Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 34

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Inwestycje w handlu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Z kolejnego raportu IRWiK o stanie handlu wewnętrznego w Polsce wynika, że w roku 2003 wyhamowany został postępujący od 1999 roku spadek nakładów inwestycyjnych w handlu. Według danych GUS (obejmujących przedsiębiorstwa o liczbie pracujących ponad 49 osób) inwestycje handlowe osiągnęły bowiem poziom 6 198,3 mln zł, tj. zbliżony do ich wartości z roku 2002 (98,9%). Świadczy to o zahamowaniu tendencji spadkowych.
Przedstawiono wyniki badań ankietowych przeprowadzonych latem 2001 r. przez Instytut Rynku Wewnętrznego i Konsumpcji w przedsiębiorstwach handlowych działających na terenie wybranych województw Polski. Skupiono się na rodzajach zrealizowanych przedsięwzięć inwestycyjnych na przestrzeni trzech lat 1998-2000.
W artykule przedstawiono analizę przebiegu procesów inwestycyjnych w handlu w Polsce w procesie transformacji gospodarczej. Ocena obejmuje lata1989-2008. W badaniach wykazano dynamiczny rozwój inwestycji zagranicznych, ich znaczenie w modernizacji wyposażenia technicznego, jak i strukturę nakładów inwestycyjnych w handlu.
W pracy podjęto próbę analizy przestrzennej wybranych elementów, charakteryzujących rozmiary i dyspersję potencjału materialnego handlu w latach 1976-1983. Przyjęcie za punkt odniesienia dla aktualnego stanu czynników wytwórczych w handlu przełomu lat siedemdziesiątych podyktowane zostało faktem utworzenia w lipcu 1975 r. nowego podziału administracyjnego kraju. W przyjętych dociekaniach układ wojewódzki stanowi bowiem bazę dla wyznaczanych charakterystyk warunków działania handlu. (fragment tekstu)
W ostatnim okresie obserwujemy zjawisko znacznego przyspieszenia inwestowania w handlu, najwyższego od początku lat 90. Decydujący wpływ na to zjawisko wywierają inwestorzy zagraniczni, których nakłady w samym 1998 r. wzrosły ponad 2-krotnie w stosunku do nakładów poniesionych dotychczas. W artykule poddano analizie wielkość i strukturę inwestycji handlowych z wyodrębnieniem inwestycji zagranicznych.
Artykuł dotyczy nakładów inwestycyjnych średnich i dużych przedsiębiorstw. Jak wynika z danych GUS, jedynie skłonność do inwestowania przedsiębiorców handlowych pozostaje na niezmienionym poziomie. Ponad połowa przedsiębiorstw nie planuje podjęcia jakichkolwiek inwestycji. O tym, dlaczego tak się dzieję dowiedzieć się można z artykułu.
Wspólne badania IRWiK i GUS nad koniunkturą gospodarczą reprezentatywnej dla Polski grupy przedsiębiorstw handlowych wskazują na utrzymującą się od początku 1994 r. tendencję ograniczania rozmiarów inwestycji lub wręcz braku inwestowania u ponad połowy respondentów.
W artykule przedstawiono analizę i diagnozę przebiegu i uwarunkowań procesów inwestycyjnych w handlu artykułami konsumpcyjnymi w Polsce w procesie transformacji systemowej.
Artykuł omawia motywy rynkowe inwestowania oraz związki między celami strategicznymi a poziomem i strukturą nakładów inwestycyjnych w przedsiębiorstwach.
W artykule przedstawiono inwestycje handlowe jako czynnik kształtowania podaży usług handlowych i jako czynnik postępu technicznego, technologicznego i organizacyjnego, a także omówiono wpływ inwestycji handlowych na potrzeby i preferencje konsumentów.
Obserwacje i wyniki badań procesów inwestycyjnych w handlu w Polsce wskazują m.in. na zbyt mały udział inwestycji kreujących zmiany strukturalne i jakościowe, przynoszące znaczący postęp ekonomiczny, techniczny i technologiczny. Dopiero pojawienie się firm globalnych i rozwój inwestycji zagranicznych przyspieszyły procesy przemian jakościowych i rozwój innowacyjny handlu. Tymczasem w rozwiniętych gospodarkach rynkowych istotnym wyznacznikiem efektywności inwestycji jest intensywność wprowadzania i rozpowszechniania innowacji. Wiąże się to na ogół z ekspansywnym rozwojem przedsiębiorstw, wzrostem ich rentowności i wzmacnianiem konkurencyjności. Warto zatem rozważyć współzależności między procesami inwestowania, innowacyjnymi i rozwojem przedsiębiorstw handlowych, gdyż problem ten nabiera coraz większego znaczenia na obecnym etapie przemian handlu w Polsce. (fragment tekstu)
Zwrócono uwagę na polsko-ukraińską współpracę gospodarczą w zakresie inwestycji w handlu. Wsparcie polskich inwestorów pomogło w uruchomieniu we Lwowie supermarketu Arsen odpowiadającego normom europejskim.
W artykule oówiono czynniki determinujące rozwój ośrodków handlowych oraz bariery rozwoju. Przedstawiono głównych inwestorów, którymi w większości przypadków są przedsiębiorstwa z kapitałem zagranicznym.
W artykule zaprezentowano wielkość i strukturę inwestycji w handlu wewnętrznym na tle inwestycji ogółem w gospodarce Polski. Przeprowadzono analizę w układzie rodzajowym handlu (detaliczny i hurtowy) oraz rzeczowym (nakłady na budynki i budowle, maszyny i urządzenia oraz środki transportu). Szczególną uwagę poświęcono inwestycjom zagranicznych przedsiębiorstw handlowych, które są liderami w zakresie inwestowania w sferze handlu wewnętrznego w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono tempo przyrostu nakładów inwestycyjnych w przedsiębiorstwach handlowych w latach 1995-1999. Następnie przeanalizowano dane GUS-u pod kątem struktury poniesionych nakładów inwestycyjnych w handlu w latach 1995-2000, nakładów inwestycyjnych poniesionych w 2000 roku w dużych i średnich przedsiębiorstwach handlowych oraz nakładów inwestycyjnych poniesionych w 2000 r. w dużych i średnich przedsiębiorstwach handlowych w działalności hurtowej i detalicznej.
Przedstawiono wyniki badań na temat barier i ograniczeń działalności inwestycyjnej występujących w przedsiębiorstwach handlowych. Przeprowadził je Instytut Rynku Wewnętrznego i Konsumpcji jesienią 2001 r. w 100 przedsiębiorstwach handlowych.
W artykule przedstawiono ocenę skutków inwestowania dla kształtowania struktury usług handlowych i konkurencyjności przedsiębiorstw. Badaniem objęto procesy inwestycyjne z okresu od początku 1993 r. do połowy 1995 r.
Artykuł wymienia w czterech grupach obecnych inwestorów ośrodków handlowych w Polsce. Omawia cechy charakterystyczne i program użytkowy ośrodków handlowych. Na zakończenie wymienia ośrodki handlowe dla klientów zmotoryzowanych.
Przedmiotem artykułu jest działalność inwestycyjna przedsiębiorstw handlowych, przedstawiona na tle nakładów inwestycyjnych ogółem w Polsce w latach 2000-2006. Nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw handlowych charakteryzują stosunkowo duże różnice regionalne, znaczący udział nakładów inwestycyjnych przedsiębiorstw własności zagranicznej, wysoki udział inwestycji na handel detaliczny oraz budynki w ramach struktury rodzajowej inwestycji. W ostatnich latach obserwuje się rosnące zainteresowanie zagranicznych sieci inwestowaniem w mniejsze formaty sklepów (małe supermarkety, sklepy dyskontowe, convenience stores), sprawiające, że łatwiejsze staje się dla firmy wejście na rynki mniejszych miast. Zjawisko to można określić jako "drugą falę" ekspansji zagranicznych sieci w Polsce. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.