansowych w momencie upadłości przedsiębiorstw inwestycyjnych. System ten nie chroni inwestora przed skutkami jego błędnych decyzji, polegających na alokacji środków pieniężnych w instrumenty finansowe, w wyniku których następuje np. zmniejszenie ich wartości, a jedynie przed utratą walorów, w przypadku gdy przedsiębiorstwo inwestycyjne staje się niewypłacalne. Limit ochrony w polskim systemie rekompensat wynosi 22 000 euro i stanowi minimum przewidziane w dyrektywie (Investor Compensation Directive - ICD). W ocenie wysokości limitu ochrony analitycy często posługują się relacją wysokości rekompensaty do produktu krajowego brutto per capita. Poziom tego wskaźnika dla Polski wyniósł 4,85 i jest jednym z najwyższych w krajach UE 25.Ważnym elementem każdego systemu ochrony inwestora jest polityka, dotycząca gromadzenia środków na wypłaty dla osób upoważnionych. Środki pieniężne, potrzebne do realizacji zadań systemu rekompensat, pochodzą z wpłat dokonywanych przez instytucje inwestycyjne zobowiązane do uczestnictwa w systemie. (fragment tekstu)
9
Content available remote Investor Reaction to Mandatory Offers on the Warsaw Stock Exchange
80%
The following paper aims to assess investor reaction to mandatory offers on the Warsaw Stock Exchange, which is important because knowledge about these reactions can be used to make better investment decisions. This paper highlights the importance of procedure in making a mandatory offer and its grounds in the Polish legal system. Additionally, it presents empirical research on the reactions of investors to mandatory offers on the Warsaw Stock Exchange. It has been provided that mandatory offers have a significant impact on the price of a company's shares listed on the Warsaw Stock Exchange. Knowledge about the reactions of investors to a mandatory offer may be used when selecting securities for an investment portfolio. The findings may provide guidance in deciding whether to begin or end investment in the company, both for individual and institutional investors. The event study methodology approach used in the paper is regarded as valuable and can be the basis for further research in other areas of the capital market research, especially in the context of information efficiency. (original abstract)
W artykule zwrócono uwagę na cztery grupy charakteryzujące sytuację decyzyjną, w jakiej może znajdować się inwestor. Dla każdego przypadku przedstawiono metodę tworzenia granicy efektywnej, będącej zbiorem portfeli efektywnych.
Informacje środowiskowe prezentowane w sprawozdaniach spółek paliwowych nie są wystarczające dla inwestorów giełdowych. Celem artykułu jest wykazanie, że informacje środowiskowe mają znaczenie dla decyzji inwestycyjnych inwestorów giełdowych. Jakościowo użyteczne informacje środowiskowe są potrzebne inwestorom giełdowym do podjęcia odpowiednich decyzji. Będzie to możliwe, gdy spółki paliwowe zaczną publikować bardziej obszerne informacje dotyczące oddziaływania na środowisko naturalne i ryzyka z tym związanego (np. w dodatkowych raportach lub komunikatach). Dzięki temu inwestorzy będą mogli podejmować trafniejsze decyzje na giełdzie papierów wartościowych.(abstrakt oryginalny)
Omówiono usługę inwestycyjną - spreadbetting (spreadtrading)- charakterystyczną dla brokerów z Wielkiej Brytanii. Oferują oni większość światowych instrumentów finansowych z poziomu jednego rachunku. Usługa ta obejmuje również inwestorów spoza Wielkiej Brytanii.
Rynek funduszy inwestycyjnych działa już w Polsce 14 lat. Początkowe lata funkcjonowania tego rynku, dla Polaków zupełnie nowego, były bardzo trudne i charakteryzowały się słabym zainteresowaniem tą formą inwestycji. Dopiero od 1997 r. rozpoczął się proces dynamicznego rozwoju tego rynku. Szybko zaczęła wzrastać liczba funkcjonujących Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych oraz oferowanych przez nie funduszy. W drugiej połowie 2006 r. na polskim rynku funduszy inwestycyjnych 24 Towarzystwa oferowały 214 funduszy inwestycyjnych. Aby sprawnie poruszać się na tym rynku nie wystarcza obserwacja, nawet systematyczna, jedynie stóp zwrotu, lecz należy brać pod uwagę także czynniki, które mogą determinować ich wielkość. Istnieje zatem potrzeba stosowania "szybkich" metod pozwalających na sprawdzenie, który fundusz w danym momencie zapewni inwestorowi, przynajmniej długookresowo, największe korzyści. Przykład stosowania tego typu metod pokazano w niniejszym opracowaniu. Okres badawczy obejmuje rok funkcjonowania funduszy. Analizą objęto wszystkie fundusze akcji, które działały w okresie: od czerwca 2004 r. do czerwca 2005 r. (fragment tekstu)
14
Content available remote Horyzont inwestycyjny a techniki analityczne polskich inwestorów
61%
Artykuł prezentuje wyniki badań przeprowadzonych wśród polskich inwestorów giełdowych na temat przyjmowanego horyzontu inwestycyjnego oraz wykorzystywanych informacji i narzędzi inwestycyjnych. Badania weryfikują zasadność dokonywania wybranych klasyfikacji inwestorów, wykazując, że wśród wyróżnionych typów inwestorów duże znaczenie mają informacje fundamentalne dotyczące otoczenia makroekonomicznego i samych emitentów. Niezależnie jednak od motywu i horyzontu inwestycyjnego, zawsze wyżej oceniane są informacje fundamentalne niż sygnały techniczne, a żaden z inwestorów w badanej grupie nie posługiwał się wyłącznie narzędziami analizy technicznej, ignorując informacje fundamentalne. (abstrakt oryginalny)
W klasycznym ujęciu instrument finansowy nazywamy efektywnym, jeśli oczekiwana stopa zwrotu z tego instrumentu jest maksymalną stopą zwrotu możliwą do osiągnięcia przy zadanym poziomie ryzyka. Oczywiste jest, że racjonalnie zachowujący się inwestorzy powinni inwestować jedynie w efektywne instrumenty finansowe. W praktyce jednak tak nie jest. Inwestorzy inwestują wielokrotnie w takie instrumenty finansowe, które są jedynie zbliżone do efektywnych. Wskazano, że wyjaśnieniem takiej sytuacji może być nieprecyzyjne określenie pojęcia "efektywności instrumentu finansowego". Do opisu tej nieprecyzji zasugerowano tam zastosowanie teorii podzbiorów rozmytych. Sugestia ta została uzasadniona w oparciu o przesłanki formalne. Następnie zaproponowano pewną ekonometryczną metodę wyznaczania funkcji przynależności rozmytego podzbioru efektywnych instrumentów finansowych. Wykorzystano tam adaptację pochodzącej od Markowitza klasycznej definicji efektywnego instrumentu finansowego. W niniejszej pracy zostanie zaproponowana kolejna ekonometryczną metoda wyznaczania rozmytego podzbioru efektywnych instrumentów finansowych. Tym razem wykorzystana zostanie znana relacja pomiędzy efektywnością instrumentu finansowego a faktem istnienia modelu CAPM opisującego zmienność oczekiwanej stopy zwrotu z tego instrumentu. (fragment tekstu)(fragment tekstu)
Celem artykułu jest ocena, przekazywanych inwestorom za pośrednictwem stron internetowych, obligatoryjnych i fakultatywnych informacji, za pomocą których realizowane są zasady: "poznaj swojego klienta", "poznaj dom maklerski". Zakres obligatoryjnych informacji dystrybuowanych klientom został wskazany w 2005 r. Badanie przeprowadzone w dniach 17-28 stycznia 2010 r. dotyczyło 28 brokerów )krajowych członków giełdy). (fragment tekstu)
Celem artykułu jest próba zidentyfikowania czynników, które mogą decydować o sposobie podejmowania decyzji inwestycyjnych. Badanie zostanie oparte na sondażu powstałym na podstawie badania ankietowego przeprowadzonego na inwestorach giełdowych. W analizie szczególna uwaga zostanie poświęcona próbie odkrycia wpływu płci inwestora, jego wieku, stażu w grze giełdowej oraz profilu wykształcenia na sposób podejmowania decyzji inwestycyjnych. Niezwykle trudno jest zmierzyć wpływ czynników o charakterze jakościowym na proces podejmowania decyzji inwestycyjnych, można natomiast spróbować zmierzyć jego efekty, których realnym wymiarem jest zachowanie uczestników gry giełdowej. Powodem wyszczególnienia wymienionych czynników jest fakt, iż wcześniej prowadzone badania stwierdziły istotność wymienionych cech, choć konstrukcja ankiety nie wykluczała wystąpienia związków między innymi cechami. Jak już wspomniano, jest to drugie badanie prowadzone w ten sposób, które objęło kolejną grupę inwestorów. Pierwsze badanie przeprowadzono w roku 2007 i objęło ono grupę 100 inwestorów, których można określić jako "nastawionych na wzrosty". (fragment wstępu)
Celem niniejszego artykułu jest określenie zakresu informacji zawartych w raportach okresowych, publikowanych obowiązkowo przez spółki notowane na rynku regulowanym w Polsce. Wskazane zostaną wyzwania stojące przed spółkami giełdowymi w odniesieniu do sprawozdawczości finansowej, jak również najistotniejsze cechy, jakimi powinny cechować się raporty okresowe, aby mogły stanowić źródło aktualnych oraz znaczących informacji zarówno dla inwestorów indywidualnych, jak też instytucjonalnych. 1.(fragment tekstu)
Niniejszy artykuł przyjmuje następującą strukturę - w pierwszym punkcie omówiono metodologię badań oraz charakterystykę próby badawczej. Drugi punkt przedstawia dominujące kierunki rozwoju badanych spółek, podczas gdy punkt trzeci zawiera studium przypadku dwóch wybranych spółek - JC Auto S.A. oraz Inter Cars S.A. Wnioski z rozważań zawarto w podsumowaniu. (fragm. tekstu)
W artykule przedstawiono psychologiczny portret uczestników rynku finansowego, ze szczególnym uwzględnieniem ich zachowania i sposobu myślenia w warunkach globalnego kryzysu finansowego. Wykazano, że panika i gwałtowny wzrost awersji do ryzyka wśród inwestorów miały istotny wpływ na skalę i zasięg globalnego kryzysu finansowego XXI wieku. W pracy zaprezentowano również behawioralne aspekty inwestycji oraz pokazano, że emocje, takie jak strach, panika, euforia, mają duży wpływ na decyzje inwestycyjne graczy rynkowych. W artykule przeprowadzono rozważania na temat nieracjonalnych zachowań grup inwestorów oraz tzw. zjawiska "samospełniających się oczekiwań". (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.