Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Inwestycje w sektorze finansowym
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W polityce przestrzennej allokacja środków inwestycyjnych postrzega się na ogół jedynie pozytywne aspekty oddziaływania nowych inwestycji na poziom rozwoju i funkcjonowanie regionów słabo rozwiniętych ekonomicznie. Podkreśla się zazwyczaj, iż budowa obiektów przemysłowych umożliwia: napływ kapitału do innych działów gospodarki narodowej, wzrost dochodów i poziomu stopy życiowej ludności, zahamowanie odpływu siły roboczej /w przypadku obszarów o ujemnym saldzie migracji/, zwiększenie intensywności produkcji rolnej oraz wzbogacenie struktury i powiększenie podaży artykułów konsumpcyjnych, a więc stopniowe ożywienie działalności produkcyjno-usługowej danego obszaru. W praktyce uzyskanie wymienionych korzyści może jednak okazać się bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Ponadto nowa inwestycja może spowodować częściową utratę dotychczasowych dochodów regionu lub zaprzepaszczenie innej, alternatywnej szansy jego rozwoju gospodarczego. W celu pokazania negatywnych ewentualności związanych z budową nowego obiektu przemysłowego posłużono się w niniejszym artykule przykładem woj. suwalskiego. Województwo to należy do regionów uzyskujących nadwyżki produkcji rolnej, tj. mięsa, mleka, buraków cukrowych i rzepaku. Są one uzyskiwane w wyjątkowo niekorzystnych warunkach przyrodniczych i społeczno-ekonomicznych, na które składają się: ostry klimat, słabe gleby, urozmaicona rzeźba powierzchni, małe zasoby pracy w rolnictwie i słabe wyposażenie rolników w środki produkcji. Nadwyżki produkcji rolnej nie są więc efektem wysokiego poziomu rozwoju rolnictwa. Prawdziwa przyczyna tego zjawiska tkwi w małej gęstości zaludnienia Suwalszczyzny i wynikającym z niej niewielkim popycie rynku wewnętrznego, a także niedorozwoju przemysłu spożywczego.
W artykule przytoczono wypowiedzi Petera D. Schiffa, jednej z najbardziej znanych obecnie postaci w amerykańskim świecie finansów. Sławę zyskał dzięki słusznej diagnozie, którą postawił długo przed wystąpieniem kryzysu finansowego. W diagnozie tej stwierdził, że Ameryka jest bankrutem. Obecnie ostrzega przed inwestowaniem w dolara. Podaje przyczyny dla których dolar cieszy się niesłabnącym powodzeniem inwestorów na całym świecie. Uważa, że inflacja dolara jest nieuchronna.
Bez inwestorów zagranicznych transformacja polskiej bankowości nie byłaby możliwa. Osłabiła ona powiązania polityków z instytucjami finansowymi, zwiększyła ilość oraz jakość usług i produktów. Poprawiła stabilność, przejrzystość i bezpieczeństwo sektora. Są jednak pewne ciemniejsze strony tego procesu.
Wysokie notowania Getinu - przyszłego właściciela Górnośląskiego Banku Gospodarczego - to w głównej mierze zasługa jego właściciela, Leszka Czarneckiego. Chce on inwestować w spółki sektora finansowego, rozwijać je, wykorzystywać synergie i na tym zbudować powodzenie nowego przedsięwzięcia.
5
Content available remote The Institutional Context of Financialization
84%
Zjawisko finansyzacji korporacji o charakterze niefinansowym było powszechnie zauważalne w gospodarce USA od lat osiemdziesiątych XX wieku i od lat dziewięćdziesiątych w niektórych gospodarkach europejskich. Jest to wzór gromadzenia środków, w którym zyski otrzymuje się używając raczej środków finansowych niż handlu i produkcji towarów. Przymiotnik ‘finansowy’ odnosi się w niniejszym artykule do działalności związanych z dostarczeniem (albo transferem) kapitału płynnego w oczekiwaniu przyszłych odsetek, dywidend albo zysków kapitałowych.
Stopy procentowe są ważną determinantą wzrostu ekonomicznego, stopnia wykorzystania zdolności produkcyjnych i stabilności cen. Autor przedstawia w jaki sposób oprocentowanie depozytów średnioterminowych ma wpływ na aktywność inwestycyjna i bezpieczeństwo banków.
Europa coraz wyraźniej przygotowuje się do zbliżającego się kryzysu energetycznego. Wzrost efektywności energetycznej oraz poszukiwania alternatywnych źródeł energii to szansa dla instytucji finansowych, które przymierzają się do finansowania planowanych inwestycji w energetyce.
Jest to opinia Paolo Fiorentino z UniCredito na temat regulacji prawnych sektora bankowego w Polsce. Między innymi nasze Prawo Bankowe różni się tym, że dopuszcza istnienie grupy bankowej ale nie międzynarodowej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.