Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 117

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Inwestycje w ochronę środowiska
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Jednym ze skutków ubocznych intensywnego rozwoju społeczno-gospodarczego na świecie jest ingerencja człowieka w ekosystem. Jej konsekwencjami mogą być m.in. zanieczyszczenie powietrza, wody, gleby, nadmierny hałas, globalne zmiany klimatyczne czy rosnące ryzyko katastrof ekologicznych, co wyraźnie pogarsza komfort życia ludności w wymiarze ekologicznym. Procesy te mogą być zahamowane bądź odwrócone m.in. poprzez odpowiednie nakłady inwestycji proekologicznych. Celem artykułu jest ocena, czy modernizacja gospodarki w sferze działalności proekologicznej znajdująca odzwierciedlenie w konkurencyjności inwestycyjnej województw przyczynia się do poprawy jakości środowiska naturalnego i komfortu środowiskowego mieszkańców. W związku z tym nakłady na proekologiczne inwestycje według ich przeznaczenia zostały zestawione z odpowiednimi wskaźnikami jakości środowiska naturalnego. Główna hipoteza badawcza została zweryfikowana przy użyciu analizy korespondencji i metody Warda. Obliczenia wykonano w oparciu o najnowsze dane pochodzące z bazy Banku Danych Regionalnych Głównego Urzędu Statystycznego. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote "Green" Investments in Ukraine and their Socio-economic Consequences
75%
Artykuł dotyczy aktualnych zagadnień związanych z inwestycjami w dziedzinie ochrony środowiska na Ukrainie. Przede wszystkim, zdefiniowano zielone inwestycje w celu uniknięcia niezgodności w interpretacji wyników. Przedstawiono również analizę inwestycji dokonanych w ciągu ostatnich pięciu lat w zakresie ochrony środowiska z uwzględnieniem głównych źródeł finansowania i konsekwencji społeczno-ekonomicznych zielonych inwestycji, co pozwoliło ocenić istniejąca sytuację. W artykule wykorzystano dane statystyczne z Ukrainy. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Efekty rzeczowe inwestycji ochrony środowiska na wsi
75%
W obecnej dobie rozwoju cywilizacyjnego główną rolę odgrywa ochrona środowiska. Wszelkie działania rozwojowe stawiają ją za cel nadrzędny. Troska o stan środowiska przejawia się w wielu działaniach inwestycyjnych w zakresie ochrony wód, gleb, powietrza i bioróżnorodności. Działania te mają charakter prewencyjny, prowadzą do redukcji zanieczyszczeń oraz stabilizacji stanu zagrożenia. Przedstawiono wybrane efekty rzeczowe inwestycji środowiskowych na wsi dotyczące; sieci kanalizacyjnej, sieci wodociągowej oraz oczyszczalni ścieków. Obszarem badań objęto polskie obszary wiejskie z uwzględnieniem poszczególnych województw, w tym szczególnie regiony funkcjonalne obszarów wiejskich województwa dolnośląskiego. Zakres czasowy analizy obejmował lata 2000-2010. Wśród analizowanych inwestycji środowiskowych najgorsze efekty przyniosły te związane z kanalizacją odprowadzającą wody opadowe. Na polskiej wsi nie przekroczyły one 20%, a na dolnośląskiej 15%. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono strategię wykorzystania środków z Funduszu Spójności w latach 2004-2006. Scharakteryzowano główne kierunki na które zostaną przeznaczone środki z Funduszu. Działania te są zgodne z Narodowym Planem Rozwoju na lata 2004-2006 "Tworzenie warunków dla zwiększania poziomu inwestycji, promowanie zrównoważonego rozwoju i spójności przestrzennej" i dotyczą: rozwoju sieci transportowych (sieci drogowych i kolejowych) oraz rozwoju infrastruktury ochrony środowiska (polepszenie stanu środowiska i jakości życia ludzi).
W artykule zwrócono uwagę na konieczność ochrony środowiska i uwzględniania go w bieżącym zarządzaniu przedsiębiorstwem. Zaprezentowano charakterystykę przedsiębiorstw prośrodowiskowych oraz organizacji niezainteresowanych problemami środowiska. Przybliżono pojęcie zarządzania środowiskowego (SZŚ).
Podjęto zagadnienie oceny podejmowania działań inwestycyjnych na terenach przyrodniczo cennych. Obszar badawczy obejmował tereny Biebrzańskiego Parku Narodowego. Źródłem danych była dostępna literatura przedmiotu, a także informacje zawarte w Kronikach Narodowego Parku Biebrzańskiego z lat 2015 i 2016. Przeprowadzono także wywiad z władzami parku. Sporządzono analizy i sformułowano wnioski w zakresie podejmowania inwestycji na obszarze parku. Ustalono jakie rodzaje inwestycji były realizowane oraz określono udział prowadzonych inwestycji w gminach na terenie parku w stosunku do liczby mieszkańców. Stwierdzono, że głównymi rodzajami inwestycji prowadzonymi na gruntach objętych ochroną parku narodowego były inwestycje w budynki gospodarcze, inwentarskie, a przede wszystkim w domy mieszkalne.(abstrakt oryginalny)
Ekoinnowacyjność jest jednym z kluczowych elementów zarówno zrównoważonego rozwoju, jak też konkurencyjności. Stanowi zatem determinantę rozwoju, także na szczeblu regionalnym. Za cel artykułu przyjęto ocenę stanu ekoinnowacyjności województwa zachodniopomorskiego. Realizacji celu pracy podporządkowano jej układ. W artykule ukazano kontekst regionalny polityki innowacyjnej na przykładzie województwa zachodniopomorskiego zawracając szczególną uwagę na aspekt ekologiczny strategii innowacyjnej województwa, przedstawiono także stan inwestycji w ochronę środowiska w województwie zachodniopomorskim odnosząc się do ich ekoinnowacyjności. Artykuł oparto na literaturze przedmiotu, dokumentach rządowych oraz danych zastanych(abstrakt oryginalny)
Opisano dane statystyczne Głównego Urzędu Statystycznego na temat wydatków inwestycyjnych na ochronę środowiska i gospodarkę wodną w 2006 r. Omówiono udział inwestycji w produkcie krajowym brutto oraz strukturę nakładów w ochronie środowiska. Zauważono, że istotny wpływ na dynamikę i strukturę inwestowania w ochronę środowiska mają przedsiębiorstwa i gminy, które decydowały w ok. 98% o nakładach inwestycyjnych w tej dziedzinie. Autor rozważa również możliwe działania mogące mieć pozytywny wpływ na rozwój ochrony środowiska w Polsce.
Opracowanie porusza problem możliwości realizacji inwestycji proekologicznych na obszarach wiejskich przy wsparciu różnych grup instytucji. Zaprezentowano podstawy prawne działań instytucji odpowiedzialnych za realizację i kontrolę realizacji inwestycji proekologicznych. Szczególną uwagę zwrócono na działalnia instytucji zainteresowanych realizacją inwestycji proekologicznych w gospodarstwach rolnych. Ponadto przedstawiono kryteria wyboru przedsięwzięć ekologicznych finansowanych ze środków wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Podkreślono potrzebę współpracy między instytucjami zajmującymi się w kraju planowaniem, realizacją, kontrolowaniem realizacji i wspieraniem inwestycji ochronnych. (oryg. streszcz.)
"Aktywa jednostek gospodarczych zaangażowanych w działalność ekologiczną mogą być wyrażane za pomocą wartości finansowych, podobnie jak pozostałe aktywa ujmowane w sprawozdaniu finansowym." W pracy podjęto próbę charakterystyki aktywów zaangażowanych w ochronę środowiska oraz skonstruowano tzw. bilans pro forma w tym zakresie.
Polityka ekologiczna zgodna z założeniami ekorozwoju jest sukcesywnie realizowana w Polsce od początku przemian rynkowych. Wynika to z zobowiązań przyjętych przez Polskę na forum międzynarodowym, akceptujących wolę uczestnictwa w światowym ruchu na rzecz zrównoważonego rozwoju (sustainable deyelopment), ale jest także warunkiem uczestnictwa w programach wspierających restrukturyzację gospodarek krajów Europy Środkowo-Wschodniej i procesu integracji z UE. Istotne znaczenie dla kształtowania się polityki ekologicznej w Polsce miał zwłaszcza proces włączania się w europejską przestrzeń gospodarczą. Rozwój zrównoważony stanowi bowiem jedną z najważniejszych zasad polityki ekologicznej dołączonej do listy działań Wspólnoty, wpisaną do Traktatu o UE z Maastricht. (fragment tekstu)
Autorka podjęła próbę określenia zasad funkcjonowania Funduszu Spójności Unii Europejskiej oraz scharakteryzowania kierunków jego interwencji w Polsce w świetle przepisów wspólnotowych.
Polska z chwilą wejścia do Unii Europejskiej stała się najważniejszym, spośród nowych członków Unii, beneficjentem systemu dotacyjnego. Znaczna część wsparcia dotyczyła modernizacji i rozbudowy systemu ochrony środowiska. Pozyskane na inwestycje środowiskowe środki finansowe mogą potencjalnie stanowić bodziec do rozwoju przedsiębiorczości, poprawy kondycji finansowej jednostek publicznych, poprawy wskaźników jakości życia oraz rozwoju rynku usług ochrony środowiska. W artykule przeanalizowano możliwość oddziaływania systemu dotacji unijnych na wybrane aspekty społeczno-gospodarcze: demografię, rynek pracy, kondycję finansową jednostek terytorialnych w skali mikroregionu. Badano też, czy istnieje związek pomiędzy kwotą pozyskanych na inwestycje środków finansowych a zmianą wartości statystyk podawanych przez Główny Urząd Statystyczny. Pomiar dokonywany był na poziomie mikroregionów.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest prezentacja możliwości uzyskania wsparcia ze środków Programu Inteligentny Rozwój dla przedsięwzięć ekoinnowacyjnych na przykładzie Polski. W tekście przybliżono pojęcie ekoinnowacji oraz omówiono założenia i zasady funkcjonowania programu. Następnie przeanalizowano wybrane projekty, które mają charakter ekoinnowacyjny. Dotyczą one całego zakresu innowacyjności - od etapu projektowania do wdrażania nowego ekoinnowacyjnego produktu na rynek. (abstrakt oryginalny)
W Polsce od 1990 roku realizowany jest program ekokonwersji polegający na zmianie części zadłużenia zagranicznego Polski wobec członków Klubu Paryskiego (wierzycieli) na inwestycje w ochronie środowiska realizowane w kraju. Zadaniem opracowania jest zaprezentowanie mechanizmów ekokonwersji oraz znaczenia pozyskanych w ten sposób środków finansowych służących poprawie jakości środowiska naturalnego.
Skutkiem wzmożonej produkcji różnego rodzaju przedsiębiorstw, jest coraz brutalniejsze ingerowanie w istniejące ekosystemy oraz utrata zasobów naturalnych (np. zasobów lasów, ryb). W rezultacie pojawia się tzw. wzrost ujemny, tzn. szkodliwy na fakt iż generuje on straty zamiast dóbr. W społeczności międzynarodowej pojawiła się grupa ludzi (inwestorów), dla których celem, obok zdobywanie dóbr materialnych (kapitału), stał się sposób w jaki ich pieniądze są inwestowane i jakie to przynosi efekty pozafinansowe - społeczne i środowiskowe. Analiza rozwoju tego kierunku inwestowania oraz motywy działania inwestorów w tym zakresie były celem opracowania.
17
Content available remote Tradycyjne i nowe produkty bankowe dla inwestorów w ochronie środowiska
75%
Celem tego artykułu jest prezentacja oferty standardowych i innowacyjnych produktów bankowych w finansowaniu inwestycji proekologicznych. Tezą pracy jest coraz większa aktywność banków, znajdująca odzwierciedlenie w kształtowaniu innowacyjnej oferty rynkowej, skierowanej do inwestorów w ochronie środowiska, jak również konieczność jej zwiększenia z uwagi na: atrakcyjność sektora ochrony środowiska jako rynku inwestorów, duże zapotrzebowanie na finansowanie, oraz niezbędne montaże finansowania projektów współfinansowanych z funduszy Unii Europejskiej. Bez udziału banków, zwłaszcza na etapie prefinansowania projektów, nie jest możliwa absorpcja funduszy Unii Europejskiej w okresie 2007-2013. Niniejszy artykuł składa się z trzech części. W części pierwszej omówiono wpływ inwestycji proekologicznych na modyfikowanie i tworzenie nowoczesnych produktów bankowych dla potrzeb inwestorów. W części drugiej zaprezentowano typowe produkty bankowe wykorzystywane w realizacji zadań z zakresu ochrony środowiska, ze szczególnym podkreśleniem roli Banku Gospodarstwa Krajowego i Banku Ochrony Środowiska SA. W części trzeciej podjęto próbę określenia tendencji w tworzeniu przez banki nowoczesnych produktów wobec zgłaszanego zapotrzebowania na finansowanie projektów ochronnych. (fragment tekstu)
Do finansowania inwestycji ochrony środowiska Polska, obok środków krajowych, wykorzystuje również środki unijne. Po pierwszym okresie, w którym planowano wykorzystanie funduszy unijnych, powstały pewne zbiory danych i informacji, które pozwalają określić, na co i w jakim stopniu wykorzystano te fundusze. Stało się to impulsem do przedstawienia w artykule wniosków z dotychczasowego wykorzystania funduszy unijnych na inwestycje w ochronę środowiska. Przedstawione zostały także miejsce i rola inwestycji środowiskowych w realizacji europejskiej polityki spójności w świetle dokumentu "Narodowe strategiczne ramy odniesienia 2007-2013".
Inwestycje odpowiedzialne społecznie (SRI) wynikają zwykle z przekonań inwestora, jego systemu wartości, a także wyznawanej religii. Ale czy zawsze? Modne, a raczej prestiżowe staje się inwestowanie, które nie przyczynia się do degradacji środowiska naturalnego, bowiem stopa zwrotu z inwestycji odpowiedzialnej społecznie jest często równa lub nawet wyższa niż z inwestycji tradycyjnych. Na świecie coraz częściej powstają fundusze inwestycyjne zamknięte inwestujące wyłącznie w spółki pozyskujące energię odnawialną, spółki produkujące żywność ekologiczną, spółki nie uczestniczące w produkcji i handlu bronią itp. Również na polskim rynku pojawiły się już jaskółki tego trendu. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest analiza potrzeb inwestycyjnych na Łotwie i w Polsce związanych z implementacją acquis communaitatre w zakresie ochrony środowiska. Najpierw dokonano przeglądu oszacowań nakładów inwestycyjnych w dziedzinie ochrony środowiska Polski i Łotwy na tle pozostałych nowych krajów członkowskich, następnie porównano wybrane charakterystyki w zakresie polityki ekologicznej obu państw do 2006 roku oraz zagadnienia dotyczące finansowania ochrony środowiska ze źródeł zagranicznych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.