Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 44

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Izby gospodarcze
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Członkowie izb gospodarczych ustalają w statutach sposób określania wymiaru składek, ich uiszczania oraz pozyskiwania innych środków finansowych (głównie dochodów z działalności gospodarczej) na pokrycie kosztów funkcjonowania izb. Ograniczona liczba członków izb gospodarczych powoduje, że możliwości realizowania ich działalności w oparciu o składki członkowskie są umiarkowane i wskazane jest uzyskiwanie innych źródeł finansowania. Izby gospodarcze powinny oferować obszerny katalog usług, zbieżnych z oczekiwaniami przedsiębiorców, z zakresu informacji gospodarczej, szkoleń i doradztwa, w szczególności na temat pozyskiwania środków publicznych i unormowań prawnych działalności gospodarczej; przyczyni się to do nabywania dodatkowych środków finansowych.(abstrakt oryginalny)
Na przykładzie Dolnośląkiej Izby Gospodarczej zaprezentowano tworzenie się w Polsce samorządu gospodarczego przedsiębiorstw urynkawiającej się gospodarki.
Artykuł prezentuje działalność Warszawskiej Izby Gospodarczej, członka założyciela KIG.
Materiał ze Zjazdu Europejskich Izb Rolniczych. Przedstawiono te organizacje w różnych krajach europejskich i różnice między nimi.
W krajach Unii Europejskiej izby gospodarcze uważa się za wyznacznik rozwoju gospodarki i traktuje jako podmiot ją reprezentujący. Autorka przedstawiła organizację systemu izb gospodarczych we Włoszech.
Przedstawiono Bialsko-Podlaską Izbę Gospodarczą, Wolny Obszar Celny Terespol-Małaszowice oraz Podlaskie Konsorcjum Inwestycyjne.
Autor przedstawia ogólną charakterystyką idei społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw oraz kontrowersji, które powstały w wyniku dyskusji nad tym tematem. Głównym celem artykułu jest ukazanie roli, jaką pełnią izby gospodarcze w Polsce w zakresie promowania tej idei. Mimo dużego zainteresowania nią na Zachodzie, w Polsce jest ona dopiero wprowadzana do przedsiębiorstw i to w większości przypadków dotyczy dużych firm notowanych na giełdzie. Izby gospodarcze zrzeszają głównie małe i średnie przedsiębiorstwa w ramach lokalnych rynków, stąd może niewielki nacisk na promocję ich społecznej odpowiedzialności. (abstrakt oryginalny)
We Włoszech, tak jak i w innych krajach Unii Europejskiej, samorządy gospodarcze - zwane tam izbami gospodarczymi, uważa się za wyznacznik rozwoju gospodarki i traktuje jako podmiot reprezentujący tę gospodarkę. Izby są głównym inicjatorem procesów gospodarczych i dysponentem większości programów i środków na rzecz wspierania przedsiębiorczości i rynków lokalnych, przy czym odgrywają rolę służebną w stosunku do innych uczestników rynku, a ich zadaniem jest działać w taki sposób, by działanie to przynosiło wszystkim pożytek i zapewniało ciągły rozwój gospodarki. (fragment tekstu)
Autorzy w artykule koncepcyjnym podjęli temat sektorowego modelu izb gospodarczych (handlowych, przemysłowo-handlowych itp.). Propozycja uzupełnia obecną w literaturze taksonomię izb opartą o trzy główne modele: kontynentalny, anglosaski i mieszany. Analiza porównawcza izb gospodarczych na świecie wskazuje na ich dużą różnorodność, ale również na istotny wpływ uwarunkowań historycznych i społecznych na ich organizację, pozycję i efektywność. Ich ustrój należy więc projektować adekwatnie do potrzeb danego państwa, a nie przenosić wprost na grunt krajowy rozwiązań zagranicznych lub historycznych. Dzisiejsze polskie izby gospodarcze funkcjonują jako dobrowolne organizacje zrzeszające przedsiębiorców na szczeblu branżowym, ogólnopolskim, regionalnym, lokalnym i bilateralnym (jako izby polsko-zagraniczne). Rozwiązanie to nie zapewnia jednak efektywnej komunikacji między przedsiębiorcami a władzami publicznymi. W polskich opracowaniach proponuje się tworzenie izb gospodarczych w modelu kontynentalnym, który oparty jest na dziewiętnastowiecznym układzie regionalnym. Autorzy stawiają tezę, że w dobie globalnych powiązań gospodarczych ta koncepcja jest przestarzała. Potrzebną dziś koncentrację wiedzy i kompetencji może efektywniej zapewnić model sektorowy. Sektorowe izby gospodarcze umożliwiają specjalizację ekspercką odpowiednią do potrzeb przedsiębiorców i władz publicznych. Stanowią też skuteczną platformę decentralizacji administracji publicznej. Model ten jest oryginalną propozycją autorów w dyskusji o możliwej ewolucji izb gospodarczych w realiach polskich. Jego wdrożenie wymaga m.in. właściwego zdefiniowania zadań izb oraz włączenia przedsiębiorców w proces ich tworzenia. Dyskusja toczona na łamach prasy ogólnopolskiej oraz czasopism branżowych pokazuje, że dociekania te mają wartość nie tylko dla nauki, lecz także dla przedsiębiorców i osób odpowiedzialnych za proces legislacyjny. Dlatego celem podjętych badań było uzasadnienie wdrożenia modelu sektorowego w kontekście dotychczasowej polskiej praktyki i rosnącej roli wiedzy eksperckiej. (abstrakt oryginalny)
Większość funkcjonujących w Polsce izb gospodarczych nie ma charakteru samorządowego, lecz stowarzyszeniowy: są korporacjami prywatnoprawnymi o dobrowolnym członkostwie i nie mają władztwa administracyjnego. Według odmiennych zasad działają izby rolnicze oraz Polska Izba Ubezpieczeń. Są one utworzonymi w trybie ustawowym powszechnymi organizacjami samorządu gospodarczego, reprezentującymi interesy swoich środowisk. Artykuł poświęcony jest omówieniu podstawowych zagadnień dotyczących ubezpieczeniowego samorządu gospodarczego w Polsce, którego instytucjonalną formę stanowi PIU. Kolejno omawiane są m.in.: podstawy prawne działalności Izby, jej zadania, struktura organizacyjna, a także współpraca na arenie europejskiej. Nie ulega wątpliwości, że rosnąca pozycja PIU w strukturze polskiego samorządu gospodarczego związana jest z nadaniem jej statusu korporacji publicznoprawnej, dzięki czemu uzyskała ona większy wpływ na kształtowanie ładu rynkowego w zakresie ubezpieczeń. (abstrakt oryginalny)
Cel badawczy: Celem badań jest zweryfikowanie założeń utworzenia obowiązkowego i powszechnego samorządu gospodarczego w Polsce w projektach ustaw opracowanych po 1989 r. oraz ocena potencjalnych korzyści jego utworzenia z wykorzystaniem definicji "instytucji" funkcjonującej w ramach nowej ekonomii instytucjonalnej. Zamierzeniem autorów jest również weryfikacja tezy badawczej mówiącej, iż w warunkach małej świadomości przedsiębiorców, niskiego poziomu kultury samorządności i samodecydowania, rozwiązaniem mogłoby być stworzenie odpowiednich ram legislacyjnych tworzących model powszechnego samorządu gospodarczego odpowiadającego na wyzwania XXI w. Metoda badawcza: W opracowaniu dokonano przeglądu literatury ekonomicznej i prawniczej, wykorzystano metodę dedukcji oraz krytyczną analizę projektów aktów prawnych opracowanych po 1989 r. Wyniki: Wyniki badań projektów ustaw i rozważań w świetle nowej ekonomii instytucjonalnej wskazują na możliwości obniżenia kosztów transakcyjnych, czyli kosztów społecznej koordynacji i kosztów funkcjonowania systemu prawno-ekonomicznego, w wyniku powołania powszechnego samorządu gospodarczego w Polsce. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przedstawiono propozycje modyfikacji ustroju prawnego izb gospodarczych, służące usprawnieniu ich funkcjonowania. Wyrażono ogólny wniosek, iż racjonalizacja ustroju prawnego izb gospodarczych przyczyni się do zwiększenia ich znaczenia dla rozwoju przedsiębiorczości i wspierania polskiego przemysłu, handlu oraz usług. Ponadto, określono konkretne konkluzje, odnoszące się do istniejącego ustroju prawnego izb gospodarczych oraz przedstawiono w tym zakresie sprecyzowane wnioski de lege ferenda.(fragment tekstu)
Przedstawiono krótki rys historyczny powstania Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Poznaniu w 1894 roku, jej cele, zadania i organy.
16
61%
Celem opracowania jest przedstawienie ustroju prawnego brytyjskich izb handlowych i ich znaczenia dla rozwoju przedsiębiorczości. Brytyjskie izby handlowe tworzą reprezentatywny europejski system prawny izb handlowo-przemysłowych o dobrowolnej przynależności. Cechuje się on dużymi możliwościami kształtowania statusu prawnego izb przez ich członków. Egzemplifikacją brytyjskiego systemu prawnego jest ustrój prawny izb gospodarczych, funkcjonujących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W państwach członkowskich Unii Europejskiej są dwa modele organizacyjne izb handlowo-przemysłowych: "francuski" o powszechnym akcesie i "brytyjski" o dobrowolnym udziale przedsiębiorców.(fragment tekstu)
W artykule omówiono zagadnienie zrzeszania się banków w bankowe izby gospodarcze. Przedstawiono regulacje prawne, dotyczące izb gospodarczych, ich obowiązki i uprawnienia oraz nadzór państwowy nad izbami.
W artykule omówiono zagadnienia dotyczące samorządów gospodarczych w Polsce. Przedstawiono historię powstania, założenia, podstawy prawne oraz obecną sytuację samorządów gospodarczych.
19
Content available remote Stowarzyszenie jako forma branżowego zrzeszenia przedsiębiorstw
61%
Artykuł przedstawia fragment wyników badań prowadzonych w ramach projektu badawczego N N115 043535 Organizacja i funkcjonowanie zrzeszeń przedsiębiorstw. Celem głównym projektu było empiryczne rozpoznanie form prawnych i organizacyjnych oraz celów i funkcji branżowych zrzeszeń przedsiębiorstw w Polsce. Zrzeszenia to zgrupowania przedsiębiorstw tej samej branży, wspierające wspólne interesy gospodarcze członków, w szczególności wobec otoczenia, w tym organów rządowych i ustawodawczych a także innych branż czy gałęzi. Ich występowanie w krajach gospodarki rynkowej ma charakter powszechny a formą prawną ich tworzenia i funkcjonowania są z reguły stowarzyszenia. W Polsce branżowe zrzeszenia przedsiębiorstw funkcjonują w formie izb gospodarczych, związków pracodawców oraz stowarzyszeń. Główną przyczyną takiego zróżnicowania, odbiegającego od sytuacji w innych krajach, są przepisy polskiego prawa stowarzyszeniowego. Ma to konsekwencje w obszarze układów podmiotowych zrzeszeń, relacji wewnątrz branży i w relacjach zewnętrznych; częściowo także w obszarach zadań i funkcji realizowanych przez zrzeszenia przedsiębiorstw. W artykule przedstawiono wyniki badań zrzeszeń działających w formie prawnej stowarzyszenia. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.