Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Inwestycje w gospodarce
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Spośród dziesięciu przyszłych państw członkowskich UE w trzech krajach nadbałtyckich gospodarka rozwija się najszybciej. Taki rozwój nastąpił dzięki przedsiębiorczości i inwestycjom tych krajów. W 2002 roku wzrost gospodarczy wyniósł tam 6,1 proc.
Omówiono dostosowanie polskiego górnictwa do zasad obowiązujących w UE. Przedstawiono perspektywy rozwoju polskiego górnictwa węgla kamiennego w warunkach integracji.
W publikacjach Komisji Europejskiej poświęconych gospodarce opartej na wiedzy (GOW) identyfikuje się problemy, które w nadchodzących latach mogą istotnie zmienić (pogorszyć?) sytuację ekonomiczną krajów Unii. Wśród zagrożeń wymienia się przede wszystkim globalizację i zmiany demograficzne (starzenie się społeczeństw). Niemałym wyzwaniem jest także rozszerzenie UE, największe w historii tego ugrupowania, a zarazem znacznie zwiększające zróżnicowanie gospodarcze i społeczne państw członkowskich. GOW traktuje się w Unii jako receptę na wiele problemów napotykanych przez tzw. "starą" Europę (słaby wzrost gospodarczy, starzenie się społeczeństw, ale także problemy społecznego wykluczenia, dystansu cywilizacyjnego i gospodarczego itd.). Stąd, pojęcie to występuje w publikacjach o różnej tematyce, ze szczególnym wskazaniem na takie dziedziny jak: badania i rozwój, edukacja, technologie informacyjne i komunikacyjne. (fragment tekstu)
4
Content available remote Offshoring and Outsourcing in Visegrad Countries : Advantages and Disadvantages
75%
Outsourcing i offshoring są coraz bardziej popularne w "nowych" krajach UE. Tworzą one bardzo atrakcyjne warunki dla bardziej rozwiniętych krajów Unii Europejskiej do przekazania innym organizacjom pewnych obszarów działalności gospodarczej. Autorzy artykułu zbadali wady i zalety lokalizacji działań outsourcingowych w każdym z (V4) krajów Grupy Wyszehradzkiej. Autorzy dokonali analizy czynników makroekonomicznych opartych na raportach organizacji międzynarodowych. Pomogły one rozstrzygnąć następujące problemy badawcze: jakie są główne bariery dla inwestorów, którzy zlecają przekazanie procesów w organizacjach w krajach V4, jakie czynniki generują te problemy, czy kraje Grupy Wyszehradzkiej mają podobne problemy, i wreszcie, w jakim kraju grupy V4 według zebranych danych i analizy stworzone zostały najlepsze warunki do outsourcingu lub offshoringu. Głównym celem niniejszego opracowania jest wskazanie zalet i wad związanych z inwestycjami w krajach V4 oraz zaktualizowanie informacji o warunkach inwestowania w tych gospodarkach. (abstrakt oryginalny)
Podstawowymi ograniczeniami inwestycji był najczęściej zbyt mały popyt na rynku wewnętrznym, niska rentowność działalności samych przedsiębiorstw i konkurencja ze strony importu. Inwestycje finansowane z budżetu państwa uległy znacznemu ograniczeniu, zbyt wysokie były bowiem bieżące potrzeby budżetu. Zdolności inwestycyjne przedsiębiorstw ograniczała również sytuacja makroekonomiczna, głównie niska stopa oszczędności krajowych i wysoka stopa redystrybucji budżetowej. Rozwój był jednak wspierany kapitałem zagranicznym, dlatego też tempo wzrostu nakładów inwestycyjnych nie odbiegało od średniego tempa w krajach rozwiniętych, ale nie było wystarczające do nadrobienia dystansu rozwojowego do krajów ekonomicznie zaawansowanych.
Przeprowadzono dotąd wiele badań mających na celu identyfikację motywów, które skłoniły inwestorów zagranicznych do lokowania kapitałów w formie inwestycji bezpośrednich w określonych krajach czy regionach świata. Wyraźną inspiracją do podjęcia tego typu badań w Europie Środkowowschodniej było nasilenie po 1990 roku napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do tego regionu. W zasadzie dopiero w latach 90. w światowej literaturze przedmiotu pojawiła się problematyka motywów skłaniających inwestorów zagranicznych do podejmowania działalności gospodarczej e Europie Środkowowschodniej. W opracowaniu przedstawione zostały wyniki badań przeprowadzonych w tej dziedzinie. (fragment tekstu)
W artykule opisano zależności pomiędzy inwestycjami i oszczędnościami w małej, otwartej gospodarce. Omówiono determinanty oszczędności i inwestycji w gospodarce. Przedstawiono wpływ polityki pieniężnej na oszczędności i inwestycje z wykorzystaniem wyselekcjonowanych kanałów. W szczególności rozpatrzono wpływ banku centralnego na zmienne będące tematem opracowania przez politykę stopy procentowej i poprzez wpływ na stabilizację makroekonomiczną. Na zakończenie przedstawiono wyniki badań empirycznych przeprowadzonych dla Polski. Szczegółowej analizie poddano kształtowanie się stóp oszczędności i inwestycji w latach 1992-2002, oraz wpływ stóp procentowych banku na te zmienne.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wpływ globalizacji na rozwój gospodarczy. Pokazano, że globalizacja prowadzi do nierówności w rozwoju świata. W takich okolicznościach konieczna jest modernizacja gospodarki, której częścią jest modernizacja sektora inwestycyjnego. W artykule opisano cechy modernizacji sektora inwestycyjnego na Ukrainie. (abstrakt oryginalny)
Środki strukturalne są niezwykle pomocne, lecz same nie gwarantują szybkiego sukcesu w postaci osiągnięcia spójności gospodarczej i społecznej, zarówno w skali całej Wspólnoty, jak i w relacjach pomiędzy regionami w ramach jednego państwa. Mogą jednak wspierać te zmiany, które prowadzą do wzrostu atrakcyjności inwestycyjnej regionu. Istotnym elementem rozwoju regionalnego są bowiem bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ). Aby jednak zachęcić zagraniczne przedsiębiorstwa do lokalizacji inwestycji w regionach najsłabiej rozwiniętych, niezbędny jest wzrost ich atrakcyjności pod kątem potrzeb inwestorów. (fragment tekstu)
Przyjęcie postawy protekcjonistycznej dla wybranych sektorów, tak bardzo krytykowane przez „liberalne” państwa, wychodzi Krajowi Środka na dobre. Przyjmowanie do sektora bankowego wyselekcjonowanych inwestorów zagranicznych pozwala na częściową eliminację ewentualnych wstrząsów wynikających z upadków instytucji finansowych oraz skutkuje wprowadzeniem komercyjnych zasad działania banków w oparciu o najlepsze praktyki. Takie ostrożne przyjmowanie inwestorów z pewnością uchroniło kraj od ogromnych wahań koniunktury, z jakimi obecnie borykają się państwa o wysokim stopniu liberalizacji sektora finansowego. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono problem finansowania projektów infrastrukturalnych w Polsce. Przybliżono problem zawierania umów kredytowych, pomocy finansowej z Unii Europejskiej oraz zagadnienie współpracy podmiotów prywatnych i publicznych, czyli tzw. partnerstwo publiczno-prywatne.
Inwestycje są nieodzownym warunkiem rozwoju polskiej gospodarki. Przedsiębiorstwa coraz lepiej oceniają możliwość poprawy koniunktury i rozszerzenia rynków zbytu, co pozwala przewidywać trwały wzrost procesów inwestycyjnych.
Przedstawione w tym opracowaniu badania pokazują, że Polska należy do grupy bardziej zaawansowanych w rozwoju gospodarczym, uprzemysłowionych krajów rozwijających się i znajduje się na drugim etapie sterowanym inwestycjami. Przewaga komparatywna większości krajów tej grupy leży w towarach pracochłonnych i kapitałochłonnych, a zasadniczym ich celem powinna być poprawa dotychczasowej struktury produkcji i jej modernizacja oraz inwestycje w kapitał ludzki. Efektywna realizacja tego celu znajdzie odzwierciedlenie w strukturze handlu zagranicznego i w charakterze inwestycji krajowych oraz napływających do tego kraju zagranicznych inwestycjach bezpośrednich. Opisanym wyżej pozytywnym efektem jest rosnący duży udział towarów technologicznie intensywnych trudnych do imitowania w wymianie handlowej Polski. Świadczyć to może o przesuwaniu się Polski w pożądanym kierunku na ścieżce rozwoju. Dodatkowym efektem dodatnio stymulującym to zjawisko jest fakt upodobniania się struktur handlu zagranicznego Polski i UE na skutek wzrostu wzajemnych powiązań gospodarczych. (fragment tekstu)
Fundusze venture capital są ukierunkowane na osiągnięcie jasno sprecyzowanych celów. Najważniejszym z nich jest, zdaniem autorek, zwrot z inwestycji na odpowiednio wysokim poziomie. Takie dążenie funduszu w dużym stopniu pokrywa się z celem działalności każdego przedsiębiorstwa i z oczekiwaniami jego właścicieli, zatem warto korzystać z takiej możliwości zewnętrznego finansowania. Autorki przekonują, że korzyści z finansowania działalności funduszami venture capital zdecydowanie przewyższają wady, które często wynikają z niewiedzy i złego nastawienia przedsiębiorców do tej formy pozyskania kapitału zewnętrznego.
W opracowaniu przedstawiono rozwój gospodarki Estonii w ostatnich latach w świetle danych International Institute of Management Development (IMD) World Competitiveness Yearbook (WCY) oraz wskaźnika wzrostu konkurencyjności szacowanego przez Światowe Forum Ekonomiczne. Estonia jawi się jako najbardziej konkurencyjny pośród europejskich krajów postsocjalistycznych. Gospodarka Estonii opiera się na wolności ekonomicznej i otwartości. Do szybkiego rozwoju tego bałtyckiego kraju przyczyniły się liberalizacja gospodarki, wsparcie finansowe Unii Europejskiej oraz duża ilość bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Obecnie estońska polityka finansowa i dług publiczny w pełni odpowiada kryteriom strefy euro. Wprowadzenie tej waluty jest jednym z priorytetów rządu, i można się spodziewać, że w najbliższym okresie stanie się faktem. Druga część opracowania zawiera opis makroekonomicznego, wielosektorowego modelu gospodarki Estonii w jego obecnym kształcie. Powstaje on w ramach współpracy naukowej pomiędzy Uniwersytetem Tartu i Uniwersytetem Florenckim. Model ten korzysta z podejścia INFORUM. Pomimo, że dostępność danych dla Estonii jest wciąż niewielka (jak to zresztą jest w przypadku wielu nowych członów UE, wprowadzających dopiero standardy Eurostatu), udało się oszacować bloki równań opisujące udziały importu oraz wydajność pracy. Bloki te zostały włączone do modelu, opartego na tablicy input-output. Wyniki symulacji otrzymane przy zastosowaniu scenariusza zaproponowanego przez estońskie ministerstwo gospodarki wskazuje możliwości wykorzystania tego typu podejścia modelowego dla celów polityki ekonomicznej. (abstrakt oryginalny)
Sytuacja gospodarcza regionu zależy od czynników, które można pogrupować według kryterium zasięgu przestrzennego i rodzajowego. Według kryterium zasięgu przestrzennego dzieli się je na czynniki działające w skali gospodarki narodowej, a nawet światowej (zewnętrzne) oraz czynniki działające wyłącznie w regionie (wewnętrzne). Według kryterium rodzajowego są to czynniki natury instytucjonalnej, strukturalnej i koniunkturalnej. W artykule opisano wyżej wymienione czynniki kształtujące sytuację gospodarczą województwa śląskiego oraz omówiono wskaźniki statystyczne dla tego regionu. (fragment tekstu)
17
63%
W warunkach światowych globalnych reform gospodarczych dynamika napływu inwestycji do gospodarki dowolnego kraju charakteryzuje efektywność zarządzania przez państwo i jest to pozytywna ocena jego rozwoju społeczno-gospodarczego. Niewątpliwie, poprzez przepływ inwestycji zagranicznych realizowana jest wymiana nowoczesnych technologii, które inicjują modernizację gospodarki. Za przykład intensyfikacji przepływów inwestycyjnych i tworzenia sprzyjającego klimatu inwestycyjnego może posłużyć szybka i pozytywna instytucjonalna transformacja polskiej gospodarki. W przypadku Ukrainy rozwój rynku inwestycyjnego uważa się obecnie za determinantę i nieodłączną część zmian transformacyjnych w gospodarce kraju, co stanowi również czynnik efektywnej integracji gospodarki narodowej z gospodarką światową, zwiększanie zakresu innowacji i wydajności pracy. Współpraca Polski i Ukrainy rozwiązuje problemy przyciągania inwestycji poczynając od koordynacji zasad polityki zagranicznej, zaś kończąc na współpracy przygranicznej, co jest aktualne dla obu krajów mających wspólne przesłanki historyczne, polityczne i ekonomiczne. Przedmiotem artykułu jest zbadanie cech ukraińsko-polskiej współpracy gospodarczej w kontekście integracji europejskiej, jak również określenie priorytetowych kierunków ukraińsko-polskiej działalności inwestycyjnej. Określono następujące priorytetowe kierunki inwestowania w relacjach ukraińsko-polskich: realizacja projektów infrastrukturalnych; współpraca w zakresie efektywności wykorzystania energii i jej oszczędzania; tworzenie wspólnych ukraińsko-polskich przedsiębiorstw w szczególności w sektorze rolnym i w hotelarstwie. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie zawiera opis gospodarki Łotwy w momencie wejścia do Unii Europejskiej. Obejmuje on także lata poprzedzające, począwszy od połowy lat dziewięćdziesiątych. Zaprezentowano projekcje wybranych zmiennych makroekonomicznych zgodnie z programem Konwergencji dla Republiki Łotwy. Opis koncentruje się na podstawowych wskaźnikach takich jak PKB, zatrudnienie, płace, inwestycje i inflacja; w miarę dostępności danych przedstawiono te kategorie w ujęciu sektorowym, co pozwala docenić głębokość zmian strukturalnych, ciągle jeszcze trwających. W drugiej części opracowania przedstawiono wielosektorowy model łotewskiej gospodarki. Stanowi on pierwszy krok w kierunku budowy nowoczesnego modelu input--output zgodnego z podejściem INFORUM. Szkielet konstrukcji modelu łotewskiego oparty jest na tablicy input-output opracowanej przez Łotewski Urząd Statystyczny dla 1997 r. Podręcznikowy model Leontiefa wzbogacony został o blok równań importu. Symulacja oparta na scenariuszu zgodnym z programem Konwergencji dla Republiki Łotwy daje możliwość oceny potencjału w zakresie modelowania polityki ekonomicznej tkwiącego w tym podejściu. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Rola ponadnarodowych korporacji w gospodarce narodowej (wybrane aspekty)
63%
Korporacje ponadnarodowe jako specyficzne i ewoluujące organy społeczne, wykształcone celem zarządzania zasobami i sprawnego osiągania efektów, kierowane przez pracowników i pracujących dla ludzi, odgrywają znaczną rolę w gospodarkach narodowych. W niniejszym artykule podkreślono, iż korporacje ponadnarodowe wpływają na wzrost podaży kapitału obcego w krajach goszczących, co z kolei jest uważane za natychmiastowy efekt napływu inwestycji. A z kolei napływ tych zagranicznych inwestycji będzie miał przełożenie na wzrost majątku produkcyjnego i zwiększenie zatrudnienia czynników produkcji i wytwarzanej produkcji. Zatem w tym aspekcie można stwierdzić, iż KTN sprzyjają aktywizacji wzrostu gospodarczego. Do tego dochodzi wpływ KTN na obszar zatrudnienia i płac w charakterze ilościowym i jakościowym. Dochodzi więc do wzrostu zatrudnienia w różnych sektorach gospodarki goszczącej, a zatrudnieni pracownicy nieustannie podwyższają swoje kwalifikacje i wydajność, korzystając z korzystnego uposażenia wykonywanej pracy. I tutaj także można mówić o korzystnej roli KTN w obszarze gospodarki narodowej.W niniejszym artykule podkreślono też aspekt instytucjonalnego działania KTN, sprowadzającego się do korzystniejszego zabezpieczenia realizacji ich interesów poprzez dążenie do modyfikacji w sferze rozwiązań prawno-instytucjonalnych i w sferze nieformalnych norm i obyczajów biznesowych. Należy podkreślić, że ograniczono się tylko do wybranych aspektów wpływu KTN na funkcjonowanie gospodarki narodowej. Pominięto na przykład takie obszary, jak podaż towarów na rynki krajowe i zagraniczne czy efekty zewnętrzne. Te problemy mogą stać się tematem rozważań w kolejnych opracowaniach naukowych. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono wyniki analizy tendencji rozwojowych w napływie BIZ do Rosji w przekroju geograficznym i gałęziowym w latach 2010-2014. Zidentyfikowane zostały przykłady krajów, branż i przedsiębiorstw zwiększających inwestycje pomimo kryzysu politycznego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.